Proč nevidíte plat u všech nabídek? Povíme vám, jak to je

Zdá se vám, že některé inzeráty se objevují pořád dokola? A zajímalo by vás, proč některé firmy mají problém zveřejnit nabízenou mzdu? Čtěte dál a dozvíte se to.

??????????????

1. Proč mzdu píše jen část firem?

Inzerát vám prozradil, kde budete pracovat, co budete dělat, ale jednu velmi podstatnou informaci zamlčel: nabízený plat.

Vypravit se pak na pohovor, když nevíte, v jaké platové realitě se firma pohybuje, je samozřejmě těžší, než když se už z nabídky dozvíte konkrétní částku nebo rozmezí.

Na Jobs.cz nyní visí kolem 20 000 nabídek. Ačkoliv mzdu v inzerátu odtajňuje stále více společností, pořád to ještě není standardem u všech.

Co některé firmy vede k tomu, že mzdu tutlají?

  • Není to zvykem uvádět. V tomto typu firem ani nejbližší kolegové nevědí, kdo kolik bere. Mzdy se drží takzvaně pod pokličkou.
  • Nabízená mzda je vyšší, než dostávají současní zaměstnanci na té samé pozici. Firma se obává případných rozhořčených reakcí, a tak plat do inzerátu raději nenapíše.
  • Personalistu nebo manažera baví vyjednávání. Díky tomu, že mzdu v inzerátu zatají, si pak na pohovoru nechávají prostor nabídnout uchazeči nižší plat.
  • Neuvedením platu dává firma novému uchazeči najevo, že na pozici jsou důležitější zkušenosti a znalosti a o mzdě se dá ještě diskutovat.

platfiltr

TIP: Filtrujte nabídky na Jobs.cz podle výše platu. Nenechte se pak zmást tím, že vám vyjedou inzeráty, ve kterých požadovanou částku uvidíte, ale v některých ne. Nemusíte se bát: všechny takto zobrazené nabídky skutečně obsahují plat, jaký jste zadali. Jde jen o to, že někdy firma mzdu zapíše jen do našeho vnitřního systému, ale nechce ji zveřejnit přímo u nabídky.

2. Odmítli mě, ale inzerát se pak objevil znova

„Děkujeme, ale místo je už obsazené.“ Případně: „Dali jsme přednost jinému uchazeči“. Ano, taková zpráva vám může od personalisty dorazit a je to pro vás jasný signál, že se máte poohlédnout jinde.

O to víc vás pak může zarazit, když za pár dnů nebo týdnů ten samý inzerát vidíte znovu.

Může jít třeba o tyto důvody, proč se nabídka opakuje:

  • Sice měli vybraného člověka, ale ten na poslední chvíli odřekl a nenastoupil.
  • Nováček se neosvědčil a propustili ho ještě ve zkušební době.
  • Nováčkovi se ve firmě nelíbilo, například si nesedl se šéfem, a tak odešel ještě ve zkušebce.
  • Firma potřebuje na danou pozici sehnat více lidí. Proto inzerát vystavuje znovu.
  • Administrativní chyba: personalista neaktuální inzerát zapomněl smazat.

3. Ověřuje se nějak, zda jsou inzeráty pravdivé?

„Nabízíme práci na dobu neurčitou,“ čtete v inzerátu. Na pohovoru vás pak samozřejmě rozladí, pokud z personalisty nebo agentury vypadne, že můžete počítat jen se smlouvou na dobu určitou.

Všechny firmy, které vystavují nabídky na Jobs.cz, se zavazují, že uvádějí pravdivé informace. Upřímně řečeno: český rybníček je poměrně malý. Jakmile by se mezi lidmi rozkřiklo, že informace uvedené v inzerátu nesedí, firmě to citelně pošramotí pověst. Seriózní zaměstnavatelé se tomu pochopitelně snaží vyhnout.

Bohužel však není v našich silách ručně kontrolovat a ověřovat všechny vystavené inzeráty na Jobs.cz.

4. Vyjely mi inzeráty z jiného města, než chci

Bydlíte například v Liberci a poohlížíte se po nabídkách v bankovnictví. Zadáte si to do hledání, ale místo nabídky z libereckých bank vidíte i ty z Ústeckého kraje. Čím to je?

Je na firmách, jakou lokalitu do inzerátu vyplní. Zaměstnavatelům doporučujeme, aby vždy uváděli to místo, kde budou lidé skutečně pracovat: lokalita bývá pro uchazeče jednou z nejdůležitějších informací.

Personalisté se ale někdy snaží, aby jejich nabídka měla co největší zásah. Zadají ji tedy třeba i do sousedních krajů a doufají, že se jim podaří zlákat lidi, kteří jsou ochotní dojíždět. To je tedy důvodem, proč někdy vidíte i nabídky z jiného regionu, než jste si zadali.

» Prozkoumat aktuální nabídky na Jobs.cz

 Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

30 konkrétních pozic. Kolik si vyděláte v Praze a Brně?

Možná se chystáte na pohovor, možná zatím jen nezávazně pokukujete po pracovních nabídkách. Tento přehled by se vám v každém případě mohl hodit. Podívali jsme se zblízka na to, jak se pohybují mzdy v šesti oborech (IT, výroba, bankovnictví & finance, administrativa, obchod & marketing, logistika). Vybrali jsme 30 konkrétních pozic a zjišťovali, kolik na … číst více

Jak si vytvoříte finanční rezervu, když jste na volné noze

Začínáte podnikat na volné noze? Vytvořte si dopředu dostatečnou finanční rezervu. Mohou vás potkat situace, se kterými jste nepočítali, byť jste váš začátek podnikání v předstihu promýšleli. » 2 minuty čtení « ↑ Než se podnikání rozběhně, může to trvat. Počítejte s tím! Finanční plánování by mělo být denním chlebem všech, nejen začínajících podnikatelů. Ale … číst více

VIDEO: Jak vzniká náš dobrý pocit z práce

Dan Ariely je profesor psychologie, který vymýšlí úžasné experimenty odhalující, jak lidé skutečně přemýšlejí. V jednom z nich třeba zjistil, že ignorovat výsledky něčí práce působí na jeho motivaci stejně devastujícím způsobem, jako bychom mu výtvor rozšlapali před očima. V téhle nabité videopřednášce Ariely rozebírá, na základě čeho skutečně vzniká náš dobrý pocit z práce. … číst více

5 sebeklamů, které vám brání najít si lepší práci

Stejně by mě nevzali. Nebo: jinde nebudu za takovou hvězdu. Lidská psychika dokáže být velmi vynalézavá, pokud jde o to si něco vysvětlit, omluvit, ospravedlnit… Poznáte se v některém z následujících sebeklamů, které vás možná drží ve špatné práci? 1. Stejně by mě nevzali „Dal jsem tomu šanci. Šel jsem na Jobs.cz a díval se na nabídky. … číst více