Lukáš Hrdlička: prezentace je zážitek pro ostatní, ne pro vás

Rozbijte nejčastější předsudky, neduhy a klišé, se kterými se můžete setkat. Prezentační triky, které možná již znáte, nemusí vždy fungovat, nebo si říkáte: co mi ještě chybí? Jak můžu prezentovat ještě lépe? „Je třeba vnímat prezentaci jako zážitek. Nikoliv pro nás, ale pro posluchače,“ říká Lukáš Hrdlička, lektor prezentačních dovedností. Až do konce srpna se můžete zdarma přihlásit na jeho online kurz na Seduo.cz.

lukas-hrdlicka

↑ Lukáš Hrdlička učí, jak změnit zažitý přístup k prezentacím.

3 x řekni = 3 x budeš nudit

Mnohdy se setkáte s doporučením: „řekni, co řekneš; řekni to; řekni, co jsi právě řekl”. Je v tom však jeden háček – pravděpodobně ztratíme pozornost publika. Jak naznačuje Douglas Jeffreys, zmíněnou poučku můžeme přeložit i jako: „řekni, čím je budeš nudit; unuď je; zopakuj jim, čím jsi je celou dobu nudil“.

Douglas Jeffreys: Killer presentation skills

Nezačínejte výčtem všeho, co se bude probírat, ale příslibem klíčové myšlenky, kterou se posluchač dozví. Měl by se těšit, že se dozví něco nového, něco překvapivého a něco, co ho posune z bodu A do bodu B. Důležité je příslibu skutečně dosáhnout a nechat posluchače odejít s jednou věcí, kterou může dál předávat. Představte si, že na konci prezentace zopakujete všech šest probíraných oblastí. Takto uzavřená přednáška znamená, že posluchač řekne: „ano, ta přednáška byla myslím o nějakých šesti oblastech”. Předejděte tomu!

Seznamy nás uspávají

Vše, co vypadá jako seznam, lidi nudí! A nyní pozor, nejen seznamy na slidech. Všichni jsme jistě někdy zažili prezentaci, kde bylo příliš textu a navíc hezky srovnaného do nesčetných odrážek.

Don McMillan: Life after death by PowerPoint

Odrážky jsou ale je jen špička ledovce, jelikož naše celá prezentace může vypadat jako seznam. Když pouze naplníme osnovu (například Historie firmy, Projekt, Tým, Problém, Řešení) bez přemýšlení nad obsahem, pak posluchači nebude příliš jasná návaznost mezi jednotlivými sekcemi, kterou potřebuje.

Třetím typem může být “seznamovitost” našeho projevu. Dejte si pozor na slovíčka, která naznačují, že pouze vyjmenováváme. Například se vyvarujte začínat každou větu slovy: „a ještě, následně, a dále… Až to uslyšíme podesáté, náš mozek automaticky vypne – bude toho na něj už příliš.

PowerPoint, Prezi nebo co?

Který prezentační program je nejlepší? Řekl bych, že vy sami jste takovým programem, ale pokud se budeme držet technického řešení, pak žádný! Programy jsou pouze nástroje a můžete udělat výbornou prezentaci v PowerPointu i Prezi, stejně tak jako naprosto katastrofální v těch stejných programech.

Každý z nich má svá úskalí i výhody. PowerPoint nebude mít díky rozšířenosti problémy s kompatibilitou na cizích počítačích (ale nespoléhejte na to a včas vyzkoušejte). Má možnosti pro editování textu a animací, nicméně lidé často využívají všech funkcionalit bez většího zamyšlení.

Prezi je nástroj, který umožňuje pracovat na velkém „plátně“ a skvěle na něm odprezentujete koncepty a složitější struktury díky možnosti přibližovat se a oddalovat se. V konečném důsledku je ale výsledkem opět „slidová“ prezentace, kde se může stát, že forma přebije obsah.

Co nedokážeš nakreslit, nedokážeš vysvětlit

Obrázek vydá za tisíc slov! Byl jsem toho svědkem mockrát. Obzvláště, pokud se snažíte někomu vysvětlit, jak funguje projekt nebo firma. Často vysvětlujeme a „okecáváme“, jak to vlastně celé funguje a výsledkem bývá nepochopení. Přitom stačí nakreslit jednoduchý koncept složený z panáčků, šipek a jiných nákresů. Kdykoliv tedy můžete vysvětlování obohatit obrázkem, udělejte to! Ať již na slidu nebo u flipchartu. Pokud nemáte k dispozici tyto pomůcky, vezměte do ruky papír a tužku nebo se chopte něčeho v místnosti a všem to ukažte.

Nákresy fungují na slidech, stejně jako při samotné přípravě lépe. Uvidíte sami, na kolik nových věcí přijdete, pokud si celou prezentaci načrtnete na papír.

Zážitek pro sebe, nebo pro publikum?

V konečném důsledku je to vždy o emoci, se kterou se budeme s posluchači loučit. Volit bychom měli „konverzační“ styl projevu tak, aby se lidé cítili dobře. Nepřišli nás totiž pranýřovat za naše řečnické neduhy, ale něco se dozvědět. Transparentnost v projevu a pokora jsou skvělými pomocníky. Pokud se „zasekneme”, není nic jednoduššího, než říct: „Promiňte, teď mi to vypadlo, ale dovolte mi to říct jinak.“ nebo „Moc jsem se do toho zapálil, jelikož mi na tématu záleží, nicméně to jediné, co bych vám rád předal je…”

Chápete? Lidé musí mít neustále pocit, že je chcete obohatit a tomu podřiďte vše. Pokud vás zajímá více jak to vidím já, mrkněte na můj online kurz.

Lukáš Hrdlička

Další články k tématu

Co vás poutní cesta naučí o vedení firmy

Svatojakubská cesta je síť poutních stezek, které začínají na různých místech Evropy a všechny se sbíhají ve španělském městě Santiago de Compostella. I dnes se do Santiaga vydávají tisíce poutníků. Všude podél cesty po nich zůstávají nejrůznější vzkazy a nápisy. Některé jsou inspirativní, některé dojemné, jiné zase k pousmání. A věřte nebo ne, některé jsou inspirativní … číst více

Prokrastinaci můžete přemoct. Petr Ludwig ví, jak na to

Jeho knihu Konec prokrastinace si doteď koupilo na 35 tisíc lidí a v Česku se tak zařadila mezi bestsellery. V Rusku se mezi byznys knihami vyšplhala na druhé místo, překládá se také do polštiny, němčiny, angličtiny, bulharštiny a švédštiny. Petr Ludwig, bojovník za konec prokrastinace a bořitel mýtů a polopravd v oblasti osobního rozvoje, jede … číst více

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více

HCD: Jak navrhovat věci, které vám lidé nehodí na hlavu

Než něco navrhnete, zkuste se nejprve zeptat lidí, jestli to opravdu potřebují. Na této na první pohled jednoduché myšlence stojí Human-Centered Design (HCD), tedy design zaměřený na člověka. Kolikrát se ale stane, že programátor nebo architekt vymyslí něco, co pak lidé v zoufalství házejí do kouta? Jiří Sekera a Petr Kosnar se HCD dlouhodobě věnují. … číst více