3 cesty, které vás dovedou k lepšímu pocitu z kariéry

Jaký je rozdíl mezi prací a kariérou? Práce je to, co dělám. Kariéra je směr, jakým jdu. Je vaše současná práce součástí nějaké delší cesty, posunuje vás ve směru, kterým chcete jít? Nebo je to jen práce, do které chodíte, abyste poplatili účty?

Pokud nevíte, kam jdete, nemůžete tam dojít. Předpokladem úspěšné kariéry tedy je, že víte, kam by se měla ubírat. Nemusíte zrovna mířit na generálního ředitele, ale zkuste si odpovědět na tu zatracovanou otázku personalistů: „Kde se vidíte za pět, deset let?“

Jsou v podstatě tři cesty, jimiž se můžete ubírat:

  • Větší specializace v tom, co už děláte
  • Cesta vzhůru na manažerskou pozici
  • Úkroky stranou po různých funkcích v jednom odvětví

↑ Která cesta je ta vaše?

1. Větší specializace

Práce vás baví, nemáte ambice šéfovat, jste specialita? Skvělé. To ale neznamená, že se nikam neposouváte. Naopak: stát se specialistou je dnes výhodné. Pozice ve firmách se stále více specializují a přístup „umím od každého trochu“ už nemusí být ve spoustě oborů žádaný.

Zamyslete se, co jste se dosud naučili, kdy jste naposledy byli na školení týkajícím se vaší práce, jak se sami vzděláváte už jen tím, že děláte něco nového, jaké nové nástroje a postupy používáte. Kam až se chcete dostat? Jaká je vaše specialistická meta? A máte možnost se na ni dostat tam, kde právě jste? Pokud ano, jen do toho. Pokud ne, zvažte změnu. V jiné firmě nasbíráte zase nové zkušenosti a prohloubíte svou expertízu (tedy zvýšíte si cenu na trhu).

» Jak napsat životopis, který opravdu zaujme

2. Chcete vést tým nebo projekt

Možná se nevidíte jako specialista, ale chtěli byste vést malý nebo větší tým. V rámci současné práce zjistěte, jaké jsou možnosti a požadavky. Hodně lidí se bojí říct o svých představách šéfovi. Strach je to ale zbytečný. Každá firma si dnes musí uvědomovat, že pokud se chcete rozvíjet, tak se rozvíjet budete. A je jen na ní, zda toho využije ve svůj prospěch, nebo vás nechá odejít.

Pokud v současné práci nemáte možnost povýšit, poohlédněte se jinde. Běžnou praxí lovců hlav je najít ambiciózní, šikovné lidi, kteří jsou o jednu úroveň níže a nabídnout jim manažerskou pozici, kterou přijmou jako posun a výzvu.

3. Úkrok stranou v rámci oboru – ale kam?

U nadnárodních společností je standard, že ten, kdo se chce stát ředitelem, musí projít jako manažer několika odděleními. Ideálně technickým, provozním a finančním nebo obchodním. Velké firmy také rotují manažery co 3 až 5 let. Aby si rozšířili znalosti, získali pochopení pro více oddělení a podpořili tak spolupráci. A v neposlední řadě: aby se nenudili a zůstali ve firmě.

I vy můžete postupovat se stejnou filozofií. Pokud máte svůj kariérní cíl, ke kterému vede ještě poměrně klikatá cesta, zjistěte si, co je potřeba pro to, abyste se k němu dostali. A pak si za tím systematicky jděte. Někdy bude stačit samostudium, učení se od kolegů, účast na různých projektech anebo bude třeba změnit zaměstnavatele.

Při budování kariéry se zkrátka vydáváte na cestu. Už to není „jen“ práce. Je to směr, a pokud po něm půjdete, budete mít vždycky lepší pocit.

» Podívat se na nové nabídky práce

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

Czechitas: Schopné holky fušují klukům do IT

Holky v IT aby jeden hledal lupou. Dita Přikrylová, která pracuje v IT poradenství, o tom ví své. Rozjela proto Czechitas, kde spolu s dalšími nadšenými „ajťačkami” zasvěcuje holky do tajů kódování, programování, navrhování webů nebo grafiky. K IT tak díky jejím workshopů zatím přičichly stovky holek, už brzy se ale začnou počítat na tisíce. … číst více

Nahradí vás v práci roboti?

Již jsme si zvykli vídat roboty v továrních halách. Málokdo se obává, pokud mu má provést operaci přesný robot a většina lidí ocení, pokud za ně robot vyluxuje či uhněte těsto. Jak se ale tato nová průmyslová revoluce promítne do našich zaměstnání? » 3 minuty čtení « ↑ Děkujeme za životopis, ale vybrali jsme jiného robokandidáta. … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

Když měníte obor, věřte si a kašlete na jedovaté řeči

V branži jste zakotvili před deseti nebo více lety. Růžové brýle jsou dávno dole, vidíte realitu své profese bez příkras a začínáte pochybovat, že vás v ní ještě čeká něco zajímavého. Jak najít odvahu udělat krok do neznáma? Z banky do logopedické školky Andrea pracovala dlouhé roky v bance a úvěry byly její život. Práce ji bavila, … číst více