Když měníte obor, věřte si a kašlete na jedovaté řeči

V branži jste zakotvili před deseti nebo více lety. Růžové brýle jsou dávno dole, vidíte realitu své profese bez příkras a začínáte pochybovat, že vás v ní čeká ještě něco zajímavého. Jak najít odvahu udělat krok do neznáma?

Z banky do logopedické školky

Andrea pracovala dlouhé roky v bance a úvěry byly její život. Práce ji bavila, ale postupně se měnilo vedení i podmínky. Andrea postupně vyhořívala. „Došlo mi, že to chce větší změnu. Jenže tou dobou mi bylo přes třicet… A co s tím, když nic jiného neumím?“

Protože ji to vždycky táhlo k humanitním oborům, začala dálkově studovat speciální pedagogiku. Tam se nadchla pro logopedii. Při pročítání inzerátů objevila nabídku práce učitelky v logopedické školce. Hned věděla, že to je ono.

„Samozřejmě, že ten první rok nebyl vůbec jednoduchý. Není sranda v 38 letech začínat úplně od začátku,“ říká Andrea s tím, že svého rozhodnutí rozhodně nelituje, i když teď vydělává míň.

↑ Kdo říká, že musíte strávit celý život v jedné profesi?

Když to ve vás hlodá…

Když je člověku 20 a láká ho několik různých branží, tak si prostě jednu vybere. Když je mu 35 nebo 40, může ho napadnout, jaké by to bylo, kdyby se tehdy vydal jinou cestou.

Změnu oboru je dobré promyslet a nevrhat se do ní po hlavě (přece jen už vám není těch dvacet). Jak to vzít za správný konec? Tady jsou tři tipy:

1. Přemýšlejte o tom, co máte rádi

Pokud celý život pracujete v administrativě, nejspíš se z vás mávnutím proutku nestane programátor. Jenže když vás baví třeba psaní a někdo vám nabídne, ať se mu věnujete naplno, nejspíš to bude nabídka, která vás nahlodá.

Pokud přemýšlíte o kariérní změně, netlačte se do oboru, o kterém nic nevíte. Hledejte raději příležitosti v tom, co vás baví, co vás už dříve lákalo a pro co máte předpoklady.

» Jděte za tím, co chcete – nejen od toho, co nechcete

2. Neřešte jen hard skills

Znalosti jsou důležité, ale jen na nich to nestojí. Pokud se chystáte změnit obor, neznervózňujte se tím, že vám chybí potřebné roky zkušeností. Protože to vás jen uvrhne do pochybností, že to stejně nezvládnete, nikde na vás nejsou zvědaví a podobně.

Spíše se zamyslete, co z toho, co umíte, můžete uplatnit i na novém působišti. Řada schopností je univerzálních, třeba rozhodnost, budování vztahů nebo ochota riskovat. Možná zjistíte, že potřebný základ už v sobě dávno máte.

3. Vykašlete se na jedovaté řeči

Část lidí vás bude od změny zrazovat. Často kvůli tomu, že na ni sami nemají odvahu. Argument, že se pustíte do neznáma a možná neuspějete, zní racionálně. Zrovna tak ale může platit, že nyní stagnujete a pokud se ke změně nerozhoupete teď, bude to v příštích letech jen těžší. Navíc znáte to: člověk nejvíc lituje věcí, které neudělal…

» Podívejte se na nabídky v oboru, který vás láká

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Jak vypadá online CV, kterému nehrozí „delete“

„Nejlépe je mít své CV online. Máte jej tak stále po ruce a můžete jej kdykoliv přiložit k reakci na pozici.“ Pokud má pro vás tato rada stejnou hodnotu jako rok staré noviny, asi spíše než založení online profilu řešíte, jak mít svůj  e-životopis přesně vyplněný, zároveň však originální. Personalisty zajímají online zmínky Možná vás napadlo, … číst více

Proč se dívat po inzerátech, i když jste v práci spokojení

Na první pohled to nedává smysl: jsem spokojený, tak nekoukám přes plot. Ukážeme vám, proč se vyplatí občas podívat sem, i když si myslíte, že teď máte skvělou práci. » 2 minuty čtení « ↑ Lepší kariéru si zasloužíte už teď. Nečekejte, až vás ubije stereotyp. Je to normální 45 % Američanů v nedávném průzkumu náborové … číst více

Vymýšlíme auta, která budou online, říká vývojář Škoda Auto

„Představte si, že sedíte v kině, mrzne a vy si během titulků mobilem na dálku zapnete topení v autě,“ popisuje Martin Sodomka, manažer projektu ConnectedCar ve Škoda Auto, na čem zrovna pracují. Jen do tohoto týmu teď v Mladé Boleslavi hledají 20 nových kolegů. Jejich úkolem bude vyvíjet různé online služby pro auta. Otevřeny jsou ale i další … číst více

Proč si nikdy nenajdete lepší práci

Na tom, že jste v práci celkem spokojení, není nic špatného. Stejně tak je úplně v pořádku poohlížet se jinde. Klidně nezávazně. Možná si i vy občas říkáte, jestli nezkusit štěstí jinde. Než se ale dohrabete k přečtení pár inzerátů, zradí vás. Kdo? Váš vnitřní šotek. Hlas, který vám našeptává některou z následujících vět. Pod … číst více