Kdy smí firma požadovat výpis z trestního rejstříku

Obchodní zástupce, servisní technik, fakturantka, automechanik, pokladní, grafik, telefonní bankéř, správce e-shopu. Co mají tyto zdánlivě nesourodé pozice společného? Člověk, který se na ně hlásí, musí kromě vzdělání a praxe doložit také čistý výpis z trestního rejstříku. Firmy to v inzerátech přímo požadují. 

shutterstock_112517912

Seznam takto „zatížených“ pozic je mnohem širší. Trestní bezúhonnost se dnes totiž vyžaduje naprosto běžně: „Výpis z trestního rejstříku se standardně žádá na všech zaměstnaneckých pozicích, a to jak na těch řadových, tak i na nejvyšších manažerských,“ potvrzuje Dagmar Šimonová, personalistka společnosti LMC (provozovatel portálu Jobs.cz).

U brigád nebývá výpis z rejstříku nutný

Tisíce na amnestii propuštěných recidivistů, jejichž rejstřík už nese více záznamů, tak mají šance na získání práce téměř nulové. Spoléhat mohou víceméně jen na krátkodobé brigády nebo práce prováděné na dohodu o pracovní činnosti, kde zaměstnavatel výpis obvykle nechce. Pokud byl amnestovaný vězeň trestán poprvé, na prezidentském pardonu vydělal. Nejen, že mu byl odpuštěn zbytek trestu, ale také se mu delikt vymaže z rejstříku. Zaměstnavatel se tak o jeho minulosti nic nedozví.

Advokáti a zdravotní sestry výpis dodat musí

Zmínka o čistém trestním rejstříku se v pracovních inzerátech zabydlela natolik, že jen málokterého uchazeče už napadne pátrat, jestli na to má zaměstnavatel vůbec právo. Takže – má nebo nemá? Má. Ovšem ne tak automaticky, jak se může zdát.

Doklad o trestní bezúhonnosti mohou zaměstnavatelé požadovat (přesněji řečeno musí) u profesí, kde to přímo ukládají zákony. Čistý rejstřík musí mít například úředníci na ministerstvech (služební zákon), policisté, hasiči, zdravotní sestry, porodní asistentky, sociální pracovníci nebo učitelé. Povinnost se týká i auditorů, notářů, advokátů nebo veterinářů.

Když bezúhonnost vychází z povahy práce

Zaměstnavatel může výpis z trestního rejstříku chtít také v případě, kdy konkrétní nabízená práce ze své podstaty bezúhonnost vyžaduje. Je tedy pochopitelné, že profesi jako je pokladní nebo bankéř těžko může vykonávat člověk odsouzený za krádeže.

Záleží na zvážení personalisty

Ovšem co když trest přišel třeba za nějaký nedbalostní trestný čin, který nesouvisel s penězi ani majetkem? Znamená to, že takový člověk si za pokladnu v supermarketu sednout nemůže a do smrti bude žít s cejchem zločince?

Vždy to záleží na individuálním posouzení zaměstnavatele. „Pokud má uchazeč záznam v rejstříku trestů, neznamená to automaticky, že práci nedostane. Pokud byl někdo odsouzen za to, že z nedbalosti způsobil nepříliš vážnou dopravní nehodu, nemusí to být překážka. Ovšem pokud byl potrestán za finanční podvody, těžko může počítat, že získá místo finančního ředitele, říká Dagmar Šimonová.

Firma musí vysvětlit, proč rejstřík požaduje

Personalista by měl na přímý dotaz uchazeče vysvětlit, proč je na danou pozici čistý rejstřík nezbytný. Pokud to firma nedokáže zdůvodnit, výpis požadovat nesmí. Pak by totiž dle zákoníku práce sbírala informace, které s výkonem zaměstnání přímo nesouvisejí, což je diskriminující. Podobně se zaměstnavatel nesmí zajímat například o národnost a etnický původ, politické názory nebo sexuální orientaci.

Uchazeč, který má za to, že po něm firma chtěla výpis z rejstříku trestů neoprávněně a on kvůli tomu o možnost získat místo přišel, se může obrátit na inspektorát práce ve svém kraji.

Jana Machálková

Další články k tématu

Převést na jinou práci vás mohou, i když nesouhlasíte

Pokud trpíte infekční chorobou, kterou byste mohli nakazit ostatní, musí vás zaměstnavatel přeřadit na jinou práci. A to i když s tím nesouhlasíte. Pokud vám kvůli tomu klesne mzda nebo plat, přísluší vám za dobu převedení doplatek do výše průměrného výdělku, kterého jste dosahovali předtím.  Kdy je převedení možné Zaměstnavatel vám musí přidělovat práci podle pracovní … číst více

Právní rádce: Ošetřování člena rodiny

Pokud vám onemocní dítě mladší 10 let nebo jiný blízký člen rodiny, máte nárok s ním zůstat doma a čerpat tzv. ošetřovné. Výše ošetřovného se uplatňuje tiskopisem, který vydá a potvrdí příslušný ošetřující lékař.  Dávka se vypočítá stejným způsobem jako nemocenská. ↑ Zůstat doma máte nárok i v případě, kdy například škola nařídí karanténu a dítě musí … číst více

Odpočinek v práci: kdy máte nárok na přestávku

Pracujete-li v kanceláři, pravděpodobně si do značné míry sami určujete, kdy si dáte přestávku a kdy vyrazíte třeba na oběd. Ne všude je ale možné být v otázce čerpání odpočinku tak benevolentní. Například ve výrobních podnicích čerpají i kancelářští zaměstnanci přestávky v podobném rozvržení jako jejich manuálně pracující kolegové. Nejdéle po 6 odpracovaných hodinách (mladiství po 4,5 hodinách) mají … číst více

Vše, co potřebujete vědět o čerpání dovolené

Ač by se zdálo, že o dovolenou žádáte vy, zákoník práce to vidí jinak. Dle něj je to zaměstnavatel, kdo vám dovolenou nařizuje. Stejně tak se vyplatí vědět, že od roku 2012 došlo ke změně v převodu dovolené do dalšího roku. Pokud vás zaměstnavatel z dovolené odvolá, musí vám nahradit vaše náklady. Dovolenou je třeba vyčerpat v tom … číst více