Chcete vyšší plat? Tady je 7 rad, které vám k němu pomohou

Zvyšující se ceny všude, kam se člověk podívá, vedou ne jednoho zaměstnance k myšlence, že by to chtělo vyšší plat. Toho lze dosáhnout dvěma způsoby: přesvědčit stávajícího zaměstnavatele, nebo odejít tam, kde vyšší mzdu nabízejí. Pokud jde o první řešení, máme pro vás 7 rad, jak postupovat. To druhé řešení hledání nové práce můžete nicméně zkoušet v mezičase, za to nic nedáte.

Současná situace není pro nikoho lehká. Ceny se zvyšují a inflace krátí příjmy i úspory. Platí, že nástupní mzdy rostou rychleji, než ty stávající. Navíc nabídka práce stále převyšuje poptávku. Kdo se tedy nebojí měnit zaměstnání, může na tom vydělat, a to nejen díky vyššímu platu, ale také lepší práci. 

Z našeho průzkumu nicméně vyplývá, že 55 % zaměstnavatelů plánuje mzdy v blízké budoucnosti zvyšovat. Více než polovina z nich (52 %) chce přidávat do pěti procent, o 5 až 10 % plánuje zvednout mzdy 42 % firem a o více než o 11 % se chystá zvýšit odměny 6 % zaměstnavatelů.

Už proto má cenu se pokusit vyjednat si v práci vyšší plat. Jestli má být ale tato snaha úspěšná, je nutná příprava a strategie. Chtít přidat jen proto, že životní náklady rostou, je málo. Takže jak na to?

1. Jak si se svým platem nyní stojím?

To je potřeba vědět především. Dozvíte se to z mezd obvyklých ve vašem oboru a regionu, s vaším vzděláním a praxí, což můžete zjistit na stránkách www.platy.cz. Jestliže jste podhodnoceni, lze to použít jako jeden z argumentů při vyjednávání s nadřízeným. Ale ne jediný.

Chci najít práci se skvělou mzdou

2. Co všechno jsem dokázal/a?

Snášet jako důvody pouze cifry většinou nestačí. Proto si připravte i přehled toho, co se vám za poslední dobu podařilo, zmiňte úspěšné projekty, na kterých jste se podíleli, práci, která vám přibyla oproti původnímu zadání navíc, vše, co děláte nad rámec povinností. Ideální je jít žádat o přidání po nějakém zřejmém úspěchu nebo dokončeném projektu. Nerozumné je naopak chtít přidat ve chvíli, kdy jste něco pokazili. V tom případě se vyplatí počkat, až se na to zapomene a překryjí to úspěšnější počiny.

3. Jak si stojí nově přijímání vůči mně?

V současné době, kdy firmy potřebují lidi, často dochází k tzv. kompresi mezd. To znamená, že noví zaměstnanci s menšími zkušenostmi dostávají podobnou mzdu jako ti zkušenější a kvalifikovanější. Propátrejte naše stránky a zjistěte, jestli se vás to netýká.

Možná narazíte na inzerát firmy, v níž pracujete a která nabízí podobou pozici jako máte vy za stejnou nebo dokonce vyšší mzdu, ačkoliv požaduje daleko menší zkušenosti, než jsou ty vaše. To vám také hraje do karet. Je pak oprávněné požadovat zvýšení platu.

Podobně můžete argumentovat, i když volné pozice ve vaší branži neinzeruje přímo váš zaměstnavatel. Pozor však na to, že tím budete naznačovat, že v případě nepřidání se chystáte odejít jinam. V některé firmě na to mohou slyšet, ale jinde se budou cítit tlačeni ke zdi a tím spíš nebudou ochotni vám vyjít vstříc. Reakci se pokuste odhadnout podle firemní kultury a momentální atmosféry. Můžete třeba říct:

„Díval/a jsem se, kolik se nabízí daleko méně zkušeným pracovníkům na podobné pozici a zjistil/a jsem, že mám stejnou mzdu. Mrzí mě, že tady nikdo za ty roky, co tu pracuji, neocenil moje zkušenosti. Nepřijde mi to fér. Šlo by to změnit?“

4. Neobětujte se. Zastaňte se sami sebe

Nemusí to být pravidlem, ale s vyjednáváním vyšší mzdy mohou mít problém zejména ženy. Jednak si často tolik nevěří, jednak mohou mít pocit, že se od nich očekává, že se budou zasazovat o dobro druhých spíš než o to svoje. Tyto pocity a předsudky je potřeba vymýtit na obou stranách. Připravit si výše popsané argumenty a žádat o zvýšení platu se hodí pro obě pohlaví stejně.

Nenechte se vmanévrovat do role toho, kdo má zachránit firmu tím, že bude dělat za neadekvátní plat. Na to lze přistoupit po omezenou dobu a s vědomím, podepřeným ideálně předchozí zkušeností, že zaměstnavatel později nedostatek vykompenzuje. Ale dlouhodobě se na něco takového nevyplatí přistupovat.

5. Vykašlete se na rozpaky a včas zmlkněte

Málokdo se ve vyjednávání, jako je to o platu, vyžívá. Většině lidí to bývá spíš nepříjemné, bojí se určitých rozpaků, které v těchto situacích mohou vznikat. Nenechte se tím odradit, a to ani při vyjednávání, kdy je dobré v určitou chvíli zmlknout a nechat mluvit druhou stranu. Například říct:

„V uplynulém roce jsem byl/a součástí týmu, kterému se podařilo zvýšit spokojenost zákazníků o 34 %, přibral/a jsem část práce kolegyně, jež odešla na mateřskou, a podle porovnání platů dostávám asi o 10 % méně, než je s mými zkušenostmi v našem regionu obvyklé. Proto bych si představovala, že moje odměna bude XY tisíc.“

A dost. A to i když nastane poněkud trapné ticho. Vydržte to. Je na vašem protějšku, aby nějak zareagoval. Pokud nepřestanete mluvit a budete se dál obhajovat a vysvětlovat, vaši vyjednávací pozici to oslabí.

6. Žádné rozmezí, rovnou částku

Stejně jako při vyjednávání během přijímacího pohovoru, i v tomto případě je lepší uvést konkrétní částku, kterou byste si jako odměnu představovali. Nikoliv rozpětí, které zaměstnavateli umožní sáhnout ke spodní hranici vašeho návrhu, a vám nezbude prostor k manévrování. Proto uveďte mzdu, kterou byste rádi. Můžete o něco nadsadit, abyste po případném licitování dostali tolik, kolik vás uspokojí. Ale nenadsazujte zas příliš.

7. Připravte se na to, že vyjednávání může trvat

Nejen jednotlivci, ale také firmy se musejí se současnou situací nějak vyrovnat. Upravují rozpočty, zvažují, co si budou moct dovolit a co ne. Proto nečekejte odpověď během pár dní. Celé vyjednávání se může protáhnout i na pár týdnů. Nenechte ho však vyšumět do ztracena. V rozumných intervalech, vždy za několik dní, se šéfovi připomeňte.

Jestliže se ukáže, že vám šéf nechce přidat, ptejte se, co můžete udělat proto, aby změnil názor. Snažte se z něj vykřesat co nejkonkrétnější návrh, který by vám umožnil plnit jednotlivé cíle a dosáhnout toho, co bylo jako podmínka zvýšení odměny.

Hledejte jinde

Pokud ale z druhé strany uslyšíte jen kategorické odmítnutí, aniž by se s vámi byl nadřízený ochoten bavit alespoň o tom, jak vám vyjít pracovně vstříc, třeba vás zbavil otravných úkolů, poohlédněte se v jiných firmách. Přece jenom nějaký přehled o trhu práce ve vaší branži už jste si udělali a nic vám nebrání zkoušet štěstí jinde. Začněte odpovídat na nabídky a určitě se časem najde práce, kde vás náležitě ocení.

Jestli nejste se svou mzdou spokojeni a nechtějí vám přidat, podívejte se jinde. Na Jobs.cz máte teď skvělou šanci najít si skvělý job.

Další články k tématu

5 rad, jak na volné noze nepřijít o peníze

Pustit se na volnou nohu není jen tak. Stává se z vás samostatná firma, která odpovídá za finanční plánování, uzavírání smluv s klienty, vystavování objednávek a faktur… Zvláště při poslední zmíněné činnosti brzy zjistíte, že platební morálka není v českém podnikatelském prostředí právě nejlepší: platit faktury včas prostě není „zvykem“. » 2 minuty čtení « ↑ Podnikání na … číst více

Chcete změnit práci, ale rodina je proti. Co s tím?

„Také bych odešel, ale to by mě doma lynčovali.“ Hypotékovým manažerem je každý druhý z nás, ale velký závazek by vám neměl bránit v rozvoji a posunu v kariéře, byť vás od toho nejbližší odrazují. Co jim říci, když cítíte, že chcete změnit zaměstnání? Psycholog: nejste před soudem Lidé, kteří změnili zaměstnání, často říkají, že pro ně nebylo … číst více

Řekněte si o víc: kde teď firmy nabízejí nejvíce peněz

Nabízené nástupní mzdy letí nahoru. V řadě profesí a oborů si můžete zajímavě polepšit. Ponořili jsme se do našich dat a porovnali mediány nabízených nástupních mezd v lednu 2017 a lednu 2018. Jedná se o skutečné pozice, které vystavily firmy na Jobs.cz. Toto porovnání vám poslouží jako dobrá munice: ať už se chystáte na pohovor do nové … číst více

Chcete skvělou mzdu? Připravte si argumenty a nepoužívejte jako důvod inflaci

Obvykle je nejvhodnější čas, kdy si říct o přidání, ke konci roku. V současnosti ale zvažuje žádost o navýšení mzdy kde kdo. Není divu. Ceny zboží i energií stoupají většinou rychleji než příjmy. Na strategii o vyjednávání to ale mnoho nemění. Jak tedy postupovat? Vhodné načasování Zrovna jste úspěšně dokončili obtížný projekt, získali důležitou zakázku … číst více