8 schopností, kvůli kterým vás budou chtít všude

Rádi byste si zkusili jinou práci, ale při čtení inzerátů se vždy zaseknete. Přesněji řečeno: zarazí vás obavy, že nemáte potřebnou praxi, a tak vás stejně nevezmou.. Jenže firmy si nové kolegy nevybírají jen podle toho, co umí – hodně záleží i na tom, jací jsou. Tohle je 8 schopností, které uplatníte skoro všude, bez ohledu na obor nebo profesi. Máte některé z nich? Výborně, zkuste to šikovně prodat v životopise nebo na pohovoru.

1. Adaptibilita

V současné době neustálých změn je adaptibilita klíčová. Znamená třeba přizpůsobit se změnám, nové firemní kultuře, naslouchat požadavkům zákazníků a kolegů. Pokud pojedete v zajetých kolejích, ačkoliv se okolní svět neustále mění, riskujete, že vám tak trochu ujede vlak.

2. Rozhodnost

Denně před sebou máme několik desítek situací, kdy se prostě musíme nějak rozhodnout. Jenže to může být těžké. Bude rozhodnutí, které uděláte, dobré nebo špatné? To se ukáže až tehdy, když ho uděláte. Odvahy do věcí „říznout” si firmy většinou cení víc, než zdlouhavého přešlapování na místě.

3. Budování vztahů

K vašemu úspěchu jsou potřební ostatní lidé (kolegové, klienti, dodavatelé…). Budování vztahů je složitá disciplína a je nutné si uvědomit, že tento vztah není o vás nebo o nich, ale o VÁS dohromady jako partnerech. Snažte se vždy pochopit druhou stranu a propojovat lidi, které znáte. Nikdy nevíte, kdy naopak oni pomohou vám.

» 17.000 nabídek na Jobs.cz

4. Ochota zariskovat

Lidé se přirozeně snaží minimálně riskovat. Ve většině případů proto proplouváme životem a neriskujeme, protože se bojíme neúspěchu. Jenže úspěch sám o sobě nepřijde. Pokud chcete uspět, udělat změnu, je nutné vystavit se riziku. A je více než pravděpodobné, že několikrát padnete. Pak je důležité dokázat se opět zvednout a zabojovat.

5. Komunikace

V každém druhém inzerátu máte napsáno, že firma hledá kandidáta s dobrými komunikačními schopnostmi. Ale co to znamená? Určitě schopnost být dobrým posluchačem a naslouchat tomu, co říká druhá strana. Další část je o tom, že musíte být schopní své myšlenky předat dál, aby byly pochopeny právě tak, jak vy chcete. A v neposlední řadě je to také o tom, že bude druhým lidem ve vaší společnosti dobře, že s vámi bude sranda.

6. Vytrvalost

Naučte se vytrvalosti a přemýšlejte o tom, co bude, když dosáhnete svého cíle. Tvrdá práce začíná právě ve chvíli, kdy přesvědčíte druhou stranu. Přemýšlejte o klientovi (či kolegovi) a o jeho zkušenosti, když s vámi uzavře nějakou dohodu. Co chcete, aby si pamatoval?

7. Empatie

Empatie je schopnost se vcítit se do druhých. Jde o to pochopit motivy lidí a následně jim ukázat, jak jim zrovna vy můžete pomoci. Ruku v ruce s empatií jde přesvědčivost a motivace lidí. Tato schopnost se vám bude ještě více hodit na pozicích, kde budete mít vlastní tým.

8. Smysl pro humor

Ať už je situace jakkoliv složitá, vždy je dobré se na ni podívat s nadhledem a humorem. Nikdo nechce trávit hodiny ve společnosti lidí, kteří se nedokáží zasmát. A smích je dobrý také pro vaše zdraví, protože uvolňuje stres i strnulost svalů!

Po těchto dovednostech pátrá většina personalistů i manažerů. Zejména u absolventských pozic jsou někdy důležitější než znalosti ze studií.

» 17.000 nabídek na Jobs.cz

Jobs.cz

Další články k tématu

Naprosto šílené otázky, které mohou zaznít na pohovoru

Popište slepému žlutou barvu. Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla? Příběhy o šílených otázkách na pohovorech jste jistě slyšeli, četli a možná také zažili. Co konkrétně se jimi personalisté snaží zjistit? ↑ Kolik kominíků je v Brně? Jak to mám asi tak vědět? Proč se na takové věci vůbec ptají? Některé „crazy … číst více

21 otázek, které na pohovoru položte VY

Jaká otázka dělá uchazečům na pohovorech největší potíže? Často ta, která padá až na závěr. Zní: „Je něco, na co se teď chcete zeptat vy nás?“ Spoustu lidí tento dotaz zbytečně rozhodí. Nepočítali s tím, že se role mohou obrátit a nemají v hlavě připravenou žádnou dobrou otázku. Takže zrudnou a začnou koktat: „No, víte, vlastně … číst více

5 typů personalistů, se kterými se můžete setkat

Jsou personalisté, se kterými se na pohovoru budete cítit jako na jedné lodi. Jiným ale nebudete stát ani za krátký e-mail. Seznamte s pěti typy HR odborníků, na které můžete narazit, když hledáte práci. 1. Energizer Stručná charakteristika: Z pohovoru odejdete nabití energií. To byl super pokec! Tento personalista nechce, abyste byli nervózní více, než je zdrávo. … číst více

4 kroky, které vás dovedou k práci v Electroworldu

Jen z inzerátu se určité věci nedozvíte. Třeba to, co přesně vás čeká první dny a týdny v nové práci nebo v čem spočívá úvodní zaškolení. Společnost Electroworld, která má v ČR 18 obchodů se spotřební elektronikou, se rozhodla trochu odkrýt své zákulisí. Školitelé Kateřina Fousková a Pavel Nykodým popisují čtyři kroky, kterými si nováčci postupně projdou. Oba to … číst více