3 cesty, které vás dovedou k lepšímu pocitu z kariéry

Jaký je rozdíl mezi prací a kariérou? Práce je to, co dělám. Kariéra je směr, jakým jdu. Je vaše současná práce součástí nějaké delší cesty, posunuje vás ve směru, kterým chcete jít? Nebo je to jen práce, do které chodíte, abyste poplatili účty?

Pokud nevíte, kam jdete, nemůžete tam dojít. Předpokladem úspěšné kariéry tedy je, že víte, kam by se měla ubírat. Nemusíte zrovna mířit na generálního ředitele, ale zkuste si odpovědět na tu zatracovanou otázku personalistů: „Kde se vidíte za pět, deset let?“

Jsou v podstatě tři cesty, jimiž se můžete ubírat:

  • Větší specializace v tom, co už děláte
  • Cesta vzhůru na manažerskou pozici
  • Úkroky stranou po různých funkcích v jednom odvětví

↑ Která kariérní cesta je ta vaše?

1. Větší specializace

Práce vás baví, nemáte ambice šéfovat, jste specialita? Skvělé. To ale neznamená, že se nikam neposouváte. Naopak: stát se specialistou je dnes výhodné. Pozice ve firmách se stále více specializují a přístup „umím od každého trochu“ už nemusí být ve spoustě oborů žádaný.

Zamyslete se, co jste se dosud naučili, kdy jste naposledy byli na školení týkajícím se vaší práce, jak se sami vzděláváte už jen tím, že děláte něco nového, jaké nové nástroje a postupy používáte. Kam až se chcete dostat? Jaká je vaše specialistická meta? A máte možnost se na ni dostat tam, kde právě jste? Pokud ano, jen do toho. Pokud ne, zvažte změnu. V jiné firmě nasbíráte zase nové zkušenosti a prohloubíte svou expertízu (tedy zvýšíte si cenu na trhu).

2. Chcete vést tým nebo projekt

Možná se nevidíte jako specialista, ale chtěli byste vést malý nebo větší tým. V rámci současné práce zjistěte, jaké jsou možnosti a požadavky. Hodně lidí se bojí říct o svých představách šéfovi. Strach je to ale zbytečný. Každá firma si dnes musí uvědomovat, že pokud se chcete rozvíjet, tak se rozvíjet budete. A je jen na ní, zda toho využije ve svůj prospěch, nebo vás nechá odejít.

Pokud v současné práci nemáte možnost povýšit, poohlédněte se jinde. Běžnou praxí lovců hlav je najít ambiciózní, šikovné lidi, kteří jsou o jednu úroveň níže a nabídnout jim manažerskou pozici, kterou přijmou jako posun a výzvu.

3. Úkrok stranou v rámci oboru – ale kam?

U nadnárodních společností je standard, že ten, kdo se chce stát ředitelem, musí projít jako manažer několika odděleními. Ideálně technickým, provozním a finančním nebo obchodním. Velké firmy také rotují manažery co 3 až 5 let. Aby si rozšířili znalosti, získali pochopení pro více oddělení a podpořili tak spolupráci. A v neposlední řadě: aby se nenudili a zůstali ve firmě.

I vy můžete postupovat se stejnou filozofií. Pokud máte svůj kariérní cíl, ke kterému vede ještě poměrně klikatá cesta, zjistěte si, co je potřeba pro to, abyste se k němu dostali. A pak si za tím systematicky jděte. Někdy bude stačit samostudium, učení se od kolegů, účast na různých projektech anebo bude třeba změnit zaměstnavatele.

Při budování kariéry se zkrátka vydáváte na cestu. Už to není „jen“ práce. Je to směr, a pokud po něm půjdete, budete mít vždycky lepší pocit.

» Podívejte se, jaké pozice teď firmy nabízejí

Tereza Valášková

Další články k tématu

Neziskovky chtějí vaše znalosti, nejen práci s motykou

Některé firmy zamětnancům dovolují, aby část svého pracovního času věnovali neziskovkám. Pomoc pak nezřídka vypadá jako skupinový teambuilding, kdy parta zaměstnanců myje okna nebo natírá ploty. „Okopávat zahrádky je taky dobré, ale proč nepomoci svou dovedností?“ ptá se Adéla Jansová z portálu Um sem um tam, na kterém lidé najdou příležitosti věnovat se dobrovolnictví skrz to, co … číst více

Příběh úspěšného Čecha: z přepážky do vedení British Airways

Petr Duchek (33) miluje létání odmalička. Ve 14 letech si vysnil, že bude pracovat pro British Airways. A sen se mu více než splnil: začínal jako pracovník na přepážce, teď řídí zastoupení British Airways pro Prahu, Bratislavu a Varšavu. V kariéře se mu vyplatilo, že neskákal z oboru do oboru. „Neříkám, že deset let strávených v jedné … číst více

Na zkoušku i pohovor platí stejné zbraně

Maturita, státnice, hledání první práce – mladí teď nevědí, co řešit dřív. Podle průzkumu Jobs.cz se 40 % studentů vysokých škol a absolventů obává přijímacího pohovoru. Přitom zkouška ve škole se od pohovoru zase tolik neliší. V obou případech chcete prodat sebe a své znalosti.  Maturita jako trénink na pohovor Maturitu nebo státnice můžete brát … číst více

Konference a workshopy navštěvuje téměř polovina profesionálů

Bezmála polovina z vás se účastní oborových konferencí a profesních workshopů. 8 % z vás navštěvuje odborné akce nejméně čtyřikrát ročně. Vyplývá to z šetření, které jsme uskutečnili v září a do něhož se zapojilo 880 uživatelů Jobs.cz. Podrobnější průzkum zaměřený na vybrané obory odhalil, že nové trendy tímto způsobem nejčastěji sledují lidé z IT, nejméně z bankovnictví. Z podrobného průzkumu, který … číst více