Reference: co všechno si o vás personalista zjistí předem?

Když personalista sbírá reference na zajímavého kandidáta, dává tím najevo, že nechce nic podcenit. Nedá jen na dojem z pohovoru, ale chce potvrdit kvality kandidáta od těch, kteří s ním už pracovali. Je vám to nepříjemné? Ano, ve světě recenzí úplně na všechno se dočkáme i recenze na sebe sama. Co vlastně personalisté ověřováním referencí sledují? A od koho je získávají?

Když chtějí referenční kontakty

Pokud vás personalista žádá o referenční kontakty, určitě s jejich předáním neotálejte. Nejlepší je, když je máte dopředu připravené. Od lidí, na které poskytujete kontakt, získejte nejprve souhlas.

I proto nedoporučujeme dávat referenční kontakty přímo do CV, což mnoho lidí dělá. V podstatě totiž poskytují daný kontakt komukoliv, kdo se dostane k životopisu.

Jednejte narovinu

Pokud jste při poskytování kontaktů neochotní nebo vám to trvá moc dlouho, můžete působit nedůvěryhodně. Takže víte-li, že kontakty budete nějakou dobu shánět, raději to řekněte dopředu. Pozor na bezpředmětné výmluvy typu „on už tam ale nepracuje“. Jinými slovy, nedovedete-li na někoho sehnat kontakt, jak chcete obstát v náročných pracovních úkolech?

Není to povinnost

Je však dobré vědět, že neexistuje žádná právní úprava, která by komukoliv přikazovala poskytnout pracovní reference. Výjimkou je, když o ně svého bývalého zaměstnavatele požádá zaměstnanec sám. Takzvaný referenční dopis zaměstnavatel musí poskytnout. Jeho vypovídací hodnota však může být různá, a proto personalisté preferují telefonický kontakt i s více lidmi z jedné firmy. Počítají i s tím, že jim někdo reference neposkytne.

↑ Jak se vám s ním pracovalo? Měli ho lidé v týmu rádi? Proč od vás odešel?

Co všechno budou ověřovat?

A jak tedy samotné ověřování referencí probíhá? Většinou po telefonu. Personalisté se budou ptát hned na několik věcí. Tyto je obvykle zajímají nejvíce:

  • Doba zaměstnání a náplň pozice

Personalisty v první řadě zajímá, zda to, co máte v CV a o čem jste vykládali na pohovoru, je pravda. Ověří si data zaměstnání a název nebo náplň pozice, na níž jste působili.

Ti prozíravější si ověří také jméno nadřízeného nebo nějakou specifickou informaci o pozici. Nezřídka se totiž stane, že lidé uvádějí delší dobu zaměstnání, než odpovídá skutečnosti, píšou jiné pozice nebo dokonce firmy, které neexistují. Třešinkou na dortu je poskytnutí falešných referenčních kontaktů, například na své přátele. Tohle určitě nedělejte.

  • Přístup k práci, vztahy s kolegy

Na začátku telefonátu se personalista nebude ptát na výsledky, ale spíše na přístup k práci. Je totiž možné, že se hlásíte na jiný druh pozice, než na jaké jste působili předtím. Samotné výsledky by tak neměly vypovídající hodnotu.

Personalista se tedy zeptá na vaši proaktivitu, ochotu přemýšlet a řešit problémy. Důležité je pro něj také to, jak by kandidát zapadl do týmu a jak by se ztotožnil s kulturou firmy. Personalisté se proto ptají, jak byl daný člověk v kolektivu aktivní, jak pracoval v týmu, jaký má způsob komunikace a zda si rozuměl s kolegy.

  • Plnění úkolů, plánů, výsledků

V každé práci jde o to, zda bude nový člověk schopen dosahovat očekávaných výsledků. Proto se personalisté ptají bývalých nadřízených kandidáta, jak byli spokojeni s jeho výkony, jakým způsobem dosahoval výsledků, zda byl tento způsob v souladu s firemní kulturou a jaké měli k jeho výkonům výhrady.

Sami potom zhodnotí, zda tyto výhrady budou problém i v jejich firmě, nebo ne. Mnoho lidí má strach, že se z referencí zjistí, že měli špatné výsledky. Personalisté ale chápou komplexnost všech vlivů na výkon a věřte, že když už si dají tu práci a reference ověřují, tak jsou spíše nakloněni dotyčného vzít. Nikdo nemá čas trávit 25 minut na telefonu jen proto, aby se přesvědčil o tom, že tohoto člověka „stejně nechtěl“.

  • Důvod odchodu

Důvod ukončení spolupráce je pro personalisty důležitá informace. Proto bývá okolo důvodů odchodu dost nedůvěry. Ze zkušenosti vím, že pokud dokážu s referenční osobou během rozhovoru navodit dostatečně přátelskou notu a pocit důvěry, tak mi pravý důvod odchodu poví. Většina lidí ale mlží nebo řeknou, že neví. Je to pochopitelné, lidé totiž vesměs chtějí poskytovat pozitivní reference a nechtějí to dotyčnému „pokazit“.

Chcete reference? Tak to jsem skončil…

Je to, aby si na vás někdo ověřoval reference to poslední, co potřebujete? Tak z výběrového řízení prostě odstupte a hledejte firmu, kde vám dají šanci i bez referencí.

Ale někdy byste se divili. Z mojí zkušenosti jsou reference jako dobrý přítel. Lidé, kteří je poskytují, vás většinou nechtějí zranit, ale to zásadní řeknou. Proto už v průběhu zaměstnání, kde cítíte, že „to není ono“, nevyvádějte psí kusy. Svět je malý.

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

Co vás motivuje? Jakých výsledků jste dosáhli? Tyto otázky určitě padnou, připravte se na ně

Každý pohovor vypadá jinak. Na tyto tři věci se však personalista zeptá téměř určitě. Týkají se motivace, podrobností o předchozí práci a dosažených výsledků. Jakou odpověď je nejlepší vytáhnout z rukávu? » 3 minuty čtení « 1. Co vás motivuje ke změně práce? Otřepané otázky typu „jaké jsou vaše silné a slabé stránky“ možná ani nezazní. … číst více

Co riskujete, když bez omluvy nepřijdete na pohovor

Firma vás pozvala na pohovor, ale mezitím jste kývli na jinou nabídku nebo se vám termín přestal hodit. Jasně, to se stává. Spousta lidí to bohužel řeší tak, že se nijak neomluví a na pohovor prostě nepřijdou. Možná si říkají: „No a co, stejně v té firmě nebudu pracovat.“ Nebo: „Určitě si pozvali víc lidí, moje … číst více

Jak změnit práci, když máte sebevědomí v přízemí

Vaše práce vás nebaví nebo vám nevyhovuje. Přesto v ní zůstáváte, protože ve vás hlodají pochybnosti. Mám já vlastně co nabídnout? Vzali by mě vůbec někde? V hlavě si vytvoříte mýtus o sobě samých. Mýtus o tom, že nemá smysl se o něco snažit, když na to nemáte… Objevte, co je ve vás a pojmenujte … číst více

Proč ve vás personalista nevidí to, co v sobě vidíte vy

Je to záhada. Odpověděli jste na několik pozic a máte pocit, že byste všechny mohli klidně dělat. Jenže vás nevybrali. Dali prý přednost někomu, kdo lépe odpovídal požadavkům. Jak to? Vždyť jste splňovali všechno! Problém je, že personalista vám skrze životopis nevidí do hlavy. Tak mu to zkuste umožnit a prodejte se líp. Buďte osobnější … číst více