Otázky na plat bývají ožehavé. Máme pro vás 5 tipů, jak si vyjednat uspokojivou mzdu

5 minut čtení

Úvahy o výši své budoucí mzdy dost lidí podceňuje. Přitom dotaz na to, jakou odměnu si za svou práci představují, může přijít už po telefonu, ještě před osobním setkáním. Jak se vyhnout základním chybám, nenechat se překvapit, ani do ničeho natlačit a vyjednat si uspokojivý plat?

Mějte zcela konkrétní představu podloženou daty

Většina lidí, když se jich zeptá personalista, jakou chtějí mzdu, řekne něco v mezích, ve kterých se pohybovali doposud, plus něco navíc. Ale nikde není psáno, že to tak musí být. Změnou práce si můžete polepšit nejen o pět či deset procent, ale i o podstatně víc.

Začněte skutečným rozpočtem vašeho žití, jak si ho v ideálním případě představujete. Dejte tedy na papír všechny náklady, které nyní opravdu máte, připočtěte náklady na dovolenou a přidejte částku, jež si chcete každý měsíc spořit. A nějakou rezervu. Máte mzdu, kterou potřebujete. To jsou tedy tvrdá data zevnitř.

Pak se podívejte na tvrdá data z trhu. Tedy jaká je průměrná, minimální a maximální mzda na pozici, na níž se hlásíte. To vyčtete z mzdových průzkumů běžně dostupných na internetu, využít můžete i bezplatnou službu Porovnání platů na stránkách Jobs.cz.

Nakonec zjistěte, jaký je momentálně stav nabídky a poptávky ve vašem oboru. Je-li nabídka zaměstnavatelů bohatší než poptávka nezaměstnaných, pak máte lepší vyjednávací pozici, než když je to naopak.

TIP:  Nastavte si agenta Jobs.cz, který vám bude hledat práci na míru. Zadáte si obor, místo, požadovanou mzdu a vyhovující inzeráty vám dorazí e-mailem.

 

Buďte připravení

Otázka na požadovanou mzdu může přijít opravdu kdykoliv, dost často to bývá právě po telefonu při takzvaném screeningovém, neboli průzkumném telefonátu. Proto je potřeba mít na ni připravenou odpověď, abyste pak do telefonu nekoktali něco o tom, že jste o mzdě nepřemýšleli nebo že se o ní rádi pobavíte při pohovoru.

Personalisté se chtějí vyhnout tomu, aby si na pohovor pozvali kandidáta, který má požadavky mimo všechny rozpočty. Proto byste měli umět zareagovat. Zároveň je ale nutné mít na paměti, že částka, kterou vyřknete do telefonu, by měla být ta nejvyšší ze všech. Pak už zvyšovat nemůžete, jen snižovat. Jinak byste působili nedůvěryhodně.

 

Jak vyjednávat

Základní pravidlo je, že diskusi o mzdě nikdy nezačínáte vy, ale protějšek, tedy zástupce zaměstnavatele. Proč? Protože nechcete působit, jako kdyby byla mzda vaše jediná motivace. Proto vždy vyčkejte, až se druhá strana zeptá. Jakmile otázka padne, není dobré ji otočit zpět formou „a co nabízíte?“. Oni se ptali vás, tak je dobré odpovědět.

Často lidé uvádějí rozmezí. Ale to je úplně zbytečné. Jakmile totiž vyřknete rozmezí, je to většinou tak, že vy byste rádi brali tu horní hranici a zaměstnavatel by vám dal tu spodní. Je určitě lepší říct pevnou částku. Důležité je, aby byla v hrubém. Uvádíte tedy hrubou měsíční mzdu. U manažerských a obchodních pozic je lepší uvádět hrubou roční mzdu i se započtenými bonusy, protože bonusové složky tvoří většinou významnou část mzdy.

Pokud totiž uvedete, kolik chcete mít v čistém, není v moci personalisty se dopočítat vaší hrubé mzdy, protože nezná vaše odpočty, slevy na děti, exekuce apod.

Částka, kterou vyřknete, nesmí být vyšší, než kolik jste řekli například do telefonu. Měla by to být ale ta ideální mzda, která je stále reálná a vyřešila by všechny vaše starosti. Počítejte s tím, že z této částky budete slevovat. Ale nebojte se si na začátku zkrátka říct více, protože při změně zaměstnání můžete získat nejvyšší navýšení mzdy. Pak už se obvykle navyšuje jen pár procenty na vyrovnání inflace a seniority v pozici.

Mějte připravené i argumenty, proč si myslíte, že to je adekvátní – vaše dovednosti, zkušenosti, kompetence, potenciál do budoucna, standard na této pozici na trhu práce, předchozí mzdové ohodnocení apod.

 

Co když jste přestřelili

Když si všimnete, že vaše představa vyvolala u druhé strany lehký šok a zřejmě jste tedy přestřelili, můžete říct něco jako: „Tohle je moje představa, ale jsem ochotná nebo ochoten o mzdě jednat. Zajímá mě také rozložení mzdy do fixní a variabilní složky.” A tady už se můžete zeptat na představu druhé strany. Například:  „A jak máte ohodnocení této pozice nastavené vy?“

Měli byste mít stanovené nějaké své minimum, které je pro vás stále zajímavé. Není to tedy existenční minimum, ale takové, které vám umožní pohodlný život, jen si nebudete moci tolik dopřát. Toto minimum nikdy nikomu nesdělujte, pouze si sami při obdržení nabídky zhodnoťte, zda vám firma a nabízená práce za to stojí.

Nižší nabídku je dobré přijmout v některých situacích – například když se snažíte dostat do jiného oboru a tato pozice pro vás bude tou vstupní, díky níž naberete zkušenosti. Nebo když přecházíte ze soukromého sektoru do státního či neziskového. Případně vám hodnoty a kultura firmy či náplň práce stojí za víc než za ty peníze. Ale vždy si dobře spočítejte, zda budete z nabízené mzdy schopni opravdu dlouhodobě vyjít. Nelze pak vinit zaměstnavatele z toho, že vám platí málo, když jste s výší platu při vstupu souhlasili.

TIP: Pokud chcete zkusit obor, se kterým dosud nemáte zkušenosti, a nevíte úplně přesně jak na to, máme pro vás návod.  

 

Nemusíte odpovídat hned

Lidé se někdy dostanou do stresu, když například obdrží nabídku a mají pocit, že musí ihned odpovědět. Ať vám personalista nabídku pošle e-mailem, nebo kvůli ní zavolá, případně se s vámi dokonce osobně sejde, tak pokud si nejste jistí, že je to ono nebo pokud máte ještě další nabídky na stole, poděkujte a zeptejte se, zda je možné vzít si pár dní na rozmyšlenou. Když se pak rozhodnete nabídku přijmout, ale budete chtít nějakou tu tisícovku navíc, máte dobrou vyjednávací pozici, protože zaměstnavatel je na to připravený.

Nenechte se natlačit do rychlého rozhodnutí. Pokud vám například zaměstnavatel řekne, že se musíte rozhodnout do večera nebo do druhého dne, není to fér jednání a od takové firmy ruce pryč.

Nabídky zaměstnání čekají, až je prohledáte.

Tereza Valášková
Personalistka a autorka projektu Průvodce kariérou

 

 

Další články k tématu

13. plat letos potěší každého pátého

… tak krásné Vánoce a bohatého Ježíška! Pro pětinu českých zaměstnanců neznamená toto přání jen zdvořilostní frázi, ale příjemnou realitu. Právě takový podíl lidí totiž letos dosáhne na třináctý plat nebo mimořádnou roční prémii. Je to více než loni, zjistil průzkum Jobs.cz. Pětina šťastlivců Zatímco loni s třináctým platem nebo ročním bonusem napevno počítalo jen 13 … číst více

Podnikáte na sebe? 7 tipů, jak si určit vlastní cenu

Na českém trhu se v posledních dvou letech vyrojilo tolik freelancerů, jako je hub po dešti. Vzniká tak velmi konkurenční prostředí svobodných profesionálů, kteří se utkávají s nabídkami u zákazníků. Co rozhoduje o úspěchu ve výběrovém řízení? Mimo jiné cena. Ale podle čeho ji stanovit? Poradíme. ↑ Sama na sebe, ale za kolik? Určit si vlastní plat, … číst více

Fakulty, které za studium zaplatí vám

Studentské slevy a výhody, ubytovací, sociální či prospěchové stipendium. To je jen příklad finančních úlev, na které mohou čeští vysokoškoláci dosáhnout – a které celkem běžně také využívají. Některé fakulty jdou však s finančními lákadly ještě dál: na jistý obnos lze dosáhnout třeba už během přijímaček. » 3 minuty čtení « ↑ Lákavá odměna. Na některých … číst více

Na co by freelanceři neměli v roce 2015 zapomenout

Podnikáte sami na sebe? První dny a týdny nového roku věnujte důležitému zamyšlení. Ohlédněte se za svou loňskou prací, zhodnoťte si vztahy s klienty, urovnejte finanční záležitosti a připravte se na změny, které vás v roce 2015 čekají. » 3 minuty čtení « ↑ Další podnikatelský rok je před vámi. Na co byste se měli zaměřit? Čistý … číst více