Lucie chce kolonizovat Mars. „Je to prostě práce," říká

„Je to drzé, odvážné a přece realistické,“ říká o své vysněné práci Češka Lucie Ferstová, která se dostala do užšího výběru pro jednosměrnou cestu na Mars.

» Čtyři minuty čtení «

Lucie Ferstová2

↑  Lucie Ferstová se dostala do užšího výběru lidí, kteří mají letět na Mars.

Kolonista na Marsu. Pro někoho představa, která patří do oddělení sci-fi v místní knihovně. Pro Lucii Ferstovou (24) jednoduše práce, kterou by chtěla dělat a na kterou se nyní připravuje. Do dalšího kola výběrového řízení projektu Mars One postoupily dvě Češky, Lucie je jednou z nich. Jestli skutečně odletí, se dozví příští rok.

Mars One je projekt, který si klade za cíl vytvořit trvalé a soběstačné lidské osídlení na planetě Mars. První posádka tam má přistát v roce 2024. Navzdory tomu, že pro většinu lidí by opustit domov, rodinu a blízké a strávit zbytek života na jiné planetě bylo něco nepředstavitelného, do projektu se přihlásilo zhruba 200 tisíc uchazečů.

Jobs.cz: Jak se vyvíjely tvé úvahy o volbě povolání? A jak se nakonec stalo, že ses rozhodla přihlásit do projektu Mars One?

Moje představa o činnosti, kterou strávím zbytek života, se skutečně vyvíjela velmi složitě. Spíš než volbou povolání bych to nazvala volbou budoucnosti. Dokážu si představit různé činnosti, které by naplňovaly mou představu, ale žádná z nich nesedne tak jednoznačně jako projekt Mars One. Když jsem se o projektu doslechla a zjistila si detailní informace, svým způsobem to zapadlo do mých plánů jako přesný dílek skládanky. Je to drzé, odvážné, nekonvenční, orientované na budoucnost a přece realistické. Je to činnost kladoucí si za cíl rozvoj, objevy, nové zkušenosti. Je to šance pracovat s týmem výjimečných lidí na projektu, který si uvědomuje a vyžaduje skutečné lidské hodnoty.

shutterstock_136649615

↑ Procházka cestou z práce. Může budoucnost skutečně vypadat nějak takhle?

Jobs.cz: Máš představu, proč vybrali do užšího výběru právě tebe? Myslíš, že pomohlo třeba tvoje studium astrofyziky?

Jsem si téměř jistá, že moje studium astrofyziky nehrálo vůbec žádnou roli. A to z toho prostého důvodu, že astrofyzika nemá v praxi s kolonizací jiné planety téměř nic společného. Obory, které se uplatní, jsou inženýrství všech zaměření, medicína, informatika, biologie, geologie a další – astrofyzika jako taková se zabývá chováním a vlastnostmi vesmírných těles a jejich pozorováním z dálky, ne bezprostředním kontaktem s nimi a životem na nich. Dle mého názoru vděčím za svůj výběr hlavně statistice – jsem žena a v prvním kole bylo jen osm kandidátů z ČR. Oba tyto faktory mohly zvýšit moje šance, protože Mars One se snaží udržet v rovnováze jak podíl mužů a žen, tak poměry různých národností. Jednou z hlavních ideí projektu je mezinárodní spolupráce – snaha, aby celá planeta táhla za jeden provaz. Žádné politické machinace a zbytečná roztříštěnost zájmů. Idealistické, ale zároveň ve výsledku velmi praktické. Dalšími faktory pak mohl být stručný životopis, motivační dopis nebo osobní video – to všechno bylo součástí přihlášky. Nejsem ovšem dostatečně objektivní na to, abych mohla posoudit jejich dopad na výběr v prvním kole.

MO2

↑ Plánovaný modul pro nové obyvatele Marsu.

Jobs.cz: Co tě ještě čeká v rámci výběrového řízení? A připravuješ se nějak?

Čekají nás osobní pohovory a simulace – soutěže a týmová spolupráce. Detaily ještě nebyly zveřejněny. Připravuji se, jak selský rozum káže –  zdravým životním stylem, fyzickou aktivitou, kultivací trpělivosti, diplomacie a jiných dobrých vlastností, a v neposlední řadě samostudiem užitečných oborů jako jsou základy inženýrství nebo medicíny. Očekáváme, že pohovory se budou řešit do konce roku 2014 a výsledný výběr do tréninkového programu bude oznámen do konce roku 2015.

Jobs.cz: Do plánované cesty zbývá deset let. Máš představu, co dělat do té doby?

Pokud budu vybrána do tréninkového programu, budu se mít hodně co učit, zkoušet a zdokonalovat. K dosažení soběstačnosti v mikrokomunitě čtyř, osmi nebo i dvanácti lidí je třeba velká míra zkušenosti, všestrannosti a disciplíny. Devět let není zase tak dlouhá doba, pokud máte vystudovat kolem pěti oborů a stát se duchapřítomným, schopným a perfektně sehraným členem posádky. Nudit se nebudeme.

Jobs.cz: Jsi člověk, který si jde docela zarputile za svým snem. Je něco, co bys poradila ostatním, aby dokázali to samé?

Tak jednak nemám pocit, že by na mně bylo cokoli zarputilého, a jednak bych tento projekt nenazvala snem. Zarputilost implikuje omezenost názoru a tvrdohlavost, a sen cosi naivního a nereálného. Ani jeden z těchto popisů se na mou motivaci nehodí. Je to jednoduše řečeno něco, co mi dává smysl v dlouhodobém měřítku – co by mohlo mít dalekosáhlý pozitivní dopad na budoucnost naší planety včetně všech jejích obyvatel. Když jsem si tehdy před cca rokem a půl přečetla všechny informace o Mars One, chvíli jsem jen tiše seděla a zvažovala. Pak mi nezbylo než konstatovat – tohle je přesně to, co chci dělat a v čem bych byla dobrá. Za tímhle má cenu jít. Nemám autoritu ostatním cokoli radit. Svoji budoucnost si každý musí vybrat sám podle sebe. Ale byla bych ráda, kdyby lidé na své životní cestě nemysleli jen na sebe a svůj život, ale i na miliardy životů kolem sebe – i ty, které přijdou v budoucnosti. Sobeckost a ego svět jako celek nikam neposunou a jsou základem konfliktu. Spolupráce, ohleduplnost a pokora dokážou otevřít oči i dveře k téměř utopickým možnostem.

MO4

↑ Takto má vypadat kolonizace Marsu v praxi.

Jobs.cz: Jaké jsou nejčastější reakce, když někomu řekneš o svých plánech? Co na to tví blízcí? Musí být trochu otrava pořád poslouchat buď to, že jsi strašně statečná, nebo strašně bláznivá…

Většina rodiny to buď nebere vážně, nebo mě svým způsobem podporuje – bez nadšení, ale upřímně. Kamarádi, ať už to berou vážně nebo ne, mě podporují s nadšením. Že jsem statečná někdo už říkal – že jsem bláznivá mi snad ještě nikdo neřekl. Alespoň ne v tom negativním slova smyslu.

Jobs.cz: Jak by vypadal takový normální den na Marsu?

V tuto chvíli nemám konkrétní představu – lze ale předpokládat, jaké činnosti budou na denním pořádku: péče o skleníky, které nás budou živit; údržba obydlí, systémů podpory života, solárních panelů a zařízení na extrakci vody, vědecká práce, průzkum, relaxace a spánek, fyzická aktivita, komunikace se Zemí. Důležitým a často opomíjeným aspektem mise bude snaha sžití s planetou a jejími zdroji – zkoumání a testování místních materiálů, budování a rozvoj kolonie s jejich pomocí. Dlouhodobým cílem je soběstačnost obyvatel Marsu.

Jobs.cz: Mám ještě poslední otázku, která mi leží v hlavě. Jak se dá vyřešit, když do konce života uvízneš na Marsu s idiotem?

Pokud si člověk během devíti let tréninku na Zemi nevšimne, že trénuje s idiotem, je tím idiotem pravděpodobně sám. S tím, jak profesionálně Mars One přistupuje k psychologickém aspektu celé mise, je ta pravděpodobnost takřka nulová. Výběr posádky koordinuje Norbert Kraft, lékař a psycholog světově proslulý svým studiem skupinové psychologie, který se sám účastnil simulací a studií dlouhodobě izolovaných posádek. I posádky samy se během tréninku budou účastnit každoročních simulací, kde bude jejich společné fungování – včetně sympatií, antipatií a v neposlední řadě praktické inteligence – důkladně prověřeno.

Profil: Lucie Ferstová

Pochází z vesnice na Berounsku, má za sebou několik semestrů astrofyziky. Nyní je ve Velké Británii jako au-pair. Ráda čte a píše, chodí do přírody, cvičí, vyrábí kostýmy a jezdí v nich na rolové hry typu LARP.

Nela Wurmová

Další články k tématu

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

Tři věty, které si napište na začátek životopisu

Uvažujete, jak oživit strohé kolonky svého životopisu? Kromě fotky nebo přitažlivé grafické úpravy můžete CV ozvláštnit stručným představením. Dvě, tři krátké věty na začátku životopisu personalistům napoví, kdo se skrývá na zbytku stránky A4. Představte se už v CV Možná si říkáte: proč životopis ještě nafukovat, když mu personalisté věnují jen pár vteřin? Zmíněné osobní … číst více

Uchazeč jako detektiv: najděte utajené nabídky

Hledáte práci a pořád nemůžete narazit na tu správnou nabídku? Možná ji ani najít nemůžete. Firmy mají o uchazečích na některé pozice jasnou představu a inzerát nezveřejňují. Šanci má jen úzký okruh uchazečů. Jak se o takových „utajených“ pozicích dozvědět? «2 minuty čtení » ↑ Hmmm, tak tady se schovává moje práce snů! 1. Vytvořte … číst více

„Pro práci v Africe potřebujete hlavně improvizaci.”

Zuzana Beranová od dětství snila, že chce žít v Africe. Vzdala se kariéry novinářky a vystudovala diplomacii. Více než deset let strávila na ambasádách v různých afrických zemích. Dnes pracuje v Namibii pro Evropskou unii. Psaní ale k vodě nepustila. Je autorkou několika knih, nejnovější s názvem „Poslední nosorožec“ vyjde v listopadu. Jak se pracuje v Africe? ↑ Zuzana Beranová: … číst více