Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazeči nesnášejí

Na některé otázky personalistů se neodpovídá snadno. Třeba: jaké jsou vaše silné a slabé stránky, co by o vás řekl bývalý šéf a podobně. Lidé většinou netuší, co mají říct, aby to neznělo jako naučená fráze. I na neoblíbené otázky se však dá připravit.

1. Kde se vidíte za pět let?

Proč se na to ptají: Zajímá je, co pro vás znamená úspěch. Čerstvý absolvent a ostřílený čtyřicátník pravděpodobně poskytnou naprosto rozdílné odpovědi.

Když se personalisté ptají, kde se vidíte za pět let, zajímá je, jak o své kariéře přemýšlíte. Vidíte se za pět let stále v tom samém oboru (byť v trochu jiné roli)? Nebo vás láká branže střídat a rozšiřovat si záběr?

V neposlední řadě jde o to, zda máte zdravý náhled na práci, o kterou se zrovna ucházíte. Pokud se vaše kariérní plány nápadně rozcházejí s tím, čeho můžete na nové pozici reálně dosáhnout, asi to nebude to pravé…

?????????

↑ Kde se vidím za 5 let? To jsou teda otázky…

2. Jak by vás popsali vaši kolegové?

Zkuste se teď v duchu zamyslet, co by o vás kolegové řekli… Je to čistě soukromé mentální cvičení, takže žádná cenzura. Řekli by o vás, že jste někdy trochu pomalí? Nebo že rádi hrajete přesilovku? Nebo že dokážete ostatní stmelovat?

To, co si ve skrytu duše myslíte, že by o vás řekli ostatní, vypovídá hodně o tom, jak skutečně vidíte sami sebe. Pokud na tuto otázku personalistovi odpovíte upřímně, můžete se hodně odhalit – teď záleží, jestli v pozitivním, nebo negativním smyslu.

» Firmy, které teď nabírají nové lidi

3. Jaké jsou vaše silné stránky?

Doporučujeme zmiňovat hlavně vlastnosti související s prací. Možná si kamarádi chválí, že se vám mohou kdykoliv svěřit, ale na pohovoru řekněte spíše to, jaké silné stránky vám pomáhají dosáhnout úspěchu v práci. Možná jsou to vaše vyjednávací nebo komunikační schopnosti. Klidně uveďte i příklad, jak se to projevuje v praxi.

4. A jaké máte slabé stránky?

Dříve se uchazečům doporučovalo, aby odpovídali, že občas jsou až příliš velcí perfekcionisté nebo že někdy pracují až moc. Dnes už tyto odpovědi patří mezi otřepané fráze.

Co tedy říct? Nezmiňujte vyloženě negativní vlastnost (chodím všude pozdě), ale spíše nějaký nedostatek, se kterým se dá něco dělat. Můžete třeba říci, že jste nikdy nebyli extra silní v prezentování před publikem, ale prošli jste školením a dnes je to mnohem lepší.

Pokud uchazeč vyhrkne, že žádné slabé stránky nemá, zní to nafoukaně nebo nevyzrále. Ani jedno mu plusové body nepřinese.

5. Co bychom podle vás mohli dělat jinak?

Copak vážně chtějí, abyste je kritizovali? Nebo se vás snaží nachytat, že o dané firmě dohromady nic nevíte?

No… tak trochu obojí. Zajímá je, jak jejich práce působí na někoho z vnějšku, kdo ještě není ovlivněný interními procesy a vztahy. A nepotěší je, pokud se ukáže, že jste si o firmě nastudovali jen to nejnutnější.

S touto otázkou se potkáte hlavně na pohovorech ve startupech a otevřeně smýšlejících firmách. Nebojte se říci svůj názor, ale držte to v pozitivním tónu. Pokud přidáte alespoň jeden konkrétní nápad na zlepšovák nebo nový produkt, máte téměř vyhráno.

» 20.000 volných pozic: podívejte se na příležitosti

Jobs.cz

Další články k tématu

3 dobře míněné věci, kterými si pokazíte pohovor

„Cesta do pekla je dlážděna nejlepšími úmysly,“ zní známé rčení. Platí to i pro pracovní pohovor. Myslíte si, že jste skvěle připraveni, ale první dojem si můžete pokazit. Třeba těmito věcmi, které byly původně myšleny dobře. 1. Přehnaná řeč těla Všude se přece píše, jak je důležitý oční kontakt, úsměv, rovná záda, pevný stisk ruky… … číst více

5 typů personalistů, se kterými můžete mluvit na pohovoru

Jsou personalisté, se kterými se na pohovoru budete cítit jako na jedné lodi. Jiným ale nebudete stát ani za krátký e-mail. Seznamte s pěti typy HR odborníků, na které můžete narazit, když hledáte práci. 1. Energizer Stručná charakteristika: Z pohovoru odejdete nabití energií. To byl super pokec! Tento personalista nechce, abyste byli nervózní více, než je zdrávo. … číst více

7 důvodů, proč vás nepozvali na pohovor, i když mohli

Zareagovali jste na zajímavou pozici… a nic. V lepším případě dostanete odpověď, že vybrali kandidáta, který lépe vyhovoval požadavkům, v horším případě fakt nic. Co může být důvodem, že vás firma na pohovor nakonec nepozvala, i když klidně mohla? 1. Nesplnění úkolu V některých inzerátech najdete instrukce, jak se na danou pozici přihlásit. Většinou to bývají instrukce typu: … číst více

10 otázek, které by vás mohly zaskočit. Připravte se na ně

Jak jste řešili komunikaci s naštvaným klientem? Co jste udělali, když vám kolega nedodal slíbené podklady? I takové otázky mohou na pohovoru zaznít. Personalisty zajímá, jak jste řešili konkrétní situace, včetně těch vypjatých. Udělají si obrázek o vašem typickém způsobu jednání a uvažování. Povězte, jak to tehdy bylo Těmto otázkám se říká behaviorální, protože zjišťují konkrétní … číst více