Jaké druhy smluv firmy sepisují s brigádníky

Sezonní práce, krátkodobé výpomoci, zkrátka brigády. Tradičními právními nástroji, jak je sjednat, jsou dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Zákoník práce zná dva typy – dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Obě tyto dohody musí být uzavřeny písemně a v zásadě se na ně vztahují stejná pravidla jako na pracovní smlouvy.

shutterstock_85417060

Dohoda o provedení práce (DPP)

Je nejjednodušší formou a ideální pro krátkodobou výpomoc, např. brigádu. Zaměstnanec může DPP uzavřít s neomezeným počtem zaměstnavatelů, avšak s každým maximálně v rozsahu 300 hodin práce ročně. Zdůrazňujeme, že se sčítají všechny DPP u jednoho zaměstnavatele během jednoho kalendářního roku. Tzn. můžete např. podepsat u dvou zaměstnavatelů DPP na 550 h za rok (např. u jednoho zaměstnavatele na 300 h a u druhého na 250 h za rok).

Sjednaný pracovní úkol

V DPP je třeba uvést dobu, na kterou se dohoda uzavírá (například 1.7. – 31.8.2012), sjednaný pracovní úkol (například „sklizeň jablek“), rozsah práce (například počet očesaných beden denně nebo specifikace pracovní doby), výše odměny a podmínky jejího poskytování. Dále je vhodné uvést, kde má být práce konána (například „sad zaměstnavatele na okraji obce Slaný“) a komu má zaměstnanec pracovní úkol, v našem příkladě tedy očesaná jablka, předat (například „vedoucí sadu pan XY“).

Zdravotní a sociální pojištění

U DPP se neplatí zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění, pokud je faktický výdělek u jednoho zaměstnavatele nižší než 10 000 Kč za měsíc. V případě, že zaměstnanec nemá jiný příjem v konkrétním měsíci než z DPP a není za něj plátcem pojistného stát, musí se zaregistrovat zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů a sám platit pojistné.
Při výdělku větším než 10 000 Kč měsíčně je ale nutno zaplatit zdravotní, sociální a nemocenské pojištění. Přihlášku k pojištění podává zaměstnavatel zpětně v následujícím měsíci po tom, kdy vznikla účast na pojištění.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

DPČ můžeme uzavřít na práci, jejíž rozsah nepřekračuje v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, tedy 20 hodin. Tento průměr se posuzuje za celou dobu platnosti DPČ, nejdéle však za 52 týdnů, tedy 1 rok.

V DPČ musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se uzavírá (doba určitá nebo neurčitá).

Způsob ukončení DPČ může být sjednán v dohodě (např. vyplývá z povahy prací či nastane uplynutím doby, na kterou byla dohoda sjednaná), dále k němu může dojít písemnou dohodou účastníků ke sjednanému dni. Jednostranně může být DPČ zrušena i bez udání důvodu, a to s 15denní výpovědní dobou. K okamžitému zrušení může dojít jen v případech, kdy lze zrušit pracovní poměr.

Při sjednané měsíční odměně do 2 499 Kč včetně se neplatí zdravotní, sociální a nemocenské pojištění. Je-li sjednaná výše odměny od 2 500 Kč měsíčně, vzniká povinnost platit toto pojištění.

Odlišnosti DPP a DPČ od pracovní smlouvy

Na DPP i DPČ se v zásadě vztahují stejná pravidla jako na pracovní smlouvu. Výjimkami v DPP a DPČ jsou však například:

  • dovolená – tu je nutno výslovně sjednat, jinak na ni není nárok
  • odstupné – není-li sjednáno, ze zákona nepřísluší
  • pracovní doba a doba odpočinku – pro dohody je typická flexibilita, proto lze sjednat téměř cokoli při dodržení základního pravidla, a to že výkon práce však nesmí přesáhnout 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích
  • skončení pracovního poměru – u dohod se neuplatní klasické možnosti skončení pracovního poměru, lze je ovšem sjednat
  • odměňování – výše odměny je výsledkem dohody stran. Nesmí být ale nižší než je minimální mzda

Článek vypracovala advokátní kancelář Jasanská & Co.

Další články k tématu

Na co máte nárok, když vás šéf posílá na školení

Zaměstnavatel vás může vyslat na kurz nebo školení a vy je nemůžete odmítnout. Odborné vzdělávání je totiž součástí vaší práce. Po dobu, kdy se školíte, ale máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, připomíná advokátní kancelář Jasanská & Co. Prohlubování kvalifikace má nejčastěji podobu nárazových školení, workshopů a konferencí. Mohou to být ale i hodiny, … číst více

Povodně: kdy máte nárok vzít si volno

Rozsáhlé záplavy způsobují problémy nejen přímo zasaženým, ale i spoustě dalších lidí, kteří mají kvůli dopravním uzavírkám složitou cestu do práce. Ovšem pozor, vymlouvat se na povodně vás může stát i místo. Spolu s právníky rozebereme 4 povodňové situace, které se zaměstnanců mohou v těchto kritických dnech týkat. 1. Mám zaplavený dům Vnikla vám velká voda do … číst více

Daně, zdraví, pojištění. Co se mění od ledna 2014?

Nový rok přináší pár změn, na které je potřeba se připravit, ať už jste zaměstnanec nebo na volné noze. Pojďte se seznámit s těmi nejdůležitějšími. Čistá mzda Zajímá vás, kolik budete v novém roce dostávat čistého? Spočítejte si to jednoduše pomocí naší kalkulačky. Daňové přiznání Pokud vaše výplata v některém měsíci roku 2013 přesáhla částku 103 536 korun, musíte … číst více

Kdy vám zaměstnavatel musí dát volno navíc

Svatba, pohřeb, stěhování, nemoc – berete si na ně dovolenou? Nemusíte, zákoník práce nařizuje, aby vám v těchto lidských situacích vyšel zaměstnavatel vstříc. ↑ Dopravní zácpa. I to je situace, kdy vám šéf musí omluvit nepřítomnost v práci. Překážky na straně zaměstnance Ne vždy můžete dostát uloženým pracovním povinnostem, například kvůli nečekané nemoci nebo komplikované dopravní … číst více