Poslechněte si náš Jobcast se zajímavými hosty o jejich kariérní cestě

Jaké to je vyvíjet auta, která budou řídit sama, nebo co to je kosmický výzkum? V našem Jobcastu vám různí odborníci přiblíží svoji kariérní dráhu i co je fascinuje na odvětví, jímž se zabývají.

Kosmický výzkumník Jan Lukačevič (vlevo) s moderátorem Jobcastu Milanem Fořtem.

 

Co host, to jiný příběh pro náš Jobcast. Každý, koho jsme pro něj vyzpovídali, rozjel ve svém oboru slibnou kariéru nebo naopak velké věci plánuje. 

Pro každého z našich hostů je také typické, že „budování kariéry“ není jeho nebo jejím primárním cílem. Tím je poznávání a prošlapávání zatím málo probádaných cest. Ať už je to digitalizace ve zdravotnictví nebo třeba expertní dobrovolnictví.

Příběhy našich hostů mohou být inspirací pro každého, kdo přemýšlí o své profesní cestě, překážkách, které je potřeba na ní překonávat, ale i motoru, jenž člověka pohání, a je důvodem, proč vstává každé ráno z postele a jde dělat to, co ho baví. I když ho někdy čekají těžká rozhodování nebo rutina.

O smysluplnosti vědy

Například kosmický výzkumník Jan Lukačevič hovoří o tom, jaký je to pocit, když doporučení, na jejichž tvorbě se podílel, uvádí do praxe generální tejemník NATO Jans Stoltenberg. Silným motivem, proč se zapojovat do různých projektů, ať už vedeckých, nebo vědu popularizujících, je pro něj vědomí, že tím, co umí, může být prospěšný. A také se z podcastu s ním dozvíte, v čem mu pomohl na cestě k vědecké kariéře skauting.  

Čtvrtý stupeň autonomie

„Ajťáci“ Petr Bergl a Daniel Haupt z firmy Digiteq zase v osmém dílu Jobcastu vysvětlují, že autonomie řízení aut se dělí na šest stupňů. „Zajímavé to je od třetího čtvrtého stupně, kdy už na určitých místech, třeba na dálnici, je auto schopno převzít za jízdu plnou zodpovědnost, zatímco člověk si může třeba číst, “ popisuje Petr Bergl, vedoucí jednoho z IT oddělení, které má na starosti vývoj a testování sofistikovaných softwarových komponentů. Ty se prověřují i během jízdy za polárním kruhem.

Daniel Haupt hovoří zase o tom, jak se firma Digiteq zejména v posledních dvou letech rychle rozrůstá, takže jeho práci provází nepřetržitá progresivní změna a budování dalších a dalších IT týmů.   

Z korporátu přes podnikání k nezisku

Eva Pavlíková se v rozhovoru rozpovídala o své cestě, která vedla od zaměstnání v korporátu přes vlastní podnikání až do současné neziskové organizace Česko Digital. „Je pro mě důležité vědět, že to, co dělám a umím, je užitečné pro někoho jiného,“ vysvětluje žena, která v rámci Česko Digital buduje komunitu expertních dobrovolníků pomáhajících ve svém volném čase s nejrůznějšími projekty. S tím, jak se rozrůzňují, přibývají k IT expertům postupně učitelé, právníci nebo psychologové.

Projděte si všechny díly Jobcastu, přihlašte se k odběru, a inspirujte se i vy, jak rozvíjet svoji kariéru. Každý den najdete tisíc skvělých nabídek práce na Jobs.cz

 

Další články k tématu

Když se holky učí programovat

Mnoho žen má z IT respekt. Programování? Ne ne, to rozhodně není pro mě, kroutí hlavou. Právě pro ně je tu projekt RailsGirls – víkendové programátorské školení určené i začátečnicím. Holky si vyzkouší základy programování a zjistí, že to zase takový strašák není. Nechodí jen programátorky RailsGirls je projekt z Finska, který se rozšířil do mnoha států. Češky … číst více

Naučte se: jak za minutu říct, kdo jste a co chcete

Představte si, že jste navštívili odbornou konferenci a během pauzy na kávu potřebujete rychle oslovit jednoho z řečníků. Prohodit pár zdvořilostních vět, předat mu vizitku a pozvat jej na akci, kterou vaše firma pořádá za měsíc. Výtahová řeč Nezdá se to, ale může jít o nesnadný úkol. Ve váš neprospěch hraje omezený čas, rušné prostředí a … číst více

7 zaručených zabijáků vaší prezentace

Zažijete to všude. Odborné konference a setkání nebo interní celofiremní srazy – tam všude najdete prezentující, kteří jednou hláškou dokáží shodit zbytek své prezentace. Vypouštíte při mluvení na mikrofon i vy některou z následujících vět? Zbavte se jich a vaše slova získají na váze. 1. Slyšíte mě dobře? Jedna, dva, tři. Funění a poklepávání na … číst více

Inspirujte se od úspěšných manažerů: Co číst v létě?

Vezměte si letos k vodě knížku, která vás inspiruje a obohatí. Zeptali jsme se špiček v oblasti kariéry a vzdělávání, jakou knížku by vám přibalily k opalovacímu krému. Kritéria? Schroustat na jeden zátah a po přečtení nastartovat osobní efektivitu, strategické myšlení a kreativitu. ↑ Máme pro vás 7 tipů na prázdninové čtení k vodě. Zen a hotovo Milan … číst více