Co se vyplatí okoukat od úspěšných manažerů

Máte výsledky. Máte spoustu zkušeností. Ale pořád vás ne a ne povýšit. Víme, jaké vlastnosti se vyplatí okoukat od úspěšných manažerů, aby se vaše kariéra konečně rozjela.

Vnímejte celek

Úspěšní lídři se dokáží oprostit od mikromanagementu a necyklí se v drobných problémech. Důležité situace vidí v celém jejich kontextu, což jim pomáhá učinit správná rozhodnutí včas. V angličtině se tomu říká Big Picture. Naučte se ho vnímat také.

Důvěřujte lidem

Dobrý šéf se umí zbavit pocitu, že jeho pravda je ta jediná správná. Schopnost přijmout řešení druhých a přiznat, že návrh méně zkušeného kolegy je právě teď tím nejlepším východiskem, svědčí o vyspělé osobnosti. Vždyť ani manažeři nemusejí (nemají být!) odborníky na všechno. Naopak: ti nejúspěšnější dokáží delegovat práci ve svém týmu a přijímají za ni odpovědnost.

» 9 vět, které vám zabouchnou dveře před povýšením

Prodejte své myšlenky ostatním

O vašem úspěchu rozhoduje i to, jak umíte předat svou myšlenku lidem, kteří o vás rozhodují. V kariérním životě budete vždy skládat někomu účty – prokazovat, že se na dané místo hodíte a podobně. Bez schopnosti prodat se to nepůjde. Rozpoznejte, v jaké „disciplíně“ jste nejsilnější a rozvíjejte to. Jde vám nejlépe komunikace jeden na jednoho? Nebo vám vyhovuje exhibovat před velkým publikem, třeba na firemní akci?

Nebojte se zpětné vazby

Jít s kůží na trh je jedna věc. Jenže když se chcete někde prezentovat, je třeba získat také názor druhých. Říkejte si o zpětnou vazbu, ptejte se lidí, co si myslí. Schopní manažeři na to nezapomínají a pravidelně se svých podřízených ptají na názor.

Projevujte empatii

Osvícený manažer se dokáže vcítit do problémů svých lidí a má snahu jim pomoci, navést je správným směrem. Machistický manažerský přístup à la Pán tvorstva už není dvakrát in. Ve správný čas je třeba projevit také empatii. Ta bývá doménou žen, ale i muži by na sobě v tomto ohledu měli pracovat.

» 5 hříchů špatného šéfa. Děláte pod někým takovým?

Jobs.cz

Další články k tématu

Příběhy úspěšných: Co by dělali, kdyby začínali od nuly?

Vedou významné firmy, vydělávají hodně zajímavé peníze, na pracovních cestách sjezdili kus světa a byznys, ve kterém jsou namočení, se počítá v řádu miliard. Zdánlivě jim nic neschází. Co by ale dělali, kdyby zítra měli začít znovu úplně od nuly? » 4 minuty čtení « Dalibor Dědek, miliardář a ředitel skupiny Jablotron Určitě bych se … číst více

Nahradí vás v práci roboti?

Již jsme si zvykli vídat roboty v továrních halách. Málokdo se obává, pokud mu má provést operaci přesný robot a většina lidí ocení, pokud za ně robot vyluxuje či uhněte těsto. Jak se ale tato nová průmyslová revoluce promítne do našich zaměstnání? » 3 minuty čtení « ↑ Děkujeme za životopis, ale vybrali jsme jiného robokandidáta. … číst více

Petr Ludwig: Workoholici jsou prokrastinátoři odpočinku

Petr Ludwig udělal kariéru díky prokrastinaci. Už 10 let se zajímá o to, proč lidé chorobně odkládají své povinnosti a učí je, jak se tohoto zlozvyku zbavit. Třeba na hromadných kurzech ve stylu anonymních prokrastinátorů. „Snažím se nejvíce času věnovat lidem, protože jsou to právě příběhy a změny konkrétních lidí, které mě dobíjí,“ říká Petr … číst více

Slavní lidé s příšerným životopisem. A kam to dotáhli

Následujících pět příběhů dokazuje, že i za příšerným CV se může skrývat velký talent. A že někdy chvilku trvá, než se životní úspěch dostaví. 1. Bosý podivín Na technologickou pozici se k vám hlásí bosý podivín, který se už hezkých pár dní nemyl (jak se dá usoudit podle čichu). Vysoké školy nechal hned v prvním … číst více