Nahradí vás v práci roboti?

Již jsme si zvykli vídat roboty v továrních halách. Málokdo se obává, pokud mu má provést operaci přesný robot a většina lidí ocení, pokud za ně robot vyluxuje či uhněte těsto. Jak se ale tato nová průmyslová revoluce promítne do našich zaměstnání?

» 3 minuty čtení «

shutterstock_213537307

↑ Děkujeme za životopis, ale vybrali jsme jiného robokandidáta.

Nový kolega: robot

Podle nové studie společnosti Gartner bude od roku 2025 zhruba třetina pracovních pozic obsazena roboty a chytrým softwarem. Již dnes je jasné, že čistě mechanická a automatická práce je nejvhodnější pro roboty – jsou přesní, neúnavní.

Co je ovšem zajímavější, to je chytrý software, který je možné aplikovat i na složitější pracovní postupy. Chytrý software dokáže zastat práci, kterou zatím dělá člověk, který svými smysly vnímá podněty, ty pak v mozku zpracuje a přijde s řešením. Chytrý software to umí podobně.

Co dokáže umělý supermozek

Přes čidla a senzory sesbírá data a pak je schopen sám vyhodnotit nejlepší postup. Říká se tomu kognitivní computing, a aby nedošlo k mýlce – software nejenže data vyhodnotí, on se z nich dokáže učit, a může se tedy neustále, klidně i 24 hodin denně, zlepšovat. Již dnes takto pracují ratingové agentury či velké finanční domy, jejichž systémy pracují s obrovskými komplexními daty, která dokážou vyhodnotit v tak krátkém čase, jakému se nedokáže přiblížit žádný člověk.

Pošťáka a číšníka nahradí drony?

Další věcí, která nejspíš výrazně ovlivní pracovní trh, jsou drony. Tato malá letadla, která jsou buďto ovládána pilotem na dálku, nebo jsou zcela bezpilotní, mohou nahradit práci doručovatelů, pilotů, řidičů, číšníků, ale i kontrolorů a servisních techniků, kteří musí cestovat dlouhé vzdálenosti, aby provedli rutinní kontrolu či drobnou opravu.

VIDEO:  Americký Amazon už Drony testuje k doručování zásilek


Až polovinu pozic mohou obsadit roboti

Ještě odvážnější jsou ve svých předpovědích ekonomové Frey a Osborne, kteří ve studii „The Future of employement“ uvádějí, že do roku 2020 bude až 47 % pracovních pozic obsazeno roboty. Z jejich tabulky vyplývá, že nejvíce jsou ohroženi lidé zaměstnaní v dopravě, ve výrobě, ve službách, v administrativě a na nižších pozicích v obchodě. Naopak nejmenší pravděpodobnost automatizace vidí autoři u manažerů, finančníků, zaměstnanců IT, strojařů, právníků a zdravotníků. Níže uvádíme podrobnější tabulku, jak to s kterým odvětvím vypadá (plocha pod křivkou odpovídá celkovému počtu zaměstnaných v USA).

Jobs_praavdepodobnost_automatizace

Zdroj: Frey and Osborne (2013), The future of employement: How susceptible are jobs to computerisation?

Na lidskou tvořivost ale roboti „nemají“

V čem se autoři většiny studií shodují, je, že oblastí, ve které nám budou roboti ještě dlouho koukat na záda, je kreativita. Na vstupu máme s roboty stejné informace, ale pomocí logiky a inteligence je můžeme přetvořit na nové, efektivnější a chytřejší řešení. Lidé by zároveň měli být neustále otevřeni novým informacím a dovednostem, protože doba, kdy vám vystačilo to, co jste se naučili na škole, je pryč.

» Vyberte si kurz a proškolte se na budoucnost

Školství se musí změnit

V následujících letech vznikne mnoho pozic, o kterých se dnes ještě neučí, a naopak mnoho pozic, na které jsou studenti připravováni, nebude za pár let potřeba. Ruku v ruce s tím by měla jít změna školského systému, kdy by nemělo jít o pouhé memorování, protože v tom budou roboti už navždycky lepší. Žáci by se měli učit přemýšlet a uvažovat nad věcmi, aby z čehokoli mohli vyvodit nové závěry.

Jakub Smoljak

Další články k tématu

6 tipů, jak v práci najít štěstí hned teď

Nečekejte, až vás šéf uznale poplácá po rameni nebo se vám povede něco „velkého”. Úspěch a radost můžete v práci prožívat každý den. Stačí, když si je uvědomíte a pojmenujete. Vychutnávat si pocit štěstí a naplnění pak bude mnohem snazší. » 3 minuty čtení « ↑ Pracovní úspěch? Tak se radujte! 1. Zapomeňte na: až … číst více

5 znamení: jak poznáte, že je čas změnit práci

Mám, nemám, mám, nemám, odtrháváte možná lístečky z imaginární sedmikrásky. Řeč je o změně práce. Vybrali jsme těchto 5 znamení, které jasně říkají: máš! » 2 minuty čtení « ↑ Mám změnit práci, nemám? Někdy je opravdu lepší změnu neodkládat. 1. Neslyšíte „díky“ Můžete skákat po hlavě, ale šéf vždy zavrčí maximálně: ale jo, šlo … číst více

Czechitas: Schopné holky fušují klukům do IT

Holky v IT aby jeden hledal lupou. Dita Přikrylová, která pracuje v IT poradenství, o tom ví své. Rozjela proto Czechitas, kde spolu s dalšími nadšenými „ajťačkami” zasvěcuje holky do tajů kódování, programování, navrhování webů nebo grafiky. K IT tak díky jejím workshopů zatím přičichly stovky holek, už brzy se ale začnou počítat na tisíce. … číst více

Příběhy úspěšných: Co by dělali, kdyby začínali od nuly?

Vedou významné firmy, vydělávají hodně zajímavé peníze, na pracovních cestách sjezdili kus světa a byznys, ve kterém jsou namočení, se počítá v řádu miliard. Zdánlivě jim nic neschází. Co by ale dělali, kdyby zítra měli začít znovu úplně od nuly? » 4 minuty čtení « Dalibor Dědek, miliardář a ředitel skupiny Jablotron Určitě bych se … číst více