Jak zvládnout assessment centre

Assessment centre je skupinová metoda výběru. Je to trochu spolupráce a trochu soupeření. Firma pozve skupinku nadějných kandidátů na půldenní nebo celodenní setkání. Skupinka poté plní různé úkoly a zaměstnavatel si dělá obrázek: který uchazeč je ten pravý?

» Prozkoumejte nejnovější nabídky práce na Jobs.cz

shutterstock_assessment centre

Co je assessment centre?

  • Assessment centre firmy používají na nejrůznější pozice, od základních administrativních po vysoké manažerské.
  • Kromě uchazečů je assessment centru obvykle přítomen personalista a hodnotitelé z řad zaměstnanců firmy. Ti skupinku kandidátů pozorují a posuzují jejich projev. Hodnotitelé jsou často přímo šéfové týmů, do kterých se hledají nové posily.
  • Zadané úkoly jsou individuální i skupinové.

S čím se setkáte v assessment centru

Představení – Personalista požádá všechny účastníky, aby řekli něco o sobě. Poté je může vyzvat, aby uvedli, co vědí o firmě a o pozici, na kterou se hlásí. Je dobré zjistit si předem něco o historii firmy, klientech, výrobcích a službách, plánech do budoucna a podobně.

Skupinové úkoly – Uchazeči dostanou modelovou situaci, například naplánovat firemní teambuilding, sestavit plán služeb na příští měsíc, vyřešit krizovou situaci, kdy ráno do práce nedorazila třetina pracovníků apod. Cílem je zjistit, jak jednotliví kandidáti přemýšlejí, jak umějí řešit problémy a jestli dokážou spolupracovat.

Individuální úkoly – Během assessment centra uchazeči také vyplňují testy z angličtiny, sepisují krátké eseje, vymýšlejí sami za sebe postup při řešení modelové situace apod.

4 rady pro zvládnutí assessment centra:

1. Netlačte na pilu. Je žádoucí působit aktivně, ale neznamená to prosazovat se stylem „parní válec“, skákat ostatním do řeči, shazovat jejich nápady a podobně.

2. Neseďte v koutě. Správný ale není ani opačný extrém. V AC jste především sami za sebe a ostatní uchazeči jsou vašimi přímými konkurenty. Proto pokud máte nápad, nečekejte, až vám bude uděleno slovo – vezměte si ho sami.

3. Informace předem. Personalista může uchazeče na úvod vyzvat, aby řekli, co o firmě a nabízené pozici vědí. Zírání do stolu je nejhorší reakce, jakou můžete předvést. Zjistěte si předem něco o historii firmy, její organizační struktuře, produktech, službách a plánech do budoucna. Zrovna tak mějte do podrobna jasno v tom, na jakou pozici se hlásíte, co patří do náplně práce a svěřených zodpovědností.

4. Čtěte inzerát. V pracovním inzerátu, na který jste odpověděli, byly pravděpodobně vypsané znalosti, dovednosti a schopnosti, které má mít ideální kandidát. Zamyslete se ještě před AC, co z vypsaných požadavků splňujete a jak se to projevuje. Příprava je tedy podobná jako v případě [!! Zrušen odkaz: http://www.jobs.cz/poradna/clanky/aktuality/behavioralni-pohovor-jde-vic-do-hloubky-pripravte-se-na-nej/ !! behaviorálního pohovoru. !!] Pomůže vám to ujasnit si, na jaké projevy se hodnotitelé budou pravděpodobně soustředit. Psalo se v inzerátu, že uchazeč má být orientovaný na klienta? Vůdčí osobnost? Schopný získávat nové zákazníky? Během úkolů v AC můžete názorně předvést, že tyto schopnosti máte.

» Prozkoumejte nejnovější nabídky práce na Jobs.cz

 

Další rady k tématu

Jak napsat životopis

Přemýšlíte o změně práce a říkáte si, jak nejlépe začít­? Někteří známí vám možná poradili vytvořit si profil na profesní sociální síti, protože klasický je životopis mrtvý. Pokud si při slově životopis vybavíte slohové cvičení, tak opravdu „mrtvý“ je. Řešení naleznete v přehledném CV, které případně můžete dát i online. Méně je opravdu více Je jasné, … číst více

Jak se připravit na pohovor

Během pohovoru se personalista snaží zjistit co nejvíce o vás – o vašich zkušenostech, ale také jak se hodíte na danou pozici, do týmu a samozřejmě do samotné firmy. To samé byste měli dělat i vy. Zjistěte si, co vás o firmě a pozici zajímá a na základě toho se rozhodněte, zda je pro vás … číst více

Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis se v několika posledních letech proměnil. Z dlouhých slohových prací se stal spíše „dopisem“ průvodním, který by vás měl představit v několika řádcích a u člověka na druhé straně vzbudit chuť vás osobně poznat. Jsou firmy, které motivační dopis vyžadují. V takovém případě si na něm dejte extra záležet. Ostatním firmám postačí krátký průvodní dopis. Ať už … číst více

Videodotazníky a psychometrie

Životopisem, motivačním dopisem a pohovorem přijímací řízení do firmy nekončí. V poslední době se prosazují další metody náboru, například psychometrické testy nebo videodotazníky. Psychometrie S psychometrickými dotazníky se setkávají lidé hlásící se zejména na vedoucí, odborné nebo obchodní pozice. Personalisté je ale používají i u nižších pozic, například administrativních, kde se předpokládá kontakt s klienty. Psychometrický dotazník lidé … číst více