Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazeči nesnášejí

Vážně máte na pohovoru povídat, co plánujete dělat v roce 2023? Na některé otázky personalistů se neodpovídá snadno. Jsou to dotazy typu: jaké jsou vaše silné a slabé stránky, co by o vás řekl bývalý šéf a podobně. Lidé většinou netuší, co mají říct, aby to neznělo jako naučená fráze. I na neoblíbené otázky se dá připravit!
?????????

↑ Kde se vidím za 5 let? To jsou teda otázky…

1. Kde se vidíte za pět let?

Proč se na to ptají: Zajímá je, co pro vás osobně znamená úspěch. Čerstvý absolvent a ostřílený čtyřicátník pravděpodobně poskytnou naprosto rozdílné odpovědi.

Když z vás personalisté tahají, kde se vidíte za pět let, zajímá je, jak o své kariéře přemýšlíte. Vidíte se za pět let stále v tom samém oboru (byť v trochu jiné roli)? Nebo vás láká branže střídat a rozšiřovat si záběr?

V neposlední řadě jde o to, zda máte zdravý náhled na práci, o kterou se zrovna ucházíte. Pokud se vaše kariérní plány nápadně rozcházejí s tím, čeho můžete na nové pozici reálně dosáhnout, asi to nebude to pravé…

2. Jak by vás popsali bývalí kolegové?

Zkuste se teď v duchu zamyslet, co by o vás kolegové řekli… Je to čistě soukromé mentální cvičení, takže žádná cenzura. Řekli by o vás, že jste někdy trochu pomalí? Že rádi hrajete přesilovku? Nebo dokážete ostatní stmelovat?

To, co si ve skrytu duše myslíte, že by o vás řekli ostatní, vypovídá hodně o tom, jak skutečně vidíte sami sebe. Tato pohovorová otázka je tedy pěkně fikaná. Pokud na ni odpovíte upřímně, můžete se hodně odhalit – teď záleží, jestli v pozitivním, nebo negativním smyslu.

» Firmy, které teď nabírají nové lidi

3. Jaké jsou vaše silné stránky?

Doporučujeme zmiňovat hlavně vlastnosti související s prací. Možná si kamarádi chválí, že se vám mohou kdykoliv svěřit, ale na pohovoru řekněte spíše to, jaké silné stránky vám pomáhají dosáhnout úspěchu v práci. Možná jsou to vaše vyjednávací nebo komunikační schopnosti. Klidně uveďte i krátký příklad, jak se to projevuje v praxi.

4. A jaké máte slabé stránky?

Dříve se uchazečům doporučovalo, aby odpovídali, že občas jsou až příliš velcí perfekcionisté nebo že někdy pracují až moc. Dnes už tyto odpovědi patří mezi otřepané fráze a řada personalistů z nich má osypky.

Co tedy říct? Nezmiňujte vyloženě negativní vlastnost (chodím všude pozdě), ale spíše nějaký nedostatek, se kterým se dá něco dělat. Můžete třeba říci, že jste nikdy nebyli extra silní v prezentování před publikem, ale prošli jste školením a dnes je to mnohem lepší.

Pokud uchazeč vyhrkne, že žádné slabé stránky nemá, zní to nafoukaně nebo nevyzrále. Ani jedno mu plusové body nepřinese.

5. Co bychom podle vás mohli dělat jinak?

Copak vážně chtějí, abyste je kritizovali? Nebo se vás snaží nachytat, že o dané firmě dohromady nic nevíte?

No… tak trochu obojí. Zajímá je, jak jejich práce působí na někoho z vnějšku, kdo ještě není ovlivněný interními procesy a mezilidskými vztahy. A nepotěší je, pokud se ukáže, že jste si o firmě nastudovali jen to nejnutnější.

S touto otázkou se potkáte hlavně na pohovorech ve startupech a otevřeně smýšlejících firmách. Nebojte se říci svůj názor, ale držte to v pozitivním tónu. Pokud přidáte alespoň jeden konkrétní nápad na zlepšovák nebo nový produkt, máte téměř vyhráno.

» 20.000 volných pozic: podívejte se na příležitosti

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Dvě nabídky práce a čas tlačí. Kterou máte vzít?

Dostali jste v jeden moment dvě velmi lákavé nabídky práce a obě firmy na vás tlačí, ať se rozhodnete co nejrychleji. Ukvapené rozhodnutí je ale přesně to, čemu se chcete (logicky) vyhnout. Položte sami sobě těchto 7 otázek a uvidíte, že rozhodování bude snazší. 1. Co budu skutečně dělat? Porovnejte si náplň obou pozic. Vyhovuje … číst více

Stáhněte si: 3 šablony životopisů

Pokud hledáte práci, nejspíš řešíte, jak ozvlášnit svůj životopis. Jakou grafiku a barvy použít, jak přehledně vypíchnout to, v čem jste nejlepší. Ve spolupráci s grafikem jsme pro vás vytvořili 3 šablony, které si můžete stáhnout a upravit dle libosti. Po dokončení úprav doporučujeme životopis převést do PDF. 1. Šablona CV pro kreativce » Stáhnout … číst více

5 důvodů, proč se vám vyplatí koukat po inzerátech i v létě

Myslíte si, že hledat práci během července a srpna je ztráta času? Že na skutečně zajímavé nabídky narazíte až v září? To je jen mýtus. V létě firmy vystavují v podstatě stejně nabídek, jako kdykoliv jindy. Třeba proto, že se potřebují připravit na podzim. Hlavní výhodou prázdninového hledání ale je, že na inzeráty odpovídá méně lidí. Utkáte se … číst více

Pozice, kde vám dají home office nebo pružnou dobu

Když před vámi stojí náročný úkol, kam jej půjdete vypracovat? Podle průzkumu portálu FlexJobs dá více než polovina Američanů přednost práci z domova. Do kanceláře by zamířil pouze jeden z pěti. Jako vysvětlení zmiňovali, že v práci by je zdržovaly firemní procesy a rušili kolegové. 36 % lidí chce flexibilitu Také čeští zaměstnanci by uvítali, pokud by jim … číst více