Sdílené pracovní místo. Co to je a jaké to má výhody a nevýhody?

Od začátku loňského roku platí novela zákoníku práce, která zavádí tzv. sdílená pracovní místa. Díky ní se mohou na jedné pracovní pozici střídat dva a více zaměstnanců s kratším pracovním úvazkem. Máme pro vás základní přehled o tom, jak by měla sdílená místa fungovat, i jaké jsou jejich přednosti a případné slabiny.

Co je k tomu potřeba

Jedno pracovní místo mohou sdílet dva a více kolegů, kteří jsou zaměstnáni u stejného zaměstnavatele, mají kratší pracovní dobu a vykonávají stejný druh práce.

Každý se zaměstnavatelem uzavře dohodu, a to buď samostatně, nebo jako součást pracovní (či i jiné) smlouvy. Dohoda musí mít písemnou formu.

Místo výkonu práce nemusí být podle zákona u sdílejících zaměstnanců stejné.

Dohoda o sdílení pracovního místa může být kteroukoliv stranou bez udání důvodu vypovězena s patnáctidenní lhůtou. Pracovní poměr zaměstnance tím však nezaniká, pouze je ukončen pracovní režim sdíleného místa.

 

Jak se dělí o pracovní dobu?

Zaměstnanci si sami rozvrhují pracovní dobu, a to společným písemným rozvrhem, který zaměstnavateli předem (alespoň jeden týden či dle dohody) předloží. Podle tohoto rozvrhu každý ze zaměstnanců odpracuje svou týdenní pracovní dobu, a to nejdéle ve vyrovnávacím období čtyř po sobě jdoucích týdnů.

Pokud zaměstnanci ve sjednané lhůtě písemný rozvrh pracovní doby nepředloží zaměstnavateli, ten má povinnost rozdělit ji sám.

TIP: Jak si požádat o zkrácený úvazek, na čem všem je potřeba se dohodnout zaměstnavatelem a v čem mohou být úskalí?

Rozvrh lze v průběhu jeho realizace změnit, je však potřeba o tom informovat předem (dva dny či ve lhůtě podle dohody) zaměstnavatele.

Mohlo by se zdát, že zaměstnanci se budou na sdíleném místě automaticky zastupovat, ale na tom se s nimi musí zaměstnavatel dohodnout, respektive zaměstnanci s tím musí souhlasit.  

V čem to může být přínosné

  • Režim sdíleného místa může přinést víc kreativity a větší diverzitu myšlenek, než když na jedné pozici pracuje jeden zaměstnanec. Jednoduše řečeno, sdílející má možnost se poradit či „brainstormovat“ s někým dalším, kdo do dané problematiky vidí stejně detailně.
  • Je to ideální nastavení, pokud se má například méně zkušený kolega učit od staršího.
  • Zároveň mohou být na jednu práci dvě oči, což snižuje množství chyb.
  • Úkoly je také možné si dělit podle kompetence sdílejících pracovníků – co neumím nebo mi příliš nejde či mě nebaví, může udělat kolega, pokud je na tom s danými činnostmi přesně obráceně.
  • Dva lidé také obvykle mívají víc energie než jeden, takže mohou udělat dohromady víc práce.
  • A v neposlední řadě je výhodou zastupitelnost obou kolegů, na té se však, jak bylo řečeno výše, musejí dohodnout a souhlasit s ní.

V čem to může skřípat

Aby sdílení pracovního místa fungovalo, je potřeba, aby výborně spolupracovali kolegové, kteří se o pozici dělí, a zároveň se dokázali dohodnout s manažerem, jenž je má na starosti.

Kolize může nastat zejména při rozdělování práce – jednak jejího množství, jednak typu. Jestliže má jeden zaměstnanec z pozice například 60 % a druhý 40 %, ne vždy bude snadné rozhodnout, komu jaké množství práce náleží.

Navíc ne všechny činnosti jsou stejně oblíbené – lze předpokládat, že o ty méně zajímavé nebude stát pravděpodobně nikdo ze sdílejících.

Problematické může být také předávání rozdělaných úkolů či projektů – hrozí hádky o to, kdo co udělal a v jaké kvalitě.

Ačkoliv jedno místo mohou sdílet více než dva zaměstnanci, v praxi bude z výše uvedených důvodů takový případ asi spíš výjimečný.

Krok dopředu

Zavést a provozovat sdílená místa nemusí být pro firmy snadné. Navíc ne všechny pozice jsou pro sdílení vhodné. Ale pokud se to podaří, může to mít pro všechny zúčastněné, jak je naznačeno výše, řadu přínosů.

Pokud by sdílená pracovní místa pomohla rozhojnit počty zkrácených pracovních úvazků, kterých je v ČR stále jen okolo 6 %, bylo by to jen dobře, protože o ty je neuspokojený zájem. Práce na snížený úvazek totiž není vhodná zdaleka jen pro rodiče malých dětí, ale pro každého, kdo chce svůj čas dělit mezi více aktivit – studium, cestování, práci pro neziskový apod.

Jestliže se u vás v práci sdílená místa nevyužívají a vy byste viděli prostor, kde by bylo možné je zavést, zkuste to navrhnout. Věci se možná nepohnou hned, ale pomůžete udělat firmě i zaměstnancům krok vpřed.

Na Jobs.cz máte i přes prázdniny možnost najít si skvělou práci. Každý den pro vás máme skvělou porci skvělých nabídek.

 

Další články k tématu

Zaměstnání je unavovalo, tak založili Pracovnu

Pracovna je nové coworkingové centrum sídlící v Praze na Žižkově. V únoru jej otevřeli Andrea Kosařová a Honza Pelán. Co je k tomu vedlo? Cítili se unavení jednotvárností zaměstnaneckého života, a tak se rozhodli: uděláme si to po svém. Jobs.cz: Prozradili jste mi, že impulsem pro založení Pracovny byla nespokojenost ve vašich předchozích zaměstnáních. Z čeho pramenila? Andrea: Celkově … číst více

Jak žijí digitální nomádi. Ráno surf, odpoledne práce

Probudíte se, zacvičíte si jógu nebo se proběhnete po pláži a skočíte si pro čerstvě vymačkaný džus. Za těch pár dní na Bali už víte, ve kterém, na první pohled zaplivaném, stánku mají nejlepší. A pak se pustíte do práce. Protože klienti v Česku nepočkají. ↑ Bez kanceláře. Cestovatel a digitální nomád Adam Marčan pracuje … číst více

Nudí vás léto v kanceláři? Chystá se Pracovna v parku

Zkoušeli jste někdy opustit kancelář a pracovat venku? Asi jste narazili na pár překážek: slabá baterka počítače a vrtkavé připojení k internetu patří asi mezi ty nejzásadnější. V Praze právě teď vzniká Pracovna v parku, která by mohla tyto bolesti vyřešit. Myšlenka strávit pracovní den pod širým nebem tak možná přestane patřit do říše sci-fi. … číst více

Marodíte? Kdy si můžete vzít „sick days“

Bolí vás v krku nebo se ohlásila migréna? Krátkodobé volno na vyléčení či zdravotní volno (známé pod anglickým názvem sick days) patří mezi stále oblíbenější zaměstnanecké výhody. Jaké jsou však podmínky a důsledky jeho využití? Poradí advokátní kancelář Jasanská & Co. ↑ Rýmička? Kvůli krátkodobé nevolnosti nemusíte hned běžet pro neschopenku. Sick days a free days … číst více