Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazeči nesnášejí

Vážně máte na pohovoru povídat, co plánujete dělat v roce 2023? Na některé otázky personalistů se neodpovídá snadno. Jsou to dotazy typu: jaké jsou vaše silné a slabé stránky, co by o vás řekl bývalý šéf a podobně. Lidé většinou netuší, co mají říct, aby to neznělo jako naučená fráze. I na neoblíbené otázky se dá připravit!
?????????

↑ Kde se vidím za 5 let? To jsou teda otázky…

1. Kde se vidíte za pět let?

Proč se na to ptají: Zajímá je, co pro vás osobně znamená úspěch. Čerstvý absolvent a ostřílený čtyřicátník pravděpodobně poskytnou naprosto rozdílné odpovědi.

Když z vás personalisté tahají, kde se vidíte za pět let, zajímá je, jak o své kariéře přemýšlíte. Vidíte se za pět let stále v tom samém oboru (byť v trochu jiné roli)? Nebo vás láká branže střídat a rozšiřovat si záběr?

V neposlední řadě jde o to, zda máte zdravý náhled na práci, o kterou se zrovna ucházíte. Pokud se vaše kariérní plány nápadně rozcházejí s tím, čeho můžete na nové pozici reálně dosáhnout, asi to nebude to pravé…

2. Jak by vás popsali bývalí kolegové?

Zkuste se teď v duchu zamyslet, co by o vás kolegové řekli… Je to čistě soukromé mentální cvičení, takže žádná cenzura. Řekli by o vás, že jste někdy trochu pomalí? Že rádi hrajete přesilovku? Nebo dokážete ostatní stmelovat?

To, co si ve skrytu duše myslíte, že by o vás řekli ostatní, vypovídá hodně o tom, jak skutečně vidíte sami sebe. Tato pohovorová otázka je tedy pěkně fikaná. Pokud na ni odpovíte upřímně, můžete se hodně odhalit – teď záleží, jestli v pozitivním, nebo negativním smyslu.

» Firmy, které teď nabírají nové lidi

3. Jaké jsou vaše silné stránky?

Doporučujeme zmiňovat hlavně vlastnosti související s prací. Možná si kamarádi chválí, že se vám mohou kdykoliv svěřit, ale na pohovoru řekněte spíše to, jaké silné stránky vám pomáhají dosáhnout úspěchu v práci. Možná jsou to vaše vyjednávací nebo komunikační schopnosti. Klidně uveďte i krátký příklad, jak se to projevuje v praxi.

4. A jaké máte slabé stránky?

Dříve se uchazečům doporučovalo, aby odpovídali, že občas jsou až příliš velcí perfekcionisté nebo že někdy pracují až moc. Dnes už tyto odpovědi patří mezi otřepané fráze a řada personalistů z nich má osypky.

Co tedy říct? Nezmiňujte vyloženě negativní vlastnost (chodím všude pozdě), ale spíše nějaký nedostatek, se kterým se dá něco dělat. Můžete třeba říci, že jste nikdy nebyli extra silní v prezentování před publikem, ale prošli jste školením a dnes je to mnohem lepší.

Pokud uchazeč vyhrkne, že žádné slabé stránky nemá, zní to nafoukaně nebo nevyzrále. Ani jedno mu plusové body nepřinese.

5. Co bychom podle vás mohli dělat jinak?

Copak vážně chtějí, abyste je kritizovali? Nebo se vás snaží nachytat, že o dané firmě dohromady nic nevíte?

No… tak trochu obojí. Zajímá je, jak jejich práce působí na někoho z vnějšku, kdo ještě není ovlivněný interními procesy a mezilidskými vztahy. A nepotěší je, pokud se ukáže, že jste si o firmě nastudovali jen to nejnutnější.

S touto otázkou se potkáte hlavně na pohovorech ve startupech a otevřeně smýšlejících firmách. Nebojte se říci svůj názor, ale držte to v pozitivním tónu. Pokud přidáte alespoň jeden konkrétní nápad na zlepšovák nebo nový produkt, máte téměř vyhráno.

» 20.000 volných pozic: podívejte se na příležitosti

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Naprosto šílené otázky, které mohou zaznít na pohovoru

Popište slepému žlutou barvu. Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla? Příběhy o šílených otázkách na pohovorech jste jistě slyšeli, četli a možná také zažili. Co konkrétně se jimi personalisté snaží zjistit? ↑ Kolik je semaforů v New Yorku? Jak to máte asi tak vědět? Proč se na takové věci vůbec ptají? Některé … číst více

21 otázek, které na pohovoru položte VY

Jaká otázka dělá uchazečům na pohovorech největší potíže? Často ta, která padá až na závěr. Zní: „Je něco, na co se teď chcete zeptat vy nás?“ Spoustu lidí tento dotaz zbytečně rozhodí. Nepočítali s tím, že se role mohou obrátit a nemají v hlavě připravenou žádnou dobrou otázku. Takže zrudnou a začnou koktat: „No, víte, vlastně … číst více

Jak si víc věřit při hledání práce

Rozešlete životopisy, ale od personalistů nedorazí vůbec žádná odpověď. Z pohovoru odcházíte naplnění dobrým pocitem, o to víc vás srazí následné odmítnutí… Udržet si při hledání práce optimismus je někdy pěkná dřina. Jenže víte co? Nejste v tom sami, podobné zkušenosti mají i další uchazeči. A co můžete udělat proto, abyste si při hledání více věřili? 1. … číst více

2 ze 3 lidí zažili, že jim firmy neodpověděly na životopis

Logicky vzato to nedává žádný smysl. Na jedné straně se mluví o tom, jak firmám chybí lidi a jak nabírají ve velkém. Na druhé straně se obrovské množství uchazečů stále setkává s tím, že pošlou životopis a nedostanou žádnou reakci. Zajímalo nás, jak vážné to skutečně je a zadali jsme si průzkum. O své zkušenosti se … číst více