Inspirace od uklízeček: jak mít rád svou práci?

V moderním světě očekáváme, že za práci dostaneme něco víc než „jenom“ peníze. Myšlenka, že by nás mělo těšit, co děláme, je pěkná. Jak toho ale docílit?

Nejvíce smysluplná povolání

Pracujete jako farář, chirurg, anesteziolog nebo zastáváte ředitelskou funkci? Pak s největší pravděpodobností patříte mezi šťastlivce, kteří se ráno těší se do práce. Nezbývá než gratulovat.

Z průzkumu americké analytické společnosti PayScale, kterého se zúčastnily dva miliony lidí různých profesí, dále vyplývá, že na opačném pólu skončili hlídači parkovišť. Za naplňující práci to považuje pouhých 5 % dotázaných. Vcelku překvapivě se na chvostu umístili i makléři nebo módní návrháři.

↑ Smysl může mít jakákoliv práce, když ho v ní objevíte.

Spokojení uklízeči

Abyste však měli dobrý pocit z práce, na konkrétní profesi ve výsledku až tolik nezáleží. Naplňovat vás může i to, že vytíráte v nemocnici.

Profesorka z Yaleovy univerzity Amy Wrzesniewski zkoumala, co lidem přináší pocit smysluplnosti v práci. Narazila na zajímavou skupinu uklízečů v jedné fakultní nemocnici. Ti svou práci nebrali jen jako nutné zlo na vydělání peněz, naopak cítili hrdost, že dělají zrovna tohle.

Každý den jiný obraz

V tom, aby špitál svítil čistotou, totiž viděli smysl – ostatně kdo by chtěl po operaci ležet ve špíně? Uklízeči se zajímali i o psychickou pohodu nemocných. Jedna uklízečka například každý den měnila obrazy v pokojích nehybných pacientů. Věřila, že i taková drobnost může přispět k rychlejšímu uzdravení.

Uklízeči si také všímali, když byl některý z pacientů smutný. Aby mu ulevili, posloužili mu jako vrba nebo ho s pochopením nechali vyplakat. Řešili také, jaké čistící prostředky je nejlepší používat, aby chemikálie co nejméně dráždily smysly nemocných.

Vlastní úkoly navíc

Podle Amy Wrzesniewski nezáleží na tom, co děláme, ale jak o tom přemýšlíme. Uklízeči svou práci považovali za důležitou a proto se cítili spokojení. Přispělo i to, že si vymysleli vlastní úkoly, které po nich nikdo nechtěl (výměna obrazů v pokojích). I když věděli, že je za to šéf nijak neocení, přišlo jim dobré to udělat.

Proč tolik lidí ve své práci nevidí smysl?

Ve složité firemní struktuře mnoha korporací se smysl pracovního dne ztrácí v nekonečných jednáních, konferenčních hovorech a powerpointových prezentacích.

Když jste jedním z mnoha tisíců zaměstnanců, kteří řeší projekt, jehož spuštění se plánuje na rok 2020, snadno ztratíte kontakt se smyslem svého snažení. Není divu, že lidé, kteří pracují v korporacích, často sní o tom, že všeho nechají a najdou si práci, jejíž konečným výsledkem bude něco hmatatelného.

Život je příliš krátký na to, abyste chodili do práce s odporem. Jestli jste přes veškerou vaši snahu nic nezměnilo, je na čase jít dál. Při hledání práce se neomezujte na stejné pracovní nabídky jako dřív. Zkuste poslat životopis i na trochu odlišné pozice. Třeba zjistíte, že po nové cestě se vám půjde mnohem lépe.

Chcete práci, kam budete chodit rádi?      Zobrazit nabídky

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

5 kancelářských vychytávek, které chcete mít i vy

Do kanceláře se můžete i těšit. Šedé kancelářské kóje se pomalu, ale jistě stávají minulostí. Firmy, kterým záleží na pohodě a zdraví zaměstnanců, zvou do svých prostor designéry, aby jim pomohli navrhnout prostor, ve kterém zaměstnanci najdou klid na práci a zároveň živoucí inspirativní prostředí s prostorem pro nezbytný odpočinek. Nahlédněte do pěti zahraničních kanceláří, … číst více

8 věcí, které vám pomohou chodit z práce dřív než teď

Minule jsme vám představili 7 tipů, jak odcházet brzy z kanceláře. Dnes je čas na druhou várku. Tak co, ještě pořád za sebou chcete vláčet nekonečné: nestíhááááám? » 2 minuty čtení « ↑ Co vidíte, když se ohlédnete za svým dnem? 1. Opusťte kancelář. Aspoň jednou denně Míchat práci a osobní život je podle psycholožky … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni (probůh) neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve … číst více

Reportáž: IT firma, kde mají hodně netradiční benefity

Míjíme o stěnu zaparkované koloběžky, obří akvárium i dětský koutek s houpacím koníkem. Také sleeping boxy, kde si zaměstnanci mohou přes den trochu odpočinout. V jednom ze dvou fotbálkových boxů zrovna hraje čtveřice kolegů. „Na Jobs.cz nás budete fotit? Ale jo, proč ne,“ smějí se, zatímco na ně míří objektiv. ↑ Zbyšek Němec, šéf vývoje v Kentico Software: … číst více