Nový projekt pomůže rodičům sehnat práci

V Praze startuje nový projekt, který usnadní lidem na rodičovské dovolené návrat do práce. Psychologové a personalisté poradí, jak hledat práci, zvládnout přijímací řízení a místo si udržet. První vlna bezplatných školení proběhne už v červnu.

shutterstock_rodicovska

Pro maminky i tatínky

Zájemci z řad pražských maminek a tatínků na rodičovské dovolené nebo nejdéle dva roky po ní, případně rodiče samoživitelé s dětmi do 15 let, se na bezplatná školení a konzultace mohou přihlásit na stránkách projektu.

Nejdéle doma z celé EU

V EU jsme v době strávené doma s dětmi nedostižnými rekordmany. Češi mohou zůstat na rodičovské dovolené až do čtyř let věku dítěte, ale například ve Velké Británii nebo na Kypru se lidé musejí vrátit do práce už po 13 týdnech.

Učit se znovu pracovním návykům

Strávit doma s dítětem celé čtyři roky může vypadat lákavě. Co se ale na jedné straně jeví jako vítaná varianta pro rodinu, nemusí se příliš zamlouvat zaměstnavateli. Nejenže musí rodičům v době jejich nepřítomnosti držet místo, navíc se mu někdy může do práce vrátit spolupracovník, který se musí některým pracovním návykům učit znova. Nároky na znalosti a dovednosti se totiž mohou v některých povoláních během čtyř let dramaticky změnit.

Málo částečných úvazků

Širší možnosti práce z domova, částečné pracovní úvazky, sdílená pracovní místa a dostatek možností pro hlídání dětí – to jsou jen některé z cest, které by pomohly situaci řešit. Přestože česká pracovní legislativa na takové úpravy pracovního života pamatuje, zaměstnavatelé reagují jen pomalu. Z více než 20 tisíc pozic vystavených v květnu na Jobs.cz jich bylo na částečný úvazek nabízeno pouze 5 procent.

Zamítnutí kvůli dítěti?

Mnozí rodiče tak snadno sklouznou k představě, že děti představují na jejich cestě do práce tu největší překážku.  Lucie Mužíková, HR partnerka poradenské společnosti NSG Morison, ale předkládá i jiný pohled: „V diskusních fórech narazíte na názory, že kvůli malým dětem někoho ve výběrovém řízení ani nepozvali k osobnímu setkání nebo že maminka nějaké místo nedostala jen kvůli dětem. Ve skutečnosti je ale docela dobře možné, že do dalšího kola výběrového řízení nebyly některé maminky pozvány proto, že neměly dobře napsaný životopis a motivační dopis, protože se při osobním setkání dobře neprezentovaly nebo prostě proto, že ve výběrovém řízení byli uchazeči s lepší praxí.“

Vzdělávejte se, zaměstnavatelé to ocení

Mnozí rodiče jsou si svého „handicapu“ v podobě pracovní absence vědomi. Pokud si ale nechtějí přivydělávat na živnostenský list, musí volit mezi brzkým návratem do práce a časem plně stráveným s dítětem. Případně mohou během času doma navštěvovat odborné kurzy a ukázat zaměstnavateli, že na sobě pracovali a mají co nabídnout. Placené kurzy si ale ne každý může dovolit. Pak nezbývá než pátrat po náhradních variantách.

S hledáním práce pomohou zdarma konzultanti

Společnost NSG Morison Outsourcing rozjíždí projekt, jehož cílem je pomoci rodičům uspět ve výběrovém řízení a udržet si novou práci. „Náš projekt je postaven jako mozaika, kterou si s pomocí lektorky, HR kouče a IT kouče každý účastník sestaví sám podle toho, v čem se chce a potřebuje zlepšit,“ vysvětluje Lucie Mužíková.

Soft skills i počítačová školení

„Na úvodním školení ‘Hledání zaměstnání je práce’ se účastníci seznámí se všemi aktivitami projektu, mezi které patří kromě školení soft skills i počítačová školení, individuální konzultace, jednodenní praxe, koučování a pracovněprávní poradenství. Vše je pro pražské rodiče zdarma díky operačnímu programu Praha-Adaptabilita, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem,“ dodává Lucie Mužíková.

První školení proběhne již 6. června

Kromě životopisu, motivačního dopisu nebo přípravy na pohovor se účastníci také dozvědí, jak při hledání práce efektivně pracovat se svým profilem na sociálních sítích. Personalisté jim také nastíní, jak postupují při třídění životopisů a co ovlivňuje jejich rozhodování. První školení proběhne již 6. června. Pokud se chcete do projektu zapojit, přihlaste se na stránkách projektu.

Lenka Kováříková

Kam dál?

Odborné kurzy a školení pro vaši kariéru

Jazykové kurzy

Další články k tématu

Podnikatelka založila Baby Office: Děti si hrají, rodiče pracují

Když se Haně Krejčí narodilo druhé dítě, chtěla si mateřství užít. Zároveň nechtěla přestat úplně pracovat. Založila proto Baby Office – sdílenou kancelář pro rodiče s dětmi. Nápad jí vynesl vítězství v loňském pražském kole Rozjezdů – soutěže pro začínající podnikatele. ↑ Hana Krejčí, zakladatelka Baby Office. Dětský křik tu nikomu nevadí V Praze je už více míst, … číst více

Firmu rozjela se třemi dětmi za zády

Když kamarádka z Ameriky vytáhla svačinu z barevné látkové kapsy místo igelitového pytlíku, Magdalénu Hájkovou to okamžitě zaujalo. „Udělala jsem si průzkum trhu a zjistila, že u nás nic podobného není. Navrhla jsem to kamarádce, která tehdy sháněla práci. Nakonec jsem se do projektu ekologických svačinových kapes pustila sama,“ říká Magdaléna Hájková. ↑ Magdalena Hájková, zakladatelka firmy … číst více

Jdu na mateřskou a nechci ztratit kontakt se svým oborem

Kdykoliv se otevře téma práce maminek na mateřské nebo rodičovské dovolené, můžete si být jisti, že se objeví dva nesmiřitelné tábory. Jedna část (nejen maminek) je proti jakékoliv práci – vždyť přece vychovávají děti. Druhá část zastává názor, že maminka by se měla realizovat i mimo domov. Každému vyhovuje něco jiného a těžko se dobereme … číst více

Testovali jsme pro vás 3 pražská coworkingová centra

Náš kolega Lukáš Dobrovolný, který se stará o propagaci Jobs.cz na sociálních sítích, si před časem zkoušel, jaké je to pracovat mimo svou běžnou kancelář. Navštívil postupně 3 coworkingová centra v Praze: TechSquare, Hub Praha a Locus Workspace. Jak na něj prostředí sdílených kanceláří působilo, co mu vyhovovalo a co naopak ne? TechSquare: Bývalá tovární hala … číst více