5 tipů, jak být na pohovoru za hvězdu

Můžete se připravit na jedničku s hvězdičkou, ale stejně to nemusí stačit. Na pracovních pohovorech jde totiž i o „chemii“. To, jak na personalistu a manažera zapůsobíte, můžete ovlivnit třeba následujícími triky. A možná vás příjemně překvapí, že to není žádná raketová věda!

iStock_000064681381_1920

1. Udělejte si tahák

Ve škole nás za taháky hubovali. Jenže už dávno nejsme děti. Donést si na pohovor „tahák“ je tedy naprosto v pořádku. Samozřejmě to nemyslíme tak, že si máte něco schovávat do rukávu nebo psát propiskou na ruku.

Na pohovor si s sebou klidně doneste zápisník s poznámkami a občas do něj mrkněte. Neznamená to, že podvádíte, ale že jste přišli nachystaní.

  • Co patří do taháku: Ke každé pozici, kterou jste dělali, si napište dva hlavní úspěchy. Může to být třeba jeden úspěch, kterého jste dosáhli sami a jeden, ke kterému jste došli společně jako tým. Pokud nemáte hmatatelný úspěch, popište alespoň situace, kdy jste převzali iniciativu za nějaký úkol.

2. Méně může být více

Pokud vás čeká pohovor a chcete zapůsobit, věnujte čas domácí přípravě. Zase to ale nepřehánějte, ať vaše odpovědi působí přirozeně a ne jako naučená básnička.

Personalista určitě ocení, pokud ukážete slušný přehled o firmě, jejích produktech a pozici na trhu. Nikdo ale nečeká, že budete vědět úplně všechno a nastudujete si výroční zprávy společnosti až do roku 1994.

Zrovna tak je fajn připravit se na časté otázky, které na pohovoru zaznívají. Třeba: „Kde se vidíte za pět let?“ Nebo: „Proč bychom měli vybrat právě vás?“ Nesnažte se však natrénovat perfektní odpověď úplně na všechno. Jednak to nejde a potom vás to pekelně znervózní.

» Kde se vidíte za 5 let? Jak „správně“ odpovědět

3. Prokoukněte pravý smysl otázek

Pokud se žena ptá: „A nevypadám v tom tlustá?“, ve skutečnosti ji zajímá něco jiného. Třeba: „Líbím se ti pořád i po těch letech?“

Na pohovoru to funguje podobně. Spousta otázek, které mohou zaznít, míří ve skutečnosti někam jinam. Malá nápověda: personalisté většinou zjišťují způsob uvažování, jak chápete souvislosti, schopnost improvizace, kreativní myšlení a podobně.

Když vás personalista vyzve: „Řekněte nám něco o sobě,“ v překladu to znamená: „Povězte nám, co máte profesně za sebou a proč se hodíte na tuhle práci.“ Pokud se táže: „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“, ve skutečnosti ho zajímá: „Umíte se podívat realistickýma očima na to, kdo jste?“

4. Opravte jim to

Proč firma na danou pozici hledá nového člověka? Protože potřebuje, aby pro ni vyřešil nějaký problém. Nebo aby vytvořil něco nového, co bude fungovat. Nebo aby za pomoci svých zkušeností rozvinul projekt, který se zatím nehýbe z místa.

Přečtěte si ještě jednou inzerát, na který jste se přihlásili a zkuste z něj tuhle hlavní „misi“ vyčíst. Pak si ohlídejte, abyste na pohovoru dokázali „prodat“, že jste tím pravým člověkem, který pomůže s řešením. Jinými slovy: že na to máte nejen příslušné zkušenosti, ale i konkrétní recept.

5. Otočte to jako profík

Na konci pohovoru může padnout taková mírně záludná otázka: „A chcete se zeptat na něco vy nás?“

Hodně lidí se tím nechá zbytečně zaskočit. Nečekali, že se po nich bude chtít, aby se na pohovoru také na něco ptali. Proto na to buďte připravení a otočte to ve svůj prospěch jako profík: 21 otázek, které na pohovoru položte vy

Pohovor skončil, podali jste si ruce a řekli vám, že se ozvou. Tu práci vážně chcete a znervózňuje vás představa, že ji získá někdo jiný? To, koho firma vybere, bohužel neovlivníte. Zkuste se ale den, dva po pohovoru připomenout krátkým nevtíravým e-mailem. Poděkujte jim za strávený čas a stručně shrňte, proč o danou práci stojíte. Pak už to ale nechte opravdu na nich, kdy se ozvou.

» Podívejte se na 20 000 nových nabídek

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

8 schopností, kvůli kterým vás budou chtít všude

Rádi byste si zkusili jinou práci, ale při čtení inzerátů se vždy zaseknete. Přesněji řečeno: zarazí vás obavy, že nemáte potřebnou praxi, a tak vás stejně nevezmou.. Jenže firmy si nové kolegy nevybírají jen podle toho, co umí – hodně záleží i na tom, jací jsou. Tohle je 8 schopností, které uplatníte skoro všude, bez ohledu … číst více

21 otázek, které na pohovoru položte VY

Jaká otázka dělá uchazečům na pohovorech největší potíže? Často ta, která padá až na závěr. Zní: „Je něco, na co se teď chcete zeptat vy nás?“ Spoustu lidí tento dotaz zbytečně rozhodí. Nepočítali s tím, že se role mohou obrátit a nemají v hlavě připravenou žádnou dobrou otázku. Takže zrudnou a začnou koktat: „No, víte, vlastně … číst více

5 důvodů, proč se vám vyplatí koukat po inzerátech i v létě

Myslíte si, že hledat práci během července a srpna je ztráta času? Že na skutečně zajímavé nabídky narazíte až v září? To je jen mýtus. V létě firmy vystavují v podstatě stejně nabídek, jako kdykoliv jindy. Třeba proto, že se potřebují připravit na podzim. Hlavní výhodou prázdninového hledání ale je, že na inzeráty odpovídá méně lidí. Utkáte se … číst více

4 kroky, které vás dovedou k práci v Electroworldu

Jen z inzerátu se určité věci nedozvíte. Třeba to, co přesně vás čeká první dny a týdny v nové práci nebo v čem spočívá úvodní zaškolení. Společnost Electroworld, která má v ČR 18 obchodů se spotřební elektronikou, se rozhodla trochu odkrýt své zákulisí. Školitelé Kateřina Fousková a Pavel Nykodým popisují čtyři kroky, kterými si nováčci postupně projdou. Oba to … číst více