ComAp: Vývojáři, díky kterým svítí F1 i Tichomoří

Vývojářskou firmu ComAp založili před 25 lety tři absolventi ČVUT. Původně „obýváková“ firma se rozrostla na dnešních 270 zaměstnanců, z čehož přibližně 100 lidí pracuje v týmu R&D. Vyvíjejí řídicí jednotky pro řízení dodávky energie po celém světě, například na ostrovech v Tichomoří, závodech F1, burzách či nemocnicích. Do týmu teď hledají nové vývojáře. „Rádi bychom náš tým rozšířili o kolegy, kteří mají za sebou již určité zkušenosti, na kterých bychom mohli společně stavět náš další rozvoj,“ říká Milan Kalinka, Technology leader v oblasti embedded vývoje. V ComApu pracuje devátým rokem.

IMG_3859

↑ Milan Kalinka, Technology leader ze společnosti ComAp.

Milane, na jakých projektech se svým týmem pracujete?

Vyvíjíme embedded zařízení pro průmyslové aplikace. Jsou to řídicí jednotky pro řízení výroby a distribuce elektrické energie. Ty si můžete představit jako chytré krabičky, které se připojí k motoru s generátorem a vytvoří tak jednu soustavu, které se říká genset. Vzájemně je možno propojit více takových gensetů a naše řídicí jednotky je pak ovládají jako celek. Systém umožňuje udržet stabilní dodávku energie i v extrémnějších podmínkách. Naše zařízení používají třeba nemocnice nebo burzy, kde i sebemenší výpadek energie může znamenat fatální důsledky. Dostáváme se také k sofistikovanějším a technicky zajímavým projektům, jejichž výsledkem je zabezpečení stabilních dodávek energie na plošině v Severním moři nebo africkém dole. Ve spolupráci s našimi aplikačními specialisty elektrizujeme celé ostrovy v Tichomoří, kdy se vytvoří systém propojený s hybridní elektrárnou. Dělali jsme i osvětlení pro noční závody F1 v Singapuru.

Hledáte teď nové developery. Hodí se jim zkušenost z energetiky?

Takové znalosti jsou určitě výhodnou. Obecně se hodí zkušenost s návrhem, programováním a vývojem embedded zařízení, ideálně z oblasti průmyslu. Protože tam platí určité způsoby navrhování a myšlení, na které u nás dbáme.

» Práce v ComAp: podívejte se na nabídku

13909271_10154332625050782_7613007033830694017_o

↑ Zbrusu nová budova ComApu v pražských Holešovicích. Firma si jí nechala zevnitř i zvenčí navrhnout na míru tomu, co potřebuje.

Jaké způsoby?

Týká se to například bezpečnosti a spolehlivosti kódu. Ten musí být dostatečně robustní, aby zvládal neočekávané jevy (poruchy),  jako je třeba selhání některé části zařízení. Náš systém musí být zároveň dostatečně flexibilní, aby nám umožnil být stále o krok před konkurencí a současně poskytoval funkcionality, které trh spíše utvářejí, než aby jej kopírovaly.

Přímo ve firmě máte testovací centrum. Jak funguje?

Testuje se tam všechno ještě předtím, než to jde do ostrého provozu. Do testovacího centra se tedy dostávají skoro všichni, kteří něco realizují. Na ostré zkoušky tu máme relativně malé motory, ke kterým člověk nemá až takový respekt jako k těm větším. Je ale dobré, když developer na vlastní oči vidí, jaké důsledky mohou mít případné chyby v kódu. Protože v některých případech jde doslova o životy. Pokud v nemocnici zrovna probíhá operace a leží tam pacienti připojení na umělou ventilaci, tak dodávka energie prostě nesmí vypadnout. To samé platí pro noční závody F1 –  kdyby selhalo osvětlení, došlo by ke katastrofě.

2016ComApTraining0004

↑ Ve firemním testovacím centru se zkouší vše ještě předtím, než to jde k zákazníkovi.

Vy jste v ComApu devět let. Co vás tu udrželo?

Mimo jiné to, že nedělám pořád to samé, ale vždycky jsem po nějaké době dostal příležitost posunout se dál. Začal jsem jako vývojář, později dělal Team leadera a nyní jsem Technology leader. U nás to funguje tak, že kdokoliv může přijít za svým manažerem a říct, že má zájem zastávat jinou roli. Třeba projektového manažera nebo produktového vlastníka. Na ComApu mi přijde unikátní také to, že máme relativně velké R&D. Ve firmě je celkem 270 zaměstnanců a z toho přibližně 100 lidí pracuje v R&D. Jsme tedy silně vývojářsky založená firma.

Pokud se budeme bavit o reálných postupech – jak to vypadá, když váš tým dostane nové zadání?

Typicky pracujeme na projektech, které mohou trvat od několika dní až po několik let. Je celkem běžné, že člověk pracuje na více projektech najednou, hodně záleží na tom, jak moc zkušený je. Projektový tým je složen obvykle ze dvou až šesti lidí, kteří se scházejí nad zadáním a navrhují, jak požadavky realizovat. Co se týká metodiky vývoje, řešíme to víceméně agilně, ale samozřejmě záleží na konkrétním projektu. V týmu i mezi týmy jsou lidé velmi ochotní si pomáhat. Když něco řeším a potřebuji radu, tak jednoduše zajdu za kolegou.

13895111_10154332624750782_2359038373268204372_n

↑ Červená zasedačka v nových kancelářích. Nese jméno fyzika Christiana Dopplera.

Jaké znalosti a schopnosti by si měl nový kolega přinést?

Rádi bychom náš tým rozšířili o kolegy, kteří mají za sebou již určité zkušenosti, na kterých bychom mohli společně stavět náš další rozvoj. To, že mají zkušenosti s programováním, považujeme za samozřejmost. Co by si měli hlavně přinést, je schopnost pochopit požadavky zákazníka, navrhnout řešení a dotáhnout ho do konce. Hledáme lidi s analytickým myšlením, kteří dokáží spolupracovat ve větším i menším týmu, případně dokáží menší tým i sami vést. Stále více se zaměřujeme i na spolupráci s externími subjekty.

13723917_10154332624790782_6978109436656796291_o

 „Námořnická“ klidová zóna v nových kancelářích ComApu.

Co to znamená konkrétně?

Uvědomujeme si, že pro udržení náskoku před konkurencí se nesmíme uzavírat před venkovním světem, ale naopak vzájemně spolupracovat s elitami v oboru. V České republice již léta spolupracujeme s několika technickými univerzitami. Například s Technickou univerzitou v Liberci jsme podávali patent v oblasti technologií. Soustředíme se i na vedení diplomových prací a vývojových projektů. Dále rozvíjíme spolupráci s IT firmami, zejména v rámci Evropy, které nám pomáhají s designem a řešením pro komplexní systémy. To nám umožňuje doplnit vědomosti a znalosti i v technologických oblastech, na které se primárně nesoustředíme. Za samozřejmost už považujeme to, že se dostáváme k technologiím od výrobců průmyslových mikroprocesorů ještě před oficiálním uvedením na trh.

Zmínil jste naprostou otevřenost a velké možnosti rozvoje v rámci firmy –  jak byste tedy popsal atmosféru v ComApu?

Jako přátelskou. Každý se může otevřeně bavit s kýmkoliv o čemkoliv, tedy kromě platu, to je asi jediné tabu (směje se). Příjemné je, že je tu spousta chytrých lidí, kteří si vzájemně pomáhají. S kolegy se často domlouváme i na akcích mimo práci, ať už společenských či sportovních. V létě jezdíme na vodu, v zimě na hory, celoročně máme turnaje třeba ve squashi. Až skončíme tenhle rozhovor, zrovna mě čeká zápas.

» Práce v ComAp: podívejte se na nabídku

Další články k tématu

Psychometrii bereme jako doplněk

Osobnostní dotazníky, dotazníky motivace, testy analytického myšlení, jazykové testy – s těmito a spoustou jiných se dnes můžete ve výběrovém řízení setkat. Jaký význam jim personalisté přikládají? „Psychometrii bereme jako doplněk a využíváme ji především na pozice specialistů“, říká Martina Řechtáčková z firmy LMC. Proč a jak využíváte testování ve výběrovém řízení? V LMC používáme … číst více

Kdy nejlépe hledat brigádu na léto? Teď!

Portál Jobs.cz právě nabízí asi 1500 míst pro brigádníky. Vyberete si? Nejvíce příležitostí lze najít ve službách, administrativě, prodeji a obchodě. Za hodinu práce se platí nejčastěji 75 až 100 korun. Květen to jistí Letní brigády a sezónní práce nezajímají pouze studenty, ale i ty, kteří delší dobu marně shánějí místo na plný úvazek. Pokud … číst více

5 mýtů o práci pojišťovacích poradců

O práci zástupců pojišťoven koluje spousta zaručených „pravd“. Zeptali jsme se Petra Pavlíka a Libora Rolníka, kteří pracují pro jednu z největších pojišťoven na českém trhu – Allianz. Co je skutečnost a co jen povídačky? 1. Tato práce je založená na manipulování s lidmi S manipulací a zamlčováním důležitých věcí byste daleko nedošli. Klienti se nenechají opít rohlíkem. Nespokojený … číst více

Amazon hledá klíčové manažery. Kdo má šanci?

Plynulou angličtinu chtějí všude, ale tady ji opravdu využijete: ať už na několikaměsíčním zaškolení v USA nebo na denní bázi v práci blízko Prahy. „Hledáme pro Amazon lidi, kteří se nebojí přístupu hands on – tedy aktivně se podílet na dění nejen svého oddělení, ale i firmy jako celku,“ říká Adéla Bíbrová z personální společnosti Adecco, která pro … číst více