Proč nevidíte plat u všech nabídek? Povíme vám, jak to je

Zdá se vám, že některé inzeráty se objevují pořád dokola? A zajímalo by vás, proč některé firmy mají problém zveřejnit nabízenou mzdu? Čtěte dál a dozvíte se to.

Czech korunas CZK, banknotes

1. Proč mzdu píše jen část firem?

Inzerát vám prozradil, kde budete pracovat, co budete dělat, ale jednu velmi podstatnou informaci zamlčel: nabízený plat.

Vypravit se pak na pohovor, když nevíte, v jaké platové realitě se firma pohybuje, je samozřejmě těžší, než když se už z nabídky dozvíte konkrétní částku nebo rozmezí.

Na Jobs.cz nyní visí kolem 20 000 nabídek. Ačkoliv mzdu v inzerátu odtajňuje stále více společností, pořád to ještě není standardem u všech.

Co některé firmy vede k tomu, že mzdu tutlají?

  • Není to zvykem uvádět. V tomto typu firem ani nejbližší kolegové nevědí, kdo kolik bere. Mzdy se drží takzvaně pod pokličkou.
  • Nabízená mzda je vyšší, než dostávají současní zaměstnanci na té samé pozici. Firma se obává případných rozhořčených reakcí, a tak plat do inzerátu raději nenapíše.
  • Personalistu nebo manažera baví vyjednávání. Díky tomu, že mzdu v inzerátu zatají, si pak na pohovoru nechávají prostor nabídnout uchazeči nižší plat.
  • Neuvedením platu dává firma novému uchazeči najevo, že na pozici jsou důležitější zkušenosti a znalosti a o mzdě se dá ještě diskutovat.

platfiltr

TIP: Filtrujte nabídky na Jobs.cz podle výše platu. Nenechte se pak zmást tím, že vám vyjedou inzeráty, ve kterých požadovanou částku uvidíte, ale v některých ne. Nemusíte se bát: všechny takto zobrazené nabídky skutečně obsahují plat, jaký jste zadali. Jde jen o to, že někdy firma mzdu zapíše jen do našeho vnitřního systému, ale nechce ji zveřejnit přímo u nabídky.

2. Odmítli mě, ale inzerát se pak objevil znova

„Děkujeme, ale místo je už obsazené.“ Případně: „Dali jsme přednost jinému uchazeči“. Ano, taková zpráva vám může od personalisty dorazit a je to pro vás jasný signál, že se máte poohlédnout jinde.

O to víc vás pak může zarazit, když za pár dnů nebo týdnů ten samý inzerát vidíte znovu.

Může jít třeba o tyto důvody, proč se nabídka opakuje:

  • Sice měli vybraného člověka, ale ten na poslední chvíli odřekl a nenastoupil.
  • Nováček se neosvědčil a propustili ho ještě ve zkušební době.
  • Nováčkovi se ve firmě nelíbilo, například si nesedl se šéfem, a tak odešel ještě ve zkušebce.
  • Firma potřebuje na danou pozici sehnat více lidí. Proto inzerát vystavuje znovu.
  • Administrativní chyba: personalista neaktuální inzerát zapomněl smazat.

3. Ověřuje se nějak, zda jsou inzeráty pravdivé?

„Nabízíme práci na dobu neurčitou,“ čtete v inzerátu. Na pohovoru vás pak samozřejmě rozladí, pokud z personalisty nebo agentury vypadne, že můžete počítat jen se smlouvou na dobu určitou.

Všechny firmy, které vystavují nabídky na Jobs.cz, se zavazují, že uvádějí pravdivé informace. Upřímně řečeno: český rybníček je poměrně malý. Jakmile by se mezi lidmi rozkřiklo, že informace uvedené v inzerátu nesedí, firmě to citelně pošramotí pověst. Seriózní zaměstnavatelé se tomu pochopitelně snaží vyhnout.

Bohužel však není v našich silách ručně kontrolovat a ověřovat všechny vystavené inzeráty na Jobs.cz.

4. Vyjely mi inzeráty z jiného města, než chci

Bydlíte například v Liberci a poohlížíte se po nabídkách v bankovnictví. Zadáte si to do hledání, ale místo nabídky z libereckých bank vidíte i ty z Ústeckého kraje. Čím to je?

Je na firmách, jakou lokalitu do inzerátu vyplní. Zaměstnavatelům doporučujeme, aby vždy uváděli to místo, kde budou lidé skutečně pracovat: lokalita bývá pro uchazeče jednou z nejdůležitějších informací.

Personalisté se ale někdy snaží, aby jejich nabídka měla co největší zásah. Zadají ji tedy třeba i do sousedních krajů a doufají, že se jim podaří zlákat lidi, kteří jsou ochotní dojíždět. To je tedy důvodem, proč někdy vidíte i nabídky z jiného regionu, než jste si zadali.

» Prozkoumat aktuální nabídky na Jobs.cz

 Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

30 konkrétních pozic. Kolik si vyděláte v Praze a Brně?

Možná se chystáte na pohovor, možná zatím jen nezávazně pokukujete po pracovních nabídkách. Tento přehled by se vám v každém případě mohl hodit. Podívali jsme se zblízka na to, jak se pohybují mzdy v šesti oborech (IT, výroba, bankovnictví & finance, administrativa, obchod & marketing, logistika). Vybrali jsme 30 konkrétních pozic a zjišťovali, kolik na … číst více

Podnikáte na sebe? 7 tipů, jak si určit vlastní cenu

Na českém trhu se v posledních dvou letech vyrojilo tolik freelancerů, jako je hub po dešti. Vzniká tak velmi konkurenční prostředí svobodných profesionálů, kteří se utkávají s nabídkami u zákazníků. Co rozhoduje o úspěchu ve výběrovém řízení? Mimo jiné cena. Ale podle čeho ji stanovit? Poradíme. ↑ Sama na sebe, ale za kolik? Určit si vlastní plat, … číst více

10 nejlépe placených zaměstnání ve světě

Chcete slušně vydělávat? Staňte se chirurgem. Nebo pilotem. Nebo poradcem podnikatelů. Záleží však, v jaké části světa se necháte zaměstnat. Jobs.cz vám přináší přehled 10 nejlépe placených zaměstnání ve třech zemích, kam Češi rádi jezdí za prací: v USA, Velké Británii a Německu. Inspirují vás následující žebříčky k radikální změně kariéry? » 3 minuty čtení … číst více

Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazeči nesnáší

Vážně máte na pohovoru vyrukovat s tím, co plánujete dělat v roce 2022? Na některé otázky personalistů se vážně neodpovídá snadno. Jsou to dotazy typu: jaké jsou vaše silné a slabé stránky, co by o vás řekl váš bývalý šéf a podobně. Lidé většinou netuší, co na to mají říct, aby to neznělo jen jako … číst více