Zkuste tohle a budete na pohovoru za hvězdu

Můžete se připravit na jedničku s hvězdičkou, ale stejně to nemusí stačit. Na pracovních pohovorech jde totiž i o „chemii“. To, jak na personalistu a manažera zapůsobíte, můžete ovlivnit třeba takto.

1. Tahák – osvědčený přítel

Ve škole nás za taháky hubovali. Jenže už dávno nejsme děti. Donést si na pohovor „tahák“ je naprosto v pořádku. Samozřejmě to nemyslíme tak, že si máte schovávat papírek do rukávu.

Na pohovor si ale s sebou klidně doneste zápisník s poznámkami a občas se do něj podívejte. Neznamená to, že podvádíte, ale že jste přišli nachystaní.

Co patří do taháku? Ke každé dřívější pozici si napište jeden či dva hlavní úspěchy. Můžete zmínit jeden úspěch, kterého jste dosáhli sami a jeden, ke kterému jste došli s kolegy jako tým.

» Najděte si na Jobs.cz lepší práci

2. Nepřežeňte to s tréninkem

Pokud vás čeká pohovor a chcete zapůsobit, věnujte čas domácí přípravě. Zase to ale nepřehánějte, ať vaše odpovědi působí přirozeně.

Personalista ocení, pokud prokážete slušný přehled o firmě, jejích produktech a pozici na trhu. Nikdo ale nečeká, že budete znát úplně všechno a nastudujete si výroční zprávy až do roku 1994.

Zrovna tak je fajn připravit se na časté otázky, které na pohovoru zaznívají. Třeba: „Kde se vidíte za pět let?“ Nebo: „Proč bychom měli vybrat právě vás?“ Nesnažte se ale natrénovat „perfektní“ odpověď úplně na všechno.

» Kde se vidíte za 5 let a další otázky z pohovorů

3. Prokoukněte pravý smysl otázek

Pokud se žena ptá: „Nevypadám v tom tlustá?“, ve skutečnosti ji zajímá něco jiného. Třeba: „Líbím se ti pořád?“

Na pohovoru to funguje podobně. Spousta otázek, které mohou zaznít, míří ve skutečnosti jinam. Personalisté většinou zjišťují váš způsob uvažování, zda umíte improvizovat, kreativně myslet a podobně.

Když vás personalista vyzve: „Řekněte nám něco o sobě,“ v překladu to znamená: „Povězte nám, co máte profesně za sebou a proč se k nám hodíte.“ Pokud se táže: „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“, ve skutečnosti ho zajímá: „Umíte se podívat realistickýma očima na to, kdo jste?“

4. Řekněte jim, co pro ně uděláte

Proč firma na danou pozici hledá nového člověka? Protože potřebuje, aby pro ni vyřešil nějaký problém: vytvořil něco nového nebo rozvinul projekt, který se nehýbe z místa.

Přečtěte si ještě jednou inzerát, na který jste se hlásili a zkuste z něj tuhle hlavní „misi“ vyčíst. Pak si ohlídejte, abyste na pohovoru „prodali“, že jste tím pravým člověkem, který pomůže s řešením. Jinými slovy: že na to máte nejen zkušenosti, ale i konkrétní recept.

5. Zeptejte se na to, co vás zajímá

Na konci pohovoru může padnout otázka: „A chcete se zeptat na něco vy nás?“ Hodně lidí se tím nechá zbytečně zaskočit. Nečekali, že se po nich bude chtít, aby se na pohovoru také na něco ptali. Proto na to buďte připraveni:

21 otázek, které na pohovoru položte VY

Jana Kutarňová, Jobs.cz

 

Další články k tématu

Tyto 3 otázky na pohovoru určitě zazní: jak se připravit?

Každý pohovor je jiný, a tak se na něj dá připravit jen částečně. Tyto tři věci však od vás personalisté budou chtít slyšet téměř určitě. Týkají se vaší individuální motivace a výsledků. Co přesně je bude zajímat? 1. Vaše motivace Otřepané otázky typu „jaké jsou vaše silné a slabé stránky“  možná ani nezazní. Na motivaci … číst více

Tipy, jak si v roce 2018 vylepšíte životopis

Věnujte svému životopisu pár minut a aktualizujte si ty nejdůležitější pasáže. Máme konkrétní tipy, co oprášit, aby životopis zaujal i v roce 2018. Vyplatí se to – pokud vás zaujme zajímavá nabídka, můžete na ni odpovědět hned. Dobrá fotka Díky fotce působí životopis sympatičtěji a personalisté si ho lépe zapamatují. Portrét by však měl být aktuální. … číst více

Triky přímo od personalistky: jak získáte zájem firem

Všude slyšíte, že je dobrá doba změnit práci. Říkáte si: tak to také zkusím. Poslali jste životopis na nabídku, která vás lákala, jenže vás nevybrali. Nebo se vůbec neozvali… Nenechte se tím otrávit! Tereza Valášková dlouho pracuje v personalistice a v dnešním článku vám poradí, co můžete zkusit dělat jinak, aby vás firmy začaly zvát na pohovor. … číst více

Comdata: věk u nás nehraje roli

Šedesátník Alexander Jakerle pracuje v Comdata jako telefonní operátor. A některé ze svých mladších kolegů strčí svými výsledky i energií do kapsy. „Zas tak těžké to není. Člověk musí hlavně chtít a být živý. To ale nezáleží na věku, někteří lidé mi připadají mrtví i ve třiceti.” Co radí svým vrstevníkům, kteří po padesátce hledají … číst více