Změnit banku. Změnit e-mailovou adresu. Změnit práci. Tohle jsou podle amerického Forbesu věci, které se lidem mění hodně těžko. Výčet tím pochopitelně nekončí, protože změny lidská povaha obecně zrovna nemiluje. Přinášejí nejistotu, nepohodlí a někdy i úzkost. Jenže bude to právě schopnost zvládat změny, která v budoucnu rozhodne o vašem úspěchu.
Jak vyděsit dvacátníka
Chcete vystrašit mileniály, tedy lidi mezi 20 až 30 lety? Řekněte jim, že je potřeba, aby v současné práci vydrželi šest až sedm let. Bude to pro ně stejné, jako když čtyřicátníka požádáte, aby každé dva roky „preventivně“ podal výpověď a našel si něco nového.
Prostě: čistá panika.
Každé 3 až 4 roky
Podle průzkumu amerického úřadu práce dnes lidé na jednom místě vydrží v průměru 4,4 roku. U mileniálů je to ještě méně, setrvají nejvýše 3 roky. Znamená to, že dnešní dvacátníci a třicátníci za svůj život vystřídají 15 až 20 zaměstnání.
Mileniálové práci chápou jako místo, kde se mají hlavně učit a rozvíjet. Jakmile se tento proces zastaví, chtějí jít dál. Necítí přitom zášť vůči zaměstnavateli, neberou to jako svůj neúspěch ani signál, že jsou rozmazlení a u ničeho nevydrží.
Berou to prostě jako život, jehož součástí je neustálá změna.
Stabilnější kariéra díky… změnám?
Právě individualismus a odvaha pouštět se do nových věcí jsou tím, co mladí lidé na budoucím trhu práce skvěle zúročí. Jejich způsob uvažování může být inspirativní i pro generaci, která je odkojená tvrzením, že příliš časté změny nevypadají v CV dobře.
Podle podnikatelky Penelope Trunk, zakladatelky čtyř startupů, v dnešní turbulentní době paradoxně platí, že časté změny dělají kariéru stabilnější: „Když častěji měníte práci, rozvíjíte se podstatně rychleji, než když zůstáváte dlouho na jednom místě. A také si budujete širší síť kontaktů, která je mimo jiné klíčem k úspěchu, pokud si potřebujete rychle najít jinou práci,“ napsala Trunk na svém blogu.
Změna práce nebo profesního směru je zkrátka normální věc. Podle jednoho z dřívějších průzkumů portálu Jobs.cz, provedeného mezi českými zaměstnavateli, dá jen 10 % firem přednost uchazeči, který se celý život drží jedné profese.
Jak funguje křivka změny
Otevřít se změnám ale není nic jednoduchého. Často se nám zdá, že je lepší zůstat tam, kde jsme. To je naprosto normální postoj. Vždycky chvíli trvá, než si na něco nového zvykneme. Adaptace na jakoukoliv změnu probíhá vlastně v takové křivce:
- Nejprve je člověk v šoku a popírá, že je změna vůbec potřeba.
- Když zjistí, že je změna nevyhnutelná, cítí frustraci – protože ztratil dosavadní stabilitu.
- Tenhle depresivní propad je ale jen dočasný. Člověk začne brzy zkoušet, jak by se „to“ dalo udělat, jak by se mohl novým podmínkám přizpůsobit a využít je ve svůj prospěch.
- Nakonec člověk změnu přijme, integruje ji do svého životního stylu a vlastně už mu ani nepřijde, že s ní měl kdy problém.
» Ukázat aktuální nabídky práce na Jobs.cz
Jana Kutarňová