Korporace, malá firma, start-up. V čem se liší?

Láká vás víc úzká specializace nebo různorodější práce? Ve velké nadnárodní společnosti, začínajícím start-upu nebo v menší, třeba rodinné firmě? Záleží na tom, co preferujete. Sepsali jsme pro vás plusy i minusy práce u jednotlivých typů zaměstnavatelů. Charakteristiky však berte s rezervou. Všechno totiž vždy záleží na lidech a na tom, jak si to ve firmě nastaví.

Korporace: každý šéf má svého šéfa

Velké, často mezinárodní firmy s pobočkami po celém světě mívají stovky nebo i tisíce zaměstnanců. Práci takového množství lidí je potřeba pečlivě organizovat a sladit. Proto korporace zavádějí pravidla a postupy, která by měla zaměstnancům řešení různých úkolů usnadňovat. Korporace také mívají jasně danou hierarchii a přesně vymezené pracovní pozice včetně jejich kompetencí. Přesto se řada z nich snaží nastavit přátelskou firemní kulturu, kde si mohou tykat i lidé na různě vysokých pozicích a není potřeba chodit každý den v saku a kravatě. 

  • Plusy

Hierarchický způsob vedení umožňuje posun po kariérním žebříčku. Ze spodních příček se lze vyšplhat třeba až na ředitele divize. Kromě slušné výplaty, která bývá nad obvyklým průměrem regionu, se lze setkat také se štědrými benefity. V korporaci není obvyklé, aby jeden člověk dělal několik funkcí. Běžnější jsou užší specializace na konkrétní činnosti. Pro ty, co se chtějí zlepšit v určitém oboru, je to skvělá příležitost, jak zdokonalit svou odbornost na nejrůznějších školeních, která se zaměstnavatel nebrání proplácet. 

  • Minusy

Komplikovat práci může množství lidí nad vámi i nespočet zavedených pracovních procesů, které ne vždy práci usnadňují. Jejich změna nebo posun k lepšímu nebývá jen tak, je potřeba schvalování na různých manažerských úrovních. Někomu také nemusí příliš vyhovovat časté reportování o své práci a jejich výsledcích. Na vyšších pozicích už bude také nejspíš znát tlak na výkon a může se projevit konkurenční boj mezi kolegy. 

 

TIP: Víte, že na Jobs.cz si nyní můžete hledat práci nejen podle pozic, ale i podle firem: Když vyberete obor a oblast, ve které práci hledáte, objeví se firmy, které nabízejí požadovanou práci v dané lokalitě.

 

Menší firma: šířeji rozkročená práce

V menší firmě mívá člověk větší příležitost poznat se osobně s kolegy z různých oddělení. I díky tomu bývá řešení úkolů pružnější a není potřeba vypisovat různé žádosti a formuláře, když člověk potřebuje součinnost vedlejšího oddělení. Menší firma o nejvýše pár desítek zaměstnanců si může také málokdy dovolit úzce specializované odborníky, takže náplň práce jednotlivých pozic bývá šířeji rozkročená.

  • Plusy

Větší různorodost práce bude pro řadu lidí výhodou, dostanou šanci rozvíjet celou škálu svých dovedností – třeba v rámci marketingu i vyřizování reklamací. Nejen manažeři mívají větší svobodu rozhodování a větší prostor k realizaci vlastních nápadů, které není potřeba schvalovat na několika úrovních. Věci díky tomu jdou rychleji kupředu.

  • Minusy 

Každý neúspěch a přešlap „vedle“ je v malé firmě víc vidět a může mít také fatálnější dopad. Platové ohodnocení nejspíš nebude zas tak oslnivé, stejně jako zaměstnanecké benefity. Fakt, že se často pracuje bez jasně stanovených procesů, může mít své výhody, ale i nevýhody, když chybí vzor, jak v určitých situacích postupovat. Pokud majitel špatně řídí firmu, není proti tomu odvolání.

 

Start-up: může rychle zazářit i zhasnout

Inovativní, spíš menší firma s novým nápadem, s nímž se snaží prorazit na trhu. Jedná se většinou o velmi dynamické pracovní prostředí, kde se často věci mění. Ke každodennímu koloritu patří vymýšlení strategií a nových postupů. Není neobvyklé, že v rámci jedné pozice se střídá náplň práce hned několika pozic v jiných firmách.

  • Plusy

Start-upy se většinou zaměřují na inovativní služby či produkty, díky čemuž je práce zajímavá – zkoušejí se nové cesty, jak službu, produkt a vlastně celý byznys plán nastavit. Panuje tu ale nezřídka velmi motivující prostředí, nadšení a elán, pocit, že všichni táhnou za jeden provaz. Pokud seženou silného investora nebo se byznys rozjede, mohou to být štědří zaměstnavatelé.  

  • Minusy

Start-upové firmy nebývají především zpočátku svého fungování schopny nabídnout závratné platy, samy teprve hledají své místo na trhu. Jejich zatím krátký život může také provázet nejistota, zda se jim podaří prorazit a vydělávat potřebné prostředky. Zkoušení neosvědčených cest, zvlášť pokud nevedou dlouho ke kýženému cíli, může být také poněkud frustrující.  

 

Kde se nechat zaměstnat?

Jak bylo řečeno v úvodu, výše nastíněný výčet je potřeba brát s rezervou, protože vše záleží na lidech a nastavení dané firmy. Může se stát, že firma o 30 zaměstnancích bude víc sešněrovaná předpisy než velká společnost. Každému navíc vyhovuje v různých fázích kariéry něco jiného. Někdo může začít v korporaci, pak přejít do start-upu a později zakotvit v menší firmě. Všude nabere trochu jinou škálu zkušeností. Ke každé nabídce se proto snažte přistupovat s otevřenou myslí, posuzujte konkrétní pozici, firmu a lidi v ní.

 Na Jobs.cz pro vás máme desetisíce nabídek v různě velkých firmách. Najděte mezi nimi skvělou práci, která vyhovuje zrovna vám.

 

Další články k tématu

Jak si vybrat zaměstnance

S modelem „otec zakladatel“ si drobní podnikatelé nevystačí věčně. Přijde chvíle, kdy zjistí, že potřebují část úkolů i pravomocí delegovat na ostatní. Jak si do týmu v malé firmě vybrat správné kolegy a jakým chybám se při výběru vyhnout? Rady ohledně startu podnikání můžete získat i na seminářích pořádaných díky projektu T-Mobile Rozjezdy. Do Rozjezdů se … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

4 věci, kvůli kterým jsme v práci nešťastní

Co nás v práci nejvíc vytáčí? Co skousneme a kvůli čemu odcházíme? Kupodivu to nebývají peníze. Podle průzkumu JobsIndex mnohem více záleží na vztazích s kolegy a pocitu užitečnosti vlastní práce. Zjišťovali jsme, co nás v zaměstnání štve opravdu nejvíc. Najdete v něčem sami sebe? 1. Otravní kolegové „To, co mě vytáčí do nebes, je pasivní agresivita některých kolegů. … číst více

5 typů personalistů, se kterými můžete mluvit na pohovoru

Jsou personalisté, se kterými se na pohovoru budete cítit jako na jedné lodi. Jiným ale nebudete stát ani za krátký e-mail. Seznamte s pěti typy HR odborníků, na které můžete narazit, když hledáte práci. 1. Energizer Stručná charakteristika: Z pohovoru odejdete nabití energií. To byl super pokec! Tento personalista nechce, abyste byli nervózní více, než je zdrávo. … číst více