Šikana v práci je často jen snaha odsunout nepříjemnou pravdu

Posměch na poradách, urážky, shazování dosavadní práce. Tímto způsobem se projevuje mobbing − šikana na pracovišti. Proč se někdy lidé v práci chovají jako malé děti a jak se šikaně bránit? Na to odpovídá osobnostní kouč a konzultant managementu Petr Pražák.

Proč se někdy lidé v práci chovají jako malé děti a mají zapotřebí šikanovat ostatní?

Mobbing může být způsob, jakým tým vytěsňuje některé nežádoucí členy. Když pracuji s týmy a společně řešíme jejich problémy, nejdůležitější informace často zjistíme, když se začneme dozvídat více o „černých ovcích“ a „obětních beráncích“, tedy neoblíbených, perzekvovaných a „odejitých“ členech týmu. Ti často představovali vlastnosti a hodnoty, které v týmu z některého důvodu nechtěly být viděny, protože narušovaly zónu komfortu. Psychologicky bychom mohli říci, že tým na tyto osoby promítal svůj stín. Tyto stínové vlastnosti nemusí být jen negativní, pouze se na ně raději nechceme dívat. Může to být snaha upozornit na neetické jednání nebo odvaha rozporovat status quo.

Pokud se v týmu objeví mobbing, čí je to chyba? Manažera, který nedokázal vybudovat a ohlídat dobré vztahy v týmu?

Firemní kultura má dvě základní orientace – na výkon a na vztahy. Můžeme hovořit o kultuře Ostrých hochů, kde je na prvním místě výkonnost. Tato kultura je hodně postavena na vzájemné konkurenci. Naproti tomu v kultuře Mašliček jsou primární harmonické mezilidské vztahy a o výkon zase tak moc nejde. Ideálem je, pokud se manažerovi podaří propojit obě tyto orientace. To, jaké hodnoty a jakou firemní kulturu šéf podporuje a jak se sám chová, výrazně ovlivňuje kvalitu vztahů na pracovišti.

» I když na vás šéf nekřičí, může to být bossing

Jak se má chovat nováček, který nastupuje do již vybudovaného a usazeného týmu nebo oddělení?

Každý tým si vytváří svá týmová pravidla a normy. Mohou se týkat způsobu komunikace, míry pracovního nasazení, rozhodování a podobně. Tyto normy ani nemusí být přímo vysloveny, přesto je všichni znají a řídí se jimi. Dobrou metodou pro začátek v nové práci může být hra na kulturního antropologa na návštěvě v exotickém kmeni. To znamená pozorovat a všímat si, co se v týmu děje a jak to na mne působí, nevytvářet si příliš rychlé soudy a alespoň ze začátku nezasahovat do místních zvyklostí. Na změny je čas ve chvíli, kdy budete skutečně přijati za člena kmene, tedy týmu.

Petr Prazak

↑ Kouč a konzultant Petr Pražák: „Každý tým si vytváří svá týmová pravidla a normy.“ 

Jakým chováním si nový zaměstnanec může ostatní kolegy popudit proti sobě?

Dobrým způsobem, jak proti sobě všechny poštvat, je kritizovat vše, co vidím, prohlašovat, že v předchozím zaměstnání jsme to dělali lépe a od začátku pracovat výrazně rychleji a lépe než ostatní.

Potřebu šikanovat své podřízené mají i někteří šéfové, pak mluvíme o bossingu. Proč to někteří manažeři dělají? Je za tím nedostatek sebevědomí? Nebo toto chování můžeme přičíst spíše těm, kteří mají nějakou poruchu osobnosti?

To, co někdo popisuje jako bossing, by mnozí z nás definovali jako běžné pracovní vztahy. Zda toto chování vnímáme jako bossing, záleží na intenzitě takového jednání a také na citlivosti a reakci toho, koho se týká. Bossing může mít různé příčiny. Někteří manažeři mají pocit, že nejlepší způsob motivace zaměstnanců je špička jejich boty a vyvíjejí na své podřízené tlak, aby zvýšili výkon. Často to souvisí s celkovou firemní kulturou a šíří se to kaskádovitě odshora dolů. V některých případech stojí za bossingem racionální, i když ne zrovna etická strategie, jak se zbavit někoho v týmu bez nutnosti platit mu odstupné. A v určitých případech jde skutečně o patologické potěšení z používání moci u lidí s psychopatickými rysy osobnosti. Na druhé straně je známo, že pronásledovatel potřebuje vhodnou oběť. Pokud se tedy někomu stává, že na různých pracovištích hraje opakovaně roli oběti, může jít rovněž o osobnostní problém, který si zaslouží reflexi třeba za pomoci psychoterapeuta.

Může se zaměstnanec proti projevům bossingu bránit i jinak než výpovědí?

Nesoulad s nadřízeným bývá bohužel jedním z nejčastějších důvodů odchodu ze zaměstnání. Jde-li o exces v chování některého člověka ve firmě s jinak otevřenou a pozitivní kulturou, je jistá šance, že se situace vyřeší ku prospěchu zaměstnance. V rozhodování, jaké kroky podniknout, je důležité také to, zda se v hiearchii nad tímto „zlým šéfem“ nachází někdo, ke komu cítíte důvěru. Vhodná adresa, kde lze požádat o radu, může být personální oddělení, které by případně mělo pomoci v řešení podobných konfliktů.

» Podívejte se na nabídky firem ve vašem oboru

Jana Machálková

Další články k tématu

Polovina lidí považuje porady za ztrátu času

Pracovní porada je pro 54 procent českých zaměstnanců synonymem ztráty času. Alespoň to vyplynulo z internetového šetření mezi 843 návštěvníky portálu Jobs.cz. Vztah patnácti procent Čechů k poradám je ještě mnohem horší: nesnášejí je a když se naskytne vhodná příležitost, vyhnou se jim. Výsledkem jsou jen další porady “Častou chybou je špatná organizace setkání. Mnohdy není jasné, … číst více

6 tipů, jak v práci najít štěstí hned teď

Nečekejte, až vás šéf uznale poplácá po rameni nebo se vám povede něco „velkého”. Úspěch a radost můžete v práci prožívat každý den. Stačí, když si je uvědomíte a pojmenujete. Vychutnávat si pocit štěstí a naplnění pak bude mnohem snazší. » 3 minuty čtení « 1. Zapomeňte na: až jednou… Až budu vydělávat víc… Až … číst více

Profesionální trpitel a další kolegové, kteří vás donutí změnit práci

Objevují se nevyzpytatelně na nejrůznějších pracovištích. Nikdo neví, který personalista je nabral a proč. Kolem jejich kanceláře se plížíte po špičkách, aby na vás nezačali mluvit. A po nějakém čase vás přivedou k úvahám, jestli takovou společnost vážně máte zapotřebí. Člověk vydrží dělat jakoukoliv práci, pokud má kolem sebe příjemný kolektiv. Na druhou stranu existují typy … číst více

FOTO: 10 firem, kde můžete v práci relaxovat

Můžete v práci i relaxovat? Myslíme se souhlasem vedení… V těchto deseti firmách si zaměstnanci mohou v pracovní době odskočit na lezeckou stěnu, lehátko na terase (když je počasí) nebo si zahrát kulečník a scrabble. A velká část z nich zrovna hledá nové kolegy. Podívejte se na fotogalerii. Zmíněných deset firem patří mezi 33 finalistů … číst více