Jak být šťastný v (téměř) každé práci

Co když se spokojenost v práci nikde zázračně neobjevuje, ale vytváříme si ji sami? Tím, jak se chováme ke kolegům nebo způsobem, jakým o práci přemýšlíme. Často vůbec nezáleží na pozici a výplatní pásce, abyste si mohli říct: „Jo, tuhle práci prostě miluju.“

» 3 minuty čtení «

Znejte svůj motor

V každé práci zažíváme lepší a horší dny. Někdy jde všechno hladce od ruky, že se nám večer ani nechce domů. Jindy bychom nejraději utekli hned po přečtení prvního e-mailu.

I spokojení lidé mají dny, kdy je v práci všechno štve. To je normální. Akorát se z toho hned nehroutí. Umí to rozdýchat, protože znají svůj motor. Mají sami pro sebe pojmenovaný důvod, proč každý den chodí zrovna sem – do téhle firmy, mezi tyhle lidi. A s tímto důvodem se ztotožňují.

Motorem může být férový přístup managementu, možnost sáhnout si na zajímavé technologie, pestrá skladba klientů… Prostě cokoliv. Znát svůj motor je dobré i při hledání práce. Když máte ujasněno, co vám sedí, je snazší to v hromadě nabídek objevit.

↑ Co když se spokojenost v práci nikde zázračně neobjevuje, ale vytváříme si ji sami?

Najděte v tom smysl

Nemusíte zrovna zachraňovat deštné pralesy, abyste svou práci vnímali jako smysluplnou. Tím, co děláte, vždycky ovlivňujete nějaký větší celek. Bez vás a vaší práce by to někdo jiný měl o dost složitější. Nebo by mu to třeba trvalo déle. Myslete na to.

Touto optikou se dá smysl objevit v každé práci. Dokázali to třeba uklízeči v jedné americké nemocnici. Vytírání chodeb a pokojů nebrali jako podřadnou práci. Naopak cítili hrdost, že dělají zrovna tohle. Viděli smysl v tom, aby špitál svítil čistotou a lidé po operacích leželi v příjemném prostředí. Uklízeči třeba pravidelně měnili obrazy v pokojích, aby pacientům pobyt zpříjemnili. Každý den z práce odcházeli s pocitem, že tam nebyli zbyteční.

Nevyhýbejte se složitým úkolům

Vyhýbat se úkolům, kterých se bojíte, znamená vytvářet si dokonalý začarovaný kruh. Bojím se toho, protože mi to nejde, nebo mi to nejde, protože se toho bojím?

Vystoupit z komfortní zóny bolí. Hodně bolí. Ale zpravidla jen na začátku. Když se překonáte, dostaví se naopak skvělý pocit. Zkuste sebrat odvahu a pusťte se do toho. Převezměte zodpovědnost za část náročného projektu. Postavte se na konferenci před 150 lidí a mluvte.

Možná všechno nepůjde hladce. Možná se nervozitou zakoktáte, ale to přece neznamená neúspěch. Nikdo v publiku se vám posmívat nebude. Většina lidí si představí sebe na vašem místě a hlavou jim prolétne: „Klobouk dolů, mě by na to pódium nikdo nedostal.“

» Neuspávejte hady. 5 tipů, jak dělat super prezentace

Získejte si respekt lidí

Pokud řeknete, že něco pošlete v pondělí večer, pošlete to v pondělí večer. Ne v úterý dopoledne. Kolegové si vás budou vážit, když vědí, že je na vás spoleh. Je to mnohem lepší cesta, jak se stát oblíbeným, než jim každý den dvacetkrát lichotit.

Respekt si získáte také tím, že nepřeceňujete svou roli jednotlivce, ale vnímáte se jako součást týmu. Jágr je tím, kdo dal gól, ale někdo jiný mu předtím musel puk přihrát. Stejné je to v práci. Každý máme svou specializaci a něco umíme lépe než ostatní. Ve spoustě jiných oblastí ale plaveme a bez podpory týmu nedokážeme nic.

» Podívejte se, jaké pozice teď firmy nabízejí

Jobs.cz

Další články k tématu

Víte, kde hledat skutečné lektorské osobnosti?

 „Firemní vzdělávání stojí na osobnosti lektora,“ říká Jaroslav Veteška, předseda České andragogické společnosti. Ta ve spolupráci s Asociací institucí manažerského vzdělání letos opět ocení osobnosti, které mohou sloužit jako vzory ostatním lektorům a odborníkům v oblasti vzdělávání dospělých. ↑ Jaroslav Veteška, předseda České andragogické společnosti. Již pošesté vyhlašujete cenu Osobnost vzdělávání dospělých. Není všelijakých ocenění už víc … číst více

Karel Novotný: Lidé rádi kupují snadné recepty na úspěch

Vlastní podnikání a značka může vydělat slušné peníze i zaručit štěstí, slyšíme dnes všude kolem. Karel „Mindless“ Novotný o tom něco ví. Po 15 letech v branži radí firmám i živnostníkům, jak budovat byznys a zacházet s marketingem, aby se dařilo. Co je podle něj podstata úspěchu? A může se povést i vám?  » 4 minuty … číst více

Google není všemocný. Jak trénovat svoji paměť?

Ošklivý parazit přišel před obchodní dům, tam uviděl vitamin C a kantora, který drbal Hynka pod bradou. Třeba takto na první pohled „šíleně“ může vypadat paměťová cesta, díky které si lidský mozek zapamatuje zdánlivě nezáživné věci. Jakub Pok, vystudovaný právník, se tréninkem paměti zabývá přes 15 let. „Momentálně se učím zpaměti všech 3082 paragrafů nového … číst více

Zajímá nás, jak jste spokojení s prací

Děkujeme, že máte zájem nám říci více o své spokojenosti s prací! Výsledky nám pomůžou získat přesnější informace o pracovním trhu a následně i připravovat lepší články na Jobs.cz. Vyplnění vám zabere jen pár minut, slibujeme. Zde je dotazník: číst více