Není chyba dělat chyby. Důležité je se z nich poučit

Všichni děláme chyby, ať už v práci nebo v soukromí. Vnímáme je jako něco negativního a zbytečně se jich bojíme. Pokud se z nich poučíme, může vzniknout i něco pozitivního – pro vás samotné i pro vaše okolí. Jak s nimi pracovat, aby nám obohatily život?

 

Nebojte se ji přiznat

I když je někdy těžké chybu přiznat, udělejte to co nejdříve. Přijměte fakt, že ne vždy se vše podaří na 100 %. Neignorujte ani malé chyby a nelžete o nich. Mají tendenci se kupit a přerůst ve velkou, kterou bude těžší vyřešit. Chyby nás nutí používat mozek, jednat flexibilněji a poskytují nám možnost se neustále zlepšovat.

TIP: Berte malou chybu jako upozornění, které vám může ukázat, že se blížíte k nějakému většímu problému. Chybou by bylo, pokud byste tento signál ignorovali.

 

Nerozebírejte ji moc dlouho

Zkuste co nejrychleji pochopit příčinu chyby a posuňte se. Platí, že pochopení malých chyb a nalezení jejich příčiny je jednodušší. Nevymlouvejte se na okolnosti nebo lidi kolem sebe. Hledejte příčinu nejdříve u sebe. Uvědomte si, že vy sami vnímáte a řešíte svou chybu nejvíce. Okolí ji občas ani nezaregistruje, anebo ji neřeší.

TIP: Sepište si na papír co, jak a proč se stalo. V popisu buďte konkrétní – lépe tak pochopíte příčinu a minimalizujete ji pro příště. Pokud se opakují pořád stejné příčiny, zaměřte se na jejich odstranění.

 

Napravte škody

Když už se chyba stala a vy jste analyzovali, jak k ní došlo, je načase minimalizovat škody. Pokud chybu necháte bez povšimnutí, může se zopakovat, stát se viditelnější a vážnější. Nikdy se nevyřeší sama od sebe. Vymyslete a sepište možná řešení, a to nejlepší implementujte. Nebojte se poprosit o pomoc kolegu nebo nadřízeného. Nikdo není dokonalý a většina lidí vám ráda pomůže, protože sama zná pocit, když se něco nepovede.

Pokud se něco nepodaří někomu ve vašem okolí, nabídněte mu pomocnou ruku a pochopení. Stejně přistupujte ke svým neúspěchům, budete obohaceni o nové zkušenosti.

 

TIP: I chybu můžete brát pozitivně. Proces toho, jak na ni reagujete, pro vás může být důležitější než chyba samotná.

 

Poučte se z ní

Ve chvíli, kdy napravíte škody, se můžete zamyslet nad tím, co vám chyba přinesla. Vnímejte ji jako příležitost, která vám otvírá dveře do budoucnosti. Zjistíte, co funguje a co ne. Vytěžíte z ní nové informace, které vám pomohou při plnění dalších úkolů. Získáte zpětnou vazbu na sebe a svou práci. V neposlední řadě rozvíjí flexibilitu a kreativitu. Vzpomeňte si, kolik produktů je výsledkem něčí chyby (dynamit, penicilin nebo nejznámější kolový nápoj).

TIP: Cvičení dělá mistra. Pokud se například učíte v novém účetním programu, nebudete hned umět všechno. Díky přešlapům se učíte a prohlubujete své znalosti.

 

Co když se mě na chyby zeptají na pohovorech?

Při pohovoru často padne otázka, která je zaměřena na vaše slabé stránky nebo neúspěchy. Personalistovi jde hlavně o to, aby pochopil, jak se s chybami vypořádáváte. Chce vidět, že se snažíte zlepšovat a posouvat dále. Buďte proto konkrétní a ukažte, že o svých slabinách víte a pracujete na jejich zlepšení.

 

Vůbec není lehké procházet neúspěchem s úsměvem a pozitivní myslí. Hlavně ze začátku může všechno vypadat velmi černě. Dopřejte si čas, abyste vše prožili a nabrali sílu do další práce. Zpětně uvidíte, že jste vyšli posílení a obohacení o cenné zkušenosti. Bez selhání a kotrmelců by se většina úspěchu nedostavila.

Další články k tématu

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

7 pozic v neziskovkách, kde si užijete svůj rok jinak

Neziskovky zdaleka nehledají jen pečovatele a sociální pracovníky. Potřebují i schopné manažery, účetní nebo odborníky na PR. Tedy kolegy, jejichž zkušenosti z korporátu jsou pro ně (doslova) k nezaplacení. « 3 minuty čtení » ↑ Zkuste se na svět podívat i jinýma než byznysovýma očima. Rok jinak a jinde Projekt Rok jinak nejspíš znáte. Člověk s alespoň pětiletou … číst více

5 typů personalistů, se kterými můžete mluvit na pohovoru

Jsou personalisté, se kterými se na pohovoru budete cítit jako na jedné lodi. Jiným ale nebudete stát ani za krátký e-mail. Seznamte s pěti typy HR odborníků, na které můžete narazit, když hledáte práci. 1. Energizer Stručná charakteristika: Z pohovoru odejdete nabití energií. To byl super pokec! Tento personalista nechce, abyste byli nervózní více, než je zdrávo. … číst více

Chaos, neplnění slibů a další věci, které nás v práci štvou

I když ale máte práci snů, najdou se věci, které vás můžou každý den štvát. Tak schválně, je to některá z těchto?  1. Nedostatek informací Je to opravdový paradox. Žijeme v době, kdy máme neomezené možnosti spolu komunikovat, ať jsme kdekoli. Přesto občas ztrácíme schopnost předávat si ty důležité informace ve správnou dobu. Informací je kolem nás … číst více