Padáte na ústa? Řekněte si o pružnou pracovní dobu

„Já to dneska nestihnu.“ Opravdu? A co si jít teď zaplavat a dodělat všechno večer? Sedět v práci od 9 do 17 hodin už je dnes ve spoustě firem přežitek. Pokud vám zaměstnavatel dá možnost zorganizovat si pracovní čas podle sebe, těžit z toho můžete vy i on.

« 3 minuty čtení »

Scared overworked young businessman with hands around him

↑ Tak dneska zase nepůjdu dřív…

» Podívejte se na nabídky

Pracujte, když vám to myslí nejlépe

Tomáš Doseděl z portálu Mobinfo.cz, který dříve vedl tým lidí pro časopis Mobility a web MobilMania.cz, má s pružnou pracovní dobou zkušenost v pozici zaměstnance i zaměstnavatele: „Kdokoliv, kdo dělá něco jen trochu kreativního, by se měl přizpůsobit rytmu svého mozku. Nutit podřízené, aby v práci podřimovali, mi přijde nelidské. Já se třeba nedonutím ke kloudné činnosti před desátou, někdo si zase radši přivstane.“

Hledání rovnováhy

Právě sladění kariéry a osobního života je podle průzkumu švédské firmy Universum profesním cílem 59 % českých vysokoškoláků. Pokud vám zaměstnavatel umožní aspoň částečnou flexibilitu v pracovní době, získáte víc času na rodinu, zajdete k lékaři bez čerpání dovolené, stihnete si zacvičit nebo jít na oběd s kamarádem. Práce a osobní život se prolnou víceméně samovolně.

Zatímco dříve se firmy obvykle moc nezajímaly o celkovou životní pohodu svých zaměstnanců, dnes už si uvědomují, že není snadné udržet si šikovné lidi. Že spokojení lidé pracují lépe a dělají méně chyb. A že fluktuace zaměstnanců je velmi drahá.

Doma z gauče

„Zvlášť u kreativních profesí je hodně důležité, že lidi pracují tehdy, když chtějí a když se jim to hodí. Pomáhá i flexibilita v pracovním prostředí. Někomu se prostě nejlépe pracuje doma z gauče. Někdy je samozřejmě potřeba se v týmu setkat a vyřešit procesní a organizační věci. Jako dobrá cesta mi připadá mít ve dni třeba pevné tři hodiny, během kterých vyřešíme, co je potřeba,“ říká Roman Hřebecký, který vede brněnskou copywriterskou firmu Pábení.

Důležité nejsou hodiny, ale hotová práce

Podle výzkumu McNalla, Masudy a Nicklina z univerzit v New Yorku, Barceloně a Hartfordu zaměstnanci sami pracují lépe a cítí se víc zapojení, pokud jim zaměstnavatel důvěřuje a svěří jim samotným část zodpovědnosti za včasné dokončení úkolů. Ruce se uvolní i manažerům, kteří méně času stráví v roli hlídacích psů.

Firma Arrow International se specializuje na zdravotnické prostředky. Jejich personalista Zdeněk Tesař říká, že zavést pružnou pracovní dobu nemusí být pro firmu nijak těžké:

„Je snad pryč ta doba, kdy zaměstnavatel musel mít absolutní kontrolu nad tím, co zaměstnanec dělá, a především kde to dělá. Jde o výsledky, ne o čas. Když zaměstnanec doručuje včas a v požadované kvalitě to, co ta firma potřebuje, flexibilní pracovní doba může být pro pracovníka velmi zajímavým benefitem.“

Jak si o pružnou pracovní dobu říct?

Pokud přicházíte do firmy, kde už je zavedená, máte vyhráno. Prosadit ji jako jednotlivec v už zavedené organizaci je výrazně složitější. Pro vyjednávání můžete použít následující argumenty:

  • Berete na sebe zodpovědnost za svou vlastní práci. Ručíte za to, že dokončíte v termínu to, co je potřeba.
  • Řekněte, co to může přinést firmě. Že vám nevadí pracovat někdy večer, když bude třeba stihnout termín, zato že ale chcete každých 14 dní vyzvedávat své dítě z družiny dřív. Na pomoc si můžete vzít i zmíněné výzkumy a příklady praxe z jiných firem.
  • Hledejte společně řešení, se kterým budete spokojení vy, nadřízení i kolegové. Domluvte se na tom, jak nastavit spolupráci v týmu a komunikaci o projektu.
  • „Pro mě je hlavní argument to, že je ten člověk zodpovědný za svou vlastní práci. Že má v termínu hotové to, co je třeba. Sama třeba nerozlišuji mezi osobním a pracovním životem. Po mateřské jsem byla ráda, že se můžu dvě odpoledne plnohodnotně věnovat dětem. K práci si sednu v klidu večer, a tím pádem vím, že nezanedbávám ani jedno,“ říká Radka Pučelíková, personalistka plzeňské IT firmy Aimtec.

Právě teď hledá nové lidi mnoho firem, které pružnou pracovní dobu jako benefit nabízí.

» Podívejte se na nabídky

Nela Wurmová

Další články k tématu

7 firem s pohodovými kancelářemi. Právě teď hledají lidi!

Sníte o práci v Googlu nebo Facebooku a jejich prostorách plných klouzaček, koloběžek, našlapaných firemních posiloven a občerstvení zdarma? Za pohodovým pracovním prostředím nemusíte daleko. Vytipovali jsme pro vás sedm firem, do kterých se budete opravdu těšit. A dobrá zpráva – většina z nich právě někoho hledá! » 4 minuty čtení « Firemní knihovna v … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více

„Šéfe, chci dělat něco jinak.“ Nápady, jak mít z práce radost

„Dělám práci, která nedává smysl.“ – „V té firmě mě už drží vlastně jen plat.“ Pokud tyhle myšlenky násilně potlačíte, riskujete, že brzy vyhoříte. Raději jim naslouchejte a zkuste v nynější práci dělat něco, co vám smysluplnost přinese odjinud. Můžete být třeba… firemním zdravotníkem. Proč ne? « 3 minuty čtení » ↑ Co můžete sami … číst více