Zkuste tohle a budete na pohovoru za hvězdu

Můžete se připravit na jedničku s hvězdičkou, ale stejně to nemusí stačit. Na pracovních pohovorech jde totiž i o „chemii“. To, jak na personalistu a manažera zapůsobíte, můžete ovlivnit třeba takto.

1. Tahák – osvědčený přítel

Ve škole nás za taháky hubovali. Jenže už dávno nejsme děti. Donést si na pohovor „tahák“ je naprosto v pořádku. Samozřejmě to nemyslíme tak, že si máte schovávat papírek do rukávu.

Na pohovor si ale s sebou klidně doneste zápisník s poznámkami a občas se do něj podívejte. Neznamená to, že podvádíte, ale že jste přišli nachystaní.

Co patří do taháku? Ke každé dřívější pozici si napište jeden či dva hlavní úspěchy. Můžete zmínit jeden úspěch, kterého jste dosáhli sami a jeden, ke kterému jste došli s kolegy jako tým.

» Najděte si na Jobs.cz lepší práci

2. Nepřežeňte to s tréninkem

Pokud vás čeká pohovor a chcete zapůsobit, věnujte čas domácí přípravě. Zase to ale nepřehánějte, ať vaše odpovědi působí přirozeně.

Personalista ocení, pokud prokážete slušný přehled o firmě, jejích produktech a pozici na trhu. Nikdo ale nečeká, že budete znát úplně všechno a nastudujete si výroční zprávy až do roku 1994.

Zrovna tak je fajn připravit se na časté otázky, které na pohovoru zaznívají. Třeba: „Kde se vidíte za pět let?“ Nebo: „Proč bychom měli vybrat právě vás?“ Nesnažte se ale natrénovat „perfektní“ odpověď úplně na všechno.

» Kde se vidíte za 5 let a další otázky z pohovorů

3. Prokoukněte pravý smysl otázek

Pokud se žena ptá: „Nevypadám v tom tlustá?“, ve skutečnosti ji zajímá něco jiného. Třeba: „Líbím se ti pořád?“

Na pohovoru to funguje podobně. Spousta otázek, které mohou zaznít, míří ve skutečnosti jinam. Personalisté většinou zjišťují váš způsob uvažování, zda umíte improvizovat, kreativně myslet a podobně.

Když vás personalista vyzve: „Řekněte nám něco o sobě,“ v překladu to znamená: „Povězte nám, co máte profesně za sebou a proč se k nám hodíte.“ Pokud se táže: „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“, ve skutečnosti ho zajímá: „Umíte se podívat realistickýma očima na to, kdo jste?“

4. Řekněte jim, co pro ně uděláte

Proč firma na danou pozici hledá nového člověka? Protože potřebuje, aby pro ni vyřešil nějaký problém: vytvořil něco nového nebo rozvinul projekt, který se nehýbe z místa.

Přečtěte si ještě jednou inzerát, na který jste se hlásili a zkuste z něj tuhle hlavní „misi“ vyčíst. Pak si ohlídejte, abyste na pohovoru „prodali“, že jste tím pravým člověkem, který pomůže s řešením. Jinými slovy: že na to máte nejen zkušenosti, ale i konkrétní recept.

5. Zeptejte se na to, co vás zajímá

Na konci pohovoru může padnout otázka: „A chcete se zeptat na něco vy nás?“ Hodně lidí se tím nechá zbytečně zaskočit. Nečekali, že se po nich bude chtít, aby se na pohovoru také na něco ptali. Proto na to buďte připraveni:

21 otázek, které na pohovoru položte VY

Jana Kutarňová, Jobs.cz

 

Další články k tématu

Co riskujete, když bez omluvy nepřijdete na pohovor

Firma vás pozvala na pohovor, ale mezitím jste kývli na jinou nabídku nebo se vám termín přestal hodit. Jasně, to se stává. Spousta lidí to bohužel řeší tak, že se nijak neomluví a na pohovor prostě nepřijdou. Možná si říkají: „No a co, stejně v té firmě nebudu pracovat.“ Nebo: „Určitě si pozvali víc lidí, moje … číst více

Personalistka radí, jak se co nejlíp připravit na pohovor

Štěstí přeje připraveným – hlavně u pohovoru. Velká část uchazečů však přípravu podcení. Nezjistí si, s kým se scházejí, čím přesně se firma zabývá, jaké má tento byznys výhody a úskalí. Nepřemýšlí o pozici, na kterou se hlásí. Pokud tedy chcete uspět v lovu na tu nejlepší práci, držte se následujících tipů. Sepsala je personalistka Tereza Valášková. … číst více

Trénink na pohovor: tyto otázky na 99 % padnou

Dostali jste pozvání na pohovor a přemýšlíte, co vás čeká. Známí vás zahrnuli historkami o tom, na jaké ošemetné otázky se jich personalisté ptali. Každý personalista i pohovor je jedinečný. Následující otázky vás však neminou, protože se týkají konkrétních pracovních zkušeností. Připravte se na ně. Ať vás personalista nezaskočí Platí zlaté pravidlo „štěstí přeje připraveným“. … číst více

10 otázek, které by vás mohly zaskočit. Připravte se na ně

Jak jste řešili komunikaci s naštvaným klientem? Co jste udělali, když vám kolega nedodal slíbené podklady? I takové otázky mohou na pohovoru zaznít. Personalisty zajímá, jak jste řešili konkrétní situace, včetně těch vypjatějších. Udělají si obrázek o vašem typickém způsobu jednání a uvažování. Povězte, jak to tehdy bylo Těmto otázkám se říká behaviorální, protože zjišťují konkrétní … číst více