Jak si v práci vyjednáte víc času na rodinu

Možná i vy jste v práci každý den do večera a svoje vlastní děti málem nevidíte. Jenže ono to tak být nemusí – a nemá. Nechte se inspirovat lidmi, kterým se podařilo zařídit si lepší rovnováhu mezi rodinným a pracovním životem.

« 3 minuty čtení »

shutterstock_258145550

↑ Dětství uteče strašně rychle. Abyste si jednou nevyčítali, že jste ho prošvihli.

» Firmy, které nabízejí volnou pracovní dobu

Balanc mezi rodinou a prací

„U nás v práci byla pohoda. Po osmi letech mateřské jsem přišla do práce s tím, že mě šéf už asi po tolika letech nebude chtít. Na první schůzce mi zvýšil plat a nabídl šestihodinovou pracovní dobu, protože osm asi nebudu stíhat,“ říká Jolana Dianová z IT firmy e-Fractal.

Bohužel ne v každé práci se ke svým zaměstnancům chovají tak dobře. Odjinud slyšíte o desítkách přesčasových hodin, které nikdo neeviduje, natož aby je proplácel.

Lenka pracuje v nemocnici jako lékařka: „U nás v práci těm, kdo mají rodiny, bylo řečeno, že nemají nárok na rodinný život. A nám mladým řekli, že nemáme nárok ani na to založení rodiny,“ říká.

Čím dál více zaměstnavatelů si ale uvědomuje, že nejlepší výsledky získají od spokojených zaměstnanců – a proto se ke svým lidem chovají zodpovědně. Pravdou však je, že ve většině případů je balanc mezi prací a rodinou prostě na vás.

Vyjednejte si volnější pracovní dobu

Něco můžete udělat večer nebo ráno, když je ještě doma klid. Odpoledne díky tomu strávíte o hodinu víc s dětmi na hřišti.

Ne každému nepravidelné rozložení práce vyhovuje. Nejde to tam, kde je potřeba se neustále domlouvat v týmu, nebo kde jsou dané provozní hodiny. Téměř vždy je to ale možné tam, kde se jedná především o doručené výsledky a kde fungujete do nějaké míry samostatně.

Tomáš z jedné pražské firmy pracuje tehdy, kdy chce. A také tehdy, když je to potřeba. Předcházel tomu podle jeho slov dialog se šéfem i s kolegy.

„Nemám klasické od – do. Někdy pracuju večer, ale pak se neobtěžuju přijít do práce na osmou nebo na devátou. Jde to tak dělat, když všichni v týmu vědí, k čemu chtějí dojít a ostatní ke své práci potřebují spíš nahodile. Člověk si o to samozřejmě musí říct. Líná huba, holé neštěstí,“ říká Tomáš.

„To, že nemám pevnou pracovní dobu například znamená, že tomu částečně obětuju soukromí a pracuji i v časech, které jsou pro někoho nepřijatelné. Třeba o víkendech. Vůbec bych se nerozpakoval říct: jsem tady do večera, víkendy nadpracovávám, ale dneska potřebuju zařídit něco s rodinou,“ radí lidem, které volnější pracovní doba láká, Tomáš.

shutterstock_202631779

↑ Sedí výsledky? Fajn. Proč byste měli být otroky klasické pracovní doby?

Prošvihnuté dětství

Pokud pro vás pružná pracovní doba nepřichází v úvahu, můžete si vyjednat zkrácení úvazku. Třeba jen o půl dne. Z výplaty to neukrojí neúnosnou částku a získáte čtyři hodiny třeba na výlet s dětmi do lesa.

A jsou i razantnější řešení. Jedno takové má za sebou realitní makléřka Monika:

„Když byly mojí dceři dva roky, šla jsem na vrchol. Z makléřky jsem byla do roka ředitelkou kanceláře, pak mentorkou sítě pro Moravu a zároveň majitelkou vlastní kanceláře. Školila jsem, říkala lidem, co mají jak dělat a byla jsem ráda, že babičky hlídají,“ popisuje.

Zlomový moment přišel až za pár let: „Na Nový rok, když bylo dceři pět, jsem si sedla na dvůr s kávou a ona tam jezdila na kole. Byl mráz, ale sluníčko. Krásný den. A mně se najednou udělalo fyzicky zle, že půjde za rok do školy, skončí jí dětství, a já ho totálně prošvihla. Tak jsem se uvolnila ze školení a o necelý měsíc později jsem i předala kancelář jinam, abych si uvolnila ruce a mohla být s ní.“

„Teď pracuju buď ráno, v noci nebo o víkendech, když není doma, abych ji mohla odpoledne vyzvedávat z družiny, vozit po kroužcích, lítat s ní po lese a v osm ji ukládat. Každý den. Dřív jsem měla mnohem víc peněz, ale vlastně jsem se neradovala z těch věcí, co jsem si za ně mohla koupit. Čas strávený s dcerou je neskutečně bohatší,“ uzavírá Monika.

shutterstock_177567146

↑ Ráno si můžete doma „napracovat” hodinu, kterou odpoledne strávíte s rodinou.

Jak přesvědčit šéfa a získat více času na rodinu

  • Pokud jste v nové práci, dejte si chvilku na to prozkoumat, jak firma funguje. Jací jsou kolegové a nadřízení. Jestli musí mít o všem přehled nebo věří zodpovědnosti zaměstnanců. Nežádejte o pružnou pracovní  dobu dřív, než ukážete svou spolehlivost. Bez vzájemné důvěry to nepůjde.
  • Zkuste se vcítit do pozice svého nadřízeného. Uvažujte o tom, co řeší, co potřebuje a co ho pálí. A když bude mluvit, nereagujte hned a pozorně poslouchejte.
  • Vyjednávejte s ohledem na povahu své práce. U něčeho vás kolegové potřebují, u něčeho ne. Pokud si svou práci odvedete dobře a v kanceláři budete dost dlouho na potřebné domluvy, v mnoha firmách přestávají řešit, jak si zbylý čas zorganizujete.
  • Stavte na tom, co se daří. Že firmě doručujete to, co je pro ni hodnotné, že přispíváte k tomu, že věci klapou.  Že vám nevadí pracovat o víkendu, když nastane nějaký časový tlak a je třeba rychle dokončit projekt. A že byste za to chtěli končit v pátek dřív, ať můžete vzít děti ven. Nebo mít možnost odběhnout vyřešit něco s rodinou, když vás zase ona potřebuje. A nebo že každou středu odpoledne potřebujete vzít dcerku dřív z družiny.
  • Nezapomeňte se dohodnout s kolegy. Určitě ještě před oním hovorem s nadřízeným, ať mu můžete říct, jak si to vlastně představujete. Jak zařídíte, ať nikoho nezdržujete. Kdy vás kolegové určitě zastihnou v práci, kdy vás určitě zastihnou na telefonu. Někteří lidé tým opravdu fyzicky potřebují kolem sebe, jiným stačí možnost si zavolat, když je to potřeba.

A pokud to v práci nepůjde jinak, vždycky můžete změnit zaměstnání. Teď je pro takový krok skvělá doba – firmy hledají hodně nových lidí a je snazší se s nimi domluvit.

» Firmy, které nabízejí volnou pracovní dobu

Nela Wurmová

Další články k tématu

7 firem s pohodovými kancelářemi. Právě teď hledají lidi!

Sníte o práci v Googlu nebo Facebooku a jejich prostorách plných klouzaček, koloběžek, našlapaných firemních posiloven a občerstvení zdarma? Za pohodovým pracovním prostředím nemusíte daleko. Vytipovali jsme pro vás sedm firem, do kterých se budete opravdu těšit. A dobrá zpráva – většina z nich právě někoho hledá! » 4 minuty čtení « Firemní knihovna v … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve rok … číst více

Dojíždění lidi stresuje podobně jako návštěva zubaře

Dojíždění do práce je podle obyvatelů Říma a Londýna stejně stresující, jako stěhování nebo návštěva zubaře. A jen 27 % Čechů by přijalo zaměstnání, které by znamenalo dvouhodinové cestování každý den. Dojíždění si prostě málokdo užívá a bereme ho jen jako nutné zlo. Ale vážně se s tím nedá nic dělat? Dojíždění: ztráta času „A odkud … číst více