Inspirace od uklízeček. Jak mít rád svou práci?

V moderním světě očekáváme, že za práci dostaneme něco víc než „jenom“ peníze. Myšlenka, že by nás mělo těšit to, co děláme, je pěkná. Zajímavé přitom je, že na konkrétní profesi až tolik nezáleží. Naplňovat vás může i to, že vytíráte v nemocnici.

Spokojení uklízeči

Profesorka z Yaleovy univerzity Amy Wrzesniewski zkoumala, co lidem přináší pocit smysluplnosti v práci. Narazila na zajímavou skupinu uklízečů v jedné americké fakultní nemocnici. Ti svou práci nebrali jen jako nutné zlo na vydělání peněz. Naopak cítili hrdost, že dělají zrovna tohle.

↑ Smysl může mít jakákoliv práce, když ho v ní objevíte.

Každý den jiný obraz

V tom, aby špitál svítil čistotou, totiž viděli smysl – ostatně kdo by chtěl po operaci ležet ve špíně? Uklízeči se zajímali i o psychickou pohodu nemocných. Jedna uklízečka například každý den měnila obrazy v pokojích nehybných pacientů. Věřila, že i taková drobnost může přispět k rychlejšímu uzdravení.

Uklízeči si také všímali, když byl některý z pacientů smutný. Aby mu ulevili, posloužili mu jako vrba nebo ho s pochopením nechali vyplakat. Řešili také, jaké čistící prostředky je nejlepší používat, aby chemikálie co nejméně dráždily smysly nemocných.

Vlastní úkoly navíc

Podle Amy Wrzesniewski nezáleží na tom, co děláme, ale jak o tom přemýšlíme. Uklízeči svou práci považovali za důležitou, a proto se cítili spokojení. Přispělo i to, že si vymysleli vlastní úkoly, které po nich nikdo nechtěl (výměna obrazů v pokojích). I když věděli, že je za to šéf nijak neocení, přišlo jim dobré to udělat.

Proč tolik lidí ve své práci nevidí smysl?

Ve složité firemní struktuře mnoha korporací se smysl pracovního dne ztrácí v nekonečných jednáních, konferenčních hovorech a powerpointových prezentacích.

Když jste jedním z mnoha tisíců zaměstnanců, kteří řeší projekt, jehož spuštění se plánuje na rok 2021, snadno ztratíte kontakt se smyslem svého snažení. Není divu, že lidé, kteří pracují v korporacích, často sní o tom, že všeho nechají a najdou si práci, jejíž konečným výsledkem bude něco hmatatelného.

Život je příliš krátký na to, abyste chodili do práce s odporem. Jestli jste přes veškerou vaši snahu nic nezměnilo, je na čase jít dál. Při hledání práce se neomezujte na stejné pracovní nabídky jako dřív. Zkuste poslat životopis i na trochu odlišné pozice. Třeba zjistíte, že po nové cestě se vám půjde mnohem lépe.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Závislost na práci. Hrozí i vám?

Pod slovem workoholik si lidé obyčejně představí ambiciózního a úspěšného člověka, který má jen jednu „drobnou“ vadu – neustále mluví o své práci, čímž je svému okolí trochu protivný. Paradoxem je, že člověk stižený workoholismem vůbec nemusí být úspěšný. E-maily i na dovolené Kdo je ten kolega s průsvitnou tváří, který vždy odchází z kanceláře jako poslední, … číst více

Sportosofie: 18 inspirativních vět, které řekli sportovci

Zatímco sedíte na poradě, oni tahají činky. Když hrajete přesilovku na obchodním jednání, oni potí krev v národním dresu na olympiádě v Soči. Profesionální sportovci. Jejich náplň práce se od té vaší asi značně liší, ale i tak vás může svět profesionálních hokejistů, tenistů či lyžařů inspirovat. Třeba v náhledu na úspěch, kariéru, prohry a celkově život. … číst více

Reportáž: IT firma, kde mají hodně netradiční benefity

Míjíme o stěnu zaparkované koloběžky, obří akvárium i dětský koutek s houpacím koníkem. Také sleeping boxy, kde si zaměstnanci mohou přes den trochu odpočinout. V jednom ze dvou fotbálkových boxů zrovna hraje čtveřice kolegů. „Na Jobs.cz nás budete fotit? Ale jo, proč ne,“ smějí se, zatímco na ně míří objektiv. ↑ Zbyšek Němec, šéf vývoje v Kentico Software: … číst více

FOTO: 10 firem, kde můžete v práci relaxovat

Můžete v práci i relaxovat? Myslíme se souhlasem vedení… V těchto deseti firmách si zaměstnanci mohou v pracovní době odskočit na lezeckou stěnu, lehátko na terase (když je počasí) nebo si zahrát kulečník a scrabble. A velká část z nich zrovna hledá nové kolegy. Podívejte se na fotogalerii. Zmíněných deset firem patří mezi 33 finalistů … číst více