Je to ta pravá? 5 znaků, že jste si vybrali dobrou práci

Máte štěstí, že chodíte do práce rádi a děláte to, co vás naplňuje? Nebo se naopak trochu trápíte? Těchto 5 bodů patří mezi znaky toho, že jste si vybrali správně.

1. Vážíte si šéfa i kolegů

Jestli pracujete s lidmi, kterým věříte a kterých si lidsky i profesně vážíte, máte obrovské štěstí. Netrápí vás totiž dilema, že sice máte rádi to, co děláte, ale po lidské stránce to v práci není ono.

Ta lidská stránka je přitom mimořádně důležitá. Ostatně říká se, že lidé většinou nedocházejí kvůli práci jako takové, ale kvůli nevyhovujícím vztahům s kolegy a šéfem.

Jak poznáte, že to lidsky není ono: Třeba když vás v neděli večer nebo po dovolené pravidelně napadá: Ach jo, zítra tam zase musím…

» 5 šéfů, kvůli kterým lidé dávají výpověď

2. Jste tu pro ostatní

Pokud od vás kolegové často slyší, že na ně nemáte čas nebo je pro vás problém udělat cokoliv navíc, něco tu nehraje.

Když jste v té správné práci, nemáte potřebu argumentovat stylem: „Promiň, ale tohle nemám v náplni práce.“ Neznamená to, že se máte nechat využívat a dělat úkoly za ostatní. Když jste však v zaměstnání spokojení, vnímáte, že cíle vás všech jsou v podstatě společné.

Nedělá vám tedy problém vyjít vstříc, když můžete. Už proto, že někdy potřebujete pomoct kolegů zase vy.

3. Práce vám neotravuje vzduch doma

„Tak co, jak bylo v práci?“

„Prosím tě, ani mi nemluv, to byl zas den.“

Je vám tento dialog povědomý? Pokud se odehrává příliš často, možná by stálo za to zamyslet se, zda není čas podívat se po jiné práci.

Pokud domů přicházíte pravidelně ubití a u večeře si jen stěžujete, platíte ze své práce mnohem vyšší daň, než musíte. Platíte totiž emoční daň. Dlouho po pracovní době ovlivňujete negativismem náladu nejen sobě, ale i svým blízkým.

4. Máte možnost prosadit změnu

Pokud  máte práci snů, máte dostatek prostoru pro uplatnění svých nápadů. Kolegové i šéf vás podporují v tom, abyste mohli prosadit něco nového.

Neposloucháte tedy řeči typu: Takhle se to tady prostě dělá. Tenhle proces nejde změnit. Zabralo by to moc času.

Pokud patříte k lidem, kteří se chtějí v práci rozvíjet (a ne si to tam jen tzv. odsedět), výše uvedené vás dříve, nebo později otráví.

5. Svou práci byste doporučili kamarádům

Pořád nemáte jasno v tom, jestli máte tu správnou práci, nebo ne? Pak zkuste tohle rychlé zamyšlení. Kdyby se vás někdo z dobrých přátel zeptal, jestli je u vás ve firmě volné místo, co byste mu řekli? Doporučili byste svou práci někomu, koho dobře znáte a na kom vám záleží?

» Podívat se na nové nabídky práce

Jobs.cz

Další články k tématu

Reportáž: Jak trénovat na pracovní pohovor a konečně uspět

Přijímací pohovory do nového zaměstnání jsou čím dál náročnější. Předčit desítky konkurentů se v leckterých firmách rovná skoro výhře v loterii. Proto není od věci si pohovor vyzkoušet nanečisto a dostat k tomu užitečnou zpětnou vazbu. Kurz Jak uspět u výběrového řízení testovala naše spolupracovnice Jana Benešovská. Co se naučila, popisuje v následující reportáži. ↑ Jsem dost … číst více

Volných míst přibývá. Jak toho využít?

Dobrá zpráva: ekonomika konečně sílí. Na Jobs.cz teď najdete o desetinu více volných míst než ve stejnou dobu před rokem. Nové příležitosti čekají hlavně v obchodu, IT a strojírenství. „Letošní jarní měsíce patřily z pohledu online trhu práce k nejlepším za posledních 5 let,“ potvrzuje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik portálu Jobs.cz. Pro absolventy Nabídek pro absolventy přibývá vůbec … číst více

Lucie chce kolonizovat Mars. „Je to prostě práce," říká

„Je to drzé, odvážné a přece realistické,“ říká o své vysněné práci Češka Lucie Ferstová, která se dostala do užšího výběru pro jednosměrnou cestu na Mars. » Čtyři minuty čtení « ↑  Lucie Ferstová se dostala do užšího výběru lidí, kteří mají letět na Mars. Kolonista na Marsu. Pro někoho představa, která patří do oddělení … číst více

Uchazeč jako detektiv: najděte utajené nabídky

Hledáte práci a pořád nemůžete narazit na tu správnou nabídku? Možná ji ani najít nemůžete. Firmy mají o uchazečích na některé pozice jasnou představu a inzerát nezveřejňují. Šanci má jen úzký okruh uchazečů. Jak se o takových „utajených“ pozicích dozvědět? «2 minuty čtení » ↑ Hmmm, tak tady se schovává moje práce snů! 1. Vytvořte … číst více