Je to ta pravá? 5 znaků, že jste si vybrali dobrou práci

Máte štěstí, že chodíte do práce rádi a děláte to, co vás naplňuje? Nebo se naopak trochu trápíte? Těchto 5 bodů patří mezi znaky toho, že jste si vybrali správně.

1. Vážíte si šéfa i kolegů

Jestli pracujete s lidmi, kterým věříte a kterých si lidsky i profesně vážíte, máte obrovské štěstí. Netrápí vás totiž dilema, že sice máte rádi to, co děláte, ale po lidské stránce to v práci není ono.

Ta lidská stránka je přitom mimořádně důležitá. Ostatně říká se, že lidé většinou nedocházejí kvůli práci jako takové, ale kvůli nevyhovujícím vztahům s kolegy a šéfem.

Jak poznáte, že to lidsky není ono: Třeba když vás v neděli večer nebo po dovolené pravidelně napadá: Ach jo, zítra tam zase musím…

» 5 šéfů, kvůli kterým lidé dávají výpověď

2. Jste tu pro ostatní

Pokud od vás kolegové často slyší, že na ně nemáte čas nebo je pro vás problém udělat cokoliv navíc, něco tu nehraje.

Když jste v té správné práci, nemáte potřebu argumentovat stylem: „Promiň, ale tohle nemám v náplni práce.“ Neznamená to, že se máte nechat využívat a dělat úkoly za ostatní. Když jste však v zaměstnání spokojení, vnímáte, že cíle vás všech jsou v podstatě společné.

Nedělá vám tedy problém vyjít vstříc, když můžete. Už proto, že někdy potřebujete pomoct kolegů zase vy.

3. Práce vám neotravuje vzduch doma

„Tak co, jak bylo v práci?“

„Prosím tě, ani mi nemluv, to byl zas den.“

Je vám tento dialog povědomý? Pokud se odehrává příliš často, možná by stálo za to zamyslet se, zda není čas podívat se po jiné práci.

Pokud domů přicházíte pravidelně ubití a u večeře si jen stěžujete, platíte ze své práce mnohem vyšší daň, než musíte. Platíte totiž emoční daň. Dlouho po pracovní době ovlivňujete negativismem náladu nejen sobě, ale i svým blízkým.

4. Máte možnost prosadit změnu

Pokud  máte práci snů, máte dostatek prostoru pro uplatnění svých nápadů. Kolegové i šéf vás podporují v tom, abyste mohli prosadit něco nového.

Neposloucháte tedy řeči typu: Takhle se to tady prostě dělá. Tenhle proces nejde změnit. Zabralo by to moc času.

Pokud patříte k lidem, kteří se chtějí v práci rozvíjet (a ne si to tam jen tzv. odsedět), výše uvedené vás dříve, nebo později otráví.

5. Svou práci byste doporučili kamarádům

Pořád nemáte jasno v tom, jestli máte tu správnou práci, nebo ne? Pak zkuste tohle rychlé zamyšlení. Kdyby se vás někdo z dobrých přátel zeptal, jestli je u vás ve firmě volné místo, co byste mu řekli? Doporučili byste svou práci někomu, koho dobře znáte a na kom vám záleží?

» Podívat se na nové nabídky práce

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Jobs.cz hledá nové kolegy. Přidejte se k nám!

Portál Jobs.cz hledá posily. Staňte se členy našeho týmu! Jaké je pracovat pro společnost LMC, provozovatele kariérních portálů Jobs.cz a Prace.cz? Na to odpovídají Alfred Simuna, Business Development Director a Ondra Mysliveček, Technology Director. „Drží mě tu lidé, se kterými pracuju a také to, že jako firma zodpovídáme sami za sebe. Můžeme si určit, co … číst více

Tipy od personalistky: jak vyhrát každý pohovor

Jaký životopis vás přivede na pohovor? Jak uspět tváří v tvář personalistovi? A čím ho zaručeně naštvete? Na tohle všechno jsme se zeptali Zuzany Hrubé, personalistky ze společnosti Y Soft. „Vzpomínám na uchazečku, která měla životopis udělaný jako fotoromán,” říká Zuzana Hrubá. » 3 minuty čtení « ↑ Chtějí toho nejlepšího. Není důvod, abyste to nebyli … číst více

Co mezi řádky vyčtete z pracovních inzerátů

Prvním krokem k tomu, abyste nalezli ty správné nabídky, je si hned na začátku uvědomit, co vlastně hledáte, kam chcete svou kariéru směrovat a co jste pro ni ochotni udělat. Na co se tedy při čtení inzerátů zaměřit, abyste objevili práci přesně pro vás? « 2 minuty čtení » Hezký nadpis není všechno Nenechte se napálit … číst více

Pozice, kde vás nebudou nutit sedět od – do

Stále více lidí chce práci, kde si mohou začátek a konec pracovní doby určovat podle sebe. Proč sedět v kanceláři povinně do 17:30 a předstírat vytíženost, když reálně máte hotovo už ve čtyři? A mohli byste vyzvednout dítě z družiny nebo si jít zaběhat. Chcete takovou práci taky? Na Jobs.cz teď najdete přes 5.000 nabídek … číst více