Personalistka radí: jak si jako 50+ lépe najdete práci?

Tereza Valášková z projektu Průvodce kariérou má spoustu zkušeností s náborem zaměstnanců. Jobs.cz se jí zeptal, co by poradila lidem starším 50 let, kteří hledají práci. Poradí třeba, jak číst inzeráty trochu jinýma očima a také, jak si více věřit. „Řada lidí 50+ se sama zbytečně diskvalifikuje třeba jen kvůli tomu, že nemají požadované vzdělání,“ říká Tereza.

Tereza Valášková foto

↑ Personalistka Tereza Valášková: Starší lidé se někdy úplně zbytečně podceňují.

Jobs.cz: Lidé 50+, kteří hledají práci, se setkávají s předsudky na straně zaměstnavatelů. Třeba, že se pomaleji učí nebo nezapadnou do kolektivu. Je ale něco, čím si hledání komplikují přímo sami uchazeči?

Řada z nich se zbytečně omezuje v tom, co by mohli dělat. Říkají si: „Celý život jsem byla účetní, nic jiného neumím.“ Ti lidé si neuvědomují, jakou mají hodnotu. Padesátníci totiž mohou firmám nabídnout vlastnosti, které jsou dnes na trhu práce vzácností a které se dají uplatnit na různých pozicích. Třeba loajalitu, stabilitu, respekt, pečlivost, ochotu odvádět kvalitní práci a přejímat zodpovědnost za výsledky. Vždyť když se podíváte na libovolný inzerát, kolik požadavků průměrně se týká odborných znalostí a kolik osobních vlastností?

Jobs.cz: Řekla bych, že tak třetina se týká znalostí a dvě třetiny vlastností.

Přesně tak! Naprostá většina požadavků zaměstnavatelů se zaměřuje na vlastnosti. Starším lidem bych proto doporučila, aby se zamysleli, jaké vlastnosti mohou nabídnout. Tento krok je velmi důležitý a předchází ještě psaní životopisu. Člověk pak totiž čte inzeráty úplně jinak! Dokáže z nich vytáhnout to podstatné, pochopí, jak firma přemýšlí, a nebude se zbytečně diskvalifikovat třeba jen kvůli tomu, že nemá maturitu. Při hledání práce by obecně mělo platit pravidlo 80/80. Tedy, že alespoň z 80 % vyhovujete vypsaným požadavkům a že nabízená práce vyhovuje alespoň z 80 % vám.

» Podívejte se na aktuální nabídky na Jobs.cz

Jobs.cz: Jak dát v životopise najevo, že mám ty žádoucí vlastnosti pro zaměstnavatele?

Na začátek životopisu si můžete napsat krátké shrnutí, dvě až tři věty. Tam je potřeba vysvětlit, proč se na tuto pozici vůbec hlásím. Můžete napsat něco ve smyslu: „Celý život jsem byla prodavačka, umím skvěle komunikovat s lidmi a myslím, že na zákaznickém centru bych vám mohla být užitečná“. Prostě dát nějakým způsobem najevo: V mém CV se dočtete, co jsem dělala, a já bych teď ráda dělala klidně i něco jiného, protože jsem dobrá v tom a tom a můžu být pro vás přínosem.

Jobs.cz: Jsou nějaké konkrétní pozice, kde by se padesátníci mohli dobře uplatnit?

Obor, kde se starší lidé ještě neprosadili, ale mohli by, jsou centra sdílených služeb (shared services centra). Nabízejí se tu základní juniorské pozice, kde celý den pracujete s nějakým programem a řešíte jeden typ operací. Firmy na tato místa nabírají mladé lidi, které to ale po roce přestane bavit a odejdou. Starší lidé už většinou nemají takové požadavky na kariérní růst a na pestrost práce. Pokud mají v práci příjemné podmínky, klidně tam vydrží i několik let. Dalším oborem je určitě zákaznický servis. Když telefony na infolince bere starší člověk, kterého jen tak něco nerozhodí, pro firmu je to velká výhra. Je to trochu nevděčná práce, ale firmy to ocení.

Jobs.cz. „Do mladého a dynamického kolektivu hledáme…“ Tato formulace už se v inzerátech objevuje mnohem méně, ale i tak se na ni dá narazit. Má se tím padesátník nechat odradit?

(Tereza chvíli přemýšlí). Myslím si, že ne. V nejhorším mu neodpoví. Nebo jim může napsat, že je mladý duchem a zapůsobit vtipně. Pak už je to na firmě, koho si vybere.

Jobs.cz: Chová se padesátník na pohovoru jinak než dvacátník nebo třicátník?

Určitě tam rozdíl je. Z mojí zkušenosti se starší lidé staví do až přespříliš skromné role. Málo si věří, působí uťápnutě, jako prosebníček. Kolikrát jsem jako personalistka měla chuť jim říct: „Prosím vás, řekněte si alespoň o více peněz.“ Myslím, že v tomhle je lidem 50+ potřeba pomoct, aby se uměli líp prodat. Oni jsou zvyklí se zaměřovat spíše na to, co neumí, než na to, co jim jde. Na pohovoru řeknou: „S tímhle systémem jsem nikdy nedělala.“ Místo aby to otočili: „Sice to neumím, ale doučím se to a navíc jsem tak pečlivá, že všechno raději třikrát zkontroluju, než abych to zadala špatně.“

Jobs.cz: Trochu kontroverzní téma: uvádět, nebo neuvádět do životopisu datum narození?

Já říkám: stoprocentně ho uvádět. Když jako personalistka v životopise datum narození nevidím, tak jsem naštvaná, protože ten člověk mi něco skrývá. A jak chcete se svým budoucím zaměstnavatelem navázat kvalitní transparentní vztah, když mu už od začátku zatajujete základní informaci? Pro mě to je základní informace, nechci nikoho diskriminovat, ale chci vědět, kolik uchazeči je. Zrovna tak chci vědět, jakou má praxi a vzdělání.

Jobs.cz: Hodně lidí 50+ nám ale píše, že sotva datum narození z životopisu smazali, firmy je začaly zvát na pohovory. Do té doby jim nikdo ani neodpověděl.

A řeknou vám potom také, jestli tu práci skutečně dostali? Myslím si, že je lepší datum napsat. Personalista pak ví, koho si zve, není to pro něj překvapení. A pokud na vás budou koukat skrz prsty jen kvůli věku, v takové firmě byste stejně nechtěli pracovat, protože byste se tam necítili dobře.

» Nenapíše, nezavolá. Když marně čekáte na reakci firmy

Jobs.cz: Co byste ještě doporučila starším lidem, kteří hledají práci?

Pište životopis vždy na míru konkrétní pozici. Mělo by z něj být hned patrné, že se na danou práci hodíte. Personalista nemá čas hledat něco „mezi řádky“. Můžete třeba trochu jinak popsat svou náplň práce na předchozí pozici – tak, aby to více odpovídalo tomu, co je napsané v inzerátu. Samozřejmě platí, že v CV má být jen pravda. Životopis ale musí být v první řadě zajímavý pro toho, kdo ho čte.

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Zlepšováky, díky kterým si najdete práci

Hledání a třídění inzerátů na Jobs.c si můžete usnadnit – když znáte tyhle zlepšováky. Zařídit si je vám zabere jen pár kliků. 1. Nabídky na míru Doporučujeme vám přihlásit se do svého účtu vždy, když přicházíte na Jobs.cz hledat práci. Díky tomu vám můžeme zobrazit lépe padnoucí nabídky, než když inzeráty pročítáte bez přihlášení. Přihlaste … číst více

VIDEO: Jak vzniká náš dobrý pocit z práce

Dan Ariely je profesor psychologie, který vymýšlí úžasné experimenty odhalující, jak lidé skutečně přemýšlejí. V jednom z nich třeba zjistil, že ignorovat výsledky něčí práce působí na jeho motivaci stejně devastujícím způsobem, jako bychom mu výtvor rozšlapali před očima. V téhle nabité videopřednášce Ariely rozebírá, na základě čeho skutečně vzniká náš dobrý pocit z práce. … číst více

5 sebeklamů, které lidem brání najít si lepší práci

Stejně by mě nevzali. Anebo: jinde nebudu za takovou hvězdu. Lidská psychika dokáže být velmi vynalézavá, pokud jde o to si něco vysvětlit, omluvit, ospravedlnit… Poznáte se v některém z následujících sebeklamů, které vás možná drží ve špatné práci? 1. Stejně by mě nevzali „Dala jsem tomu šanci a dívala se na nabídky práce. Když jsem ale … číst více

Zkuste tohle a budete na pohovoru za hvězdu

Můžete se připravit na jedničku s hvězdičkou, ale stejně to nemusí stačit. Na pracovních pohovorech jde totiž i o „chemii“. To, jak na personalistu a manažera zapůsobíte, můžete ovlivnit třeba takto. 1. Tahák – osvědčený přítel Ve škole nás za taháky hubovali. Jenže už dávno nejsme děti. Donést si na pohovor „tahák“ je naprosto v pořádku. Samozřejmě … číst více