Nenapíše, nezavolá... Když marně čekáte na reakci firmy

Padla vám do oka zajímavá nabídka, takže jste poslali životopis. Reakce ze strany firmy ale byla čistá nula. To je docela nepříjemná zkušenost, bohužel i v dnešní době ji zažívá velké množství lidí. Těm přirozeně vadí posílat životopisy v podstatě „do zdi“. Proč se to vlastně děje, že firmy uchazečům neodpovídají? A proč má smysl to nevzdávat a rozesílat životopisy dál?

Male backpacker tourist napping on a bench

Jak firmy (ne)odpovídají

I když se to za poslední roky pohnulo dopředu, pořád to moc slavné není. Podle statistiky Jobs.cz firmy v průměru reagují jen na 50 % odpovědí, které od uchazečů dostaly.

Zjednodušeně řečeno, pokud rozešlete například 10 životopisů na různé nabídky, personalisté se vám ozvou v průměru jen v 5 případech.

To je ovšem průměr – v pestré realitě života hodně záleží i na oboru a pozici, kam se hlásíte. Třeba o práci v administrativě se uchází mnohem více lidí než na specializované pozice v IT. Čili i to (množství došlých životopisů) může ovlivnit ochotu firem poslat uchazečům alespoň nějaké vyjádření.

Část personalistů si pak myslí, že odpovídat nevybraným uchazečům je zbytečné. Práci stejně nezískali, tak co? Přitom lidé by slušný, byť zamítavý e-mail často ocenili.

V Jobs.cz se snažíme tuto nepříznivou praxi změnit. Působíme na zaměstnavatele, aby dávali lidem vědět i v případě, že vybrali někoho jiného. Náš cíl je, aby do konce roku 2017 personalisté odpovídali alespoň na 80 % reakcí uchazečů.

Jak dlouho to trvá?

Jakmile pošlete životopis a nemáte od firmy žádnou reakci, kdy má smysl začít takzvaně plašit? Druhý, třetí den? Nebo týden poté?

Spíše o něco déle. Personalistům trvá v průměru 14 dní, než pročtou došlé životopisy a začnou lidi zvát na pohovory. I zde se to může lišit podle oboru.

Kdy se připomenout?

Pokud delší dobu čekáte na odpověď, nejspíš vás napadlo, zda se váš životopis někam nezatoulal. Pokud jste jej posílali přes Jobs.cz, tak to v podstatě možné není. Systém personalistům doručí skutečně všechny životopisy. Pak už je na nich, zda a kdy se ozvou.

Pokud ale ani po cca 14 dnech nemáte žádnou odpověď, není vůbec špatný nápad zkusit do firmy zavolat a zeptat se, jak to vypadá. U většiny nabídek na Jobs.cz najdete kontakt na člověka, který má nábor na starosti. Zkuste tedy zavolat přímo jemu  – je zvyklý, že se mu kandidáti ozývají.

  • Kdy volat a co říct? Znáte to. V pondělí dopoledne je všude šrumec, v pátek odpoledne už se všichni vidí doma. Pozdě odpoledne už se nikomu nad prací přemýšlet nechce. Doporučujeme zavolat v úterý, ve středu nebo ve čtvrtek mezi 9 a 14 hodinou. Co se týká samotného hovoru, ten může být i hodně krátký, připomínací. Prostě řekněte, ohledně jaké pozice voláte a že se chcete ujistit, že dostali váš životopis. Případně, zda od vás potřebují něco dalšího.

Neberte si to osobně

Je vážně nepříjemné, když si dáte práci s životopisem, o danou práci skutečně stojíte a firma se vám vůbec neozve. Snad vám alespoň trochu pomůže vědomí, že v tom rozhodně nejste sami – týká se to i spousty dalších uchazečů.

Neberte si proto mlčení ze strany firmy osobně. Určitě má smysl posílat životopisy dál a snažit se získat práci, kterou budete mít rádi.

Na Jobs.cz teď můžete vybírat z 20.000 nabídek.

Jobs.cz

Další články k tématu

3 tipy, jak si v roce 2017 rychle oprášit životopis

Může se to stát dnes, zítra nebo třeba za měsíc. Padne vám do oka zajímavá nabídka a budete na ni chtít odpovědět co nejdřív. Jenže při pohledu do životopisu zjistíte, že jste jej naposledy aktualizovali někdy před třemi lety… Když vám jde o to dostat se na pohovor, není čas ztrácet čas. Máme 3 tipy, … číst více

5 typů personalistů, se kterými se můžete setkat

Jsou personalisté, se kterými se na pohovoru budete cítit jako na jedné lodi. Jiným ale nebudete stát ani za krátký e-mail. Seznamte s pěti typy HR odborníků, na které můžete narazit, když hledáte práci. 1. Energizer Stručná charakteristika: Z pohovoru odejdete nabití energií. To byl super pokec! Tento personalista nechce, abyste byli nervózní více, než je zdrávo. … číst více

Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazeči nesnáší

Vážně máte na pohovoru vyrukovat s tím, co plánujete dělat v roce 2022? Na některé otázky personalistů se vážně neodpovídá snadno. Jsou to dotazy typu: jaké jsou vaše silné a slabé stránky, co by o vás řekl váš bývalý šéf a podobně. Lidé většinou netuší, co na to mají říct, aby to neznělo jen jako … číst více

Jak si víc věřit při hledání práce

Rozešlete životopisy, ale od personalistů nedorazí vůbec žádná odpověď. Z pohovoru odcházíte naplnění dobrým pocitem, o to víc vás srazí následné odmítnutí… Udržet si při hledání práce optimismus je někdy pěkná dřina. Jenže víte co? Nejste v tom sami, podobné zkušenosti mají i další uchazeči. A co můžete udělat proto, abyste si při hledání více věřili? 1. … číst více