Co skutečně rozhodne, jestli zažijete úspěšnou kariéru

Změnit banku. Změnit e-mailovou adresu. Změnit práci. Tohle jsou podle amerického Forbesu věci, které se lidem mění hodně těžko. Výčet tím pochopitelně nekončí, protože změny lidská povaha obecně zrovna nemiluje. Přinášejí nejistotu, nepohodlí a někdy i úzkost. Jenže bude to právě schopnost zvládat změny, která v budoucnu rozhodne o vašem úspěchu.

Jak vyděsit dvacátníka

Chcete vystrašit mileniály, tedy lidi mezi 20 až 30 lety? Řekněte jim, že je potřeba, aby v současné práci vydrželi šest až sedm let. Bude to pro ně stejné, jako když čtyřicátníka požádáte, aby každé dva roky „preventivně“ podal výpověď a našel si něco nového.

Prostě: čistá panika.

Každé 3 až 4 roky

Podle průzkumu amerického úřadu práce dnes lidé na jednom místě vydrží v průměru 4,4 roku. U mileniálů je to ještě méně, setrvají nejvýše 3 roky. Znamená to, že dnešní dvacátníci a třicátníci za svůj život vystřídají 15 až 20 zaměstnání.

Mileniálové práci chápou jako místo, kde se mají hlavně učit a rozvíjet. Jakmile se tento proces zastaví, chtějí jít dál. Necítí přitom zášť vůči zaměstnavateli, neberou to jako svůj neúspěch ani signál, že jsou rozmazlení a u ničeho nevydrží.

Berou to prostě jako život, jehož součástí je neustálá změna.

Stabilnější kariéra díky… změnám?

Právě individualismus a odvaha pouštět se do nových věcí jsou tím, co mladí lidé na budoucím trhu práce skvěle zúročí. Jejich způsob uvažování může být inspirativní i pro generaci, která je odkojená tvrzením, že příliš časté změny nevypadají v CV dobře.

Podle podnikatelky Penelope Trunk, zakladatelky čtyř startupů, v dnešní turbulentní době paradoxně platí, že časté změny dělají kariéru stabilnější: „Když častěji měníte práci, rozvíjíte se podstatně rychleji, než když zůstáváte dlouho na jednom místě. A také si budujete širší síť kontaktů, která je mimo jiné klíčem k úspěchu, pokud si potřebujete rychle najít jinou práci,“ napsala Trunk na svém blogu.

Změna práce nebo profesního směru je zkrátka normální věc. Podle jednoho z dřívějších průzkumů portálu Jobs.cz, provedeného mezi českými zaměstnavateli, dá jen 10 % firem přednost uchazeči, který se celý život drží jedné profese.

Jak funguje křivka změny

Otevřít se změnám ale není nic jednoduchého. Často se nám zdá, že je lepší zůstat tam, kde jsme. To je naprosto normální postoj. Vždycky chvíli trvá, než si na něco nového zvykneme. Adaptace na jakoukoliv změnu probíhá vlastně v takové křivce:

  • Nejprve je člověk v šoku a popírá, že je změna vůbec potřeba.
  • Když zjistí, že je změna nevyhnutelná, cítí frustraci – protože ztratil dosavadní stabilitu.
  • Tenhle depresivní propad je ale jen dočasný. Člověk začne brzy zkoušet, jak by se „to“ dalo udělat, jak by se mohl novým podmínkám přizpůsobit a využít je ve svůj prospěch.
  • Nakonec člověk změnu přijme, integruje ji do svého životního stylu a vlastně už mu ani nepřijde, že s ní měl kdy problém.

» Ukázat aktuální nabídky práce na Jobs.cz

Jana Kutarňová

Další články k tématu

V malé firmě vyděláte o třetinu méně než ve velké

Vyplatí se pracovat v malé nebo ve velké společnosti? Z finančního hlediska je perspektivnější velký podnik, ukázal nový průzkumu portálu Platy.cz. Lidé zaměstnaní ve firmách do 10 zaměstnanců totiž na výplatních páskách najdou v průměru jen dvě třetiny částky, kterou měsíčně vydělají pracovníci korporací nad tisíc zaměstnanců. Manažeři berou ve velkých firmách více Například manažeři a manažerky si ve … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve rok … číst více

Odcházíte, ale přemlouvají vás. Jak se nenechat zviklat?

Co jste podali výpověď, kolegové i šéf jsou na nohou. Přemlouvají vás, lákají, slibují, abyste si to rozmysleli. Jaké argumenty nejspíš použijí a má smysl jim naslouchat? „Dáme ti víc peněz“ Nabídka vyššího platu se jeví jako silný argument pro setrvání. Má vás to zviklat? Spíš ne. Radost z lepších peněz vydrží maximálně do nejbližší výplaty. … číst více

Pozice, kde dostanete nástupní mzdu 50 000 Kč (i víc)

Na Jobs.cz teď visí přes pět tisíc nabídek s nástupní mzdou 50 000 Kč. Podívejte se na náš ochutnávkový výběr pozic. Vyberete si? Obchodní zástupce pro firemní zákazníky v O2 (Praha) O2 hledá obchodníka, který bude mít na starost segment malých a středních firem. Je to práce pro ty, kteří pracovní dobu tráví raději v terénu než zavření … číst více