Nestíhám, mám toho moc. Dokonce tolik, že si nemůžu vzít ani pořádnou dovolenou… Češi si podle nového průzkumu Jobs.cz zvykli podceňovat odpočinek. Celou loňskou dovolenou si loni vybralo jen 30 procent lidí. Každý pátý si pak do dalšího roku převedl více než 10 dní volna.
Týden volna nestačí
„V posledních letech se výrazněji rozšířil zvyk čerpat krátké, rozdrobené dovolené. Více než třetina zaměstnanců si loni vybírala nejdéle týden volna v kuse,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik Jobs.cz. Týdenní dovolená přitom na obnovení sil rozhodně nestačí. Naopak – člověk už po prvním dni v práci neví, že nějaké volno vůbec měl.
Dvě třetiny lidí jsou navíc zvyklé zůstávat v kontaktu se svými pracovními povinnostmi i na dovolené – přes telefon nebo e-mail.
Dovolená jako benefit
Proč Češi odpočinek podceňují? Že by jim vybírání delší dovolené rozmlouvali přímo zaměstnavatelé? Takový nátlak asi nebude úplně obvyklý. Poskytnutí týdne dovolené navíc (k zákonným čtyřem týdnům ročně) totiž stále patří mezi nejrozšířenější firemní benefity.
Únava, nálady, časté chyby
„Ždímání“ zaměstnanců navíc není zrovna taktické. Člověk, který neodpočívá, dělá chyby, má výkyvy nálad, špatně spí a celkově se od něj dá těžko očekávat špičkový výkon. „Obecně se doporučují spíše delší dovolené, které trvají alespoň dva týdny, aby si organismus skutečně odpočinul,“ říká Dagmar Šimonová, personalistka společnosti LMC.
Jsem nepostradatelný. Opravdu?
Určitou roli v nechuti Čechů užívat si zasloužený odpočinek tak může hrát i pocit vlastní nepostradatelnosti. Ve většině případů je to ale jen sebeklam. Nebojte: zdravě fungující tým s vyřešenou zastupitelností dvou či třítýdenní nepřítomnost jednoho z členů bez problémů zvládne.
» Kalkulačka nároku na dovolenou
Jobs.cz