Jak si zničit život: běžte za svou vášní

Když budete dělat, co milujete, naleznete úspěch, peníze i životní štěstí, tvrdí nám různé populární příručky a koučové. Calwin Newport, profesor z georgetownské univerzity ve Washingtonu D.C. napsal knihu, která tvrdí opak. Když budete hledat práci, kterou byste mohli milovat, narazíte na tvrdou konkurenci, deziluzi a možná i zbankrotujete. Radši se naučte milovat, co děláte a buďte v tom tak dobří, aby vás nemohli ignorovat.

» 4 minuty čtení «

cal-newport-media-kit

↑ Calwin Newport: „Jen vášeň vám skvělou kariéru nezajistí.”

Jobs.cz: Jakou radu byste dal člověku, který není spokojený v práci? Kdysi třeba byl, ale teď se cítí vyčerpán jednáním s lidmi, semletý systémem.

Víme z různých výzkumů, že spokojenost v práci pochází z několika klíčových zdrojů, včetně pocitu svobody, propracovávání se k mistrovství v tom, co děláme, přes spojení s lidmi a také z dobrého pocitu z dosažených výsledků. Plus z vědomí, že naše práce má smysl. Pokud se pro nás práce stává utrpením, je pravděpodobné, že trpíme nedostatkem nikoliv v jedné, ale hned v několika z těchto klíčových oblastí. Myslím, že správná otázka, kterou si v takové chvíli položit, není kam jinam odejít, ale co můžu udělat proto, abych do svého života dostal víc těchto zdrojů.

Jobs.cz: Vaše kniha se jmenuje „So Good They Can′t Ignore You“ (Buďte tak dobří, aby vás nemohli ignorovat). Jak můžeme dosáhnout tohoto bodu – být tak skvělí, abychom nemohli být ignorováni?

Vyberte si v oboru vám blízkém dovednost, která má pro ostatní vysokou hodnotu, a tu pak vylepšujte. Je to stejné jako u profesionálního atleta, muzikanta nebo šachisty. Spousta lidí si myslí, že když budou pracovat hodně, to samo o sobě z nich udělá profesionály. To ale není pravda. Nestačí sedět dvanáct hodin denně u e-mailu a pohrávat si s něčím na počítači. Nejde jen o kvantitu, ale hlavně o kvalitu. Musíte aktivně studovat složité problémy a denně pilovat dovednost, kterou chcete zlepšit. Tak jedině se dá propracovat k mistrovství.

Find what you love Torn Paper

↑ Zapomeňte. Hledejte spíše to, v čem jste tak dobří, že vás ostatní nemohou ignorovat, radí Calwin Newport.

Jobs.cz: Co když jste dobrý a lidé vás stejně ignorují? Je to pár dnů, viděla jsem krátké video skupiny U2 hrající v newyorském metru. Když si muzikanti nalepili vousy a nandali paruky, nikdo je nepoznal a nikdo se nezastavil, aby jim věnoval pozornost. Teprve když americký moderátor Jimmy Fallon shodil vousy a řekl – parafrázuji: „Oni jenom nehrají U2. Tohle jsou U2.“, strhlo se šílenství.“ Je úspěch skutečně podmíněn dovednostmi, nebo něčím úplně jiným?

Chápu, na co se ptáte, ale myslím, že to nijak nevybočuje z toho, co jsem řekl v předchozí odpovědi. Pěstovat kult rockové hvězdy je součástí klíčové dovednosti uspět v hudbě. A to zrovna U2 dělají velice dobře. Rádi hledáme výmluvy, proč je svět nespravedlivý zrovna k nám nebo že je systém špatně nastavený. Problém je, že už tenhle druh myšlení odvádí člověka od jakéhokoliv možného pokroku. Proč se snažit, když mi hlava předloží několik důkazů, že to nemá smysl? Já ale skutečně věřím, že pokud umíte něco, co je pro druhé lidi cenné a vzácné, a pokud jste ochotní na tom pracovat, budete mít úspěch.

Jobs.cz: Fráze „následuj svou vášeň“ je v Česku rozšířená jako zlá nemoc. Znám lidi, kteří opravdu věří, že stačí objevit, co milují a změní se jim život: budou mít úspěch v práci i peníze. Proč je ta fráze tak atraktivní a nebezpečná?

To heslo je atraktivní, protože je jednoduché. Nechce po vás nic víc, než „vymyslet“, co máte rádi a to potom spojit s prací. A – půjde to a vy budete šťastná. To je líbivý příběh, jenže v reálu totální nesmysl. Když začnete studovat vášeň, zjistíte, že v devíti z deseti případů to není nic, co je nám nějak automaticky dáno, ale co je potřeba pěstovat v průběhu času. Není to něco, čím začínáte a na základě toho si pak vyberete práci, kterou chcete dělat nebo obor, ve kterém budete podnikat. Je to cíl, k němuž směřujete poté, co si vyberete práci v oboru, jež máte rádi.  A je to logické. Lidé, kteří se naučili milovat, co dělají, bývají šťastnější než ti, kteří se rozhodli dělat, co milují. Druhá cesta, následování vášně, mnohé přivedla akorát ke střídání zaměstnání, nedostatku peněz a únavě z marného hledání kariérní spokojenosti a štěstí.

Apple Holds Press Conference On Its iPhone 4

↑ Myšlenky Steva Jobse inspirují, ale ani on se v práci neřídil jen tím, co má rád.

Jobs.cz: Místo „následujte svou vášeň“ říkáte „kultivujte svou vášeň“. V čem je rozdíl?

Já zkrátka nevěřím, že většina lidí v sobě nosí nějakou dříve existující, ovšem dosud neobjevenou vášeň, kterou je třeba hledat a odkrývat. Chcete-li ve svém životě vášeň, nemusíte ji objevovat. Musíte ji vytvořit. A jak na to? V prvé řadě musíte záměrně a pečlivě budovat určitou dovednost. Tu pak můžete vyměnit za větší autonomii (práce z domu, půlúvazek), s níž se pojí zase další věci: vztahy, smysl vaší práce, dosahování mistrovství atd. Teprve s mistrovstvím přichází štěstí. Neexistují žádné zázračné zkratky. Dobré věci v pracovním světě přicházejí na základě tvrdé práce.

Jobs.cz: Nedávno jste v médiích zmiňoval také špatnou interpretaci příběhu Steva Jobse, obzvlášť jeho populárního projevu na Stanford University. Sám říkáte: dělejte, co Steve Jobs dělal, ne co říkal.“ Jak to myslíte? A proč tak málo z nás nahlíží pod povrch těchto příběhů?

Je to stejné jako s tou vášní. Líbí se nám příběhy, zkratky a hesla, které od nás nevyžadují moc úsilí. Obzvlášť když se jedná o úsilí, které je nám nepohodlné. Když si poslechnete Steva Jobse na Standfordu, zase z toho vyleze, že máte následovat svou vášeň. Pokud jste ale pozorně četli jeho biografii, víte, že zrovna tohle on nedělal. Jobs se dostal k Applu ve chvíli, kdy byl plně ponořený ve východních naukách, a Apple byla jenom cesta, jak rychle a relativně snadno vydělat tisíc dolarů. Apple se nezrodil z vášně, ale z příležitosti. Jobs byl příležitostem otevřený. Když zjistil, že potenciál firmy je větší, než si představoval, otočil a nalil hodně energie právě do Applu. A dělal to celé roky. Kultivoval vášeň. Nenásledoval ji.

900 nabídek na zkrácený úvazek       Zobrazit

Jobs.cz: Kromě slepého následování vášně, jaký další nejčastější omyl vídáte ve spojitosti s prací a kariérou?

Čím dál víc nám dnes uniká skutečná práce – schopnost zaměřit se bez rozptylování na opravdu náročné a důležité úkoly a dotáhnout je do konce. Ve světové ekonomice se dnes přitom tato dovednost stává mimořádně cennou.

Jobs.cz: Sama na sobě cítím, jak obrovský je dnes tlak na úspěch, být svou vlastní – a dobrou značkou. Nejen v práci, ale v životě, ve vztazích. Jak dostat tenhle tlak z hlavy a začít se soustředit?

Zaměřte se na podstatu. Dělejte hodnotné věci proto, že chcete dělat hodnotné věci, ne z toho důvodu, že potřebujete dokazovat něco ostatním nebo s nimi soupeřit. A naučte se nepracovat. Když nepracujete, tak prostě nepracujte a soustřeďte se na něco jiného. Pak bude mít váš život hodnotu i smysl.

Jana LeBlanc (autorka žije v USA)

Další články k tématu

Získejte za svůj nápad výlet do Las Vegas

Lidé, kteří se nebojí snít a přicházejí se zdánlivě bláznivými nápady, mění svět. Takové lidi chceme odměnit. Vytáhněte ze šuplíku svůj geniální nápad a přihlaste jej do soutěže Kouzlo experimentu. Pokud bude nejlepší, odměníme vás cestou do Las Vegas. Podíváte se na největší světový veletrh inovací International CES 2015. Fandíme odvaze, nápadům a originalitě. Jobs.cz … číst více

5 nej kariérních článků, co stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

5 znamení: jak poznáte, že je čas změnit práci

Mám, nemám, mám, nemám, odtrháváte možná lístečky z imaginární sedmikrásky. Řeč je o změně práce. Vybrali jsme těchto 5 znamení, které jasně říkají: máš! » 2 minuty čtení « ↑ Mám změnit práci, nemám? Někdy je opravdu lepší změnu neodkládat. 1. Neslyšíte „díky“ Můžete skákat po hlavě, ale šéf vždy zavrčí maximálně: ale jo, šlo … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více