Inspirace od uklízeček. Jak mít rád svou práci?

V moderním světě očekáváme, že za práci dostaneme něco víc než „jenom“ peníze. Myšlenka, že by nás mělo těšit to, co děláme, je pěkná. Zajímavé přitom je, že na konkrétní profesi až tolik nezáleží. Naplňovat vás může i to, že vytíráte v nemocnici.

Spokojení uklízeči

Profesorka z Yaleovy univerzity Amy Wrzesniewski zkoumala, co lidem přináší pocit smysluplnosti v práci. Narazila na zajímavou skupinu uklízečů v jedné americké fakultní nemocnici. Ti svou práci nebrali jen jako nutné zlo na vydělání peněz. Naopak cítili hrdost, že dělají zrovna tohle.

↑ Smysl může mít jakákoliv práce, když ho v ní objevíte.

Každý den jiný obraz

V tom, aby špitál svítil čistotou, totiž viděli smysl – ostatně, kdo by chtěl po operaci ležet ve špíně? Uklízeči se zajímali i o psychickou pohodu nemocných. Jedna uklízečka například každý den měnila obrazy v pokojích nehybných pacientů. Věřila, že i taková drobnost může přispět k rychlejšímu uzdravení.

Uklízeči si také všímali, když byl některý z pacientů smutný. Aby mu ulevili, posloužili mu jako vrba nebo ho s pochopením nechali vyplakat. Řešili také, jaké čistící prostředky je nejlepší používat, aby chemikálie co nejméně dráždily smysly nemocných.

Vlastní úkoly navíc

Podle Amy Wrzesniewski nezáleží na tom, co děláme, ale jak o tom přemýšlíme. Uklízeči svou práci považovali za důležitou, a proto se cítili spokojení. Přispělo i to, že si vymysleli vlastní úkoly, které po nich nikdo nechtěl (výměna obrazů v pokojích). I když věděli, že je za to šéf nijak neocení, přišlo jim dobré to udělat.

Proč tolik lidí ve své práci nevidí smysl?

Ve složité firemní struktuře mnoha korporací se smysl pracovního dne ztrácí v nekonečných jednáních, konferenčních hovorech a powerpointových prezentacích.

Když jste jedním z mnoha tisíců zaměstnanců, kteří řeší projekt, jehož spuštění se plánuje na rok 2021, snadno ztratíte kontakt se smyslem svého snažení. Není divu, že lidé, kteří pracují v korporacích, často sní o tom, že všeho nechají a najdou si práci, jejíž konečným výsledkem bude něco hmatatelného.

Život je příliš krátký na to, abyste chodili do práce s odporem. Jestli jste přes veškerou vaši snahu nic nezměnilo, je na čase jít dál. Při hledání práce se neomezujte na stejné pracovní nabídky jako dřív. Zkuste poslat životopis i na trochu odlišné pozice. Třeba zjistíte, že po nové cestě se vám půjde mnohem lépe.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

Jana Kutarňová

Další články k tématu

3 x 3 tipy, jak položit stres na lopatky

„Mě ale nezajímá, že jsi na to sám a musel jsi řešit i jiné věci. Ten termín byl včera!“ Ano, je to šéf, kdo na vás křičí, ale váš mozek slyší tygra. Hladina kortizolu jde nahoru a vaše tělo se ocitá ve stavu bojové pohotovosti. Trvalý stres páchá na lidském zdraví obrovské škody – náš … číst více

Už prostě nemůžu! Jak překonat vyhoření v práci

Neustále máte pocit, že nestíháte. Připadá vám, že vaše práce nemá smysl. Špatně spíte a pořád jste podráždění. Možná je to tím, že jste v zaměstnání spálili sami sebe. Pojďme si říct, jak preventivně dobíjet baterky – a kudy ven, když už hoří. » 3 minuty čtení « ↑ Jak se pozná náběh na vyhoření? Nejprve … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve rok … číst více

ADP: Buďte úspěšní a zůstaňte sami sebou!

Jako manažeři v ADP šéfují týmům, které se na dálku starají o mzdy firmám po celém světě. Kromě toho si Soňa Kahánek Kročilová a Roman Bečka vybrali ještě další pracovní „misi“. Soňa má pod palcem interní program „iWIN“, který pomáhá kolegyním rozvíjet kariéru nebo lépe sladit práci a péči o rodinu. Roman vede iniciativu „ADP Pride“, … číst více