V Praze startuje nový projekt, který usnadní lidem na rodičovské dovolené návrat do práce. Psychologové a personalisté poradí, jak hledat práci, zvládnout přijímací řízení a místo si udržet. První vlna bezplatných školení proběhne už v červnu.
Pro maminky i tatínky
Zájemci z řad pražských maminek a tatínků na rodičovské dovolené nebo nejdéle dva roky po ní, případně rodiče samoživitelé s dětmi do 15 let, se na bezplatná školení a konzultace mohou přihlásit na stránkách projektu.
Nejdéle doma z celé EU
V EU jsme v době strávené doma s dětmi nedostižnými rekordmany. Češi mohou zůstat na rodičovské dovolené až do čtyř let věku dítěte, ale například ve Velké Británii nebo na Kypru se lidé musejí vrátit do práce už po 13 týdnech.
Učit se znovu pracovním návykům
Strávit doma s dítětem celé čtyři roky může vypadat lákavě. Co se ale na jedné straně jeví jako vítaná varianta pro rodinu, nemusí se příliš zamlouvat zaměstnavateli. Nejenže musí rodičům v době jejich nepřítomnosti držet místo, navíc se mu někdy může do práce vrátit spolupracovník, který se musí některým pracovním návykům učit znova. Nároky na znalosti a dovednosti se totiž mohou v některých povoláních během čtyř let dramaticky změnit.
Málo částečných úvazků
Širší možnosti práce z domova, částečné pracovní úvazky, sdílená pracovní místa a dostatek možností pro hlídání dětí – to jsou jen některé z cest, které by pomohly situaci řešit. Přestože česká pracovní legislativa na takové úpravy pracovního života pamatuje, zaměstnavatelé reagují jen pomalu. Z více než 20 tisíc pozic vystavených v květnu na Jobs.cz jich bylo na částečný úvazek nabízeno pouze 5 procent.
Zamítnutí kvůli dítěti?
Mnozí rodiče tak snadno sklouznou k představě, že děti představují na jejich cestě do práce tu největší překážku. Lucie Mužíková, HR partnerka poradenské společnosti NSG Morison, ale předkládá i jiný pohled: „V diskusních fórech narazíte na názory, že kvůli malým dětem někoho ve výběrovém řízení ani nepozvali k osobnímu setkání nebo že maminka nějaké místo nedostala jen kvůli dětem. Ve skutečnosti je ale docela dobře možné, že do dalšího kola výběrového řízení nebyly některé maminky pozvány proto, že neměly dobře napsaný životopis a motivační dopis, protože se při osobním setkání dobře neprezentovaly nebo prostě proto, že ve výběrovém řízení byli uchazeči s lepší praxí.“
Vzdělávejte se, zaměstnavatelé to ocení
Mnozí rodiče jsou si svého „handicapu“ v podobě pracovní absence vědomi. Pokud si ale nechtějí přivydělávat na živnostenský list, musí volit mezi brzkým návratem do práce a časem plně stráveným s dítětem. Případně mohou během času doma navštěvovat odborné kurzy a ukázat zaměstnavateli, že na sobě pracovali a mají co nabídnout. Placené kurzy si ale ne každý může dovolit. Pak nezbývá než pátrat po náhradních variantách.
S hledáním práce pomohou zdarma konzultanti
Společnost NSG Morison Outsourcing rozjíždí projekt, jehož cílem je pomoci rodičům uspět ve výběrovém řízení a udržet si novou práci. „Náš projekt je postaven jako mozaika, kterou si s pomocí lektorky, HR kouče a IT kouče každý účastník sestaví sám podle toho, v čem se chce a potřebuje zlepšit,“ vysvětluje Lucie Mužíková.
Soft skills i počítačová školení
„Na úvodním školení ‘Hledání zaměstnání je práce’ se účastníci seznámí se všemi aktivitami projektu, mezi které patří kromě školení soft skills i počítačová školení, individuální konzultace, jednodenní praxe, koučování a pracovněprávní poradenství. Vše je pro pražské rodiče zdarma díky operačnímu programu Praha-Adaptabilita, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem,“ dodává Lucie Mužíková.
První školení proběhne již 6. června
Kromě životopisu, motivačního dopisu nebo přípravy na pohovor se účastníci také dozvědí, jak při hledání práce efektivně pracovat se svým profilem na sociálních sítích. Personalisté jim také nastíní, jak postupují při třídění životopisů a co ovlivňuje jejich rozhodování. První školení proběhne již 6. června. Pokud se chcete do projektu zapojit, přihlaste se na stránkách projektu.
Lenka Kováříková