Pozor na mzdový výměr. Firma může odměnu snižovat

Každá pracovní smlouva musí obsahovat tři podstatné náležitosti: vymezení druhu práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce. Výši mzdy není třeba ve smlouvě uvádět. Pokud částku nenajdete přímo ve smlouvě, pravděpodobně budete podepisovat ještě mzdový výměr. Mzdu může upravovat také kolektivní smlouva. Jaký je mezi nejčastějšími způsoby rozdíl?

shutterstock_159229358

Mzdový výměr podepište nejpozději první den v práci

Mzdový výměr je výhodný spíše pro zaměstnavatele.  Může tak totiž výši mzdy určovat jednostranně bez dohody se zaměstnancem. V zásadě vás jako zaměstnance postaví před otázku „ber nebo neber“.  Nelze však hovořit o úplné libovůli. Zaměstnavatel je povinen vám nejpozději v den nástupu do práce předat písemný mzdový výměr obsahující údaje o způsobu odměňování, termínu a místě výplaty.

Změna výše mzdy i bez vašeho souhlasu

Zaměstnavatel pak může částku uvedenou ve mzdovém výměru kdykoli zvýšit či snížit (samozřejmě s ohledem na kolektivní a jiné smlouvy, hranici minimální mzdy apod.), a to i bez uvedení důvodu. Změnu vám musí písemně oznámit nejdéle v den změny. Takže pokud se zaměstnavatel rozhodne snížit mzdu například od září, postačí, když vám snížení písemně oznámí až 1. září.

Za stejnou práci stejná odměna

Jedinou možností, jak se nenadálému snížení mzdy můžete bránit, je poukázat na zákaz diskriminace. Dle zákona přísluší všem zaměstnancům za práci stejné hodnoty stejná odměna. Pokud se tedy jedná o účelové snížení neodpovídající dosavadním výkonům pracovníka, neměl by být problém diskriminaci prokázat. Jinými slovy, zaměstnavatel si nemůže libovolně ze tří účetních jednoho vybrat a snížit mu mzdu na polovinu, vždy musí být za stejnou práci stejná odměna.

Dožadujte se odměny za přesčasy

Světlým bodem mzdového výměru pro zaměstnance může být fakt, že ve mzdovém výměru nemůže být výše mzdy zohledněna k práci přesčas, a tak mu vzniká nárok na příplatky či náhradní volno, pokud práci přesčas vykonává.

Změna mzdy ve smlouvě jen s vaším souhlasem

Uvedení mzdy v pracovní smlouvě bývá výhodnější pro zaměstnance. Mzdové podmínky jsou jasně sjednány a na jejich eventuální změně se musí dohodnout obě strany. Není tedy možné jednostranně zvýšit či snížit mzdu ze strany zaměstnavatele jako v případě mzdového výměru. Je však nutné dát si pozor na formulaci ustanovení o mzdě. Mezi častá nedorozumění patří, že výše odměny v pracovní smlouvě už v sobě zahrnuje přihlédnutí k případné práci přesčas. Na rozdíl od mzdového výměru tak zaměstnanci v tomto případě nevzniká nárok na příplatky nebo náhradní volno.

Jen formální rozlišení?

Můžeme se setkat i s ustanovením, že mzdový výměr je nedílnou součástí pracovní smlouvy. Znamená to, že změny výměru budou probíhat stejně, jako když je mzda určena přímo v pracovní smlouvě, tj. dohodou. Vlastně se pak o mzdový výměr vůbec nejedná.

Článek vypracovala advokátní kancelář Jasanská & Co.

Další články k tématu

Česko a platy: Kde lidé berou nejvíc

Jediným krajem, kde se platy za poslední rok zvedly rychleji než inflace, byl Karlovarský kraj. Lidé tu dnes vydělávají v průměru 20 315 korun hrubého, což je o 4,2 procenta více než loni. I přes tuto příznivou zprávu zůstává okolí Karlových Varů nejchudším regionem v ČR. Praha, Brno, střední Čechy Nejvyšší výdělky dnes mají lidé v Praze a … číst více

Soud: za bojkot teambuildingu nelze sebrat prémie

Zaměstnankyně krajského úřadu odmítla na teambuldingu tahat kelímky na provázku a stavět věž  s odůvodněním, že ji to ponižuje.  Nadřízený jí kvůli tomu sebral osobní ohodnocení. Nejvyšší soud nyní konstatoval, že neprávem. Žena pracovala na krajském úřadě Ústeckého kraje. Ke svému platu dostávala osobní ohodnocení 5500 korun měsíčně. O to ale přišla poté, co bojkotovala teambuilding … číst více

Vánoční odměny vyplatí jen třetina firem

Na mimořádnou peněžní injekci v podobě třináctého platu nebo roční odměny může většina českých zaměstnanců zapomenout. Firmy šetří, a proto tyto bonusy plošně vyplatí jen necelá třetina podniků. Loni byli zaměstnavatelé štědřejší – třinácté platy plošně rozdávalo 38 procent firem. Zjistil to nový průzkum společnosti LMC, provozovatel portálů Jobs.cz a Práce.cz. Nejvíce podniků, 43 procent, … číst více

Diskriminační otázky: Co na pohovoru nesmí padnout

Podle zákoníku práce se vás při pracovním pohovoru smí zaměstnavatel ptát pouze na to, co bezprostředně souvisí s uzavřením pracovní smlouvy, vzděláním a prací samotnou. V praxi se  můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte.  Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich … číst více