Jen 3 lidé z 10 vyčerpali celou loňskou dovolenou

Nestíhám, mám toho moc. Dokonce tolik, že si nemůžu vzít ani pořádnou dovolenou… Češi si podle nového průzkumu Jobs.cz zvykli podceňovat odpočinek. Celou loňskou dovolenou si loni vybralo jen 30 procent lidí. Každý pátý si pak do dalšího roku převedl více než 10 dní volna.

shutterstock_31526227

Týden volna nestačí

„V posledních letech se výrazněji rozšířil zvyk čerpat krátké, rozdrobené dovolené. Více než třetina zaměstnanců si loni vybírala nejdéle týden volna v kuse,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik Jobs.cz. Týdenní dovolená přitom na obnovení sil rozhodně nestačí. Naopak – člověk už po prvním dni v práci neví, že nějaké volno vůbec měl.

Dvě třetiny lidí jsou navíc zvyklé zůstávat v kontaktu se svými pracovními povinnostmi i na dovolené – přes telefon nebo e-mail.

Dovolená jako benefit

Proč Češi odpočinek podceňují? Že by jim vybírání delší dovolené rozmlouvali přímo zaměstnavatelé? Takový nátlak asi nebude úplně obvyklý. Poskytnutí týdne dovolené navíc (k zákonným čtyřem týdnům ročně) totiž stále patří mezi nejrozšířenější  firemní benefity.

Únava, nálady, časté chyby

„Ždímání“ zaměstnanců navíc není zrovna taktické. Člověk, který neodpočívá, dělá chyby, má výkyvy nálad, špatně spí a celkově se od něj dá těžko očekávat špičkový výkon. „Obecně se doporučují spíše delší dovolené, které trvají alespoň dva týdny, aby si organismus skutečně odpočinul,“ říká Dagmar Šimonová, personalistka společnosti LMC.

Jsem nepostradatelný. Opravdu?

Určitou roli v nechuti Čechů užívat si zasloužený odpočinek tak může hrát i pocit vlastní nepostradatelnosti. Ve většině případů je to ale jen sebeklam. Nebojte: zdravě fungující tým s vyřešenou zastupitelností dvou či třítýdenní nepřítomnost jednoho z členů bez problémů zvládne.

dovolena

» Kalkulačka nároku na dovolenou

Jobs.cz

Další články k tématu

Rodiče žádají firmy: dejte nám částečné úvazky

Částečné úvazky a možnost práce z domova – to by byl pro rodiče s dětmi nejhezčí dárek k nadcházejícímu Dni matek (11. května) a Dni otců (15. června). Jak přesvědčit zaměstnavatele, že chcete pracovat na zkrácený úvazek? Rodina vs. kariéra? Třicetiletá Martina žije v Olomouci s manželem a dvěma dětmi – tříletou dcerou a šestiletým synem. Manžel paní Martiny pracuje … číst více

7 firem s pohodovými kancelářemi. Právě teď hledají lidi!

Sníte o práci v Googlu nebo Facebooku a jejich prostorách plných klouzaček, koloběžek, našlapaných firemních posiloven a občerstvení zdarma? Za pohodovým pracovním prostředím nemusíte daleko. Vytipovali jsme pro vás sedm firem, do kterých se budete opravdu těšit. A dobrá zpráva – většina z nich právě někoho hledá! » 4 minuty čtení « Firemní knihovna v … číst více

Jak v roce 2015 zatočíte se „žrouty“ energie?

S blížícím se koncem roku mnohým z nás ubývá energie a sil, které potřebujeme pro zvládání pracovních úkolů (projektů) a také pro naplánování aktivit pro rok příští. Jak to máte s energií vy? Využíváte dostatečně své zdroje pro obnovu energie a poznáte včas „žrouty“ energie? » 3 minuty čtení « ↑ Dobít baterky. Vzpomeňte si: … číst více

Jak si v práci vyjednáte víc času na rodinu

Možná i vy jste v práci každý den do večera a svoje vlastní děti málem nevidíte. Jenže ono to tak být nemusí – a nemá. Nechte se inspirovat lidmi, kterým se podařilo zařídit si lepší rovnováhu mezi rodinným a pracovním životem. « 3 minuty čtení » ↑ Dětství uteče strašně rychle. Abyste si jednou nevyčítali, … číst více