Tohle vám pomůže prokouknout firmu předem

Poslat, nebo neposlat životopis na zajímavě znějící nabídku? Bohužel – jen z inzerátu nepoznáte, jaká ta firma ve skutečnosti je. Proto vznikl web Atmoskop, který sbírá hodnocení od skutečných zaměstnanců. Jejich názory vám pomohou se při hledání práce správně rozhodnout.

Děláme to všichni

Bude tenhle hotel dobrý? Mám koupit tuhle, nebo jinou pračku? Při nákupech to děláme všichni: porovnáváme. Stejné je to i při hledání práce. Je v téhle firmě dobrá atmosféra? Neudělám chybu, když nastoupím právě sem? Bohužel spolehnout se jen na komentáře z internetových diskuzí je trochu riskantní.

Proto vznikl Atmoskop, který používá jen ověřená hodnocení. Tím pomůže nejen lidem hledajícím práci správně se rozhodnout, ale také přitáhne firmám ty správné uchazeče – takové, u kterých je vysoká šance, že jim přesně takové prostředí sedne.

23 000 skutečných hodnocení

Na Atmoskopu nyní najdete profily více jak 7 500 firem, které hodnotilo přes 23 tisíc současných nebo bývalých zaměstnanců. Obě čísla stále rostou. Atmoskop není navoněná reklama na zaměstnavatele: reálně vám ukáže, jak to v daných firmách funguje.

Pomůže vám, když se chystáte odpovědět na zajímavý inzerát nebo se zrovna rozhodujete mezi dvěma nabídkami. Případně pokud teď práci máte, ale chcete se podívat, jestli to někde nebude lepší.

» Chci si porovnat firmy

„Atmoskop není o tom, aby lidem říkal: sem jděte a sem naopak ne. Ukazuje, že každá firma je jiná, v něčem unikátní a v něčem nejsilnější. Protože pro každého z nás může být při hledání práce důležité něco jiného,“ říká Martin Baránek, produktový designér z Atmoskopu.

Právě: každý chceme něco jiného

Na Atmoskopu si můžete porovnat firmy a podívat se, jaké mají hodnocení od lidí. Přečíst si můžete i jejich osobní komentáře a „olajkovat“ ty, které vám opravdu pomohly. Novinkou je vyhledávání hodnocení podle oddělení. Například pokud jste obchodník a zvažujete nabídku od velké banky, můžete si kromě celkového hodnocení zobrazit i názory lidí přímo z obchodního týmu.

V jakém oddělení byste chtěli pracovat nebo pracujete vy?

Vybrat oddělení

Vyberte si, co je pro vás v práci nejdůležitější

Vyhledejte si zaměstnavatele podle toho, co v práci nejvíce hledáte. Na výběr máte 21 konkrétních kategorií Třeba: pravidelný příjem, dobrá perspektiva firmy, nevyžadování přesčasů, firemní školka a podobně. Opět se můžete opřít o reálná hodnocení lidí.

„Tuhle část Atmoskopu nyní hodně rozvíjíme. Ozýváme se znovu lidem, kteří už hodnotili, aby svůj názor na firmu ještě upřesnili a pomohli tak ostatním se správně rozhodnout,“ říká Petr Lamač, produktový manažer Atmoskopu.

Chci si vybrat firmu

Jak se sbírají hodnocení od lidí

V diskuzních fórech nebo na sociálních sítích také najdete názory na firmy. Nikdo je ale netřídí a nedá se vždy věřit, že jsou pravdivé.

Hodnocení na Atmoskopu se zobrazují také anonymně, ale podle Petra se všechna předem ověřují. Kdo by chtěl ohodnotit svou současnou firmu, tak může, ale musí k tomu použít svůj firemní e-mail. Aby byla jistota, že tam opravdu pracuje.

Kromě toho teď Atmoskop intenzivně hledá nové způsoby, jak hodnocení umožnit i lidem, kteří pracovní e-mail nemají (třeba už ve firmě skončili nebo pracují na pozici, kde e-mail nepotřebují), ale se dalo prokázat, že ve firmě pracují/pracovali.

Kodex férového hodnocení

Pro získání hodnocení od bývalých zaměstnanců pak Atmoskop oslovil třeba lidi, kteří měli vyplněný profil na Jobs.cz a Prace.cz (za všemi třemi službami stojí jedna mateřská firma – LMC).

„Snažíme se, aby hodnocení byla pro lidi co nejvíce užitečná. Proto hodnotitelé musí dodržovat kodex férového hodnocení, například nepsat vulgarity nebo zmiňovat konkrétní jména svých kolegů z firmy. Všem hodnotitelům zajišťujeme naprostou anonymitu,“ říká Petr. Jedině tak se zajistí, že se zaměstnanci upřímně rozepíší.

Pomůžete ostatním lidem i vy?

Určitě někde pracujete, nebo jste pracovali? Vyplnění trvá jen 5 minut a lidé díky vám rychleji zjistí, která firma může být jejich srdcovkou.

Chci přidat své hodnocení

A co když se firmám nelíbí, co o nich lidé napsali? Mohou se k hodnocení vyjádřit a napsat svůj komentář. Atmoskop ale žádného již hodnoceného zaměstnavatele nesmaže.

Jobs.cz

Další články k tématu

Tyto 3 otázky na pohovoru určitě zazní: jak se připravit?

Každý pohovor je jiný, a tak se na něj dá připravit jen částečně. Tyto tři věci však od vás personalisté budou chtít slyšet téměř určitě. Týkají se vaší individuální motivace a výsledků. Co přesně je bude zajímat? 1. Vaše motivace Otřepané otázky typu „jaké jsou vaše silné a slabé stránky“  možná ani nezazní. Na motivaci … číst více

Váš názor to změní! Řekněte nám, jak firmy odpovídají

Zažili jste, že jste někam poslali životopis, ale firma to přešla mlčením? Nebo jste nejpozději do 14 dnů dostali odpověď? Ať tak nebo tak, podělte se o své zkušenosti a ohodnoťte, jak firmy (ne)odpovídají. Čím více firem ohodnotíte, tím spíše rozpoznáme, která je férová. Do 2 týdnů odpoví U vybraných inzerátů můžete už teď vidět … číst více

Atmoskop.cz: známý, kterého máte v každé firmě

Pokud měníte nebo hledáte práci, nejspíš vás zajímá, jak se tam budete cítit. Atmosféra, mezilidské vztahy – bohužel jsou věci, které jen z inzerátu nevyčteme. Co když vám však prozradíme, že existuje způsob, jak mít známého v úplně každé firmě a nahlédnout tak do zákulisí? Dozvědět se něco předem 8 z 10 lidí si hledá … číst více

Comdata: věk u nás nehraje roli

Šedesátník Alexander Jakerle pracuje v Comdata jako telefonní operátor. A některé ze svých mladších kolegů strčí svými výsledky i energií do kapsy. „Zas tak těžké to není. Člověk musí hlavně chtít a být živý. To ale nezáleží na věku, někteří lidé mi připadají mrtví i ve třiceti.” Co radí svým vrstevníkům, kteří po padesátce hledají … číst více