Tohle vám pomůže prokouknout firmu předem

Poslat, nebo neposlat životopis na zajímavě znějící nabídku? Bohužel – jen z inzerátu nepoznáte, jaká ta firma ve skutečnosti je. Proto vznikl web Atmoskop, který sbírá hodnocení od skutečných zaměstnanců. Jejich názory vám pomohou se při hledání práce správně rozhodnout.

Děláme to všichni

Bude tenhle hotel dobrý? Mám koupit tuhle, nebo jinou pračku? Při nákupech to děláme všichni: porovnáváme. Stejné je to i při hledání práce. Je v téhle firmě dobrá atmosféra? Neudělám chybu, když nastoupím právě sem? Bohužel spolehnout se jen na komentáře z internetových diskuzí je trochu riskantní.

Proto vznikl Atmoskop, který používá jen ověřená hodnocení. Tím pomůže nejen lidem hledajícím práci správně se rozhodnout, ale také přitáhne firmám ty správné uchazeče – takové, u kterých je vysoká šance, že jim přesně takové prostředí sedne.

39 000 skutečných hodnocení

Na Atmoskopu nyní najdete profily více jak 11 600 firem, které hodnotilo přes 39 tisíc současných nebo bývalých zaměstnanců. Obě čísla stále rostou. Atmoskop není navoněná reklama na zaměstnavatele: reálně vám ukáže, jak to v daných firmách funguje.

Pomůže vám, když se chystáte odpovědět na zajímavý inzerát nebo se zrovna rozhodujete mezi dvěma nabídkami. Případně pokud teď práci máte, ale chcete se podívat, jestli to někde nebude lepší.

» Chci si porovnat firmy

„Atmoskop není o tom, aby lidem říkal: sem jděte a sem naopak ne. Ukazuje, že každá firma je jiná, v něčem unikátní a v něčem nejsilnější. Protože pro každého z nás může být při hledání práce důležité něco jiného,“ říká Martin Baránek, produktový designér z Atmoskopu.

Právě: každý chceme něco jiného

Na Atmoskopu si můžete porovnat firmy a podívat se, jaké mají hodnocení od lidí. Přečíst si můžete i jejich osobní komentáře a „olajkovat“ ty, které vám opravdu pomohly. Novinkou je vyhledávání hodnocení podle oddělení. Například pokud jste obchodník a zvažujete nabídku od velké banky, můžete si kromě celkového hodnocení zobrazit i názory lidí přímo z obchodního týmu.

V jakém oddělení byste chtěli pracovat nebo pracujete?

Vybrat oddělení

Vyberte si, co je pro vás v práci nejdůležitější

Vyhledejte si zaměstnavatele podle toho, co v práci nejvíce hledáte. Na výběr máte 21 konkrétních kategorií Třeba: pravidelný příjem, dobrá perspektiva firmy, nevyžadování přesčasů, firemní školka a podobně. Opět se můžete opřít o reálná hodnocení lidí.

„Tuhle část Atmoskopu nyní hodně rozvíjíme. Ozýváme se znovu lidem, kteří už hodnotili, aby svůj názor na firmu ještě upřesnili a pomohli tak ostatním se správně rozhodnout,“ říká Petr Lamač, produktový manažer Atmoskopu.

Chci si vybrat firmu

Jak se sbírají hodnocení od lidí

V diskuzních fórech nebo na sociálních sítích také najdete názory na firmy. Nikdo je ale netřídí a nedá se vždy věřit, že jsou pravdivé.

Hodnocení na Atmoskopu se zobrazují také anonymně, ale podle Petra se všechna předem ověřují. Kdo by chtěl ohodnotit svou současnou firmu, tak může, ale musí k tomu použít svůj firemní e-mail. Aby byla jistota, že tam opravdu pracuje.

Pokud jste hodnocení přidali přes soukromý e-mail, bude u něj štítek „Zatím nepotvrzené“. Na e-mail vám Atmoskop brzy pošle výzvu, abyste mohli potvrdit, že jste ve firmě pracovali (nebo pracujete).

Kodex férového hodnocení

Pro získání hodnocení od bývalých zaměstnanců pak Atmoskop oslovil třeba lidi, kteří měli vyplněný profil na Jobs.cz a Prace.cz (za všemi třemi službami stojí jedna mateřská firma – LMC).

„Snažíme se, aby hodnocení byla pro lidi co nejvíce užitečná. Proto hodnotitelé musí dodržovat kodex férového hodnocení, například nepsat vulgarity nebo zmiňovat konkrétní jména svých kolegů z firmy. Všem hodnotitelům zajišťujeme naprostou anonymitu,“ říká Petr. Jedině tak se zajistí, že se zaměstnanci upřímně rozepíší.

Pomůžete ostatním lidem i vy?

Určitě někde pracujete, nebo jste pracovali? Vyplnění trvá jen 5 minut a lidé díky vám rychleji zjistí, která firma může být jejich srdcovkou.

Chci přidat své hodnocení

Jobs.cz

Další články k tématu

Sebeklamy, které lidem brání najít si lepší práci

Stejně by mě nevzali. Anebo: jinde nebudu za takovou hvězdu. Lidská psychika dokáže být velmi vynalézavá, pokud jde o to si něco vysvětlit, omluvit, ospravedlnit… Poznáte se v některém z následujících sebeklamů, které vás možná drží ve špatné práci? 1. Stejně by mě nevzali „Dala jsem tomu šanci a dívala se na nabídky práce. Když jsem četla … číst více

Tipy, jak si za pár minut vylepšíte životopis

Věnujte svému CV pár minut a aktualizujte si ty nejdůležitější pasáže. Na zajímavou nabídku pak můžete odpovědět hned. Máme konkrétní tipy, co oprášit, aby životopis zaujal. Dobrá fotka Díky fotce působí životopis sympatičtěji a personalisté si ho lépe zapamatují. Portrét by však měl být aktuální. Až dorazíte na pohovor, mělo by být jasné, že tváří … číst více

Loví vás headhunter. Co od něj můžete čekat?

Pracovních míst je dnes více než uchazečů, a tak se může lehce stát, že vás osloví headhunter. Zkusí vás pozvat na schůzku, aby představil konkrétní nabídku. Co od setkání s headhunterem čekat? A proč se vyplatí s ním slušně komunikovat, i když práci nehledáte? Zatím není ruka v rukávě Pokud vám napsal headhunter, znamená to, že jste se … číst více

Těchto 10 otázek by vás mohlo zaskočit. Připravte se na ně

Jak jste řešili konflikt s naštvaným klientem? Co jste udělali, když vám kolega nedodal slíbené podklady? I takové otázky mohou na pohovoru zaznít. Personalisty totiž zajímá, jak reagujete v konkrétních pracovních situacích − včetně těch vypjatých. Udělají si obrázek o vašem typickém způsobu jednání a uvažování. Přečtěte si naše tipy, jak se na takové otázky … číst více