Jak žijí digitální nomádi. Ráno surf, odpoledne práce

Probudíte se, zacvičíte si jógu nebo se proběhnete po pláži a skočíte si pro čerstvě vymačkaný džus. Za těch pár dní na Bali už víte, ve kterém, na první pohled zaplivaném, stánku mají nejlepší. A pak se pustíte do práce. Protože klienti v Česku nepočkají.

TEDtalk_AdamMarcan.049

↑ Bez kanceláře. Cestovatel a digitální nomád Adam Marčan pracuje třeba takto.

Z Beskyd do Malagy a Asie

Podobně strávil pět měsíců Adam Marčan, webový designér a zakladatel portálu Naučmese.cz. Projel Vietnam od severu k jihu, na chvíli zakotvil v Thajsku, podíval se také do Malajsie a Kambodže. Surfoval a pracoval i na indonéském Bali. O své zážitky a tipy se teď dělí v kurzu Digitální nomádství.

Myšlenka pracovat odkudkoliv k Adamovi přišla, když ležel nemocný doma v Beskydech. „Měl jsem teplotu, k tomu neslaná nemastná zima bez sněhu a já si říkal, proč tady vlastně trčím, když můžu být kdekoliv jinde?” Jeho první „pracovní cesta” vedla do španělské Malagy, minulý rok strávil pět měsíců prací a cestováním po jihovýchodní Asii.

Digitální nomádství doma

Pokud si nejste jistí, zda je digitální nomádství pro vás, zkuste si jej nanečisto. „Nemusíte jezdit daleko. Vypravte se na týden někam v rámci České republiky a uvidíte, jak vám to vyhovuje.” I on tak začínal. Po přechodu ze zaměstnání na volnou nohu pracoval na zakázkách svých pražských klientů z Beskyd. „Zvykli si, že mě nemůžou jen tak zavolat na schůzku, protože já na ni prostě nedorazím.”

Když chcete, půjde to

„Kupte si letenku a moc nad tím nepřemýšlejte,” radí Adam, jak se rozhoupat. „Ostatní záležitosti už pak nějak naplánujete a zařídíte.” Spousta věcí se podle Adama dá nastavit tak, aby fungovaly i bez vaší přítomnosti. „Třeba jsem se domluvil s klienty na tom, že klasické schůzky nahradíme Skypem. Taky používám datovou schránku. Spousta věcí se dá taky vyřídit na základě plné moci.”

Viva-final.019

↑ Pracovní pauza? Klidně třeba na surfu.

Aby to klaplo

„Ujasněte si, co umíte a za co vám někdo zaplatí,” říká Adam. V jeho případě je to hlavně návrh webů. „Doporučuju mít už dostatek klientů, se kterými máte dobré vztahy – neodjíždět jen tak bez zakázek.” Mluvit alespoň anglicky je podle něj základ, i když někde vám ani to nepomůže. „Domlouvám se i rukama nohama. Hodně mi pomáhá empatie a otevřenost.” Nakolik vás cestování spojené s prací vyjde? „Spočítejte si, kolik peněz na měsíc skutečně potřebujete a jeďte tam, kde vás to vyjde levněji,” říká Adam. „Také se vám vyplatí umět aspoň trochu vařit. Můžete tím ušetřit nějaké peníze, zvláště v dražších zemích. Tím, že budete vařit z neznámých lokálních surovin, si navíc procvičíte kreativitu.”

Před odjezdem k zubaři

„Hoďte si před odjezdem tělo do pucu,” doporučuje dále cestovatel, který ještě hodinu před odjezdem vlaku směr dobrodružství seděl v zubařské ordinaci. Také radí vyřídit si mezinárodní řidičák a těsně před odjezdem zkontrolovat, co se ve vaší cílové destinaci děje. Záplavy nebo demonstrace sice neodvrátíte, budete ale aspoň vědět, s čím počítat. Vezměte si pas, a to i když plánujete pracovat v rámci EU. Až si budete chtít jako Adam zajet ze Španělska na pár dní do Maroka, bude se vám hodit.

Internet není problém

Bez internetového připojení se vám práci a cestování asi skloubit nepodaří. Adam tvrdí, že s připojením v jihovýchodní Asii zásadní problémy neměl. Celkem snadno prý našel kavárny nebo restaurace se zásuvkami a wi-fi. Případně si koupil místní sim kartu s předplaceným datovým připojením. Lokální sim karty se mu také hodily na případné telefonování nejen s klienty. Ke spojení používal i předplacenou službu Skype kredit.

Data v cloudu

Adam cestuje s počítačem, malým tabletem a telefonem. Tablet používá kromě jiného také jako scanner nebo fotoaparát. „Třeba si na nádraží vyfotím odjezdy vlaků a v kavárně pak přemýšlím, kdy se kam vydat.” Doporučuje také zabalit si sebou několik SD karet s nižší kapacitou. „Když vám ukradnou foťák, nepřijdete o všechny fotografie. Karty se navíc dají používat k zálohování dat. Navíc jsou menší než externí disk a nezaberou vám téměř žádné místo v batohu.” Data Adam ukládá do cloudu, kromě jiného používá třeba Google docs.

Viva-final.039

↑ Takhle si Adam Marčan balí na své „pracovní” cesty.

Slaďte se s parťákem

Plánujete, že se na cesty vydáte s někým dalším? Adam doporučuje sladit očekávání. Proberte spolu, zda počítáte s přibližně stejným rozpočtem a rozložením práce během dne. Třeba na Bali se Adam učil surfovat, a tak tam jeho pracovní den do značné míry určovaly vlny. Pracoval ráno, pak si dal pauzu na surfování a zase se k práci vrátil. Také se dohodněte, jaké máte požadavky na úroveň ubytování. Čím déle plánuje Adam zůstat na jednom místě, tím hezčí bydlení si vybírá. Pokud mu jde ale jen o jedno přespání, moc to neřeší.

Čím krásnější pláž, tím větší efektivita

Krásné okolí může, možná překvapivě, zvýšit vaši efektivitu. Podle Adama vás cizí místo láká k prozkoumání – o to víc se soustředíte, aby byla práce rychle hotová vy mohli jít objevovat novou destinaci. Adam, ač povahou introvert, poznává místo i prostřednictvím místních lidí a dalších cestovatelů. Jezdí na skateboardu, na místní se tak často napojí díky svému koníčku. Také občas zajde na sraz s ostatními cestovateli. Jak sám říká: „Pokud si nenasadíte sluchátka, dřív nebo později se s vámi někdo začne bavit.”

Být bohatý nebo žít bohatě?

„Lidi se mě občas ptají, jak se mají rozhoupat. To ale musejí sami, nikdo jiný to za ně neudělá. Někdy to může znamenat i odchod z práce nebo se zbavit hypotéky.” Digitální nomádství v sobě nese i poselství zbavit se nadbytečných věcí. „Nebuďte bohatí, žijte bohatě,” tlumočí Adam přístup, kterým se on sám naplno řídí.

Lenka Mydlová

Další články k tématu

Nudí vás léto v kanceláři? Chystá se Pracovna v parku

Zkoušeli jste někdy opustit kancelář a pracovat venku? Asi jste narazili na pár překážek: slabá baterka počítače a vrtkavé připojení k internetu patří asi mezi ty nejzásadnější. V Praze právě teď vzniká Pracovna v parku, která by mohla tyto bolesti vyřešit. Myšlenka strávit pracovní den pod širým nebem tak možná přestane patřit do říše sci-fi. … číst více

5 věcí, které musíte vědět, než půjdete na volnou nohu

„Pííp-píííp-píííp!“ zvoní neurvale budík v 6:30 ráno. Ach jo, už zase do práce? Co mě tam čeká? Jen další šedý týden v odstínech rutiny, nesmyslných porad, odkládání úkolů kvůli četbě knížky o prokrastinaci a šéf, který na poradách veledůležitě prezentuje moji práci? Mám já tohle zapotřebí? Pokud je vaší odpovědí rezolutní ne, na nic nečekejte a práskněte … číst více

Podnikáte na sebe? 7 tipů, jak si určit vlastní cenu

Na českém trhu se v posledních dvou letech vyrojilo tolik freelancerů, jako je hub po dešti. Vzniká tak velmi konkurenční prostředí svobodných profesionálů, kteří se utkávají s nabídkami u zákazníků. Co rozhoduje o úspěchu ve výběrovém řízení? Mimo jiné cena. Ale podle čeho ji stanovit? Poradíme. ↑ Sama na sebe, ale za kolik? Určit si vlastní plat, … číst více

Běh jako klíč k byznysu? 5 tipů, jak na to

Že golf otevírá dveře k byznysu? To jsme již slyšeli. Ale nyní se mnohem více prosazuje běhání. Otevřete si dveře k zakázce při společném propocení trika. ↑ Proč pořád jen kavárna v centru? Vytáhněte byznys partnera běhat do parku. Golf jen pro vyvolené? Golf je skvělý, ale ne pro každého. I když se příznivci této hry … číst více