Nevzali mě... Jak se oklepat z odmítnutí?

Vypadalo to nadějně. Probojovali jste se do závěrečného kola, jenže firma nakonec vybrala někoho jiného. Odmítnutí samozřejmě zamrzí. Hlavně proto, že v téhle fázi vám už nejspíš na té nové práci začalo dost záležet. Svět se však točí dál. Přečtěte si, jak se z toho oklepat.

Neberte si to osobně

Prostě to nevyšlo – a důvodem nemusí být, že byste se na práci nehodili. Naopak je dost možné, že mezi kandidáty bylo hned několik horkých favoritů. Uspět ale mohl jen jeden.

Možná mu dali přednost proto, že byl na rozdíl od ostatních schopen nastoupit hned. Anebo rozhodly sympatie: prostě si lépe sedl s budoucím manažerem. Odmítnutí tedy vůbec nemusí souviset s tím, že byste danou práci odborně nebo lidsky nezvládli. Faktorů, které výběr ovlivňují, je více.

↑ Někdy prostě trochu trvá, než to vyjde. Málokdy se zadaří hned napoprvé.

Uvědomte si, co jste udělali dobře

Ne, není to překlep. V první řadě si projděte to, co jste během výběrka zvládli. Na „sebemrskání“ související s tím, co se nepovedlo, bude ještě dost času.

Zamyslete se, co vám nejvíc pomohlo v tom, že vás firma pozvala do dalších kol. Co se jim líbilo ve vašem CV? Čím jste bodovali během osobního setkání na pohovoru? Můžete to v budoucnu zopakovat? I když vás odmítli, něco jste přece jen získali: zkušenost, na které můžete dál stavět.

Rozklíčujte, proč vás odmítnutí štve

Firma i nabízená pozice se vám líbila. Doslova jste se v ní viděli. Cítíte, že právě takovou práci chcete a bojíte se, že bude těžké ji najít. Toto uvědomění je pro další hledání velkou výhodou. Víte totiž, co chcete  a cíleně si za tím půjdete. Už při čtení inzerátu nebo během pohovoru snáze poznáte, zda se všechno ubírá správným směrem.

Možná jste ale ve skrytu duše objevili jiný důvod, proč vás odmítnutí mrzí. Utrpělo vaše ego. Anebo začínáte pochybovat, jestli odchod z minulé práce byl správný krok. Anebo vás urazilo, že si s vámi hráli jako kočka s myší a nejednali fér. Rozklíčujte původ emoce, kterou odmítnutí provází. Pomůže vám to oklepat se a jít dál.

Zamyslete se, co můžete udělat lépe

Říkali jsme, že na sebemrskání bude ještě dost času. A vidíte? Už je to tady. Je nezbytné si přiznat i to, co se nepovedlo. Co jste podcenili nebo nezvládli – ale do budoucna to můžete zlepšit.

Projděte si životopis. Když si ho po sobě přečtete nezaujatýma očima, říká o vás to, co o sobě chcete budoucímu zaměstnavateli sdělit? Možná ve vás personalista nevidí to, co v sobě vidíte vy. Pár šikovných úprav to ale může změnit.

Zamyslete se nad proběhlým pohovorem. Jaké otázky vás zaskočily? Co jste mohli (nebo chtěli) říct jinak? V jakém bodě jste podcenili přípravu? Přiznejte si chybu, ale neutápějte se v pocitu selhání. Berte to zdravě a s odstupem: „Ok, tohle se nepovedlo, ale už vím, co příště zlepšit.“

Zůstaňte pozitivní a zeptejte se firmy na důvod

Zvlášť pokud jste se probojovali až do závěrečných kol výběrka, může vás zamítnutí hodně mrzet. Jestli vám to pomůže, zeptejte se personalisty na důvod. Třeba vám prozradí něco, co vás dosud nenapadlo, ale do budoucna to můžete zlepšit.

Na odmítnutí je nejvíce frustrující vědomí, že hledání práce začíná zase od začátku. A přitom se zdálo, že je nová pozice tak blízko. Zachovejte si pro další hledání pozitivní mysl a psychickou odolnost. Někdy prostě trochu trvá, než to vyjde. A málokdy se zadaří hned napoprvé.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

Jobs.cz

Další články k tématu

Psycholog: Tyto signály říkají, že je lepší změnit práci

Změnit kariéru se lidé často bojí. Raději zůstávají v práci, která jim nevyhovuje. Zeptali jsme se brněnského psychologa Tomáše Kvapilíka, kdy má cenu o změně kariéry uvažovat a jak ji zvládnout co nejlépe. Kdy má smysl začít uvažovat o změně povolání? Když se nejméně oblíbeným obdobím v týdnu stává nedělní večer a pondělní ráno. Pokud právě v těchto … číst více

Jděte za tím, co chcete (ne pouze od toho, co nechcete)

„A co vlastně chci v té nové práci dělat?“ To je důležitá otázka, na kterou však nebývá snadné najít odpověď. Mnohem jednodušší je vysypat z rukávu výčet toho, co nechceme. Jenže hledat práci podle toho, co nechci, je krátkozraké. Lidé se často zaměří třeba jen na jeden klíčový problém – mzdu, osobu šéfa nebo dojíždění a zbytek … číst více

Odpovídejte na pohovoru tak, jako nikdo jiný

Jak odpovídat na otázky personalistů tak, abyste zvýšili svoji šanci na úspěch a přitom si nemuseli nic vymýšlet? Praktické tipy „z druhé strany“ má pro vás personalistka Tereza Valášková. Jednoduše odpovězte, na co se ptají Paradoxně nejtěžší je pro uchazeče jednoduše odpovědět na položenou otázku. Každý přemýšlí, jak by zajímavě a hlavně komplexně odpověděl, a … číst více

Tipy od personalistky. Jak zaujmout, aby vás pozvali na pohovor?

První dojem je jenom jeden, říká se. Při hledání práce ho ale vytváříte hned několikrát. Poprvé při psaní životopisu. Podruhé když vám personalista volá, aby vás poznal trochu blíž. A prvotní sympatie spolehlivě zničí, když do telefonu zníte překvapeně a zmateně, protože si nedokážete uvědomit, z jaké firmy vám vlastně volají a proč. Šanci udělat … číst více