5 hříchů špatného šéfa. Děláte pod někým takovým?

Práce vás může bavit, jak chce, ale pokud máte šéfa, kterého si nevážíte, sebere vám to hodně sil. Dali jsme dohromady pět hříchů špatných manažerů a také to, koho si lidé nad sebou přejí, když chtějí svou práci dělat dobře.

1. hřích: Nerozsekne

Porada pomalu končí. Zazněla hromada nápadů a snad všechna myslitelná pro a proti. Zbývá jediné: aby to šéf nějak rozseknul.

Jenže to neudělá. Je to totiž manažer, který se neumí rozhodovat. Vypadne z něj jen provizorní rozhodnutí, které následně dvacetkrát změní. Anebo strčí hlavu do písku a svolá na dané téma další dvouhodinovou schůzku.

Jakého šéfa lidé chtějí? Odvážného. Nebojí se dělat ani rozhodnutí, u kterých se těžko předvídá výsledek nebo která nejsou moc populární.

↑ To rozdýchám, to rozdýchám! Se šéfy to někdy není vůbec snadné.

2. hřích: Nenechává dýchat

Je váš šéf zamilovaný do kontrolování? Jeho neustálé dotazy, jak jste s úkolem daleko a kdy už to bude, vás nejspíš přimějí vidět rudě. Dusivá kontrola prostě… dusí. Lidé (překvapivě!) nedosahují lepších výkonů, ale postupně se čím dál víc bojí dělat věci po svém.

Jakého šéfa lidé chtějí? Velkorysého. Jste v jeho týmu, dost možná si vás i sám vybral, a tak vám věří – že jste profík a dodáte všechno tak, jak máte. Něco se vám i přes veškerou snahu nepovedlo? Hlavu vám neutrhne, chyby přece děláme všichni.

3. hřích: Nepochválí

Jak rádi od šéfa slyšíme: „Skvělá práce, díky!“ Člověk by řekl, že je to drobnost. Jenže není. Když šéf chválit neumí a přechází i výjimečné výkony mlčením, bere to motivaci.

Jakého šéfa lidé chtějí? Empatického. Rád pochválí, když je za co. A z jeho úst zní pochvala opravdu upřímně, ne jako z manažerské příručky.

4. hřích: Nerozvíjí

Manažerská role, nebo nedotknutelný královský trůn? Některým šéfům tyto dvě kategorie splývají. Nikdo nesmí být lepší než oni, nikdo je nesmí ohrozit. Často přitom platí, že „král je nahý“.

Tento typ manažerů se lidi v týmu nesnaží rozvíjet. Naopak je lehounce dusí… Je to od nich hloupé a krátkozraké a dlouho se takové zacházení vydržet nedá.

Jakého šéfa lidé chtějí? Sebevědomého. Neřeší, že mu jednoho dne můžete přerůst přes hlavu, protože úspěch svých lidí nechápe jako ohrožení. Podporuje vás, když si chcete zkoušet nové věci a role.

5. hřích: Nerespektuje čas

„Nikoho nezajímá, že kromě práce máš i rodinu a koníčky.“ Takhle natvrdo vám to šéf asi nikdy neřekl, ale pokud z něj máte přesně takový pocit, je něco špatně.

Doby, kdy bylo „ctností“ trávit v kanceláři 12 hodin denně a dávat na odiv, kolik dovolené si převádíte do dalšího roku, jsou už naštěstí pryč. Dozrál ale do této fáze i váš šéf?

Jakého šéfa lidé chtějí? Lidského. Netrápí vás zbytečnými přesčasy, nevolá vám o víkendech a neprudí, když chcete dovolenou. Respektuje váš čas i osobní život. Ostatně ví, že spokojenost v této oblasti se pak promítá i do práce.

» Je na čase změnit šéfa? Podívejte se po lepší práci

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Co platí na šéfa, který řeší každý detail

Váš šéf se rád zasekává nad maličkostmi. Delegování je mu cizí a neustále něco kontroluje. Na skutečné vedení týmu nemá pro samou zaneprázdněnost čas. Jak se vypořádat s mikromanažerem, který se nechává pohltit detaily? » 2 minuty čtení « Dělejte i samostatná rozhodnutí Lidé s „nemocí“ zabývat se mikroúkoly by nejraději řídili celý projekt sami – proto … číst více

9 vět, které vám zabouchnou dveře před povýšením

Zdá se vám, že byste si zasloužili povýšení? Netlačte na pilu a dvakrát si rozmyslete, než před šéfem vyslovíte některou z následujících vět.  1. Jsem tu déle než Pepa, zasloužím si to Tak toto rozhodně neříkejte. Dnes už nikdo nehledí na zásluhy a roky strávené ve firmě. Důležitý je aktuální výkon – tedy to, co firmě … číst více

I když na vás šéf nekřičí, může to být bossing

Ráno vstáváte s pocitem nevolnosti při pomyšlení, že zase musíte do práce. Klepou se vám ruce, jste duchem nepřítomní a v hlavě se rojí myšlenky, jak to udělat, abyste tam dnes nemuseli. Důvodem je váš šéf. Tichý bossing Večer si lehnete do postele a slyšíte manažera opakovat výtky z posledních dní. Přemýšlíte, proč jste tak … číst více

62 % nováčků nikdo nezaškolil, zjistil průzkum Jobs.cz

Firmy dnes dělají všechno možné, aby přilákaly nové lidi. Zajímalo nás, co se děje po nástupu, konkrétně jak probíhá zaškolování. Výsledky nám docela vyrazily dech. 62 % lidí řeklo, že se jim nikdo pořádně nevěnoval. Zaučili mě, až když jsem chtěl odejít „Zaškolení neproběhlo vůbec. Vše jsem si musel zjišťovat sám. Byl jsem tedy odkázán … číst více