Jak najít zajímavou nabídku v oboru, se kterým dosud nemáte zkušenosti?

4 minuty čtení

Možná, že to právě teď prožíváte. Kvůli aktuální situaci musíte změnit obor. A tak hledáte, co byste mohli dělat a v jakém jiném oboru se uchytit. Nabídek je hodně, pozice mají různé názvy, možná se v tom trochu ztrácíte. Pokud je tohle i váš případ, zjistěte, jak pro sebe najít tu správnou nabídku.

Prozkoumejte trh

Pokud jste strávili několik let ve své profesní „bublině“, možná vám připadá svět ostatních pracovních nabídek poněkud cizí. Proto si dejte tu práci a prozkoumejte trh. Vyberte si obor, který je pro vás zajímavý. Ponořte se do studia a odpovězte si na 3 otázky:

Jaká odvětví a odnože má tento obor?

Například personalistika – může být interní ve firmě nebo externí v náborové agentuře. Automotive – můžeme rozdělit na jednotlivé značky a pak na výrobce a dodavatele komponent.

Jaké jsou největší české/zahraniční firmy v tomto oboru?  Nabízejí nějaké otevřené pozice?

Pokud existuje firma, pro kterou byste chtěli pracovat, ale otevřené pozice zrovna nemá, podívejte se na její přímé konkurenty. Budou to podobné firmy a mohou pro vás mít zajímavou nabídku. Zároveň si tak uděláte povědomí o trhu a jeho hráčích. Doporučuji si vyhledat ekonomické zprávy o daných společnostech a zjistit něco například i o vlastnících, ať si uděláte celkový obrázek. Pak budete velmi dobře připraveni také na pohovor.

TIP: Každá firma je jedinečná, v každé je například nastavená firemní kultura trochu jinak. Existuje několik možností, jak to zjistit

Jaké jsou nejčastější požadavky na tyto pozice?

Je to opravdu něco, co můžete hned teď jít dělat, nebo se budete muset vzdělávat a získat nějaké certifikace apod.? Zjistěte, zda ostatní firmy mají na podobné pozice podobné nároky. Porovnejte práci pro jednu firmu versus práci pro konzultantskou firmu, kde pracujete pro více klientů. Jak se požadavky mění?  

 

Hledejte podle klíčových slov

Na Jobs.cz můžete vyhledávat nejen podle názvu konkrétní pozice, který dosud třeba ani přesně neznáte, ale i podle řady jiných kritérií. Lze například napsat, že hledáte pozici v „název konkrétní firmy“ a prozkoumat, jestli by tam nebylo zaměstnání zrovna pro vás. Nebo můžete použít nejrůznější klíčová slova. Pokud chcete pracovat s firemními klienty, vyhledávejte „B2B“ nebo „firemní klient“ a k tomu třeba přidejte „senior“, pokud už máte za sebou nějaká léta pracovních zkušeností. Schválně si zkuste do vyhledavače na Jobs.cz zadat třeba „optimista“ nebo „zralá osobnost“ a třeba objevíte zajímavou nabídku, na níž byste jinak nenarazili.

 

Zkušenosti jsou přenositelné

Spousta lidí se domnívá, že to, co umí z práce, které se věnovali dlouhá léta, nevyužijí v jiném oboru. Pravda je taková, že zkušenosti a dovednosti přenositelné jsou. Nemusíte začínat od nuly, a tím pádem ani od juniorních pozic, když už jste někde něco vybudovali a něco zažili. Jde jen o to své zkušenosti a dovednosti správně pojmenovat a následně podle nich vyhledávat jako podle klíčových slov. Například: analýza, vedení týmu, řízení projektů, organizace, koordinace, prozákaznický přístup, logické myšlení a podobně. Chcete-li si nabídky vytřídit i z hlediska výše mzdy, máte nově možnost přidat částku, pod níž s platem nechcete jít.

Pokud se v oborech, které vás zajímají, moc nevyznáte, zkuste se inspirovat například v encyklopedii profesí na Jobs.cz.

 

Tereza Valášková
Autorka projektu Průvodce kariérou www.pruvodcekarierou.cz, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

Když chtěl uchazeč ohromit, ale personalistu spíš vyděsil

Snažit se ze sebe vydat maximum a ukázat se v tom nejlepším světle – to je při hledání práce správná taktika. Na pohovoru totiž více než jinde platí, že pokud se nepochválíme sami, nikdo jiný to za nás neudělá. Jenže někdy to může působit jako tlačení na pilu. Nebo další historka z cyklu „Baron Prášil … číst více

Comdata: věk u nás nehraje roli

Šedesátník Alexander Jakerle pracuje v Comdata jako telefonní operátor. A některé ze svých mladších kolegů strčí svými výsledky i energií do kapsy. „Zas tak těžké to není. Člověk musí hlavně chtít a být živý. To ale nezáleží na věku, někteří lidé mi připadají mrtví i ve třiceti.” Co radí svým vrstevníkům, kteří po padesátce hledají … číst více

Call centrum se dá dělat i jako práce z domova

Dělat operátora call centra z domova? To jde? „Tuto možnost jsme začali nabízet před pár měsíci a osvědčila se. Naši operátoři na vybraných projektech mohou pracovat z domova třeba i každý den, na celý úvazek, nebo jen občas, prostě jak se jim to hodí,” naznačuje nový trend Karolina Spránitz Kondrat, HR manažerka společnosti Comdata. Jak … číst více

5 tipů, jak si v novém roce najít novou práci

Možná se vám to přes Vánoce „tak trochu“ rozleželo a rozhodli jste se pro změnu. Máme pár tipů, jak si v novém roce usnadnit cestu za lepší prací. 1. Jednodušší prohledávání nabídek Vytvořte si účet na Jobs.cz a kdykoliv k nám přijdete hledat práci, zůstaňte přihlášení. Díky tomu vám můžeme zobrazit relevantnější nabídky. Tu správnou práci tak … číst více