Každá pracovní smlouva musí obsahovat tři podstatné náležitosti: vymezení druhu práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce. Výši mzdy není třeba ve smlouvě uvádět. Pokud částku nenajdete přímo ve smlouvě, pravděpodobně budete podepisovat ještě mzdový výměr. Mzdu může upravovat také kolektivní smlouva. Jaký je mezi nejčastějšími způsoby rozdíl?
Mzdový výměr podepište nejpozději první den v práci
Mzdový výměr je výhodný spíše pro zaměstnavatele. Může tak totiž výši mzdy určovat jednostranně bez dohody se zaměstnancem. V zásadě vás jako zaměstnance postaví před otázku „ber nebo neber“. Nelze však hovořit o úplné libovůli. Zaměstnavatel je povinen vám nejpozději v den nástupu do práce předat písemný mzdový výměr obsahující údaje o způsobu odměňování, termínu a místě výplaty.
Změna výše mzdy i bez vašeho souhlasu
Zaměstnavatel pak může částku uvedenou ve mzdovém výměru kdykoli zvýšit či snížit (samozřejmě s ohledem na kolektivní a jiné smlouvy, hranici minimální mzdy apod.), a to i bez uvedení důvodu. Změnu vám musí písemně oznámit nejdéle v den změny. Takže pokud se zaměstnavatel rozhodne snížit mzdu například od září, postačí, když vám snížení písemně oznámí až 1. září.
Za stejnou práci stejná odměna
Jedinou možností, jak se nenadálému snížení mzdy můžete bránit, je poukázat na zákaz diskriminace. Dle zákona přísluší všem zaměstnancům za práci stejné hodnoty stejná odměna. Pokud se tedy jedná o účelové snížení neodpovídající dosavadním výkonům pracovníka, neměl by být problém diskriminaci prokázat. Jinými slovy, zaměstnavatel si nemůže libovolně ze tří účetních jednoho vybrat a snížit mu mzdu na polovinu, vždy musí být za stejnou práci stejná odměna.
Dožadujte se odměny za přesčasy
Světlým bodem mzdového výměru pro zaměstnance může být fakt, že ve mzdovém výměru nemůže být výše mzdy zohledněna k práci přesčas, a tak mu vzniká nárok na příplatky či náhradní volno, pokud práci přesčas vykonává.
Změna mzdy ve smlouvě jen s vaším souhlasem
Uvedení mzdy v pracovní smlouvě bývá výhodnější pro zaměstnance. Mzdové podmínky jsou jasně sjednány a na jejich eventuální změně se musí dohodnout obě strany. Není tedy možné jednostranně zvýšit či snížit mzdu ze strany zaměstnavatele jako v případě mzdového výměru. Je však nutné dát si pozor na formulaci ustanovení o mzdě. Mezi častá nedorozumění patří, že výše odměny v pracovní smlouvě už v sobě zahrnuje přihlédnutí k případné práci přesčas. Na rozdíl od mzdového výměru tak zaměstnanci v tomto případě nevzniká nárok na příplatky nebo náhradní volno.
Jen formální rozlišení?
Můžeme se setkat i s ustanovením, že mzdový výměr je nedílnou součástí pracovní smlouvy. Znamená to, že změny výměru budou probíhat stejně, jako když je mzda určena přímo v pracovní smlouvě, tj. dohodou. Vlastně se pak o mzdový výměr vůbec nejedná.
Článek vypracovala advokátní kancelář Jasanská & Co.