Nudí vás léto v kanceláři? Chystá se Pracovna v parku

Zkoušeli jste někdy opustit kancelář a pracovat venku? Asi jste narazili na pár překážek: slabá baterka počítače a vrtkavé připojení k internetu patří asi mezi ty nejzásadnější. V Praze právě teď vzniká Pracovna v parku, která by mohla tyto bolesti vyřešit. Myšlenka strávit pracovní den pod širým nebem tak možná přestane patřit do říše sci-fi. Přečtěte si, jak se rodí Pracovna v parku. Povídali jsme si s Andreou Kosařovou, která spolu se svými kolegy za nápadem stojí.

photo 3

↑ Andrea Kosařová stojí na místě, kde brzy vyroste Pracovna v parku.

Jobs.cz: Jak bude Pracovna v parku vypadat?

Nebude mít žádnou střechu. Nechceme totiž narušovat prostředí pražských Riegrových sadů, ve kterých bude umístěna. Půjde o dvě spojené platformy, které nebudou pevně připevněné k zemi. Budou natolik těžké, aby je nikdo nemohl jen tak odnést, ale aby se s nimi zároveň dalo manipulovat. Na zimu bychom to rádi schovali – asi do nějakého skladu, pokud se nám nepodaří najít jiný veřejný zastřešený prostor, kde by mohla pracovna přes zimu sloužit.

Jobs.cz: Jak velký prostor to bude?

Chtěli bychom, aby pracovna byla co největší a zároveň nenarušovala okolní prostor. Architektonicky je to naplánované tak, aby vzniklo pět pracovních míst pro lidi, kteří potřebují pracovat samostatně. Zároveň tam bude místo pro lidi, kteří naopak spolupracují a potřebují sedět v těsné blízkosti. Bude možné sezení uzpůsobit i dokola – třeba, když přijde více lidí nebo když tu budeme organizovat workshopy a podobně.

Jobs.cz: Jak vás to napadlo?

S Honzou Pelánem už máme na Žižkově sdílenou kancelář – Pracovnu. Poté, co jsme pracovali v neziskovkách a „korporátech”, nás zaujala myšlenka hezké práce. I když nás práce bavila, nelíbily se nám prostory, ve kterých jsme museli pracovat: uniformní open space s prochozeným kobercem, se stoly přinejlepším z IKEA, ale spíš hůř… Tak jsme si vymysleli Pracovnu, kde jsou všechny věci dřevěné. Myslíme si totiž, že místo, kde člověk pracuje, má vliv na to, co produkuje. A když začalo být víc teplo, říkali jsme si: Safra, radši bychom si šli sednout do parku. Přitom nás naše práce baví – takže proč nepracovat v parku?

Jobs.cz: Jak jste myšlenku přetavili v činy?

Máme ohlasy lidí, kteří si myslí, že v parku se má jen válet a práci tam nenosit. Já si ale myslím, že když vás práce baví, můžete pracovat, kde se vám zlíbí. Přemýšleli jsme, že sem každé ráno dovezeme z Pracovny pár stolů a židlí a bude to bezvadné. Pak jsme si uvědomili, kolik práce by s tím bylo a že bychom kvůli tomu museli jednat s městskou částí. Tak vznikla myšlenka „jednou a pořádně“ – udělat to tak, aby to bylo trvalé, mohl to používat kdokoliv, bez závislosti na nás a na tom, zda jsme zrovna v Praze.

Jobs.cz: Kde jste se inspirovali?

Jak už to u velkých myšlenek bývá, není to něco, co bychom právě vymysleli. Ve světě už to existuje. Nejdřív jsme narazili na pracovnu Digital Break v Paříži. V různých městech to pojímají jinak. Třeba na Manhattanu mají uprostřed mrakodraků takové přerostlé plastové jahody, které jsou napájené ze solárních panelů. V Londýně se jedna známá firma na dva dny kompletně vystěhovala ven – včetně kancelářských stolů. Přišlo nám to jako hezká myšlenka. Vybrali jsme Riegrovy sady. Máme to sem blízko a můžeme sem chodit, kontrolovat to a monitorovat. Víme také, že sem chodí hodně lidí a my chceme, aby se o myšlence dozvěděli co nejdříve. V ideálním případě, aby taková místa vznikala i v jiných částech, třeba na okrajích, nejlépe z impulzu lidí, kteří tam žijí.

VIDEO: Pracovna v parku

Jobs.cz: Kdy Pracovnu v parku otevřete?

Otevírací party máme 28. srpna. Kolem 10. srpna končíme na Hithitu se sběrem finančních příspěvků. Pak bychom chtěli Pracovnu během pár dní postavit. Pracujeme na tom se studenty UMPRUM, kteří to navrhují tak, aby se to dalo sestavit během chvilky.

Jobs.cz: Kdo sem podle tebe bude chodit pracovat?

Myslím, že okruh lidí bude široký. Třeba i studenti střední školy nebo „kravaťáci“ – lidé z velkých firem, kteří mohou občas pracovat z domova. Budou k nám určitě chodit i lidi, pro které je důležitý prostor. Nedá se to škatulkovat ani povoláním, ani jestli je někdo z neziskovky, velké firmy nebo pracuje sám na sebe. Prostě lidi, kteří chtějí v létě trávit co nejvíce času venku.

Jobs.cz: Plánujete venkovní pracovnu nějak hlídat a vysvětlovat lidem, jak funguje?

Bude to fungovat úplně stejně, jako „fungují” lavičky. Dáme tam nástěnku s informacemi o tom, jak Pracovna v parku vznikla a kdo ji podpořil. Chceme tomu dát jen pár pravidel. Jedno z nich třeba bude, že člověk, který sem půjde pracovat, má přednost před lidmi, kteří tu dělají cokoliv jiného. Jinak to ale bude volně přístupné, nehlídané. Na noc budeme zamykat zásuvky, aby si sem třeba někdo nepřišel napojit reproduktory a nerozjel tu noční party. Jinak to bude volný prostor, kam může kdokoliv kdykoliv přijít a pracovat.

Lenka Mydlová

Další články k tématu

Jak žijí digitální nomádi. Ráno surf, odpoledne práce

Probudíte se, zacvičíte si jógu nebo se proběhnete po pláži a skočíte si pro čerstvě vymačkaný džus. Za těch pár dní na Bali už víte, ve kterém, na první pohled zaplivaném, stánku mají nejlepší. A pak se pustíte do práce. Protože klienti v Česku nepočkají. ↑ Bez kanceláře. Cestovatel a digitální nomád Adam Marčan pracuje … číst více

Zaměstnání je unavovalo, tak založili Pracovnu

Pracovna je nové coworkingové centrum sídlící v Praze na Žižkově. V únoru jej otevřeli Andrea Kosařová a Honza Pelán. Co je k tomu vedlo? Cítili se unavení jednotvárností zaměstnaneckého života, a tak se rozhodli: uděláme si to po svém. Jobs.cz: Prozradili jste mi, že impulsem pro založení Pracovny byla nespokojenost ve vašich předchozích zaměstnáních. Z čeho pramenila? Andrea: Celkově … číst více

Podnikáte na sebe? 7 tipů, jak si určit vlastní cenu

Na českém trhu se v posledních dvou letech vyrojilo tolik freelancerů, jako je hub po dešti. Vzniká tak velmi konkurenční prostředí svobodných profesionálů, kteří se utkávají s nabídkami u zákazníků. Co rozhoduje o úspěchu ve výběrovém řízení? Mimo jiné cena. Ale podle čeho ji stanovit? Poradíme. ↑ Sama na sebe, ale za kolik? Určit si vlastní plat, … číst více

Běh jako klíč k byznysu? 5 tipů, jak na to

Že golf otevírá dveře k byznysu? To jsme již slyšeli. Ale nyní se mnohem více prosazuje běhání. Otevřete si dveře k zakázce při společném propocení trika. ↑ Proč pořád jen kavárna v centru? Vytáhněte byznys partnera běhat do parku. Golf jen pro vyvolené? Golf je skvělý, ale ne pro každého. I když se příznivci této hry … číst více