Uchazeč jako detektiv: najděte utajené nabídky

Hledáte práci a pořád nemůžete narazit na tu správnou nabídku? Možná ji ani najít nemůžete. Firmy mají o uchazečích na některé pozice jasnou představu a inzerát nezveřejňují. Šanci má jen úzký okruh uchazečů. Jak se o takových „utajených“ pozicích dozvědět?

«2 minuty čtení »

Young geek looking through magnifying glass.

↑ Hmmm, tak tady se schovává moje práce snů!

1. Vytvořte si životopis na Jobs.cz

Personalisté se dnes nespoléhají pouze na vystavování inzerátů. Když potřebují obsadit volnou pozici, sami hledají lidi, kteří splňují jejich představu. Aby našli a oslovili právě vás, musíte o sobě dát vědět – o vašich zkušenostech, vzdělání, schopnostech. Vyplňte si proto online CV na Jobs.cz. Můžete jej zveřejnit personalistům k prohlížení, nebo posílat jako běžný životopis.

» Chci si vytvořit online životopis

2. Opřete se o networking

Zeptejte se v okruhu svých známých. Zvláště, pokud pracují ve stejném oboru jako vy. Je možné, že o „utajených“ příležitostech pro vás ví nebo vám dají tipy. Nezapomeňte na bývalé kolegy, klienty, spolužáky ani na přátele. Hlavně se nebojte zeptat! Hledáte práci a je důležité dozvědět se o všech možnostech. Třeba příště pomůžete zase vy jim.

» Petr Pouchlý: Při networkingu více dávejte než berte

3. Zaklepejte jim na dveře

Víte, že byste stáli o pozici v marketingovém oddělení dané firmy, ale zrovna nenabízejí volnou pozici? Tím se nenechte odradit. Pokud tušíte, že vysněná práce by pro vás byla jako stvořená, a že firmě máte co nabídnout, klidně tam osobně zajděte. Nebo alespoň zavolejte. Divili byste se, jak to funguje. Většina firem si vytváří databázi uchazečů, kteří ji kdy kontaktovali. V okamžiku, kdy hledají posilu do týmu, je pro ně snazší sáhnout do seznamu lidí, kteří o ně projevili zájem, než hledat v neznámých vodách.

4. Předvídejte

Narazili jste na inzerát na vedoucí pozici a vy na to ještě nemáte dost zkušeností? Zeptejte se na HR oddělení, zda budou kromě nového šéfa hledat i nové členy týmu – obvykle ano. Můžete tak získat juniorní pozici a nastartovat kariéru ve společnosti, která vás zajímá.

» Nepřehlédněte: 15.000 čerstvých nabídek na Jobs.cz

5. Zanechte digitální stopu

Denně se jistě pohybujete na sociálních sítích. V momentě, kdy hledáte práci, se dají velmi dobře využít. Personalisté si vás mohou vytipovat jako nejlepšího kandidáta pro nezveřejněnou pozici podle toho, jak se na sociálních sítích chováte. Zkráceně řečeno, sledují vaši „digitální stopu“. Možná to působí jako „Velký bratr“, ale v okamžiku, kdy začnete dávat najevo, že hledáte práci (klikání na články s touto tématikou, zapojování se do diskuzí, navštěvování kariérních stránek firem), mohou vás oslovit se zajímavou nabídkou, o které byste se jinak nedozvěděli.

 Julie Daňková

Další články k tématu

Co musíte splnit, když chcete pracovat pro Skype

Česká pobočka softwarové společnosti Skype letos více než zdvojnásobila počet zaměstnanců. Hledání kvalitních lidí tím ale rozhodně neskončilo. Co všechno musíte udělat proto, abyste mohli pracovat pro Skype, jsme se ptali Miroslava Vaška, staffing consultanta z české pobočky firmy. „Mám rád, když lidé umí v životopise zvýraznit své vlastnosti a dovednosti. Je dobré, když se umí … číst více

Tři věty, které si napište na začátek životopisu

Uvažujete, jak oživit strohé kolonky svého životopisu? Kromě fotky nebo přitažlivé grafické úpravy můžete CV ozvláštnit stručným představením. Dvě, tři krátké věty na začátku životopisu personalistům napoví, kdo se skrývá na zbytku stránky A4. Představte se už v CV Možná si říkáte: proč životopis ještě nafukovat, když mu personalisté věnují jen pár vteřin? Zmíněné osobní … číst více

Jak získáte práci v reklamě a marketingu

Reklamní agentury vytvářejí někdy více, někdy méně kreativní reklamy. Za těmi ale nestojí jen kreativci. Kdyby nebylo accountů, DTP operátorů a produkčních, sebelepší nápady by zůstaly na papíře. Sníte o kariéře ve světě reklamy a marketingu? Jak na to poradí Markéta Albrechtová, spolumajitelka personální agentury A-list, která firmám vyhledává ty nejlepší lidi na tvůrčí pozice. … číst více

8 firem, které i o prázdninách nabírají na plné obrátky

Byť se může zdát, že začala okurková sezóna a prázdniny, personalisté nespí! Tyto firmy nyní hledají stovky šikovných lidí na velmi zajímavé pozice. Vyberete si? » 3 minuty čtení « ↑ Firmy i v létě hledají nové tváře. Podívejte se na nabídky, které jsme pro vás vybrali. 1. Škoda Auto Stálice a tahoun českého průmyslu, mladoboleslavská … číst více