Když měníte obor, věřte si a kašlete na jedovaté řeči

V branži jste zakotvili před deseti nebo více lety. Růžové brýle jsou dávno dole, vidíte realitu své profese bez příkras a začínáte pochybovat, že vás v ní ještě čeká něco zajímavého. Jak najít odvahu udělat krok do neznáma?

Z banky do logopedické školky

Andrea pracovala dlouhé roky v bance a úvěry byly její život. Práce ji bavila, ale postupně se měnilo vedení i podmínky. Andrea postupně vyhořívala. „Došlo mi, že to chce větší změnu. Jenže tou dobou mi bylo přes třicet… A co s tím, když nic jiného neumím?“

Protože ji to vždycky táhlo k humanitním oborům, začala dálkově studovat speciální pedagogiku. Tam se nadchla pro logopedii. Při pročítání inzerátů objevila nabídku práce učitelky v logopedické školce. Hned věděla, že to je ono.

„Samozřejmě, že ten první rok nebyl vůbec jednoduchý. Není sranda v 38 letech začínat úplně od začátku,“ říká Andrea s tím, že svého rozhodnutí rozhodně nelituje, i když teď vydělává míň.

↑ Kdo říká, že musíte strávit celý život v jedné profesi?

Když to ve vás hlodá…

Když je člověku 20, láká ho několik různých branží, a tak si prostě jednu vybere. Když je mu 35 nebo 40, může ho napadnout, jaké by to bylo, kdyby se tehdy vydal jinou cestou.

Změnu oboru je dobré promyslet a nevrhat se do ní po hlavě (přece jen už vám není těch dvacet). Jak to vzít za správný konec? Tady jsou tři tipy:

1. Přemýšlejte o tom, co máte rádi

Pokud celý život pracujete v administrativě, nejspíš se z vás mávnutím proutku nestane programátor. Jenže když vás baví třeba psaní a někdo vám nabídne, ať se mu věnujete naplno, nejspíš to bude nabídka, která vás nahlodá.

Pokud přemýšlíte o kariérní změně, netlačte se do oboru, o kterém nic nevíte. Hledejte raději příležitosti v tom, co vás baví, co vás už dříve lákalo a pro co máte předpoklady.

» Jděte za tím, co chcete – nejen od toho, co nechcete

2. Neřešte jen hard skills

Znalosti jsou důležité, ale jen na nich to nestojí. Pokud se chystáte změnit obor, neznervózňujte se tím, že vám chybí potřebné roky zkušeností. Protože to vás jen uvrhne do pochybností, že to stejně nezvládnete, nikde na vás nejsou zvědaví a podobně.

Spíše se zamyslete, co z toho, co umíte, můžete uplatnit i na novém působišti. Řada schopností je univerzálních, třeba rozhodnost, budování vztahů nebo ochota riskovat. Možná zjistíte, že potřebný základ už v sobě dávno máte.

3. Vykašlete se na jedovaté řeči

Část lidí vás bude od změny zrazovat, ale často kvůli tomu, že na ni sami nemají odvahu. Argument, že se pustíte do neznáma a možná neuspějete, zní racionálně. Zrovna tak ale může platit, že stagnujete a pokud se ke změně nerozhoupete teď, bude to v příštích letech jen těžší. Navíc znáte to: člověk nejvíc lituje věcí, které neudělal…

» Podívejte se na nabídky v oboru, který vás láká

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

10 věcí, které dělají úspěšní uchazeči jinak

Brousili jste si zuby na slibné místo, připravovali se na výběrové řízení jako diví a příležitost ukázat, co umíte, nakonec dostal někdo jiný. Lámete si hlavu, čím to je? Možná rozhodly zdánlivé detaily. Přečtěte si, čím se odlišují lidé, kteří vyhrávají ta nejlepší pracovní místa. » 3 minuty čtení « ↑ I při hledání práce … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

Konplan láká vývojáře: pojďte k nám vyvíjet nervový systém

Druhé kolo pohovoru může vypadat i tak, že vás vezmou k zákazníkovi a vy si novou práci osaháte napřímo. Tímto způsobem nové kolegy vybírá firma Konplan v Plzni. Zrovna teď hledá několik vývojářů do Plzně a PLC programátora, kterého bude vysílat do různých zemí. „Hledáme zkušené lidi s alespoň pětiletou praxí,“ říká Lena Vajdová, HR manažerka Konplanu. Kromě … číst více

3 tipy, jak mít při hledání práce mnohem víc na výběr

Firmy teď nabírají tisíce lidí a vystavují nejvíce nabídek za posledních šest let. Možná ale máte pocit, že zrovna ve vaší profesi to nijak slavné není. Nechte si od nás poradit pár triků, jak při hledání práce získat víc na výběr. Lidé, kteří (se) změnili Nejspíš už jste slyšeli nebo četli příběhy lidí, kteří radikálně … číst více