Jdu na mateřskou a nechci ztratit kontakt se svým oborem

Kdykoliv se otevře téma práce maminek na mateřské nebo rodičovské dovolené, můžete si být jisti, že se objeví dva nesmiřitelné tábory. Jedna část (nejen maminek) je proti jakékoliv práci – vždyť přece vychovávají děti. Druhá část zastává názor, že maminka by se měla realizovat i mimo domov.

Každému vyhovuje něco jiného a těžko se dobereme k jednomu výsledku. Pokud však přemýšlíte o tom, že byste během mateřské/rodičovské chtěla pracovat, máme pro vás pár tipů.

Nespalte mosty

V současném, rychle se měnícím světě se nedá čekat, že by člověk mohl na tři a více let „vypnout“ a bez dalšího vzdělávání zůstal v aktuálním dění svého oboru. Proto je dobré být v kontaktu s odbornou literaturou, časopisy, blogy, ale také s bývalými kolegy, kteří vás mohou zásobit důležitými novinkami. Zaměstnavatelé dávají přednost lidem, kteří jsou informovaní, drží krok s novými technologiemi a jsou proaktivní.

↑ Spousta žen to v dnešní době řeší: jak být dobrou mámou a zároveň neztratit kontakt se svým oborem?

Práce v oboru

Část zaměstnavatelů se snaží nabízet pružné nebo zkrácené úvazky, aby vyšli maminkám vstříc. Pokud je váš zaměstnavatel nenabízí, porozhlédněte se po nabídkách jiných firem.

Práce z domova se může zdát pro maminku ideální a také v určitém smyslu je. Svou práci uděláte ve chvíli, kdy na ni máte čas. Netrávíte hodiny na cestách, a ještě jste celý den se svým dítětem. Chybí vám však kontakt s kolegy a nadřízenými.

Pokud je to jen trochu možné, snažte se do kanceláře jednou týdně dojet. Uvidíte, že čas, který strávíte fyzicky s kolegy, vám pak usnadní další práci z domova a budete se cítit více členem týmu.

Přivýdělek na volné noze

Další možnost je zkusit to sama na sebe. Popřemýšlejte o tom, co umíte (a nemusí se to týkat zrovna vaší poslední práce), co vás baví a naplňuje. Pokud ráda pečete, staráte se o zahradu nebo třeba vytváříte něco rukama, nabídněte své služby ostatním. Nejdříve v nejbližším okolí, později můžete využít skupiny na sociálních sítích nebo mateřská centra. Nejedna maminka takto začala během rodičovské dovolené úspěšně podnikat.

Vytvořte si vlastní rituály

Skloubení práce a rodiny občas vypadá jako hra Tetris. Pořád vám padají nové úkoly a nedaří se je odstraňovat. Práce s dětmi je náročná disciplína, která vyžaduje sebekázeň.

Neexistuje jeden recept pro všechny, protože každá rodina a práce je jiná. Je ale dobré vytvořit si své rituály, které budete dodržovat. Tím předejdete prokrastinaci nebo pobíhání od jedné věci ke druhé. Vytvořte si harmonogram dnů, aby nebyl plný na minuty. Najděte si během dne čas, kdy budete pracovat. Pro někoho je to brzy ráno, pro někoho během odpoledního spánku dětí a pro dalšího až večer.

Pamatujte, že dítě se neustále mění

A kdo bude hlídat? Klasická otázka, kterou si budete muset zodpovědět samy. Ať už to bude tatínek, babička, kamarádka nebo paní na hlídání, musíte mít k danému člověku důvěru. Když se budete během práce bát o své dítě, práci ani vám to nepomůže.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, nezapomeňte, že dítě se během prvních tří let rychle vyvíjí, mění se jeho režim a zvyky. Dělejte pravidelné revize režimu tak, aby nedošlo k frustraci u nikoho ze zúčastněných.

V článku jsme primárně řešili maminky na rodičovské dovolené, pokud jste však tatínek, můžete naše rady směle použít také.

» Firmy, které chápou, že kromě práce máte i rodinu

Tereza Houštecká

Další články k tématu

Nový projekt pomůže rodičům sehnat práci

V Praze startuje nový projekt, který usnadní lidem na rodičovské dovolené návrat do práce. Psychologové a personalisté poradí, jak hledat práci, zvládnout přijímací řízení a místo si udržet. První vlna bezplatných školení proběhne už v červnu. Pro maminky i tatínky Zájemci z řad pražských maminek a tatínků na rodičovské dovolené nebo nejdéle dva roky po ní, případně rodiče samoživitelé … číst více

Firmu rozjela se třemi dětmi za zády

Když kamarádka z Ameriky vytáhla svačinu z barevné látkové kapsy místo igelitového pytlíku, Magdalénu Hájkovou to okamžitě zaujalo. „Udělala jsem si průzkum trhu a zjistila, že u nás nic podobného není. Navrhla jsem to kamarádce, která tehdy sháněla práci. Nakonec jsem se do projektu ekologických svačinových kapes pustila sama,“ říká Magdaléna Hájková. ↑ Magdalena Hájková, zakladatelka firmy … číst více

Co vás poutní cesta naučí o vedení firmy

Svatojakubská cesta je síť poutních stezek, které začínají na různých místech Evropy a všechny se sbíhají ve španělském městě Santiago de Compostella. I dnes se do Santiaga vydávají tisíce poutníků. Všude podél cesty po nich zůstávají nejrůznější vzkazy a nápisy. Některé jsou inspirativní, některé dojemné, jiné zase k pousmání. A věřte nebo ne, některé jsou inspirativní … číst více

Prokrastinaci můžete přemoct. Petr Ludwig ví, jak na to

Jeho knihu Konec prokrastinace si doteď koupilo na 35 tisíc lidí a v Česku se tak zařadila mezi bestsellery. V Rusku se mezi byznys knihami vyšplhala na druhé místo, překládá se také do polštiny, němčiny, angličtiny, bulharštiny a švédštiny. Petr Ludwig, bojovník za konec prokrastinace a bořitel mýtů a polopravd v oblasti osobního rozvoje, jede … číst více