Obchodní zástupce, servisní technik, fakturantka, automechanik, pokladní, grafik, telefonní bankéř, správce e-shopu. Co mají tyto zdánlivě nesourodé pozice společného? Člověk, který se na ně hlásí, musí kromě vzdělání a praxe doložit také čistý výpis z trestního rejstříku. Firmy to v inzerátech přímo požadují.
Seznam takto „zatížených“ pozic je mnohem širší. Trestní bezúhonnost se dnes totiž vyžaduje naprosto běžně: „Výpis z trestního rejstříku se standardně žádá na všech zaměstnaneckých pozicích, a to jak na těch řadových, tak i na nejvyšších manažerských,“ potvrzuje Dagmar Šimonová, personalistka společnosti LMC (provozovatel portálu Jobs.cz).
U brigád nebývá výpis z rejstříku nutný
Tisíce na amnestii propuštěných recidivistů, jejichž rejstřík už nese více záznamů, tak mají šance na získání práce téměř nulové. Spoléhat mohou víceméně jen na krátkodobé brigády nebo práce prováděné na dohodu o pracovní činnosti, kde zaměstnavatel výpis obvykle nechce. Pokud byl amnestovaný vězeň trestán poprvé, na prezidentském pardonu vydělal. Nejen, že mu byl odpuštěn zbytek trestu, ale také se mu delikt vymaže z rejstříku. Zaměstnavatel se tak o jeho minulosti nic nedozví.
Advokáti a zdravotní sestry výpis dodat musí
Zmínka o čistém trestním rejstříku se v pracovních inzerátech zabydlela natolik, že jen málokterého uchazeče už napadne pátrat, jestli na to má zaměstnavatel vůbec právo. Takže – má nebo nemá? Má. Ovšem ne tak automaticky, jak se může zdát.
Doklad o trestní bezúhonnosti mohou zaměstnavatelé požadovat (přesněji řečeno musí) u profesí, kde to přímo ukládají zákony. Čistý rejstřík musí mít například úředníci na ministerstvech (služební zákon), policisté, hasiči, zdravotní sestry, porodní asistentky, sociální pracovníci nebo učitelé. Povinnost se týká i auditorů, notářů, advokátů nebo veterinářů.
Když bezúhonnost vychází z povahy práce
Zaměstnavatel může výpis z trestního rejstříku chtít také v případě, kdy konkrétní nabízená práce ze své podstaty bezúhonnost vyžaduje. Je tedy pochopitelné, že profesi jako je pokladní nebo bankéř těžko může vykonávat člověk odsouzený za krádeže.
Záleží na zvážení personalisty
Ovšem co když trest přišel třeba za nějaký nedbalostní trestný čin, který nesouvisel s penězi ani majetkem? Znamená to, že takový člověk si za pokladnu v supermarketu sednout nemůže a do smrti bude žít s cejchem zločince?
Vždy to záleží na individuálním posouzení zaměstnavatele. „Pokud má uchazeč záznam v rejstříku trestů, neznamená to automaticky, že práci nedostane. Pokud byl někdo odsouzen za to, že z nedbalosti způsobil nepříliš vážnou dopravní nehodu, nemusí to být překážka. Ovšem pokud byl potrestán za finanční podvody, těžko může počítat, že získá místo finančního ředitele, říká Dagmar Šimonová.
Firma musí vysvětlit, proč rejstřík požaduje
Personalista by měl na přímý dotaz uchazeče vysvětlit, proč je na danou pozici čistý rejstřík nezbytný. Pokud to firma nedokáže zdůvodnit, výpis požadovat nesmí. Pak by totiž dle zákoníku práce sbírala informace, které s výkonem zaměstnání přímo nesouvisejí, což je diskriminující. Podobně se zaměstnavatel nesmí zajímat například o národnost a etnický původ, politické názory nebo sexuální orientaci.
Uchazeč, který má za to, že po něm firma chtěla výpis z rejstříku trestů neoprávněně a on kvůli tomu o možnost získat místo přišel, se může obrátit na inspektorát práce ve svém kraji.
Jana Machálková