8 schopností, kvůli kterým vás budou chtít všude

Rádi byste si zkusili jinou práci, ale při čtení inzerátů se vždy zaseknete. Přesněji řečeno: zarazí vás obavy, že nemáte potřebnou praxi. Jenže firmy si nové kolegy nevybírají jen podle toho, co umí – hodně záleží i na tom, jací jsou. Tohle je osm schopností, které uplatníte skoro všude, bez ohledu na obor nebo profesi. Máte některé z nich?

1. Adaptibilita

V současné době neustálých změn je adaptibilita klíčová. Znamená třeba přizpůsobit se změnám, nové firemní kultuře, naslouchat požadavkům zákazníků a kolegů. Pokud pojedete v zajetých kolejích, ačkoliv se okolní svět neustále mění, riskujete, že vám tak trochu ujede vlak.

2. Rozhodnost

Denně před sebou máme několik desítek situací, kdy se prostě musíme nějak rozhodnout. Jenže to může být těžké. Bude rozhodnutí, které uděláte, dobré nebo špatné? To se ukáže až tehdy, když ho uděláte. Odvahy do věcí „říznout” si firmy většinou cení víc, než zdlouhavého přešlapování na místě.

3. Budování vztahů

K vašemu úspěchu jsou potřební ostatní lidé (kolegové, klienti, dodavatelé). Budování vztahů je složitá disciplína a je nutné si uvědomit, že tento vztah není o vás nebo o nich, ale o VÁS dohromady jako partnerech. Snažte se vždy pochopit druhou stranu a propojovat lidi, které znáte. Nikdy nevíte, kdy naopak oni pomohou vám.

4. Ochota zariskovat

Lidé se přirozeně snaží minimálně riskovat. Ve většině případů proto proplouváme životem a neriskujeme, protože se bojíme neúspěchu. Jenže úspěch sám o sobě nepřijde. Pokud chcete uspět, udělat změnu, je nutné vystavit se riziku. A je více než pravděpodobné, že několikrát padnete. Pak je důležité dokázat se opět zvednout a zabojovat.

5. Komunikace

V každém druhém inzerátu máte napsáno, že firma hledá kandidáta s dobrými komunikačními schopnostmi. Ale co to znamená? Určitě schopnost být dobrým posluchačem a naslouchat tomu, co říká druhá strana. Další část je o tom, že musíte být schopní své myšlenky předat dál, aby byly pochopeny právě tak, jak vy chcete. A v neposlední řadě je to také o tom, že se s vámi lidé budou cítit dobře.

6. Vytrvalost

Naučte se vytrvalosti a přemýšlejte o tom, co bude, když dosáhnete svého cíle. Tvrdá práce začíná právě ve chvíli, kdy přesvědčíte druhou stranu. Přemýšlejte o klientovi (či kolegovi) a o jeho zkušenosti, když s vámi uzavře nějakou dohodu. Co chcete, aby si pamatoval?

7. Empatie

Empatie je schopnost se vcítit se do druhých. Jde o to pochopit motivy lidí a následně jim ukázat, jak jim zrovna vy můžete pomoci. Ruku v ruce s empatií jde přesvědčivost a motivace lidí. Tato schopnost se vám bude ještě více hodit na pozicích, kde budete mít vlastní tým.

8. Smysl pro humor

Ať už je situace jakkoliv složitá, vždy je dobré se na ni podívat s nadhledem a humorem. Nikdo nechce trávit hodiny ve společnosti lidí, kteří se nedokáží zasmát. A smích je dobrý také pro vaše zdraví, protože uvolňuje stres i strnulost svalů!

Po těchto dovednostech pátrá většina personalistů i manažerů. Zejména u absolventských pozic jsou někdy důležitější než znalosti ze studií.

» Podívejte se na nové nabídky na Jobs.cz

Jobs.cz

Další články k tématu

4 kroky, které vás dovedou k práci v Electroworldu

Jen z inzerátu se určité věci nedozvíte. Třeba to, co přesně vás čeká první dny a týdny v nové práci nebo v čem spočívá úvodní zaškolení. Společnost Electroworld, která má v ČR 18 obchodů se spotřební elektronikou, se rozhodla trochu odkrýt své zákulisí. Školitelé Kateřina Fousková a Pavel Nykodým popisují čtyři kroky, kterými si nováčci postupně projdou. Oba to … číst více

Pozice, kde vám dají home office nebo pružnou dobu

Když před vámi stojí náročný úkol, kam jej půjdete vypracovat? Podle průzkumu portálu FlexJobs dá více než polovina Američanů přednost práci z domova. Do kanceláře by zamířil pouze jeden z pěti. Jako vysvětlení zmiňovali, že v práci by je zdržovaly firemní procesy a rušili kolegové. 36 % lidí chce flexibilitu Také čeští zaměstnanci by uvítali, pokud by jim … číst více

Jaká fotka se hodí do životopisu?

Vždy když mě někdo osloví s tím, abych udělala přednášku na téma životopis, připadá mi, že toto téma je provařené a že všichni už musí vědět, jak na to. Bohužel ze čtyřleté praxe vyplývá, že tomu tak není. Většina studentů a absolventů i vysokých škol je schopná zaslat životopis, který člověku spíše ublíží, než aby mu … číst více

5 pozic pro ty, kteří rádi píšou

Tenhle odstavec může mít deset vět, ale to podstatné sdělí i ve dvou. Podívejte se na právě otevřené pozice, kde uplatníte svůj talent na psaní. » 1 minuta čtení « ↑ Najděte si na Jobs.cz práci, která vás bude bavit. 1. Jihlava: Copywriter píšící o bydlení Psavce teď zaměstná třeba PR agentura Dendrit Consulting, která … číst více