Pro studenty: jak získat praxi, kterou firmy ocení?

Jak zaujmout zaměstnavatele, když právě končíte školu a kolonka „pracovní zkušenosti“ ve vašem životopise zeje prázdnotou? Podle výzkumu, který mezi absolventy a firmami pravidelně pořádá kariérní portál Jobs.cz, zaměstnavatele kromě vystudovaného oboru nejvíce zajímá právě praxe v oboru. Co máte ale dělat, když vás na brigádě pustí tak akorát ke kopírce? Jednou z možností je zapojit se do některé ze studentských organizací, které zrovna na vaší škole působí.

aiesec praha

Studentské organizace

Téměř na každé vysoké školy najdete nějakou studentskou organizaci, klub nebo spolek. Mezi nejzavedenější patří například AIESEC na ekonomických fakultách, IAESTE na technických fakultách, Elsa na právnických fakultách nebo Erasmus Student Network. Za své zapojení sice neuvidíte ani korunu, vyzkoušíte si ale věci, ke kterým vás v zaměstnání hned tak nepustí a pokud budete chtít, můžete ještě při škole vyjet na placenou nebo neplacenou stáž, případně studia, do ciziny. S Martinem Ulmanem z AIESEC Praha jsme si povídali o tom, co se v této studentské organizaci zažít.

Jobs.cz: Co vlastně AIESEC dělá?

AIESEC je mezinárodní studentská organizace, která má za cíl rozvíjet mladé lidi, studenty z více než sta zemí celého světa. Pořádáme stáže v zahraničí a taky workshopy a veletrhy pro vysokoškoláky, jako například Career Days a Youth to Business.

Jobs.cz: Přijímáte teď nové členy. K čemu studenti v AIESEC přičichnou?
Nový člen má možnost vyzkoušet si práci v týmu, který může po určitém čase i sám vést. Naši členové použijí v praxi vědomosti, které získali ve škole. Mohou si vybrat ze čtyř různých pozic podle toho, co je zajímá. Přestože je to práce dobrovolnická, bez nároku na odměnu, dostanou za to členové kromě zkušeností i školení a workshopy od našich partnerů a bývalých členů – profesionálů v oboru.

Jobs.cz: V čem je AIESEC výjimečný? Nenaučí se studenti více, když si najdou brigádu nebo práci na částečný úvazek? Získají tak zkušenost od reálných zaměstnavatelů a ještě si přivydělají…
AIESEC je výjimečný v tom, že student není vůbec ničím omezen. Není vázaný jen na jednu činnost, ale během svého členství v AIESEC si může v krátkém časovém okamžiku vyzkoušet více pozic. Tím zjistí, jaká práce ho baví a co by chtěl jednou v budoucnu dělat. Já sám při AIESEC pracuji na částečný úvazek v jedné firmě. Práce v týmu ve firmě se moc neliší od práce v týmu v AIESEC. Rozdíl je jen v tom, že v regulérním zaměstnání je už o trošku větší profesionalita. Problémy typu jak motivovat lidi a plnění termínů jsou ale ty samé a v AIESEC se je studenti naučí řešit.

Jobs.cz: Přijímáte teď nové členy. Jak je vybíráte?
Po vyplnění přihlášky čeká zájemce assessment centrum, kde spolu s ostatními uchazeči pracují na různých případových studiích. Pokud jsou úspěšní a assessment centrem projdou, čeká je pohovor. Pokud zvládnou i ten, čeká je poslední kolo – přiřazení do týmu.

Jobs.cz: To zní jako náročné výběrové řízení z mezinárodní společnosti. Když na přijímací pohovor dorazí skupina čerstvých absolventů, je poznat, kdo z nich má za sebou AIESEC?
Popravdě řečeno to jde poznat hodně. Mohu to potvrdit i sám z vlastní zkušenosti. Člověk se v AIESEC otrká. Zažije spoustu tréninků, při vstupu do AIESEC si vyzkouší assessment centrum (zkušenost k nezaplacení), denně komunikuje cizím jazykem, jedná se zástupci firem a médii, naučí se efektivně pracovat v týmu a vystupovat na veřejnosti. Tím vším zvýší svoje sebevědomí a při pohovorech se necítí tak vystresovaně a působí klidným a vyrovnaným dojmem.

Jobs.cz: Jaké studenty hledáte?
Hledáme kohokoliv, kdo nemá strach vyzkoušet nové věci. Má chuť se rozvíjet, dělat při škole něco navíc, čímž se pak odlišuje od svých vrstevníků a získává tím do budoucna konkurenční výhodu na trhu práce. Členství v AIESEC Praha je především pro studenty vysokých škol v Praze, ať už prváky nebo v posledním ročníku. Všichni, kdo mají zájem, by měli ovládat alespoň základy angličtiny, protože angličtina je mateřským jazykem naší neziskové organizace.

Jobs.cz: Jak se mohou zájemci přihlásit?

Každý zájemce se může přihlásit prostřednictvím naší webové stránky praha.aiesec.cz do 8. března 2014. Přihlášku najdete v sekci členství v AIESEC. Pak už jen stačí ji vyplnit a čekat na náš telefonát, kde se dozvíte další informace týkající se výběrového řízení. Určitě stojí zato navštívit i naše stránky na facebooku.

Jobs.cz: Co tebe osobně v AIESEC baví nejvíc?
Pracovní kolektiv, který je přátelský a zároveň plný ambiciózních mladých lidí, kteří mě ženou dál a dál. V průběhu semestru pro naše členy organizujeme různé zábavné akce (laser game, volejbal, motokáry a podobně), kde se lépe poznají a užijí si spousty zábavy. V neposlední řadě je i velmi příjemný pocit, když se nám podaří zrealizovat stáž pro zahraničního studenta v Česku, který sem přijede a my máme možnost se s ním půl rok potkávat a komunikovat v cizím jazyce.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Davida baví učit. Točí videa (nejen) pro studenty

O portálu Ekospace.cz, který je plný video přednášek, slyšel nejeden student. David Šetek dokáže do tajů ekonomie, marketingu nebo managementu zasvětit každého. Jeho přednášky jsou srozumitelné a plné praktických příkladů. Co je na tom nejlepší? Všechny videa jsou zdarma. Proč se rozhodl nezištně pomáhat druhým a kam chce web posouvat? » 3 minuty čtení « … číst více

Opravdu rychlé čtení. Hodí se studentům i manažerům

Studentům středních i vysokých škol brzy vypukne nejnáročnější období školního roku: maturity, zkoušky a přijímačky. Budou muset přelouskat a pochopit obrovské množství textu. Zkrácené verze přednášek a zpracované otázky jsou často jediným způsobem, jak do hlavy v krátkém čase nacpat co nejvíce informací. Výhodu mají ti, kdo zvládají techniku efektivního čtení. Pokud se chcete naučit rychleji … číst více

Kam na vysokou? Poradí veletrh Gaudeamus

Dnes a zítra hostí pražské výstaviště v Holešovicích Gaudeamus – největší veletrh pomaturitního studia. Kromě zástupců vysokých škol tam potkáte třeba i možné budoucí zaměstnavatele. Veletrh je návštěvníkům po oba dny přístupný od 8 do 16 hodin. Vysoké školy na jednom místě Víte, co chcete studovat, ale nejste si jisti, které školy studium nabízejí? Zamiřte … číst více

Studentské prázdniny: letní školy v blízkém zahraničí

Letní škola je zajímavá příležitost, jak procvičit jazyky a seznámit se s lidmi z celého světa. Podívali jsme se za hranice k našim sousedům a vybrali nejzajímavější kurzy. Tak co, kam o prázdninách vyrazíte? » 3 minuty čtení « ↑ Vyrazte na prázdninovou školu do Mnichova, Vídně nebo Vysokých Tater. » Německo: Letní mezikulturní akademie Univerzita v Karlsruhe se po … číst více