Práce a cestování v jednom: Lucie provádí turisty po Asii

Lucie Šebánková navštívila Asii poprvé na vysoké škole. Tehdy ji učarovala a nyní pracuje jako průvodkyně českých turistů po jihovýchodní Asii v cestovní kanceláři, která se specializuje na exotické destinace. Za sebou má osm zájezdů a polovině února vyráží na další.

» 3 minuty čtení «

Jobs.cz: Co tě překvapilo během posledního zájezdu?

Asi mě překvapilo, že už mě nic nepřekvapilo. Opět se mi potvrdilo, že i když v jihovýchodní Asii něco do detailu naplánujete, není to záruka toho, že to bude fungovat. Během posledního pobytu jsem pro klienty na jeden den naplánovala přesun z Malajsie do Thajska – zajistila budíček brzy ráno, objednala dvě auta a dva řidiče. Výsledek byl, že přijel jeden řidič jedním autem a druhého řidiče jsem sehnala až po dvou hodinách, navíc bez pasu, pro který se ještě musel vrátit. Během cesty řidiči nejeli spolu, ačkoliv jsem je o to opakovaně žádala, takže jsem nemohla mít druhé auto s „mými“ turisty pod kontrolou. Vše nakonec dopadlo dobře. Ale nestandardní situace jsou v Asii na denním pořádku.

Jobs.cz: Nejdůležitějším předpokladem pro práci průvodce je zřejmě umět zachovat klid?

Nejdůležitější je umět vycházet s lidmi. S Asiaty a s Evropany se komunikuje naprosto opačným způsobem a průvodce musí umět obě strany propojit tak, aby dostaly, co chtějí. Asiaty musíte trochu „popohánět“, Evropany zase uklidňovat tím, že bez výše zmíněných situací by pravou Asii nezažili, ale pouze viděli.

Lucie - krajina

↑ Lucie Šebánková si splnila sen: pracuje jako průvodkyně v jihovýchodní Asii.

Jobs.cz: Je pro tebe nutná znalost místních jazyků?

Obvykle znám jen pár slov. V turismu je i v jihovýchodní Asii stěžejním jazykem angličtina. Tou mluví místní průvodci i lidé v hotelech, na letištích, turistických cílech. Ale třeba řidiči, které často potřebujete, anglicky neumí. To pak řeším tím, že najdu člověka, který umí anglicky a místním jazykem a pomůže mi řidiči vysvětlit, co potřebuji.

Jobs.cz: Jak důležitá je znalost reálií a historie?

Na místě je možnost najmout si na prohlídky místní průvodce. V Thajsku nebo v Malajsii je to dokonce povinnost, takže informace dodá vašim klientům on. Daleko důležitější než znalost reálií je znalost kultury, která je pro jihovýchodní Asii společná.

Jobs.cz: Takže tě cestovní kancelář může s turisty vyslat i do země v daném regionu, kde jsi ještě nikdy nebyla?

To ne. Pokud chce cestovní kancelář udělat v regionu nový zájezd a nemá pro danou destinaci průvodce, vyšle průvodce, který zná region na takzvaný objevovací pobyt. Uhradí náklady a vy si projdete trasu, kterou budete absolvovat s turisty – hotely, přepravu, památky.

Lucie - Himaláje

↑ Nestandardní situace jsou v Asii na denním pořádku, říká Lucie.

Jobs.cz: Můžeš popsat konkrétní náplň práce průvodce?

Je to kombinace delegáta, průvodkyně a animátorky, protože klienti mají představu, že je musíte i bavit. Klienti od vás očekávají, že vše vyřešíte vy, jelikož jde o organizované zájezdy. Zájezdy jsou z pohledu průvodce dvojího druhu. Cestovní kancelář buď dopředu zařídí a naplánuje veškeré ubytování, místní průvodce a přesuny nebo zajistí pouze zpáteční letenky. Objednávání hotelů, místní přepravy a podobně je pak na mě. To je potom dost náročné.

Jobs.cz: Můžeš upravovat program, kterým klientům připravila cestovní kancelář?

Spíše ne. Program je dopředu daný a průvodce ho dodržuje. Změny jsou možné pouze tehdy, pokud s tím souhlasí všichni klienti – když vím o hezčí pláži než je naplánovaná v programu nebo o zajímavějším koutu přírody k vidění. Program průvodce neovlivní, ale mám strašně velkou moc a zodpovědnost za to, jestli se klientům bude zájezd líbit nebo ne. O tom rozhodne jen to, jak věci lidem podám a vysvětlím.

Jobs.cz: Jak velké jsou skupiny turistů, o které se staráš?

Minimálně šest a maximálně šestnáct lidí.

Jobs.cz: Jaké je věkové složení klientů?

Mladí jezdí region objevovat sami. Takže je potřeba počítat s tím, že na zájezdech do exotických zemí to nebude jako s partou vrstevníků, ale spíše s lidmi ve středním, ale i důchodovém věku. Tomu je pak samozřejmě nutné přizpůsobit jednání a přístup.

Jobs.cz: Jak se k práci průvodce mohou dostat lidé, které tato možnost zaujala?

Já jsem práci v cestovní kanceláři dostala na doporučení kamaráda, který pracuje jako průvodce po Latinské Americe. Absolvovala jsem pohovor a vzali mě. Interview je klíčové, protože pro práci průvodce je nejdůležitější umět komunikovat s lidmi, a právě tuto schopnost si potřebuje cestovní kancelář ověřit. Takže zjišťovali, zda mám osobní zkušenosti s prací s lidmi. U mě to například byla organizace táborů pro děti, členství v organizaci, která se na vysoké škole stará o Erasmus studenty, práce dobrovolníka v zahraničí.

Jobs.cz: Poprvé jsi v Asii navštívila Indonésii ještě jako studentka vysoké školy. Jak ses tam dostala?

Vyhledávala jsem si možnosti zahraničních stáží. Původně jsem chtěla jet do Itálie, pak mi přišla nabídka na Indonésii a já si řekla proč ne. Byla to hrozná náhoda. Dnes znám daleko více možností. Třeba indonéská vláda dává štědrá stipendia lidem z celého světa, která jim umožní během jednoho roku poznávat místní kulturu. Já jsem si tam našla placenou práci v jazykové škole, která vyučovala angličtinu na základních a středních školách. Později jsem učila i na univerzitě. Původně jsem si myslela, že mi temperamentem bude více sedět Latinská Amerika, ale jihovýchodní Asii jsem propadla a teď je to můj druhý domov.

Jobs.cz: Co máš na Asii nejvíc ráda?

Pomalé životní tempo místních. Tedy paradoxně to, co mi komplikuje práci průvodkyně. Dále pak jídlo, teplo, orientální kulturu a náboženství, morální hodnoty, postoj k rodině a starším. Čím častěji tam jezdím, tím větší nutkání mám o tomto regionu číst a zjišťovat více informací. V první fázi člověk jen vidí, jak to tam funguje. Pak ale chce zjistit i proč to tak funguje.

Julie Daňková

Další články k tématu

Příběh jedné kariéry: banka, filmy a vaření pro Beckhama

V Anglii vařil pro fotbalisty Manchesteru United a zároveň tam dokončil prestižní uměleckou školu. Dnes pořádá v Praze promítání největšího světového pop-up festivalu krátkých filmů Future Shorts a vaří v jedné z nejlépe hodnocených bio restaurací. Když posloucháte Jaromíra Štěrbu (37), získáte pocit, že to, co děláte, vás musí bavit. A že v životě je důležitá i náhoda. ↑ … číst více

4 šprti, kterým vysoká škola nezabránila v plnění snů

Jan Řežáb, zakladatel a majitel mezinárodně úspěšné společnosti Social Bakers, nemá ani maturitu. Forbes jej přitom zařadil do celosvětového žebříčku nadějných talentů, co ještě nepřekročili třicítku. Má pak vůbec cenu věnovat mladá léta studiu na vysoké škole? Má! Svět vám bude ležet u nohou, i když během několika let strávíte pár bezesných nocí šprtáním na … číst více

„Pro práci v Africe potřebujete hlavně improvizaci.”

Zuzana Beranová od dětství snila, že chce žít v Africe. Vzdala se kariéry novinářky a vystudovala diplomacii. Více než deset let strávila na ambasádách v různých afrických zemích. Dnes pracuje v Namibii pro Evropskou unii. Psaní ale k vodě nepustila. Je autorkou několika knih, nejnovější s názvem „Poslední nosorožec“ vyjde v listopadu. Jak se pracuje v Africe? ↑ Zuzana Beranová: … číst více

Byla zdravotní sestra, teď vede továrnu na čokoládu

Majitelka sítě prodejen Bon-Bon Petra Kovandová vyrábí tuny čokoládových pralinek měsíčně. Je jich několik desítek druhů a všechny vymýšlela sama. Také provozuje muzeum čokolády a marcipánu v Táboře a se svými pralinkami plánuje expandovat do zahraničí. O podnikání přitom v roce 1990, kdy začínala, nevěděla jako zdravotní sestra pracující v Ústavu mentálně postižených zhola nic. … číst více