Jaké jsou nejlépe placené pozice v Česku?

Každý chce za své know-how dostávat co nejvíc peněz. Záleží na oboru, vzdělání, regionu, dosavadní praxi a samozřejmě na pozici, kterou člověk zastává. Které pozice patří v České republice mezi ty nejlépe placené? A v jakém rozmezí se nejčastěji pohybují mzdy, jež ředitelé nebo manažeři dostávají?

Odměny zaměstnanců se liší podle mnoha různých kritérií. Pracovník na recepci nebude ohodnocen stejně jako generální ředitel. Nicméně i mezi platy ředitelů jsou značné rozdíly závisející například na velikosti řízeného podniku nebo regionu, kde se nachází. Proto jsou i mzdy v žebříčku pozic uváděny v rozmezí, které je někdy poměrně široké. Zdrojem následujících informací je portál platy.cz, na kterém najdete spoustu dalších informací o mzdách.

Na stupních vítězů se umístili…

Podle portálu platy.cz dostávají v České republice nejvyšší odměny generální ředitelé/ky. Jejich mzdy se pohybují nejčastěji v rozmezí 78 až 307 tisíc korun za měsíc. To jsou slušné částky. Zajímavé je, že na této pozici jsou ženy zastoupeny pouze 7 %. Průměrný věk generálních ředitelů/ek, kteří poskytli údaje o své odměně, je 44 let.

Generálním ředitelem/kou se člověk nestane ze dne na den. Nejčastěji jejich cesta vede přes jiné pozice ve vrcholovém managmentu. Třeba přes funkci country managera/directora. Je to člověk, který zodpovídá za hospodaření, řízení a jednání jménem zahraniční pobočky společnosti (na základě pověření mateřskou společností). Jeho plat je v žebříčku na druhém místě a pohybuje se nejčastěji v rozmezí 58 až 239 tisíc korun měsíčně. Na této pozici už je zastoupení žen vyšší, a sice 23 %.

TIP: Chtěli byste vyšší odměnu? Obvykle se rozhovory o zvýšení mzdy vedou už před koncem roku, ale požádat o lepší plat lze kdykoliv. Tady je sedm rad, jak postupovat, abyste dosáhli svého.

Třetí nejlépe placenou pozicí v Česku je ředitel/ka IT. Dostává mzdu od 71 do 196 tisíc korun měsíčně. Zodpovídá mimo jiné za kontrolování a dodržování IT strategie nebo za rozhodování o nákupu nových a upgradu existujících informačních systémů, hardwaru a softwaru. Výskyt žen na této pozici? 0 %. To není z hlediska genderové vyváženosti zrovna uspokojivá statistika.

Kdo dýchá ředitelům/kám na záda?

V závěsu nejlépe placených pozic spadající do vrcholového managmentu (např. i personální nebo výrobní ředitel/ka) se drží pozice z oblasti IT. Patří mezi ně například programátor operačního systému android, cloud specialista, data protection officer nebo i designer her. Jejich odměny se pohybují standardně v rozmezí od 35 do 102 tisíc korun měsíčně.

O něco méně než „ajťáci“ berou zástupci středního managmentu. Jsou to řídící pracovníci v nejrůznějších oborech, například account director, který má na starosti péči o klíčové klienty, marketingový manažer, jenž vypracovává marketingové strategie a dohlíží na jejich plnění a efektivitu. Do této kategorie ale spadá také třeba manažer restaurace nebo mistr ve výrobě. Odměny této skupiny lidí se pohybují v rozpětí 37 až 96 tisíc korun.

Dalšími dvěma nejlépe placenými kategoriemi zaměstnanců jsou ti pracující v oblasti práva a legislativy (rozpětí 33 až 85 tisíc korun) a bankovnictví (28 až 79 tisíc korun).

Jak si stojíte?

Ve zmíněných řebříčcích pozic podle výše platu není problém najít tu svoji. Nicméně pokud byste rádi srovnání s lidmi, kteří pracují ve stejném oboru, mají podobně dlouhou praxi, a především jsou ve vašem regionu, můžete na stránkách platy.cz vyplnit bezplatně jednoduchý dotazník. Vyjde vám, o kolik je vaše mzda vyšší nebo nižší. To se hodí vědět i v případě, že jdete žádat o vyšší plat nebo hledáte novou práci. Otázka na výši vaší odměny bývá součástí pohovoru a je dobré nestřílet čísla od boku.

Výše mzdy je na Jobs.cz nyní viditelná u 40 % inzerátů. Využijte toho při hledání vaší vysněné práce.

 

 

 

 

Další články k tématu

Rostya Gordon-Smith: Zakazovat u pohovoru otázky na rodinu je nesmysl

Patří mezi 50 nejúspěšnějších personalistů světa. Je uznávanou top manažerkou a bojovnicí za práva žen. Rostya Gordon-Smith přitom říká, že to nejdůležitější, co musí žena udělat, je přestat urputně slaďovat kariéru a osobní život a snažit se dobře vychovat své děti. Dobře ví, o čem mluví, sama vychovala čtyři syny a je babičkou osmi vnoučat. … číst více

Platová očekávání mladých se přibližují realitě

Doby, kdy firmy hladověly po mladých absolventech, již pominuly. Se zpožděním na to reagují i samotní absolventi, kteří dnes mají platová očekávání, na která jsou firmy ochotny slyšet. Mladí lidé začínají odlišně vnímat i pracovní dobu a mnohem více touží po flexibilních úvazcích. Vyplývá to z průzkumu, který v dubnu tohoto roku zorganizovala  společnost LMC, … číst více

Co skutečně rozhodne, jestli zažijete úspěšnou kariéru

Změnit banku. Změnit e-mailovou adresu. Změnit práci. Tohle jsou podle amerického Forbesu věci, které se lidem mění hodně těžko. Výčet tím pochopitelně nekončí, protože změny lidská povaha obecně zrovna nemiluje. Přinášejí nejistotu, nepohodlí a někdy i úzkost. Jenže bude to právě schopnost zvládat změny, která v budoucnu rozhodne o vašem úspěchu. Jak vyděsit dvacátníka Chcete … číst více

Proč nevidíte plat u všech nabídek? Povíme vám, jak to je

Zdá se vám, že se některé inzeráty objevují pořád dokola? A proč mají některé firmy problém zveřejnit nabízenou mzdu? Čtěte dál a dozvíte se to. Proč mzdu píše jen část firem? Inzerát vám prozradil, kde budete pracovat, co budete dělat, ale jednu velmi podstatnou informaci zamlčel. Nabízený plat. Vyjednávat o mzdě na pohovoru je pak … číst více