Nevzali mě... Jak se oklepat z odmítnutí?

Vypadalo to nadějně. Probojovali jste se až do závěrečného kola, jenže firma nakonec vybrala někoho jiného. Odmítnutí samozřejmě zamrzí. Nejen proto, že jste do výběrka investovali spoustu času a energie. Ale hlavně proto, že vám na té práci začalo záležet. Svět se však točí dál. Přečtěte si, jak se z toho oklepat.

Neberte si to osobně

Prostě to nevyšlo – a důvodem nemusí být, že byste se na práci nehodili. Naopak je dost možné, že mezi kandidáty bylo hned několik horkých favoritů. Uspět ale mohl jen jeden.

Možná mu dali přednost proto, že byl na rozdíl od ostatních schopen nastoupit hned. Anebo rozhodly sympatie: prostě si lépe „chemicky“ sedl s budoucím manažerem. Odmítnutí tedy vůbec nemusí souviset s tím, že byste danou práci odborně nebo lidsky nezvládli. Faktorů, které výběr ovlivňují, je více.

↑ Někdy prostě trochu trvá, než to vyjde. A málokdy se zadaří hned napoprvé.

Uvědomte si, co jste udělali dobře

Ne, není to překlep. V první řadě si projděte to, co jste během výběrka zvládli. Na „sebemrskání“ související s tím, co se nepovedlo, bude ještě dost času.

Zamyslete se, co vám nejvíc pomohlo v tom, že vás firma pozvala do dalších kol. Co se jim líbilo ve vašem CV? Čím jste bodovali během osobního setkání na pohovoru? Můžete to v budoucnu zopakovat? I když vás odmítli, něco jste přece jen získali: zkušenost, na které můžete dál stavět.

Rozklíčujte, proč vás odmítnutí štve

Firma i nabízená pozice se vám líbila. Doslova jste se v ní viděli. Cítíte, že právě takovou práci chcete a bojíte se, že bude těžké ji najít. Toto uvědomění je pro další hledání velkou výhodou. Víte totiž, co chcete – a cíleně si za tím půjdete. Už při čtení inzerátu nebo během pohovoru snáze poznáte, zda se všechno ubírá správným směrem.

Možná jste ale ve skrytu duše objevili jiný důvod, proč vás odmítnutí mrzí. Utrpělo vaše ego. Anebo začínáte pochybovat, jestli odchod z minulé práce byl správný krok. A co tohle: urazilo vás, že si s vámi hráli jako kočka s myší a nejednali fér. Rozklíčujte původ emoce, kterou odmítnutí provází. Pomůže vám to oklepat se a jít dál.

Zamyslete se, co můžete udělat lépe

Říkali jsme, že na sebemrskání bude ještě dost času. A vidíte? Už je to tady. Je nezbytné si přiznat i to, co se nepovedlo. Co jste podcenili nebo nezvládli – ale do budoucna to můžete zlepšit.

Projděte si životopis. Když si ho po sobě přečtete nezaujatýma očima, říká o vás to, co o sobě chcete budoucímu zaměstnavateli sdělit? Možná ve vás personalista nevidí to, co v sobě vidíte vy. Pár šikovných úprav to ale může změnit.

Zamyslete se nad proběhlým pohovorem. Jaké otázky vás zaskočily? Co jste mohli (nebo chtěli) říct jinak? V jakém bodě jste podcenili přípravu? Přiznejte si chybu, ale neutápějte se v pocitu selhání. Berte to zdravě a s odstupem: „Ok, tohle se nepovedlo, ale už vím, co příště zlepšit.“

» 10 otázek, které vás mohou na pohovoru zaskočit. Připravte se na ně

Zůstaňte pozitivní a zeptejte se firmy na důvod

Zvlášť pokud jste se probojovali až do závěrečných kol výběrka, může vás zamítnutí hodně mrzet. Jestli vám to pomůže, zeptejte se personalisty na důvod. Třeba vám prozradí něco, co vás dosud nenapadlo, ale do budoucna to můžete zlepšit.

Na odmítnutí je nejvíce frustrující vědomí, že hledání práce začíná zase od začátku. A přitom se zdálo, že je nová pozice tak blízko. Zachovejte si pro další hledání pozitivní mysl a psychickou odolnost. Někdy prostě trochu trvá, než to vyjde. A málokdy se zadaří hned napoprvé.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Psycholog: Tyto signály říkají, že je lepší změnit práci

Změnit kariéru se lidé často bojí. Raději zůstávají v práci, která jim nevyhovuje. Zeptali jsme se brněnského psychologa Tomáše Kvapilíka, kdy má cenu o změně kariéry uvažovat a jak ji zvládnout co nejlépe. Kdy má smysl začít uvažovat o změně povolání? Když se nejméně oblíbeným obdobím v týdnu stává nedělní večer a pondělní ráno. Pokud právě v těchto … číst více

Jak poznáte, že se vám v nové práci bude líbit

Personalisté mají nos na to, jak poznat nejlepšího uchazeče. Ale jak poznáte vy, že se vám v dané firmě bude dobře pracovat, navíc když v ní strávíte maximálně hodinu, a to ještě v jedné kanceláři? Dali jsme dohromady pár tipů, jak si udělat pestřejší obrázek. Náplň práce: co vlastně budete dělat? Připadá vám, že tohle … číst více

4 věci, za které vás personalista nepochválí

Při hledání práce se ze sebe většinou snažíme vydat to nejlepší a ukázat se v tom nejlepším světle. Bohužel někdy to může působit tak, že tlačíme na pilu. Konkrétně těmito čtyřmi projevy se personalisté necítí ohromeni, spíše naopak. Neděláte je náhodou také? 1. Přeceňování svých schopností nebo vlivu Umět se prodat je v dnešní době důležité. … číst více

Reference: co všechno si o vás personalista zjistí předem?

Když personalista sbírá reference na zajímavého kandidáta, dává tím najevo, že nechce nic podcenit. Nedá jen na dojem z pohovoru, ale chce potvrdit kvality kandidáta od těch, kteří s ním už pracovali. Je vám to nepříjemné? Ano, ve světě recenzí úplně na všechno se dočkáme i recenze na sebe sama. Co vlastně personalisté ověřováním referencí sledují? A … číst více