Jaké to je vyvíjet auta, která budou řídit sama, nebo co to je kosmický výzkum? V našem Jobcastu vám různí odborníci přiblíží svoji kariérní dráhu i co je fascinuje na odvětví, jímž se zabývají.
Co host, to jiný příběh pro náš Jobcast. Každý, koho jsme pro něj vyzpovídali, rozjel ve svém oboru slibnou kariéru nebo naopak velké věci plánuje.
Pro každého z našich hostů je také typické, že „budování kariéry“ není jeho nebo jejím primárním cílem. Tím je poznávání a prošlapávání zatím málo probádaných cest. Ať už je to digitalizace ve zdravotnictví nebo třeba expertní dobrovolnictví.
Příběhy našich hostů mohou být inspirací pro každého, kdo přemýšlí o své profesní cestě, překážkách, které je potřeba na ní překonávat, ale i motoru, jenž člověka pohání, a je důvodem, proč vstává každé ráno z postele a jde dělat to, co ho baví. I když ho někdy čekají těžká rozhodování nebo rutina.
O smysluplnosti vědy
Například kosmický výzkumník Jan Lukačevič hovoří o tom, jaký je to pocit, když doporučení, na jejichž tvorbě se podílel, uvádí do praxe generální tejemník NATO Jans Stoltenberg. Silným motivem, proč se zapojovat do různých projektů, ať už vedeckých, nebo vědu popularizujících, je pro něj vědomí, že tím, co umí, může být prospěšný. A také se z podcastu s ním dozvíte, v čem mu pomohl na cestě k vědecké kariéře skauting.
Čtvrtý stupeň autonomie
„Ajťáci“ Petr Bergl a Daniel Haupt z firmy Digiteq zase v osmém dílu Jobcastu vysvětlují, že autonomie řízení aut se dělí na šest stupňů. „Zajímavé to je od třetího čtvrtého stupně, kdy už na určitých místech, třeba na dálnici, je auto schopno převzít za jízdu plnou zodpovědnost, zatímco člověk si může třeba číst, “ popisuje Petr Bergl, vedoucí jednoho z IT oddělení, které má na starosti vývoj a testování sofistikovaných softwarových komponentů. Ty se prověřují i během jízdy za polárním kruhem.
Daniel Haupt hovoří zase o tom, jak se firma Digiteq zejména v posledních dvou letech rychle rozrůstá, takže jeho práci provází nepřetržitá progresivní změna a budování dalších a dalších IT týmů.
Z korporátu přes podnikání k nezisku
Eva Pavlíková se v rozhovoru rozpovídala o své cestě, která vedla od zaměstnání v korporátu přes vlastní podnikání až do současné neziskové organizace Česko Digital. „Je pro mě důležité vědět, že to, co dělám a umím, je užitečné pro někoho jiného,“ vysvětluje žena, která v rámci Česko Digital buduje komunitu expertních dobrovolníků pomáhajících ve svém volném čase s nejrůznějšími projekty. S tím, jak se rozrůzňují, přibývají k IT expertům postupně učitelé, právníci nebo psychologové.
Projděte si všechny díly Jobcastu, přihlašte se k odběru, a inspirujte se i vy, jak rozvíjet svoji kariéru. Každý den najdete tisíc skvělých nabídek práce na Jobs.cz.