Jak v lednu přepnout ze svátečního zpět do pracovního režimu?

Necítíte se po vánočních svátcích příliš odpočatí? Jste demotivovaní a frustrovaní z toho, že je před vámi další nekonečný rok? Nejste v tom sami. Angličané mají pro lednový splín zaměstnanců dokonce speciální výraz „January blues”.  Únava, ztráta motivace, pokles energie jsou na začátku nového roku přirozenou reakcí organismu. Lze ale udělat něco pro to, aby se lednový splín rychleji vytratil. 

V lednu se do práce těší málokdo 

Průzkum agentury Opinium z Velké Británie z roku 2015 ukázal, že polovina z dotazovaných lidí se do práce v lednu vůbec netěší.  Během vánočního volna si mnoho z nich zvyklo na jiný denní režim. V lednu se proto jen těžko smiřují s tím, že budou opět muset dříve vstávat a budou mít méně volného času. Kromě dvou nejčastěji zmiňovaných důvodů, proč se lidé netěší do práce, čtvrtina dotazovaných uváděla stesk po rodině. Vzhledem k tomu, že intenzivní setkání s přáteli a rodinou patří ke koloritu Vánoc, není to až tak překvapivé zjištění. 

Proč zrovna leden? Vysvětlení je celkem jednoduché. Krátké dny, nedostatek denního světla i pobytu na čerstvém vzduchu si podepíšou na poklesu energie a vzestupu chmurných myšlenek. Když si k tomu přidáte, že člověk před sebou vidí  jen samou práci a delší dovolená přijde až za několik měsíců, je logické, že naše rozpoložení není zrovna ideální. Navíc stále trvá pandemie, která činí život o něco složitější, což naše baterky vybíjí také o poznání rychleji. 

Jak s lednovým splínem zatočit?

1. Přijměte fakt, že se jedná o přirozenou reakci organismu 

Berte lednovou nechuť jako přechodnou záležitost, která se dá téměř bezbolestně překonat. Snažte se nebýt izolováni a spojte se s ostatními lidmi pro podporu. Všichni potřebujeme někoho, s kým si můžeme promluvit. Když se s negativními myšlenkami svěříte kolegovi, kterému důvěřujete, uleví se vám. 

2. Vyhněte se nereálným novoročním předsevzetím

Dávejte si jen splnitelné cíle. Je deprimující vědět, že jste si dali předsevzetí, které je nemožné splnit. Lépe uděláte, když si svoje pracovní cíle rozvrhnete na dílčí části, které budou konkrétní. Třeba místo toho, abyste si řekli, že odteď nebudete dělat výkazy na poslední chvíli, zvolíte si, že nově budete na výkazech dělat vždy ve čtvrtek a v pátek třetí týden v měsíci, takže na ně bude dost času.  

3. Zajímejte se o nové projekty a úkoly

Co mě vlastně letos čeká? Jaké nové projekty se budou rozjíždět? Jaké úkoly z toho pro mě budou vyplývat? Vědět, co je přede mnou, může zafungovat jako motivace do dalších měsíců.  Zajímejte se o novou strategii značky, pro níž pracujete, či nové zákazníky, které chcete získat. Zjistěte si o tom podrobnosti u nadřízených, věnujte jim náležitou pozornost na celofiremních mítincích.

4. Zapracujte na sebevzdělání 

Porozhlédněte se po zajímavých vzdělávacích kurzech.  Nově nabyté poznatky vám umožní vidět vaši práci z jiného úhlu a mohou vám otevřít dveře k významnému posunu v kariéře. Když přesvědčíte šéfa, že vaše nově nabyté vědomosti či dovednosti budou pro firmu přínosem, nejspíš vám na studium přispěje. 

5. Udělejte si inventuru benefitů 

Zjistěte si, jestli firma nenabízí nové benefity, které byste využili. Podívejte se také na to, zda dostatečně čerpáte bonusy, které už máte. Bylo by škoda, nechat je propadnout. Máte dosud nevyčerpanou poukázku na nákup zboží nebo nějakých služeb? Objednejte se na masáž či si kupte, co vám udělá radost a zlepší náladu. 

6. Svolejte kolegy na neformální setkání 

Uspořádejte s kolegy společnou snídani nebo vyrazte třeba na výlet. Nemusí se odehrát nutně hned v lednu, ale i plánování na pozdější dobu pomůže naladit se na budoucí společný zážitek, což posílí týmového ducha. 

Příležitost pro změnu

Lidé na začátku nového roku víc než kdy jindy pociťují nespokojenost v práci a přemýšlejí o změně. Částečně je to způsobeno tím, že leden vnímáme jako nový start do další etapy, částečně je rozhodování zaviněno lednovým splínem. Celkový pokles spokojenosti v zaměstnání se podle našeho průzkumu však projevil už v loni na podzim.

Jestli patříte mezi nespokojené zaměstnance už delší dobu a stále dokola přemýšlíte, jestli zůstat na stávajícím místě, nebo odejít jinam, začněte jednat. Pročítejte nabídky na volná pracovní místa, kterých je stále rekordní počet, a na ty zajímavé začněte posílat životopisy. Je pro to ideální doba. Během ledna se navíc opět naplno rozjedou nábory, které byly v předvánočním období utlumené. Nenechte si utéct nové příležitosti. 

Čekají na vás na Jobs.cz. 

 

Další články k tématu

5 tipů, jak odcházet z práce včas a stihnout v životě více

Už si ani nevzpomínáte, kdy naposledy jste odešli z práce po osmi hodinách a nedoháněli o víkendech? Přečtěte si, jak to můžete zlepšit. Zkuste se také podívat po nabídkách práce s pružnou pracovní dobou. Začátek a konec pracovních hodin si určíte sami a získáte více času pro sebe, rodinu, nebo koníčky. » 2 minuty čtení « … číst více

Jak vyhrát válku s časem a každý den ušetřit 30 minut

Nestíhám! Pokud i vy tuto mantru vyslovujete častěji, než byste chtěli a toužíte po v klidu vypitém kafi, projížďce na kole nebo čtení a povídání si s dětmi, tyto tipy vám pomohou získat půl hodiny denně navíc. Nakreslete si seznam Nic nového pod sluncem, spousta lidí se bez nich ale nikam nepohne. Až si budete … číst více

Vyzrajte na zářijový kolotoč: plánujte a vzbuďte děti dřív

Nejspíš si ještě užíváte letní srpnové atmosféry. V práci je docela pohoda, protože polovina kolegů je pryč, a tak většina věcí stejně musí počkat. Myšlenkami jste na chalupě nebo na dovolené. Je tu ale jedna věc, na kterou byste neměli zapomínat – září tu bude, než se nadějeme a pak začne pořádný kolotoč. I když budete … číst více

Zlatá pravidla práce z domova (home office)

V aktuální situaci stále více lidí pracuje z pohodlí svého domova. A i ti kdo byli na nepravidelný home office zvyklí a „přežili“ ho, tak pro dlouhodobý home office potřebují nastolit jasná pravidla. Pravidla, která vám pomohou k tomu, aby byl home office výhodou, a ne abyste zbytečně plýtvali svým časem. Pracovní prostor I když … číst více