Proč nevidíte plat u všech nabídek? Povíme vám, jak to je

Zdá se vám, že se některé inzeráty objevují pořád dokola? A proč mají některé firmy problém zveřejnit nabízenou mzdu? Čtěte dál a dozvíte se to.

Proč mzdu píše jen část firem?

Inzerát vám prozradil, kde budete pracovat, co budete dělat, ale jednu velmi podstatnou informaci zamlčel. Nabízený plat.

Vyjednávat o mzdě na pohovoru je pak samozřejmě těžší, než když se už z nabídky dozvíte konkrétní částku nebo rozmezí. Ačkoliv mzdu v inzerátu odtajňuje stále více společností, pořád to ještě není všeobecným standardem.

Proč některé firmy mzdu tutlají?

  • Je to tabu. V tomto typu firem ani nejbližší kolegové nevědí, kdo kolik bere. Mzdy se drží pod pokličkou.
  • Nabízená mzda je vyšší, než dostávají současní zaměstnanci na té samé pozici. Firma se obává rozhořčených reakcí, a tak plat do inzerátu raději nenapíše.
  • Personalistu baví vyjednávání. Díky tomu, že mzdu v inzerátu zatají, si nechává prostor nabídnout uchazeči nižší plat.
  • Neuvedením platu dává firma najevo, že o mzdě se dá ještě diskutovat. Konkrétní výše se bude odvíjet od zkušeností uchazeče.

platfiltr

Filtrujte nabídky na Jobs.cz podle výše platu. Nenechte se zmást tím, že v některých inzerátech požadovanou částku uvidíte, ale v jiných ne. Nemusíte se bát: všechny takto zobrazené nabídky skutečně obsahují plat, jaký jste zadali. Jde o to, že někdy firma mzdu zapíše jen do našeho vnitřního systému, ale nechce ji zveřejnit přímo u nabídky.

Odmítli mě, ale inzerát se objevil znova

„Děkujeme, ale místo je už obsazené.“ Případně: „Dali jsme přednost jinému uchazeči“. Ano, takovou zprávu vám personalita může napsat. Je pak zarážející, když za pár dnů nebo týdnů ten samý inzerát vidíte znovu.

Může jít třeba o tyto důvody, proč se nabídka opakuje:

  • Vybraný člověk na poslední chvíli odřekl a nenastoupil.
  • Nováček se neosvědčil a propustili ho ještě ve zkušebce.
  • Nováčkovi se ve firmě nelíbilo. Například si nesedl se šéfem a odešel.
  • Firma potřebuje na danou pozici sehnat více lidí. Proto inzerát vystavuje znovu.
  • Administrativní chyba: personalista neaktuální inzerát zapomněl smazat.

Ověřuje se nějak, zda jsou inzeráty pravdivé?

„Nabízíme práci na dobu neurčitou,“ čtete v inzerátu. Na pohovoru vás pak rozladí, pokud z personalisty nebo agentury vypadne, že můžete počítat jen s dobou určitou.

Všechny firmy, které vystavují na Jobs.cz se zavazují, že uvádějí pravdivé informace. Upřímně řečeno: český rybníček je poměrně malý. Jakmile by se mezi lidmi rozkřiklo, že informace uvedené v inzerátu nesedí, firmě to pošramotí pověst. Seriózní zaměstnavatelé se tomu snaží vyhnout. Bohužel však není v našich silách ručně kontrolovat a ověřovat všechny vystavené nabídky.

» Jaká je ta firma ve skutečnosti? Přečtěte si recenze zaměstnanců

Vyjely mi inzeráty z jiného města, než chci

Bydlíte v Liberci a poohlížíte se po práci v bankovnictví. Zadáte si to do hledání, jenže místo nabídek z libereckých bank vidíte i ty z Ústí nad Labem. Jak to?

Je na firmách, jakou lokalitu do inzerátu vyplní. Zaměstnavatelům doporučujeme, aby uváděli místo, kde budou lidé skutečně pracovat. Personalisté se ale někdy snaží, aby jejich nabídka získala co největší zásah. Zadají ji tedy i do sousedních krajů a doufají, že se jim podaří přilákat lidi ochotné dojíždět.

» Prozkoumat aktuální nabídky na Jobs.cz

Jobs.cz

Další články k tématu

30 konkrétních pozic. Kolik si vyděláte v Praze a Brně?

Možná se chystáte na pohovor, možná zatím jen nezávazně pokukujete po pracovních nabídkách. Tento přehled by se vám v každém případě mohl hodit. Podívali jsme se zblízka na to, jak se pohybují mzdy v šesti oborech (IT, výroba, bankovnictví & finance, administrativa, obchod & marketing, logistika). Vybrali jsme 30 konkrétních pozic a zjišťovali, kolik na … číst více

Studenti techniky chtějí brát 30 i 50 tisíc

Osm z deseti studentů technických škol očekává, že si v prvním zaměstnání vyjednají nástupní plat do 30 tisíc korun. Ovšem část budoucích IT specialistů věří, že na výplatnici uvidí částku nejméně 50 tisíc korun. Zjistil to průzkum společnosti CA Technologies, která zpovídala šest stovek studentů českých technických univerzit. Peníze jako důležité kritérium Čerství držitelé diplomů z technicky zaměřených … číst více

Rostya Gordon-Smith: Zakazovat u pohovoru otázky na rodinu je nesmysl

Patří mezi 50 nejúspěšnějších personalistů světa. Je uznávanou top manažerkou a bojovnicí za práva žen. Rostya Gordon-Smith přitom říká, že to nejdůležitější, co musí žena udělat, je přestat urputně slaďovat kariéru a osobní život a snažit se dobře vychovat své děti. Dobře ví, o čem mluví, sama vychovala čtyři syny a je babičkou osmi vnoučat. … číst více

Průvodce světem pracujícího studenta

Díky práci při studiu si nejen vyděláte peníze na veselý život, ale hlavně získáte praxi, kterou pak můžete oslňovat personalisty. Jaká jsou pravidla práce při studiu? ↑ Chystáte se na brigádu? Poradíme, jak se vyznat ve smlouvách. Jestli si chcete finančně přilepšit, máte na výběr z několika typů pracovních smluv. Každá má své klady a zápory. … číst více