Když měníte obor, věřte si a kašlete na jedovaté řeči

V branži jste zakotvili před deseti nebo více lety. Růžové brýle jsou dávno dole, vidíte realitu své profese bez příkras a začínáte pochybovat, že vás v ní ještě čeká něco zajímavého. Jak najít odvahu udělat krok do neznáma?

Z banky do logopedické školky

Andrea pracovala dlouhé roky v bance a úvěry byly její život. Práce ji bavila, ale postupně se měnilo vedení i podmínky. Andrea postupně vyhořívala. „Došlo mi, že to chce větší změnu. Jenže tou dobou mi bylo přes třicet… A co s tím, když nic jiného neumím?“

Protože ji to vždycky táhlo k humanitním oborům, začala dálkově studovat speciální pedagogiku. Tam se nadchla pro logopedii. Při pročítání inzerátů objevila nabídku práce učitelky v logopedické školce. Hned věděla, že to je ono.

„Samozřejmě, že ten první rok nebyl vůbec jednoduchý. Není sranda v 38 letech začínat úplně od začátku,“ říká Andrea s tím, že svého rozhodnutí rozhodně nelituje, i když teď vydělává míň.

↑ Kdo říká, že musíte strávit celý život v jedné profesi?

Když to ve vás hlodá…

Když je člověku 20, láká ho několik různých branží, a tak si prostě jednu vybere. Když je mu 35 nebo 40, může ho napadnout, jaké by to bylo, kdyby se tehdy vydal jinou cestou.

Změnu oboru je dobré promyslet a nevrhat se do ní po hlavě (přece jen už vám není těch dvacet). Jak to vzít za správný konec? Tady jsou tři tipy:

1. Přemýšlejte o tom, co máte rádi

Pokud celý život pracujete v administrativě, nejspíš se z vás mávnutím proutku nestane programátor. Jenže když vás baví třeba psaní a někdo vám nabídne, ať se mu věnujete naplno, nejspíš to bude nabídka, která vás nahlodá.

Pokud přemýšlíte o kariérní změně, netlačte se do oboru, o kterém nic nevíte. Hledejte raději příležitosti v tom, co vás baví, co vás už dříve lákalo a pro co máte předpoklady.

» Jděte za tím, co chcete – nejen od toho, co nechcete

2. Neřešte jen hard skills

Znalosti jsou důležité, ale jen na nich to nestojí. Pokud se chystáte změnit obor, neznervózňujte se tím, že vám chybí potřebné roky zkušeností. Protože to vás jen uvrhne do pochybností, že to stejně nezvládnete, nikde na vás nejsou zvědaví a podobně.

Spíše se zamyslete, co z toho, co umíte, můžete uplatnit i na novém působišti. Řada schopností je univerzálních, třeba rozhodnost, budování vztahů nebo ochota riskovat. Možná zjistíte, že potřebný základ už v sobě dávno máte.

3. Vykašlete se na jedovaté řeči

Část lidí vás bude od změny zrazovat, ale často kvůli tomu, že na ni sami nemají odvahu. Argument, že se pustíte do neznáma a možná neuspějete, zní racionálně. Zrovna tak ale může platit, že stagnujete a pokud se ke změně nerozhoupete teď, bude to v příštích letech jen těžší. Navíc znáte to: člověk nejvíc lituje věcí, které neudělal…

» Podívejte se na nabídky v oboru, který vás láká

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Reportáž: Jak trénovat na pracovní pohovor a konečně uspět

Přijímací pohovory do nového zaměstnání jsou čím dál náročnější. Předčit desítky konkurentů se v leckterých firmách rovná skoro výhře v loterii. Proto není od věci si pohovor vyzkoušet nanečisto a dostat k tomu užitečnou zpětnou vazbu. Kurz Jak uspět u výběrového řízení testovala naše spolupracovnice Jana Benešovská. Co se naučila, popisuje v následující reportáži. ↑ Jsem dost … číst více

Triky personalistů: co je videodotazník a jak jej zvládnout

Videodotazníku se nemusíte bát, naopak. „Potykejte“ si s ním a on vám pomůže získat vysněné zaměstnání. Naučíme vás, jak z videodotazníku vytěžit co nejvíc. Co je vlastně videodotazník? Jednoduchá webová aplikace. Personalista, kterého zaujalo vaše CV, vám do e-mailu pošle odkaz na videodotazník. Doma na počítači si nastavíte webkameru, mikrofon a kliknete na spuštění. Postupně zodpovíte několik … číst více

Z volné nohy do práce: můžete to skvěle prodat na pohovoru!

Po letech v zaměstnání jste si dobrovolně prošli školou života v podobě práce na volné noze. Ať už se vám v podnikání dařilo více nebo méně, po návratu do nového zaměstnání je třeba nabyté zkušenosti zúročit. Jak? » 2 minuty čtení « ↑ Udělejte na pohovoru výhodu z toho, že jste strávili nějaký čas na volné … číst více

Od ledna v nové práci: co udělat jako první?

Nový rok, nová práce. Čeká vás to také? První dny budou asi trochu náročnější. A počítat s tím, že na nové pozici dostanete 100 dnů hájení, nejspíš nemůžete. Co udělat po nástupu jako první a jak se v zatím neznámém týmu co nejlépe uvést? ↑ Při seznamování s kolegy nebuďte moc vlezlí. „Já jsem…“ Představit se novým … číst více