I když na vás šéf nekřičí, může to být bossing

Ráno vstáváte s pocitem nevolnosti při pomyšlení, že zase musíte do práce. Klepou se vám ruce, jste duchem nepřítomní a v hlavě se rojí myšlenky, jak to udělat, abyste tam dnes nemuseli. Důvodem je váš šéf.

Tichý bossing

Večer si lehnete do postele a slyšíte manažera opakovat výtky z posledních dní. Přemýšlíte, proč jste tak nemožní, špatní a neschopní. Nedokážete už odpočívat ani v soukromí. Šéf vás v myšlenkách „pronásleduje“ pořád.

Termín bossing jste už nejspíš slyšeli. Lidé si většinou představí agresivního šéfa, který řve na podřízené. Ano, i takoví jsou. Jenže pod tímhle anglicky znějícím neanglickým (opravdu, v anglickém slovníku ho nenajdete) výrazem se toho skrývá mnohem víc.

↑ Bossing znamená psychickou šikanu v zaměstnání, které se dopouští nadřízený pracovník. A může vypadat i takhle:

1. Opakovaně dostáváte práci, která nespadá do vaší kompetence

Abychom měli jasně dáno, co je a není náplní naší práce, máme ve smlouvě popis pracovní pozice. Samozřejmě v něm nemůže být výčet činností stoprocentní, ale měl by obsahovat esenci toho, jakou pozici ve firmě zastáváte. Pokud opakovaně dostáváte práci, která přísluší někomu jinému, promluvte si o tom se šéfem. Pokud vás odbyde a situace se nadále opakuje, hranice bossingu je překročena.

2. Šéf je nespravedlivý

Někdy se stane, že v práci dojde k nedorozumění. Prostě si jeden kolega si myslí něco a ono to tak třeba není. Šéf by měl umět řešit situace v týmu férově. Pokud na vás výjimečně „spadne“ něco, co nebyla vaše vina, vysvětlete to, ale nehádejte se. Ovšem pokud se situace opakuje, šéf vaše vysvětlování neposlouchá, kolegy z toho nechá vyváznout, zatímco vy to vždy odnesete, je na čase zbystřit.

3. Přetěžuje vás a zadává více práce, než je reálné stihnout

Množství práce je poměrně těžké odhadnout. Správný šéf by měl být schopen diskuse na téma časové náročnosti úkolů. V dnešních firmách je naprosto běžné, že práce máme mnohem více, než stihneme. Pak je ale důležité, aby vám nadřízený pomohl správně stanovit priority tak, abyste to důležité zvládli v pracovní době. Pokud mu pořád dokola opakujete, že to prostě nejde stihnout a on vám jen vyčítá, že jste neschopní a musíte to stihnout třeba o víkendu, jedná se o bossing.

4. Příliš vás hlídá a nikdy nepochválí

Každý šéf by měl mít přiměřenou důvěru ve své podřízené. Je tím, kdo jim zadává práci, což ovšem znamená říkat CO mají dělat, nikoli JAK. Pokud šéf kontroluje každý váš krok, chodí se co pět minut ptát, jak jste s tím pohnuli, má nejspíš velké nedostatky. A když se k tomu přidá fakt, že manažer ani neví, co je pochvala za dobře odvedenou práci, jedná se o bossing jako vyšitý.

» 5 hříchů špatného šéfa. Děláte pod někým takovým?

5. Pomlouvá vás, chová se nadřazeně

Nikoho asi nepřekvapí, že psychický teror je často ještě horší než ten fyzický. Pokud se k vám šéf chová nadřazeně, neustále dává najevo, že jste neschopní a nevýkonní, pomlouvá vás před ostatními či vás před nimi ponižuje, vezměte nohy na ramena.

6. Je vulgární, vybíjí si na vás zlost

Tohle je ten klasický obrázek bossingu. Takové chování je nejen za hranicí profesního vystupování, ale prosté lidskosti. Nic takového si nenechte líbit.

Jak čelit bossingu?

  • Hranice jsou tam, kde si je určíte. Proto se šéfem o problému mluvte. Povězte mu například, že když vám zadává více práce, než je reálné stihnout, je to pro vás dost stresující. Vyzvěte ho, ať vám pomůže s určením priorit.
  • Jedná-li se o hlubší či déletrvající bossing, zkuste si s manažerem domluvit schůzku, kde vše proberete. Pečlivě se na ni připravte. Sepište si veškeré body, které vám vadí, včetně konkrétních příkladů situací z poslední doby. Na schůzce mluvte klidně a držte se faktů. Nebojte se však zmínit, že některé situace jsou pro vás psychicky zatěžující. Pokuste se ze schůzky odejít s dohodou, jak budete v budoucnu těmto problémům předcházet.
  • Má-li váš šéf dostatek sebereflexe, rozhovor mu otevře oči a sám na sobě zapracuje. Pokud ale ne, neváhejte a práci vyměňte. Zažíváte-li delší dobu bossing, vystavujete se vážnému nebezpečí zdravotních problémů s psychickými i fyzickými příznaky. A žádná práce nestojí za újmu na zdraví.

Lucie Klabanová

Manažerka a autorka projektu make-it-easy.cz, který pomáhá manažerům zjednodušit způsob organizace práce a řízení lidí.

Další články k tématu

Co platí na šéfa, který řeší každý detail

Váš šéf se rád zasekává nad maličkostmi. Delegování je mu cizí a neustále něco kontroluje. Na skutečné vedení týmu nemá pro samou zaneprázdněnost čas. Jak se vypořádat s mikromanažerem, který se nechává pohltit detaily? » 2 minuty čtení « Dělejte i samostatná rozhodnutí Lidé s „nemocí“ zabývat se mikroúkoly by nejraději řídili celý projekt sami – proto … číst více

Šikana v práci je často jen snaha odsunout nepříjemnou pravdu

Posměch na poradách, urážky, shazování dosavadní práce. Tímto způsobem se projevuje mobbing − šikana na pracovišti. Proč se někdy lidé v práci chovají jako malé děti a jak se šikaně bránit? Na to odpovídá osobnostní kouč a konzultant managementu Petr Pražák. Proč se někdy lidé v práci chovají jako malé děti a mají zapotřebí šikanovat ostatní? … číst více

8 tipů, jak odhalit firmu ještě před nástupem

Pokud se chcete každé ráno těšit do práce, mějte oči otevřené už na pohovoru. Jak odhadnout, jestli vás budou brát jako parťáka, nebo s vámi budou jednat jako s kusem hadru? 1. Jak vás přivítají? Pokud se už na recepci cítíte jako vetřelec, zbystřete. Zaposlouchejte se do hovoru recepčních nebo vrátných. Mají dostatek taktu, aby … číst více

Ve firmě se uvolnila super pozice: tipy, jak ji získáte

V celé firmě není na uvolněnou nebo nově vzniklou pozici lepšího kandidáta, než jste vy. Nebo si to alespoň myslíte. Ta pozice by se vám líbila, práce by vás bavila a určitě byste byli úspěšní. To si také myslíte vy. Co je klíčové při výběru interních kandidátů, jak se na to dívá management a jak … číst více