Petr Ludwig: Workoholici jsou prokrastinátoři odpočinku

Petr Ludwig udělal kariéru díky prokrastinaci. Už 10 let se zajímá o to, proč lidé chorobně odkládají své povinnosti a učí je, jak se tohoto zlozvyku zbavit. Třeba na hromadných kurzech ve stylu anonymních prokrastinátorů. „Snažím se nejvíce času věnovat lidem, protože jsou to právě příběhy a změny konkrétních lidí, které mě dobíjí,“ říká Petr Ludwig.

Liší se nějak dnešní typický prokrastinátor od toho před 10 lety?

Míra prokrastinace dlouhodobě roste. Hodně té změně pomáhají smartphony. Před deseti lety nebylo rychlé připojení na internet a hraní hada člověka po chvíli omrzelo. Dneska máme lákadla daleko více na dosah. A lákadla jsou jako štípance. Čím víc je drbeme, tím více svědí a tím více je potřeba je drbat. Toto nutkání platí pro Facebook, YouTube, seriály… Nově roste takzvaná prokrastindrace, prokrastinace na Tinderu.

Téma prokrastinace změnilo vaši kariéru a přineslo vám úspěch. Napsal jste knížku Konec prokrastinace, přednášíte. Co se ve vašem životě nejvíce změnilo?

Ono se toho zase tolik nezměnilo, můj pracovní den před knihou a po knize je skoro stejný. Jádro mé práce jsou lidé na osobní konzultace a těch zvládnu odbavit stejně, jako před knihou. Možná jen na veřejné přenášky chodí více a více lidí. Snažím se nejvíce času věnovat lidem, protože jsou to právě příběhy a změny konkrétních lidí, které mě dobíjí. Když člověk vidí reálný dopad své práce, je to daleko silnější než to, že někde roste počet prodaných výtisků. Ono 10.000 knih a 100.000 knih je z pohledu představitelnosti skoro totožné. Ale číst dopisy od čtenářů nebo vidět reálné změny na našich dlouhodobých kurzech, to přináší úplně jiné pocity.

↑ Petr Ludwig, který lidi učí, jak bojovat s prokrastinací.

Dá se vydáním knížky v Česku vydělat, nebo je kniha spíš cestou k tomu, jak postavit byznys přednášek a workshopů?

Kdybych psal knihu kvůli výdělku, tak by asi nikdy nevznikla. Napsat knihu vyžaduje extrémní úsilí, několik let práce. A toto úsilí je možné překonat pouze nějakou hlubší motivací než tou finanční. Pro mě bylo hnacím motorem něco po sobě na světě zanechat, nějaký hodnotový a myšlenkový odkaz. Také jsem knihu psal jako praktickou příručku, aby co nejvíce lidem pomohla. Přednášky a workshopy se s knihou rovnocenně doplňují. Ono platí, že opakování je matka moudrosti a přečíst si jednou knihu často nestačí. Je dobré ty věci zavést do praxe, a právě proto děláme kurzy ve stylu anonymních prokrastinátorů. Na těchto kurzech si lidé pomáhají hromadně a díky síle skupiny se vzájemně inspirují.

Na portálu Seduo.cz jste nyní zveřejnil nový online kurz o prokrastinaci. V čem by mohl být zajímavý pro ty, kteří už četli vaši knížku?

Kurz vznikl asi tři roky po knize, takže znalosti v něm daleko více zohledňují praxi našich klientů. Kurz obsahuje i odkazy na nové či vylepšené pracovní materiály a nové myšlenky. Mezi kurzem a knihou jsem měl také velkou řadu přednášek, takže se mi daří vyjádřit podstatné myšlenky tak, aby jim lidé ještě více rozuměli. Kurz je nástavba na knihu a v mnohém ji rozšiřuje. Díky audiovizuální podobě je to jiný zážitek než kniha. Myslím, že kurz má potenciál lidem pomoci ještě více.

Nabízíte i kurzy pro firmy. Jaké tipy a rady dáváte, aby se zbavily prokrastinace?

Prokrastinace ve firmách je velké téma. No a také velký problém, protože ovlivňuje výkonnost, zisky, ale také náladu. V práci se projevuje špatným stanovováním priorit či odkládáním věcí na poslední chvíli. Je zajímavé, že workoholici jsou také prokrastinátoři. Workoholici jsou totiž prokrastinátoři odpočinku. Proto ve firmách řešíme i rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, syndrom vyhoření, ale také leadership. To, zda zaměstnanci prokrastinují, totiž dokáže ve velké míře ovlivnit právě jejich manažer. Například stylem motivace.

Obracejí se na vás firmy samy, nebo je oslovujete vy?

Firmy se ozývají většinou samy. Paradoxně nám asi nejvíce pomáhá Facebook. Máme tam velkou základnu asi 70.000 fanoušků, no a mnozí z našich klientů na nás narazili právě tam, když v pracovní době prokrastinovali právě na Facebooku.

Máte tým školitelů, jaký jste jako šéf?

Jedno z pravidel je, že je pro mě důležitější kvalita než kvantita. Takže jsme třeba v ČR přestali personálně růst. Ideál je pro mě mít u nás 25 lidí a ty aktuálně v týmu máme. Ona mentalita neustálého růstu je také mentalita rakovinné buňky. Mnoho firem to zahubí nebo jejich šéfy práce přestane bavit. My se místo růstu můžeme zaměřovat na zvyšování dokonalosti. Můžeme zvětšovat obrat na hlavu, vylaďovat vnitřní procesy jako švýcarské hodinky, zdokonalovat know-how. Mám rád minimalismus, jehož jedna z hlavních tezí říká, že dokonalosti není dosaženo, když nelze nic přidat, ale když nelze nic ubrat.

Podle čeho si vybíráte lidi k sobě do týmu? A máte nějaký tip, jak si dobrý tým sestavit?

V první řadě jsou to určitě hodnoty. Hledáme si lidi, co nemají příliš velké ego a práci chtějí dělat jako službu druhým. Naším ideálem je takzvaný systematický punkáč. Člověk, který má odvahu nejít s davem, ale zároveň má pořádek ve věcech. Kombinace kreativního, ale zároveň systematického člověka. Jinak mám rád pestrost. Myslím, že každý člen mého týmu je osobnost. Abychom se vzájemně posouvali, musíme se svým způsobem vzájemně převyšovat. Proto je také důležitá specializace lidí uvnitř týmu, podobně jako fungovala specializace v jednotkách Commandos.

Poslední otázka: kdy se vám naposledy chtělo prokrastinovat?

Prokrastinuji výrazně méně než před těmi 10 lety. Boj s prokrastinací se nedá jednou provždy vyhrát. Člověk se ale může vyzbrojit, že se mu ji daří porážet každý den. Naposledy jsem asi odkládal řešení nějaké rozsáhlé zahraniční smlouvy. To je věc, která mě při mé práci nejvíce nebaví. Ale vždy si řeknu, že přečtu třeba jen pár odstavců denně a často jak začnu, tak už to dodělám celé. Nejtěžší je začít. A k tomu pomáhá začít s co nejmenším soustem.

Online kurz Konec prokrastinace     Podívat se

Jobs.cz

Další články k tématu

Získejte za svůj nápad výlet do Las Vegas

Lidé, kteří se nebojí snít a přicházejí se zdánlivě bláznivými nápady, mění svět. Takové lidi chceme odměnit. Vytáhněte ze šuplíku svůj geniální nápad a přihlaste jej do soutěže Kouzlo experimentu. Pokud bude nejlepší, odměníme vás cestou do Las Vegas. Podíváte se na největší světový veletrh inovací International CES 2015. Fandíme odvaze, nápadům a originalitě. Jobs.cz … číst více

Czechitas: Schopné holky fušují klukům do IT

Holky v IT aby jeden hledal lupou. Dita Přikrylová, která pracuje v IT poradenství, o tom ví své. Rozjela proto Czechitas, kde spolu s dalšími nadšenými „ajťačkami” zasvěcuje holky do tajů kódování, programování, navrhování webů nebo grafiky. K IT tak díky jejím workshopů zatím přičichly stovky holek, už brzy se ale začnou počítat na tisíce. … číst více

Nahradí vás v práci roboti?

Již jsme si zvykli vídat roboty v továrních halách. Málokdo se obává, pokud mu má provést operaci přesný robot a většina lidí ocení, pokud za ně robot vyluxuje či uhněte těsto. Jak se ale tato nová průmyslová revoluce promítne do našich zaměstnání? » 3 minuty čtení « ↑ Děkujeme za životopis, ale vybrali jsme jiného robokandidáta. … číst více

Slavní lidé s příšerným životopisem. A kam to dotáhli

Následujících pět příběhů dokazuje, že i za příšerným CV se může skrývat velký talent. A že někdy chvilku trvá, než se životní úspěch dostaví. » 2 minuty čtení « 1. Bosý podivín Na technologickou pozici se k vám hlásí bosý podivín, který se už hezkých pár dní nemyl (jak se dá usoudit podle čichu). Vysoké školy … číst více