Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. Co ho naučily jeho vlastní kariérní průšvihy?

petr simunek restart kariery

Petr Šimůnek na konferenci Restart kariéry (zdroj: Dark Side)

Stojí za novou grafickou podobou Hospodářských novin. Dnes už jsou na ni čtenáři zvyklí, v době zavedení se ale příliš neujala a Petra Šimůnka stála riskantní změna místo. Jak ale sám říká: „Pokud se vám něco nepovedlo, nejste v tom sami a bude vám to k dobru.“ Bez nedobrovolného opuštění teplého místečka šéfredaktora předních českých novin by nikdy nedostal příležitost postavit od nuly český Forbes – magazín, do kterého se chce spousta lidí dostat, jen malému zlomku se to ale nakonec povede.

“Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu.”

Na konferenci Restart kariéry Petr Šimůnek s nadhledem zhodnotil své vlastní životní lekce, kterého ho dovedly tam, kde dnes je:

1. Nebojte se změny práce

„Příští týden už nemusíte chodit,“ zaslechl, když jej poprvé vyhodili z práce. Petr Šimůnek ale nedá na první vyhazov dopustit: „Uvědomíte si díky němu, že svět se nezboří. A to je zkušenost k nezaplacení.” hodnotí svůj „průšvih“ zpětně.

Najděte si práci v šéfovském křesle Zobrazit pozice

2. Nezoufejte kvůli odmítnutí

Váš skvělý nápad už pravděpodobně měl někdo před vámi. To ale není důvod se jej vzdát. „Super, ale jsi už druhý,“ dostal Šimůnek studenou sprchu, když v New Yorku žádal o licenci na vydávání české verze Forbes. V té době ještě neměl tušení, že jej předběhli současní vydavatelé, kteří se s ním později domluvili, že se stane šéfredaktorem.

3. Přeměňte průšvihy v životní lekce

„Forbes je úspěšný i díky mým kariérním průšvihům,“ hodnotí Šimůnek úspěch byznysového magazínu, jehož náklad každý měsíc stoupá. „Průšvihů se nebojte, většinou to dobře dopadne,“ rekapituluje muž, kterého kariérní kotrmelce dovedly až na post, o němž mnoho lidí jen sní.

 

↑ Video: Petr Šimůnek, konference Restart kariéry

 

Lenka Mydlová

Další články k tématu

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Příběhy úspěšných: Co by dělali, kdyby začínali od nuly?

Vedou významné firmy, vydělávají hodně zajímavé peníze, na pracovních cestách sjezdili kus světa a byznys, ve kterém jsou namočení, se počítá v řádu miliard. Zdánlivě jim nic neschází. Co by ale dělali, kdyby zítra měli začít znovu úplně od nuly? » 4 minuty čtení « Dalibor Dědek, miliardář a ředitel skupiny Jablotron Určitě bych se … číst více

Dalibor Dědek: dobrý šéf zůstává amatérem

„Představte si, že je mi šest let a chci vědět, jak funguje splachování na záchodě.“ Takové otázky klade uchazečům Dalibor Dědek, ředitel firmy Jablotron. Zkoumá, jak si promovaní inženýři poradí s netradičním zadáním. V byznysu se Dalibor Dědek pohybuje od roku 1990. „Zjistil jsem, že manažerské poučky nefungují. Pokud chcete být dobrým šéfem, musíte zůstat věčným amatérem,“ … číst více

Infografika: 3 zásadní otázky, než svoláte meeting

Pro více než polovinu lidí jsou porady jen synonymem pro ztrátu času. Menší část lidí meetingy vyloženě nesnáší a snaží se jim vyhnout. Podle čeho určit, zda je setkání v zasedačce opravdu nutné a neprohlubovat zbytečně frustraci lidí z promarněného času?  » 3 minuty čtení « Otázka číslo 1: Máte v plánu hodit dosavadní práci do … číst více