Videodotazníky a psychometrie

Životopisem, motivačním dopisem a pohovorem přijímací řízení do firmy nekončí. V poslední době se prosazují další metody náboru, například psychometrické testy nebo videodotazníky.

shutterstock_84654013

Psychometrie

 • S psychometrickými dotazníky se setkávají lidé hlásící se zejména na vedoucí, odborné nebo obchodní pozice. Personalisté je ale používají i u nižších pozic, například administrativních, kde se předpokládá kontakt s klienty.
 • Psychometrický dotazník lidé vyplňují v klidu z domácího počítače. Čas na vyplnění není určen, ale většina uchazečů má do 15 minut hotovo.
 • Na psychometrické dotazníky se nedá dopředu připravit. Testy totiž zjišťují osobnostní nastavení a individuální motivace, které má každý člověk jiné.
 • Dotazník není hloupý – seřazuje otázky tak, aby případně poznal, pokud se uchazeč stylizuje.
 • Na vyplnění dotazníku si vyhraďte nejméně 20 minut, během kterých vás nikdo nebude rušit. Případná nesoustředěnost se totiž projeví na výsledku, který bude číst personalista.

» Prozkoumejte nejnovější nabídky práce na Jobs.cz

Druhy dotazníků

 • Test osobnostních kompetencí: Zjišťuje se vnitřní nastavení kandidáta. Je týmový nebo solitérní hráč, inovátor, umí přesvědčovat druhé, je zvyklý dodržovat pravidla?
 • Test motivace: Zjišťuje se, co člověk od práce a zaměstnavatele očekává, jestli jej motivuje vysoká výplata, dobré vztahy s kolegy, možnost kariérního postupu apod.
 • Výkonové testy: Ověřuje se logické myšlení, schopnost pracovat s textem a čísly, schopnost stanovit si priority apod.

Videodotazníky

 • Videodotazník je aplikace, do které si personalista navolí několik otázek (jedna může být například  v angličtině). Poté pošle uchazeči odkaz. Kandidát si doma nastaví webkameru a mikrofon, otevře odkaz a začne postupně odpovídat.
 • Vyřízení všech otázek zabere asi 10 minut. Poté se záznam automaticky odešle personalistovi do počítače, aby jej mohl zhlédnout a vyhodnotit.
 • Uchazeči mají z videodotazníků obavy, ale je to spíš jen nezvyk. Že je stresující nevědět, jaká otázka se na monitoru v příští vteřině objeví? Během pohovoru naživo přece také nikdo neví, na co se personalista hodlá zeptat.
 • Dobře zvládnutým videodotazníkem se lidé mohou lépe představit jako konkrétní osobnosti. Personalisté potvrzují, že některá videa je přesvědčila natolik, že nabídli místo i kandidátům, kteří poslali jen průměrné CV.
 • K videodotazníku je dobré přistupovat podobně jako ke klasickému pohovoru: samozřejmostí by mělo být slušné oblečení a úprava zevnějšku, srozumitelný a kultivovaný projev. Uchazeč, který videodotazník natáčí ledabyle v teplákách s plakátem Arnolda Schwarzeneggera v pozadí, si zbytečně škodí.

» Videodotazníky: jak z nich získat výhodu

Další rady k tématu

Jak napsat životopis

Přemýšlíte o změně práce a říkáte si, jak nejlépe začít­? Někteří známí vám možná poradili vytvořit si profil na profesní sociální síti, protože klasický je životopis mrtvý. Pokud si při slově životopis vybavíte slohové cvičení, tak opravdu „mrtvý“ je. Řešení naleznete v přehledném CV, které případně můžete dát i online. Méně je opravdu více Je jasné, … číst více

Jak se připravit na pohovor

Během pohovoru se personalista snaží zjistit co nejvíce o vás – o vašich zkušenostech, ale také jak se hodíte na danou pozici, do týmu a samozřejmě do samotné firmy. To samé byste měli dělat i vy. Zjistěte si, co vás o firmě a pozici zajímá a na základě toho se rozhodněte, zda je pro vás … číst více

Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis se v několika posledních letech proměnil. Z dlouhých slohových prací se stal spíše „dopisem“ průvodním, který by vás měl představit v několika řádcích a u člověka na druhé straně vzbudit chuť vás osobně poznat. Jsou firmy, které motivační dopis vyžadují. V takovém případě si na něm dejte extra záležet. Ostatním firmám postačí krátký průvodní dopis. Ať už … číst více

Jak zvládnout assessment centre

Assessment centre je skupinová metoda výběru. Je to trochu spolupráce a trochu soupeření. Firma pozve skupinku nadějných kandidátů na půldenní nebo celodenní setkání. Skupinka poté plní různé úkoly a zaměstnavatel si dělá obrázek: který uchazeč je ten pravý? » Prozkoumejte nejnovější nabídky práce na Jobs.cz Co je assessment centre? Assessment centre firmy používají na nejrůznější … číst více